Řešení rohingské migrační krize? Čína představila svůj plán

Peking - Do rohingské krize mezi Barmou a Bangladéšem se vložila Čína. V první fázi plánu má být nastoleno "příměří" v Arakanském státě. Následně se musí Barma a Bangladéš dohodnout na návratu běženců, třetím krokem je pak dlouhodobé řešení založené na odstranění chudoby v oblasti Arakanského státu.

Čína je nejbližším spojencem Barmy a největším investorem v této zemi. Z barmského Arakanského státu uteklo do sousedního Bangladéše od konce srpna 620.000 příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů.

V Barmě dnes a v úterý jednají ministři zahraničí a další představitelé asijských a evropských zemí. Čína uvedla, že barmské a bangladéšské vedení její plán schválilo. V první fázi má být nastoleno "příměří" v Arakanském státě - kde barmská armáda po srpnových povstaleckých útocích na bezpečnostní stanoviště zahájila proti Rohingům rozsáhlé tažení - a zastaveno vysídlování místní populace.

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij ve svém dnešním projevu před asijskými a evropskými činiteli prohlásila, že svět čelí nestabilitě a konfliktům částečně kvůli nelegální migraci, která šíří terorismus. Exodus Rohingů konkrétně nezmínila, její řeč ale odrážela názory mnoha obyvatel převážně buddhistické Barmy, kteří Rohingy vnímají jako nelegální imigranty a kteří tuto menšinu obviňují z teroristických činů.

Cílem rozhovorů v barmské metropoli Neipyijtu je posílení politické a hospodářské spolupráce, nad jednáním ale visí stín stávající barmské uprchlické krize, uvedla agentura Reuters. Šéfové diplomacie Německa a Švédska se před dnešním začátkem rozhovorů připojili k šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové a navštívili jeden z přeplněných uprchlických táborů v Bangladéši.

Mogheriniová dnes uvedla, že se snaží Su Ťij přesvědčit, aby přijala doporučení expertní komise k nastolení stability v Arakanském státě. Komise, v jejímž čele stojí někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan, Barmu mimo jiné vyzývá, aby již udělila Rohingům občanství a zajistila jim další práva, která jim upírá.

Evropské země jsou připraveny pomoci s tímto procesem, podotkla Mogheriniová. Agentura AP ale uvedla, že Barma má v úmyslu většinu rohingských navrátilců umístit do nových "modelových vesnic", místo aby jim umožnila návrat na území, které předtím obývali. OSN tuto myšlenku již dříve kritizovala jako snahu vytvořit pro Rohingy de facto trvalé tábory.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Čína barma Bangladéš Federica Mogherini Aun Schan SuŤij

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy