Čínští komunisté slaví sté výročí. Strana zůstává nemilosrdná a represivní

NÁZOR - Před sto lety se třináct mladých Číňanů a dva představitelé Kominterny tajně sešli ve francouzské čtvrti v Šanghaji, aby se ve strachu z policie brzy přesunuli do nedalekého města Ťia-sing, kde museli pokračovat v debatě na výletní lodi, připomíná editorial serveru Guardian. Prestižní deník dodává, že z těchto neslibných začátků vzešlo největší a nejsilnější politické hnutí světa, Komunistická strana Číny, která má nyní 92 milionů členů.

Stěží uvěřitelný úspěch

Málokdo předpovídal Komunistické straně Číny úspěch, přesto nyní nemilosrdně drží moc, upozorňuje britský server. Konstatuje, že do třiceti let od uvedených schůzek ovládla zemi a o století později představuje monstrum, které kontroluje pětinu světové populace, druhou největší ekonomiku světa a otřásá důvěrou hlavní supervelmoci, Spojených států.

"Kritikům i stoupencům se její úspěch zdá skutečně neuvěřitelný," pokračuje Guardian. Poukazuje, že tři desetiletí poté, co se zhroutil její někdejší patron a posléze protivník, Sovětský svaz, hledí Komunistická strana Číny kupředu a její vůdce Si Ťin-pching na oficiálních oslavách stého výročí založení partaje hovořil o cestě k dvousetletému výročí.

Strana ovšem zůstává nemilosrdná a disciplinovaná, pokud jde o prosazování a udržování své moci, deklaruje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že čínští komunisté zuřivě potlačují projevy nesouhlasu, porušují základní lidská prává a masivně investují do propagandy i nejpokročilejších cenzurních a sledovacích systému světa.

Avšak Komunistická strana Číny slaví úspěch také díky příslibům a zlepšování hmotného zabezpečení obyvatel, uvádí Guardian. Jako příklad dává slova Si Ťin-pchinga z letošního roku, že země vymýtila extrémní chudobu, ač doplňuje, že tu strana nedefinuje dle mezinárodních standardů, v Číně nadále panuje vysoká nerovnost a tamní sociální systém navzdory svému posílení dosahuje jen zcela základní úrovně.

Čínské městské střední vrstvě se dosud dařilo, ale dny dvouciferného hospodářského růstu jsou minulostí, varuje editorial. Za silnější tak označuje tvrzení vládnoucí strany, že bez ní by nastal chaos, což propaganda ilustruje srovnáním čínského a západního vypořádání se s finanční krizí v letech 2008-2009 a stávající pandemií, i odkazy na předchozí turbulentní dějiny země.   

"Koneckonců Si vsadil na narativ o národním obrození, kdy stana (údajně) vrací Číně bohatství a moc po ponižujících desetiletích," píše britský deník. Vysvětluje, že historie leží v srdci projektu čínského prezidenta, avšak jen ta, kterou píše Komunistická strana Číny, a tak před stým výročím její existence byla zřízena horká linka, kde mohli Číňané hlásit projevy "historického nihilismu".

Miliony mrtvých, o kterých se mlčí  

Čína pod vládou komunistické strany nepochybně zaznamenala progres, například vzestup gramotnosti, prodloužení průměrné délky dožití a zlepšení postavení žen, ten ale provázejí tragédie, o nichž se v zemi nesmí diskutovat, zdůrazňuje prestižní server. Připomíná, že hladomor vyvolaný politikou Mao Ce-tunga zvanou Velký skok zabil 40 milionů lidí, miliony další zahynuly, případně byly perzekvovány během takzvané Kulturní revoluce a v roce 1989 strana obrátila zbraně proti lidu, když rozdrtila protesty na Náměstí Nebeského klidu.  

V současnosti represe v Číně tvrdě dopadá především na menšiny, připomíná editorial. Zmiňuje potlačování svobod přislíbených Hongkongu, ale v první řadě drtivý přístup k Ujgurům v provincii Sin-ťiang. Pod sílícím tlakem se však ocitají i právníci, feministky, podnikatelé a dokonce marxisté v celé zemi, zdůrazňuje Guardian. Naznačuje, že právě neočekávaný triumf strany živí její paranoiu z odporu a zahraničního vlivu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínští komunisté jsou v některých bodech překvapivě pružní - nositele revoluce například učinili z rolníků a přijali trh, poukazuje prestižní deník. Podotýká ovšem, že za vlády Si Ťin-pchinga ale došlo ke zrušení omezeného počtu funkčních období, posilování kultu osobnosti a Čína působí stále rigidněji a centralizovaněji, přičemž kritici upozorňují na absenci brzd a protivah, obávají se nezpochybnitelného postavení stávajícího vůdce a zmiňují strach dalších představitelů jednat iniciativně.

Nebezpečí neplyne pouze ze zakonzervování režimu, ale též z možných nepokojů, navíc zemi dohánějí environmentální škody napáchané bezhlavým rozvojem a jiné státy se začínají stavět na odpor rostoucí čínské asertivitě, nastiňuje Guardian. Pokládá otázku, zda čínští komunisté odpoví sebevědomě, či hrubě.

"Mnozí lidé vsázeli na zánik strany a prohráli. Čankajškovi nacionalisté, volný trh ani internet ji nedokázali porazit," píše renomovaný server. Za skutečné poučení z úspěchu čínských komunistů ale označuje to, že nikdo nedokáže předvídat budoucnost, což ví i samotná strana. Byla založena již před sto lety, aby změnila myšlení a úděl Číňanů, ale nadále k nim přistupuje s nedůvěrou a neumožňuje jim projevit svobodně názor, ani vybrat si vedení země, shrnuje editorial.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

Čína Komunismus Si Ťin-pching lidská práva

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy