Americká armáda trénovala sebevražedná komanda s jadernými zbraněmi

Americká armáda měla v období studené války jaderné bomby, které se vešly do jediného batohu. V případě konfliktu měli speciálně vycvičení vojáci tyto bomby odpálit při „sebevražedných misích“.

„Speciální atomová demoliční munice“, neboli SADM, byly jaderné zbraně dostatečně malé na to, aby se vešly do většího batohu. Tím byly vyzbrojeny jednotky, jejichž bojový úkol byl od samého začátku sebevražedný.

Za studené války obě znepřátelené strany vyvíjely stále nové jaderné zbraně. Vedle velkých bomb a hlavic pro rakety, byly některé nápady výrazně „kreativnější“. Američané například vytvořili jaderné miny, projektily do bezzákluzových kanónů a právě SADM, které měly být stejně mobilní, jako tým, který byl zařízením vybaven.

Jaderná hlavice W54, kterou byly vyzbrojeny speciální jednotky, vážila necelých 27 kilogramů. Díky své velikosti se dokázala vejít do batohu a mohla být obsluhou dopravena téměř kamkoliv. Elitní skupina například mohla provést nepozorovaný letecký výsadek za nepřátelské linie, potápěči zase mohli infiltrovat cizí přístav.

Výbušná síla zařízení byla zhruba jedna kilotuna, což je asi 1/16 ničivého potenciálu bomby shozené na Hirošimu. Vojáci, kteří byli k těmto speciálním úkolům trénováni, dobře věděli, že v případě nasazení půjdou na jistou smrt. Bomba sice byla vybavena časovačem, který umožňoval jednotce vzdálit se, málokdo však předpokládal, že by dokázal uniknout dostatečně daleko dřív, než ho výbuch zasáhne.

„Všichni jsme věděli, že je to jednosměrná mise, sebevražedná mise,“ řekl agentuře Associated Press Mark Bentley, který byl členem jedné z těchto speciálních jednotek a pravidelně mise nacvičoval ve státě Virginie.

Část vojáků navíc po nastavení časovače musela na místě zůstat a dohlédnout na to, aby operace proběhla podle plánu. „Armáda nepošle takovou bombu a jen tak ji tam nechá, protože se musí ujistit, že se jí nezmocní někdo cizí,“ upozornil Bentley. „Museli tam nechat jednotky, aby se ujistili, že zbraň někdo neukradne nebo nepoškodí – ven jste nešli s jinou myšlenkou, než že se nevrátíte.“

Podle serveru Popular Mechanics byly jaderné nálože W54 oficiálně staženy z amerického arzenálu v roce 1989, přestože například Bentleyho jednotka byla rozpuštěna již dlouho předtím. Jedním z rizik taktických jaderných zbraní, mezi které se SADM řadily, je, že mohou být armádou ochotněji použity. Jejich menší ničivá síla podle některých odborníků svádí k tomu, aby byly nasazeny i tam, kde to není nezbytně nutné. Takový krok by však mohl vést k další eskalaci a vyvolat globální jaderný konflikt.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) studená válka jaderné zbraně - Pentagon Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy