Čínští komunisté slaví sté výročí. Strana zůstává nemilosrdná a represivní

NÁZOR - Před sto lety se třináct mladých Číňanů a dva představitelé Kominterny tajně sešli ve francouzské čtvrti v Šanghaji, aby se ve strachu z policie brzy přesunuli do nedalekého města Ťia-sing, kde museli pokračovat v debatě na výletní lodi, připomíná editorial serveru Guardian. Prestižní deník dodává, že z těchto neslibných začátků vzešlo největší a nejsilnější politické hnutí světa, Komunistická strana Číny, která má nyní 92 milionů členů.

Stěží uvěřitelný úspěch

Málokdo předpovídal Komunistické straně Číny úspěch, přesto nyní nemilosrdně drží moc, upozorňuje britský server. Konstatuje, že do třiceti let od uvedených schůzek ovládla zemi a o století později představuje monstrum, které kontroluje pětinu světové populace, druhou největší ekonomiku světa a otřásá důvěrou hlavní supervelmoci, Spojených států.

"Kritikům i stoupencům se její úspěch zdá skutečně neuvěřitelný," pokračuje Guardian. Poukazuje, že tři desetiletí poté, co se zhroutil její někdejší patron a posléze protivník, Sovětský svaz, hledí Komunistická strana Číny kupředu a její vůdce Si Ťin-pching na oficiálních oslavách stého výročí založení partaje hovořil o cestě k dvousetletému výročí.

Strana ovšem zůstává nemilosrdná a disciplinovaná, pokud jde o prosazování a udržování své moci, deklaruje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že čínští komunisté zuřivě potlačují projevy nesouhlasu, porušují základní lidská prává a masivně investují do propagandy i nejpokročilejších cenzurních a sledovacích systému světa.

Avšak Komunistická strana Číny slaví úspěch také díky příslibům a zlepšování hmotného zabezpečení obyvatel, uvádí Guardian. Jako příklad dává slova Si Ťin-pchinga z letošního roku, že země vymýtila extrémní chudobu, ač doplňuje, že tu strana nedefinuje dle mezinárodních standardů, v Číně nadále panuje vysoká nerovnost a tamní sociální systém navzdory svému posílení dosahuje jen zcela základní úrovně.

Čínské městské střední vrstvě se dosud dařilo, ale dny dvouciferného hospodářského růstu jsou minulostí, varuje editorial. Za silnější tak označuje tvrzení vládnoucí strany, že bez ní by nastal chaos, což propaganda ilustruje srovnáním čínského a západního vypořádání se s finanční krizí v letech 2008-2009 a stávající pandemií, i odkazy na předchozí turbulentní dějiny země.   

"Koneckonců Si vsadil na narativ o národním obrození, kdy stana (údajně) vrací Číně bohatství a moc po ponižujících desetiletích," píše britský deník. Vysvětluje, že historie leží v srdci projektu čínského prezidenta, avšak jen ta, kterou píše Komunistická strana Číny, a tak před stým výročím její existence byla zřízena horká linka, kde mohli Číňané hlásit projevy "historického nihilismu".

Miliony mrtvých, o kterých se mlčí  

Čína pod vládou komunistické strany nepochybně zaznamenala progres, například vzestup gramotnosti, prodloužení průměrné délky dožití a zlepšení postavení žen, ten ale provázejí tragédie, o nichž se v zemi nesmí diskutovat, zdůrazňuje prestižní server. Připomíná, že hladomor vyvolaný politikou Mao Ce-tunga zvanou Velký skok zabil 40 milionů lidí, miliony další zahynuly, případně byly perzekvovány během takzvané Kulturní revoluce a v roce 1989 strana obrátila zbraně proti lidu, když rozdrtila protesty na Náměstí Nebeského klidu.  

V současnosti represe v Číně tvrdě dopadá především na menšiny, připomíná editorial. Zmiňuje potlačování svobod přislíbených Hongkongu, ale v první řadě drtivý přístup k Ujgurům v provincii Sin-ťiang. Pod sílícím tlakem se však ocitají i právníci, feministky, podnikatelé a dokonce marxisté v celé zemi, zdůrazňuje Guardian. Naznačuje, že právě neočekávaný triumf strany živí její paranoiu z odporu a zahraničního vlivu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínští komunisté jsou v některých bodech překvapivě pružní - nositele revoluce například učinili z rolníků a přijali trh, poukazuje prestižní deník. Podotýká ovšem, že za vlády Si Ťin-pchinga ale došlo ke zrušení omezeného počtu funkčních období, posilování kultu osobnosti a Čína působí stále rigidněji a centralizovaněji, přičemž kritici upozorňují na absenci brzd a protivah, obávají se nezpochybnitelného postavení stávajícího vůdce a zmiňují strach dalších představitelů jednat iniciativně.

Nebezpečí neplyne pouze ze zakonzervování režimu, ale též z možných nepokojů, navíc zemi dohánějí environmentální škody napáchané bezhlavým rozvojem a jiné státy se začínají stavět na odpor rostoucí čínské asertivitě, nastiňuje Guardian. Pokládá otázku, zda čínští komunisté odpoví sebevědomě, či hrubě.

"Mnozí lidé vsázeli na zánik strany a prohráli. Čankajškovi nacionalisté, volný trh ani internet ji nedokázali porazit," píše renomovaný server. Za skutečné poučení z úspěchu čínských komunistů ale označuje to, že nikdo nedokáže předvídat budoucnost, což ví i samotná strana. Byla založena již před sto lety, aby změnila myšlení a úděl Číňanů, ale nadále k nim přistupuje s nedůvěrou a neumožňuje jim projevit svobodně názor, ani vybrat si vedení země, shrnuje editorial.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Komunismus Si Ťin-pching lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy