Bezpečnostní konference v Mnichově

Sýrie

Kdo tu selhává? Šéf mnichovské konference Ischinger zkritizoval EU kvůli Sýrii

Šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger dnes v Berlíně tvrdě kritizoval Evropskou unii za její neschopnost udělat cokoliv pro mír v Sýrii. Je to podle něj zcela nepřijatelné. Tradiční konference, na niž letos dorazí kolem 40 hlav států a šéfů vlád i stovky dalších politiků, začne v bavorské metropoli v pátek.
Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany

Německo a EU musejí dělat víc pro společnou obranu, apeluje ministryně

Německo a Evropa musejí podle německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové dělat víc pro společnou obranu v rámci NATO. Kritika Spojených států, které chtějí, aby evropští spojenci výrazně zvýšili výdaje na obranu, je podle ní oprávněná. Ministryně to dnes řekla na úvod mnichovské bezpečnostní konference. Zároveň zdůraznila, že země Severoatlantické aliance musejí o jednotlivých misích rozhodovat společně, nikoli samostatně.
Andrej Babiš, premiér ČR

V Mnichově bude rušno. Na bezpečnostní konferenci dorazí stovky politiků, Babiš účast zase odvolal

O narušení světového liberálního řádu, problémech v transatlantických vztazích, budoucnosti Evropské unie v době brexitu nebo ohrožení, které představují klimatické změny, budou od pátku na bezpečnostní konferenci v Mnichově diskutovat desítky světových lídrů a stovky diplomatů. Česko na třídenní akci, kterou doprovodí řada jednání na jejím okraji, bude zastupovat ministr zahraničí Tomáš Petříček. Premiér Andrej Babiš se jí nakonec nezúčastní.
Evropská Unie

EU zaspala? Pro převzetí zodpovědnosti za svět musí udělat víc, burcuje Ischinger

Evropská unie nemůže jen mluvit o tom, že chce převzít větší zodpovědnost za dění ve světě, ale musí pro to dělat více, je přesvědčen šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Dosavadní kroky nejsou dostatečné, řekl dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Na převzetí větší zodpovědnosti i kvůli negativním změnám ve vztahu se Spojenými státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opakovaně apeluje německá kancléřka Angela Merkelová i další evropští politici.
Vladimir Putin, ruský prezident

Bez Ruska se neobejdeme, přiznávají vrcholní politici

Mnichov - Rusko je dnes v euroatlantickém prostoru vnímáno jako hlavní, nejnebezpečnější nepřítel na státní úrovni. Evropští i američtí vrcholní politici pravidelně varují před hrozbou, kterou představuje vůči evropským humanitním hodnotám údajně nepřátelský režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury Reuters však za zavřenými dveřmi nepřátelská rétorika výrazně odpadá. Západní politici a diplomaté si uvědomují, že bez účasti Ruska není možné vyřešit řadu naléhavých krizí.
Mateusz Morawiecki

Židé jsou odpovědni za holokaust? Polský premiér rozzuřil izraelské politiky

Mnichov - Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci hájil kontroverzní polský zákon, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Pobouření vyvolala jeho slova, že i někteří židé nesli odpovědnost za holokaust. Izraelští politici ho vzápětí obvinili z antisemitismu.
Armáda České Republiky

Šlechtová: Bylo by celkem ostudné, kdyby ČR nesplnila cíl NATO

Mnichov - Podle české ministryně obrany Karly Šlechtové by bylo celkem ostudné, kdyby Česko nenaplnilo dvouprocentní cíl obraných výdajů, který si dala Severoatlantická aliance. ČR loni na obranu dala zhruba 1,1 procenta HDP a podle některých pozorovatelů své závazky splní jen těžko.
Jean-Claude Juncker

Juncker chce zrychlit a zjednodušit rozhodování EU

Mnichov - EU musí podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohla dělat světovou politiku. Podobně se v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjádřila také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy