Grónský ledovec ubývá i vlastním přičiněním, zjistili Češi. V produkci metanu je jako stádo krav

Grónský kontinentální ledovec taje i kvůli vlastní produkci metanu. Prokázali to čeští vědci ve spolupráci s kolegy z dalších čtyř zemí, výsledky jejich výzkumu včera zveřejnil prestižní časopis Nature.

Čeští vědci, kteří byli součástí mezinárodního týmu, poukázali na zajímavý paradox globálního oteplování. Grónský kontinentální ledovec tající vlivem klimatických změn uvolňuje zpod ledu do ovzduší metan, čímž přispívá k oteplování a způsobuje vlastní tání.

Metan je třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře hned po vodní páře a oxidu uhličitém. Ten je sice v atmosféře v mnohem vyšší koncentraci, ovšem dopady metanu na probíhající klimatickou změnu jsou rovněž dalekosáhlé. Jeho skleníkový efekt je totiž dvacetkrát až třicetkrát silnější.

Na naší planetě produkují metan ve velkém mikroorganismy v mokřadech, rýžová pole a také dobytek. Předchozí studie v Arktidě se zabývali především permafrostem neboli trvale zmrzlou půdou, metan byl nalezen v ledovcových vrtech i antarktickém podledovcovém jezeře.

Až Češi společně s britskými, belgickými, kanadskými a německými kolegy prokázali, že na seznam ekosystémů produkujících metan patří i sedimenty pod ledovcem, které se tím podílejí na procesu globálního oteplování. Metan zpod ledu se uvolňuje do atmosféry po celé léto, kdy dochází k tání ledu.

Výzkum probíhal u tzv. ledovcové řeky, která odvodňuje přes 600 kilometrů čtverečních grónského ledovce. Nově vyvinutým čidlem tu zjistili, že z celého povodí se během léta 2015 uvolnilo zhruba 6 tun metanu. Stejné množství plynu vyprodukovalo za inkriminované období 100 krav.

„Teď skutečně víme, že aktivní mikroorganismy žijící kilometry hluboko v ledu nejen přežívají, ale také ovlivňují celý ekosystém na Zemi. Přítomnost podledovcového metanu je jasným důkazem života v těchto izolovaných habitatech,“ konstatuje hlavní autor studie Guillaume Lamarche-Gagnon z Bristolské univerzity.

Podle všech odhadů bude grónský kontinentální ledovec tát v příštích desetiletích stále rychleji, tím pádem se bude ve větším množství uvolňovat i metan. Kolik metanu se uvolňuje z celého kontinentálního ledovce v současnosti, řekne až další výzkum.

Související

Grónsko

Jaké počasí letos čeká Evropu? Vědci to dokáží určit z grónského ledovce

Nová studie naznačuje, že rychlost tání grónského ledovce může poskytnout určitý náhled na to, jaké počasí může letos v létě očekávat Evropa. Podle serveru The Guardian rozsah a intenzita nedávných jevů spojených s táním sladkovodních zdrojů naznačuje, že jih Evropy může letos zasáhnout neobvyklé teplo a sucho.
Nuuk

Velká část Grónska v příštím roce změní časové pásmo

Grónsko se přesune do východnějšího časového pásma. Od příštího podzimu se tak ostrovní země, která je autonomní součástí Dánského království, časově o hodinu přiblíží Evropě, informovala dnes agentura DPA. Oproti Kodani nebo také Praze bude mít o tři hodiny méně, zatímco nyní je časový posun čtyřhodinový.

Více souvisejících

grónsko Ledovec arktida globální oteplování Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 45 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy