ROZHOVOR | Rusové mají pořád z čeho čerpat. Původní dynamiku ze začátku invaze už ale nezískají, hodnotí vojenský historik pro EZ

Vojenský historik Tomáš Řepa, vyučující na Univerzitě obrany v Brně, pro EuroZprávy.cz zhodnotil na základě vojenské přehlídky v Moskvě momentální situaci v ruské armádě – mimo jiné také její dislokaci po celém území. Za celou dobu se přehlídky, která proběhla přesně před týdnem, zúčastnil jediný tank T-34 a omezená vojenská posádka. „Až na výjimky jako železniční vojsko většinou nešlo o pravidelné jednotky. Jak je čím dál silněji patrné, Rusku dochází dech, ta společnost se však rozhodně ještě jen tak nezhroutí,“ popisuje v rozhovoru. Rusko podle něj má stále z čeho čerpat. 

Jak byste zhodnotil letošní přehlídku ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě? 

Již s nějakým odstupem bych hodnotil letošní přehlídku jako přesný odraz ruské současné společnosti. 

Co to znamená? 

Po velkých očekáváních v minulých letech, kdy bylo cílem na přehlídkách ukázat i nejnovější ruskou vojenskou techniku, ze které se mohl stát exportní tahák, je ta letošní výraz úpadku celé země. A vlastně i neradostné vojenské situace přímo na bojišti. 

Ano, po náměstí se pohyboval pouze jeden tank… 

Na přehlídce se objevil pouze jeden tank připomínající sovětské vítězství ve druhé světové válce, které bylo draze zaplaceno všemi národy tehdejšího SSSR včetně Ukrajinců, na které nyní dopadají rakety. Z výskytu pouze jednoho T-34 na přehlídce bych ovšem žádné velké vývody nedělal, spíše je zarážející, jaké jednotky se přehlídky účastnily.  

Vysledoval jste tedy, jaké jednotky se přehlídky účastnily? 

Až na výjimky jako železniční vojsko většinou nešlo o pravidelné jednotky. Jak je čím dál silněji patrné, Rusku dochází dech, ta společnost se rozhodně ještě jen tak nezhroutí. Rusové jsou zvyklí trpět a je třeba jen konstatovat, že to u útočné války není pro svět ani Rusko vůbec dobré. Získat zpět dynamiku, se kterou se sebevědomě do napadení Ukrajiny pustili však už jednoduše nebude možné. 

S velkou mírou pravděpodobnosti to tím zdaleka nekončí. Zvláště zarážející je, bez ohledu na již opakovanou absenci u přehlídky, špatný výkon druhého nejsilnějšího bojového letectva na světě, který v žádný moment války nedokázalo vnutit soupeři svoji vůli ovládnout vzdušný prostor.  

Za situace, kdy Ukrajinci disponují velkým množstvím ručních zbraní schopných levně likvidovat drahou ruskou techniku, to jistě nebyl jednoduchý scénář. Přesto je zjevné, že nasazen byl jen zlomek sil, a i ty nejsofistikovanější nijak nezáří. 

U tankové techniky jsou pak výsledky ještě horší. Obrovské množství ruské techniky navíc padlo i do ukrajinských rukou po úspěšných protiofenzivách.  

Říkáte, že byl nasazen jen zlomek sil. Nicméně na Rudém náměstí vypadala účast velmi chudě. Kde všechny ty jednotky tedy byly? Máte nějaké informace o dislokaci jednotek v rámci Ruské federace? 

Zde si musíme uvědomit, že přes veškeré ztráty na Ukrajině stále Rusko má kde brát, včetně využití rezervistů. Aktivních vojáků Ruské federace je kolem 900 tisíc, probíhají pravidelné odvody a jednotky jsou rozmístěny i podle toho pod jaké složky armády spadají – pozemní síly, námořnictvo, vzdušné a kosmické síly, což je kombinace letectva s protivzdušnou a protiraketovou obranou, výsadkové jednotky VDV a také něco, co bychom mohli nazvat jadernými silami.  

Možná to bude znít paradoxně a je možné, že ruské ztráty na Ukrajině skutečně dosahují, jak tvrdí Ukrajinci, už téměř 200 tisíc vojáků, ale s dislokací ruských sil u těch složek armády, které přímo nebojují na Ukrajině, to neudělalo zase tak velkou změnu.  

Navíc musíme uvést, že řada padlých jde na vrub wagnerovcům. Pro Rusko se změnila situace i vstupem Finska do NATO, protože jeho přímá hranice s členskými zeměmi NATO výrazně vzrostla. I na to bude muset Rusko reagovat a nemůže na Ukrajinu poslat všechno co má nohy a ruce. S dojmem z přehlídky bych to vůbec nesměšoval.  

Každopádně ta válka je katastrofa z dlouhodobého demografického hlediska pro Rusko a vše, co je už teď v ukazatelích špatně, se tím ještě razantně zhorší. To je však časový horizont, který v Kremlu zjevně nikdo neřeší.  

Jen tak pro zajímavost – jak Rusové dokážou ohlídat obrovské území na Sibiři? 

Na teritoriální bázi, mají vytvořeny armádní okruhy, kdy každý z nich má určenou svoji zónu, za kterou zodpovídá. I když i zde může docházet k překrývání a posilování jednoho na úkor druhých. Za Sibiř odpovídají dva okruhy, ten blíže Evropě je Střední vojenský okruh, ten vzdálenější je Východní vojenský okruh.  

Bojí se nové ukrajinské protiofenzivy? 

Rusko očekává ukrajinskou protiofenzivu s velkou nervozitou. Je klidně možné, že někde nastane i kolaps podobný tomu jako na podzim v Charkovské oblasti. 

Tato válka je pro ruský národ zlomem. Pokud dokážou projít katarzí a mentálně se konečně nastavit jinak po dekádách nalhávání a snění o novém imperiálním snu a přijmout, že vojenská expanze s cílem anektovat území sousedů není přijatelnou formou mezinárodní politiky, pak ještě má Rusko nějakou naději. Pokud váhání a vojenské porážky budou trvat ještě dlouho, nevyhnutelně to povede i k vnitřní nestabilitě. 

To zní docela děsivě… 

U země s tisíci jaderných hlavic to jistě není scénář, který by měl člověka nechat klidným. Myslím, že situace na bojišti nakonec jasně Rusku nastaví zrcadlo. Přehlídky jako tuto sice Rusko bude pořádat i nadále, ale i kníže Potěmkin dokázal lhát o svých úspěších s jistou noblesou. To se tady ale skutečně nedaří!  

Může se Rusko tak extrémní vnitřní nestabilitě ještě vyvarovat? 

Vše hovoří proti tomu, konec konců i výkřiky lidí jako Prigožin, Strelkov či mnoha ruských vojenských blogerů, které jsou čím dál kritičtější vůči ruskému vojenskému i politickému vedení, ukazují, že nestabilita stoupá. Taková kritika by byla na začátku válka nemyslitelná. Zatím se to ještě neobrátilo přímo proti Putinovi a je možné, že mu to takto zatím i vyhovuje, protože to není on, kdo by bylo přímo cílem mocenského přetahování, ale tato fáze nepotrvá navěky.  

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Tomáš Řepa rozhovor

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 2 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

před 3 hodinami

Alice Weidelová

Volby v Německu 2025: Prorazí krajně pravicová AfD bariéru a dostane se k moci?

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský film Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Jak se ubránit Putinovi bez pomoci USA? Merz má nápad, jde o jaderné zbraně

Evropské státy začínají otevřeně diskutovat o možnostech obrany proti jaderné hrozbě bez pomoci Spojených států, což je jasným signálem hluboké krize v transatlantických vztazích. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu podkopal důvěru evropských lídrů v americké bezpečnostní záruky, které od roku 1945 tvoří základ obrany kontinentu.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Další smrt u Hradce Králové. V Labi plavala mrtvola

V řece u Lochenic nedaleko Hradce Králové bylo nalezeno tělo neznámého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, ale předběžné ohledání neodhalilo žádná viditelná zranění. Příčinu úmrtí objasní až nařízená pitva, přičemž nejpravděpodobnější verzí je utonutí.

včera

včera

Donald Trump

USA vyhrožují Ukrajině sebráním Starlinku. Dohoda s Kyjevem je blízko, tvrdí Trump, Zelenskyj říká opak

Jednání mezi Spojenými státy a Ukrajinou ohledně dohody o přístupu k ukrajinským nerostným surovinám vázne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle zdrojů není připraven podepsat dokument, který by umožnil USA získat přístup k surovinám výměnou za vojenskou pomoc. Podle Kyjeva obsahuje návrh dohody řadu problematických bodů, kvůli nimž ji nelze v současné podobě akceptovat.

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Hamas propustí šest izraelských rukojmích, příměří je přesto v ohrožení

Napětí mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás nadále roste, přestože militantní skupina oznámila, že v sobotu propustí šest izraelských rukojmích. Vývoj přichází v době, kdy je příměří v Pásmu Gazy značně křehké a násilí v Tel Avivu a na Západním břehu Jordánu hrozí jeho zhroucením, uvedl server Politico.

včera

ruská vesnice v zimě.

Trump žádný plán nemá, říkají po třech letech války Rusové

Ve městě Tver, ležícím severozápadně od Moskvy, je přítomnost války na první pohled patrná. Na billboardech, autobusových zastávkách i fasádách budov se objevují portréty vojáků s označením „Hrdina Ruska“. Plakáty vyzývají občany, aby „milovali, byli hrdí a bránili“ svou zemi. Jinými slovy, aby se přihlásili do armády a šli bojovat na Ukrajinu. Po třech letech války Rusko stále hledá nové rekruty, píše BBC.

včera

včera

Napětí mezi Západem a Ruskem vstoupilo do nové fáze. Jak může Evropa zareagovat na Trumpa?

Napětí mezi Západem a Ruskem v souvislosti s válkou na Ukrajině vstoupilo do nové fáze, která může zásadně změnit transatlantické vztahy. Nedávné projevy amerického ministra obrany Petea Hegsetha a viceprezidenta JD Vance v Bruselu a na Mnichovské bezpečnostní konferenci signalizují zásadní posun ve vnímání evropské bezpečnosti ze strany Spojených států. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy