Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům, varují však klimatičtí experti. Podle nich snaha zvrátit negativní důsledky klimatických změn by mohla vést až k třetí světové válce.

Globální oteplování, nedostatek vody, přírodní katastrofy, z kloubů vymknuté počasí – to jsou některé hrozivé důsledky klimatických změn. Čím více se s nimi bude lidstvo potýkat, tím více se bude snažit jim zabránit. Jednou z možná nejslibnějších, ale podle vědců zcela nepochybně nejnebezpečnější možností je tzv. geoengineering neboli lidská cílená manipulace s počasím planety.

Určité druhy geoengineeringu už existují. USA, Čína či Rusko uskutečňují umělé vyvolávání srážek prostřednictvím vypouštěním stříbrných iontů do atmosféry, aby pršelo. Peking např. před olympijskými hrami v roce 2008 nechal do atmosféry vypustit milióny stříbrných iontů. Podle expertů však technologie má zatím pouze regionální dopady.

Mnohem větší a možná zcela fatální dopady by mohl mít tzv. sluneční geoengineering. Jedná se o snahu prostřednictvím řady různých technologií odrazit sluneční světlo od povrchu Země a tím bojovat proti globálnímu oteplování. Podle jednoho návrhu by se toho dalo docílit vynesením obřího zrcadla do vesmíru či rozstřikováním aerosolů ve stratosféře.

Problémem geoengineeringu však je, že přírodní procesy jsou natolik komplexní, že jedna změna je může nenávratně poškodit. Např. rozstřikování aerosolů na jižní polokouli by mohly ovlivnit teploty oceánu a rychlost větru a vést k hurikánům na severní polokouli. „Vedlejší účinky mohou být skoro tak špatné jako nemoc, kterou se snažíte vyléčit,“ sdělil serveru Business Insider environmentální aktivista Bill McKibben.

Vědci se obávají, že by nějaká země nebo dokonce soukromá společnost, by mohla svým „hraním si na Boha“, způsobit nenávratnou škodu a rozpoutat i válku. „Hrozba války není nikdy vyloučena,“ varuje Juan Moreno-Cruz, docent z University of Waterloo, který se specializuje na geoengineering, podle něhož je tato hrozba o to horší, že by pravděpodobně zahrnovala země, které mají k dispozici nukleární zbraně.

Clive Hamilton, profesor veřejné etiky z Charles Sturt University a jedna z hlavních autorit ohledně klimatických změn toto nebezpečí přibližuje na hypotetickém scénáři, kdy by se Čína, čelící katastrofálnímu suchu, rozhodla k globálnímu ochlazení planety. Tím by však mohla zabránit monzunovým dešťům v Indii a Pákistánu, což by v těchto zemích vyvolalo hladomor.

„Tři jaderně ozbrojené národy by pak byly v konfliktu kvůli vzorcům počasí ovlivňujícím přežití miliónů jejich občanů,“ sdělil Hamilton britskému listu The Metro. Podle něj zásadní problém je, že Čína či Rusko a další národy na rozdíl od Evropy mívají v čele autoritářské vůdce, kteří se mohou rozhodnout k tak citelným zásahům bez ohledu na názory veřejnosti či odborníků.

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Více souvisejících

Klimatické změny Čína globální oteplování válka Počasí

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 14 minutami

před 47 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy