ROZHOVOR | Trumpova blízkovýchodní politika očima experta: Priorita bude jinde, říká Salem pro EZ

Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak nový americký prezident Donald Trump bude přistupovat k Blízkému východu. Podle něj lze počítat s tím, že se USA v regionu za jeho vlády budou zapojovat. „Nepopsal bych Trumpa jako izolacionistu, chce dominantní Ameriku. Tu, která se zapojuje a vítězí,“ říká. 

Jak obecně změní Donald Trump politiku USA vůči Blízkému východu? 

Za první je spolu se svým týmem velkým podporovatelem izraelského pravicového křídla. Nemá připravenou podporu pro Palestince a nezajímá se o palestinská práva. Navíc zmínil, že Jordánsko a Egypt by si mělo převzít Palestince z Pásma Gazy, což je hudba pro uši izraelské pravice – vyprázdnit Pásmo Gazy. 

Ve stejnou chvíli jeho vztahy s Netanjahuem nejsou nutně skvělé, v minulosti měli bouřlivé vztahy. Jsou to také „alfasamci“, Trump nemá rád, když ho někdo šikanuje. Netanjahu mohl šikanovat Joea Bidena a Kamalu Harrisovou – a uspěl v tom, donutil je dělat to, co chtěl on. S Trumpem musí být opatrný. 

Trump také chce dohodu se Saúdskou Arábií, a Saúdská Arábie chce od Izraele ústupky v palestinské otázce. Něco, co se přiblíží dvou státnímu řešení. Trump se tedy musí rozhodnout mezi podporou pro izraelské pravicové křídlo. Podporuje anexe na Západním břehu Jordánu a zřejmě podporuje potenciální izraelskou anexi Gazy. Chce ale dohodu se Saúdy, takže se musí rozhodnout. 

U Palestiny a Íránu má také malý rozpor. Na jednu stranu rozhodně vyvine maximální ekonomický nátlak, aby zablokoval íránské prodeje ropy do Číny a dalších zemí. Izrael po něm také chce, aby podporoval jeho útoky na Írán. Jsou lidé v jeho týmu, kteří by to rádi udělali – a rád by to udělal i on. 

Během kampaně ale slíbil, že nebude startovat nové války, ale bude je ukončovat. Takže jak se s tímto rozporem vypořádá? Chce zatlačit a případně udeřit na Írán, zároveň však nechce válku, protože na tom stavěl svou kampaň. Má strach, že válka s Íránem by mohla ovlivnit domácí ceny energií a inflaci.

Můžeme nyní očekávat větší angažovanost, nebo naopak izolaci USA od tamních problémů?

V jeho administrativě jsou lidé, kteří jsou skuteční izolacionisté, jako třeba JD Vance. Nepopsal bych Trumpa jako izolacionistu, chce dominantní Ameriku. Tu, která se zapojuje a vítězí. 

Z Blízkého východu se nestáhne – velkou částí toho jsou Saúdská Arábie a Perský záliv. Záliv je pořád hodně důležitý pro globální ceny energie. Také touží po dohodě se Saúdskou Arábií a dalšími zeměmi v zálivu – přece jen, je to byznysmen. Je tu hodně peněz k vydělání a společně se svou administrativou chce Saúdskou Arábii a země zálivu udržet blízko k USA, ale daleko od Číny. 

Závazek k Izraeli je velký, a to ovlivní celý Blízký východ a nepřátelství k Íránu, který zase ovlivňuje obchod v Rudém moři. Což ovlivňuje dodávky energie v Perském zálivu. Od toho nemůže odejít. Takže v regionu se bude zapojovat. 

Myslíte si, že k příměří mezi Izraelem a Hamásem pomohla aktivita odcházející Bidenovy administrativy, nebo Trumpův slib rozpoutat nad Blízkým východem „peklo“, pokud válka neskončí do jeho inaugurace?

Odcházející Bidenova administrativa udělala velmi dobrou diplomacii, ale neměla nad Izraelci přehled. Diplomacie Bidenova týmu spolu s tlakem přicházejícího Trumpova prezidentství donutily Netanjahua k příměří s Hizballáhem na severu a k dohodě o příměří s Hamásem na jihu. 

Trump se na konci svého minulého funkčního období několikrát vyjádřil, že by šel do války s Íránem – a doslova „je vybombardoval“. Myslíte si, že jeho slova platila už tehdy, natož dnes?

Co se týká Íránu, určitě ho bude chtít zmáčknout. Ale jeho hlavním cílem je, aby s ním Íránci uzavřeli dohodu, řekl to mnohokrát. Myslím, že bude eskalovat do maximálního tlaku a mohl by zahrnout i tlak ze strany izraelské armády.

Jestli ale skrze íránskou politiku, americkou politiku a ideologické skupiny dokáže uzavřít takovou dohodu, k tomu jsem skeptický, ale vím, že to chce. 

Je Írán pro Trumpa větším nepřítelem než Čína a Rusko?

Pro Trumpa ne. Větším protivníkem je Čína. Rusko pro Trumpa není větší starostí, chce urovnat válku na Ukrajině a ukončit ji. S Íránem se chce dohodnout a nevidí, proč by USA a Írán měly být ve válce. Je to Čína, Čína, Čína. 

Přiměje Trumpova agresivní rétorika Írán alespoň omezit podporu Hizballáhu a Hamásu tak, aby nemusel čelit jeho „hněvu“?

Myslím, že Trumpova agresivní rétorika už za posledních pět až šest měsíců donutil Írán, aby omezil podporu pro Hizballáh – a očividně také ztratil Sýrii. Takže Írán už je ve slabší pozici. Také zatlačil na Hamás, aby s Izraelem uzavřel dohodu – a Hamás vždycky nesouhlasil s Íránem ohledně toho, co chce. Chtějí ale deeskalovat, koupit čas a přežít, dokud Netanjahu bude premiérem. 

Takže ano, Íránci jsou ohledně své situace ustaraní. Pezeškiján a někteří další by možná chtěli udělat nějakou velkou dohodu. Jestli to ale je možné, jak jsem řekl, nevíme. 

Pokud vypukne další konflikt mezi Hamásem a Izraelem, můžeme očekávat přímé zapojení USA během Trumpovy vlády?

Jestli mezi Hamásem a Izraelem vypukne další konflikt, rozhodně můžeme čekat americkou finanční a vojenskou podporu stejně, jako to udělala Bidenova administrativa. To je vše, nechtějí se do toho zapojovat přímo vojensky.

Otázkou ale je, jestli se Američané zapojí, pokud Izrael napadne Írán, což je daleko větší cíl. Pro teď si myslím, že by se tomu Trump chtěl vyhnout. Co ale on a jeho tým avizovali, mohli by Izraeli prodat nebo poskytnout silné bomby na ničení bunkrů a letouny, které je mohou nosit. Aktuálně je totiž Izrael nemá, mají je pouze Spojené státy. Pokud by Izrael takové bomby obdržel, mohlo by to donutit Írán k jednání. 

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Donald Trump Rozhovor

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Více souvisejících

rozhovor Paul Salem Donald Trump USA (Spojené státy americké) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Hamás Írán J. D. Vance Hizballáh

Aktuálně se děje

včera

George Simion

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Krajně pravicový politik George Simion, známý svou otevřenou podporou Donalda Trumpa a hnutí "Make America Great Again", podle předběžných odhadů vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šéf nacionalistické Aliance pro unii Rumunů (AUR) získal přes 30 % hlasů. Jeho vítězství přichází v rámci opakovaného hlasování nařízeného ústavním soudem kvůli neregulérnostem při listopadovém hlasování.

včera

Krym, ilustrační foto

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?

Ačkoliv se objevily informace, že americký mírový návrh by mohl zahrnovat uznání ruské anexe Krymu, prezident Donald Trump odmítl, že by Ukrajina byla tlačena k akceptaci tohoto kroku. Zároveň však prohlásil, že Ukrajina v roce 2014 „předala“ Krym Rusku „bez jediného výstřelu“. Server Kyiv Independent se podíval na to, jak moc jsou jeho slova pravdivá.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel na tiskové konferenci Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským

Prezident České republiky Petr Pavel se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby společně projednali aktuální situaci na Ukrajině, vývoj mírových jednání a možnosti poválečné obnovy. Oba státníci se shodli na nutnosti spravedlivého mírového řešení a zdůraznili význam další podpory Ukrajiny nejen ze strany Česka, ale celé Evropy.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou

V neděli odpoledne přiletěl na oficiální návštěvu České republiky prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Spolu s ním dorazila i první dáma Olena Zelenská. Hlavním bodem programu byl slavnostní uvítací ceremoniál na Pražském hradě, kde je přesně v 15:00 přivítal prezident Petr Pavel se svou manželkou Evou Pavlovou. Přítomna byla i delegace Ukrajiny a český ministr zahraničí Jan Lipavský, který Zelenského uvítal již na letišti.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská s prezidentským párem na Pražském hradě

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem

V neděli krátce před polednem přistál na území České republiky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který přijel na oficiální státní návštěvu. Do Prahy dorazil spolu se svou manželkou Olenou a v odpoledních hodinách dorazil na Pražský hrad, který byl kvůli této příležitosti po většinu dne uzavřen pro veřejnost.

včera

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na oficiální návštěvu České republiky společně s první dámou Olenou Zelenskou. Během pobytu v Praze má na programu řadu klíčových jednání se zástupci české exekutivy i zákonodárného sboru, představiteli obranného průmyslu, akademické sféry i ukrajinské komunity.

včera

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přicestoval do Prahy. Na Letišti Václava Havla ho přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský. Zelenskyj následně zamíří na Hrad, kde se sejde s prezidentem Petrem Pavlem. Zítra Zelenského přijme předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Aktualizováno včera

Praha

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj

Pražský hrad dnes zůstane veřejnosti nepřístupný. Vedení Hradu oznámilo, že v neděli 4. května 2025 budou pro návštěvníky po celý den uzavřeny všechny pokladny, informační střediska, zahrady, objekty i výstavy. Důvodem je mimořádná návštěva – prezident Petr Pavel odpoledne přijme zahraniční hlavu státu.

včera

včera

J.D. Vance a Marco Rubio

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje

Německé ministerstvo zahraničí ostře zareagovalo na výroky amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který kritizoval rozhodnutí německé kontrarozvědky oficiálně označit krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za „potvrzenou pravicově extremistickou skupinu“.

včera

včera

včera

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.

3. května 2025 22:02

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

3. května 2025 21:07

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

3. května 2025 20:10

3. května 2025 18:19

Aktualizováno 3. května 2025 18:08

3. května 2025 16:40

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

3. května 2025 15:51

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně

Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy