NÁZOR - Před sto lety se třináct mladých Číňanů a dva představitelé Kominterny tajně sešli ve francouzské čtvrti v Šanghaji, aby se ve strachu z policie brzy přesunuli do nedalekého města Ťia-sing, kde museli pokračovat v debatě na výletní lodi, připomíná editorial serveru Guardian. Prestižní deník dodává, že z těchto neslibných začátků vzešlo největší a nejsilnější politické hnutí světa, Komunistická strana Číny, která má nyní 92 milionů členů.
Stěží uvěřitelný úspěch
Málokdo předpovídal Komunistické straně Číny úspěch, přesto nyní nemilosrdně drží moc, upozorňuje britský server. Konstatuje, že do třiceti let od uvedených schůzek ovládla zemi a o století později představuje monstrum, které kontroluje pětinu světové populace, druhou největší ekonomiku světa a otřásá důvěrou hlavní supervelmoci, Spojených států.
"Kritikům i stoupencům se její úspěch zdá skutečně neuvěřitelný," pokračuje Guardian. Poukazuje, že tři desetiletí poté, co se zhroutil její někdejší patron a posléze protivník, Sovětský svaz, hledí Komunistická strana Číny kupředu a její vůdce Si Ťin-pching na oficiálních oslavách stého výročí založení partaje hovořil o cestě k dvousetletému výročí.
Strana ovšem zůstává nemilosrdná a disciplinovaná, pokud jde o prosazování a udržování své moci, deklaruje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že čínští komunisté zuřivě potlačují projevy nesouhlasu, porušují základní lidská prává a masivně investují do propagandy i nejpokročilejších cenzurních a sledovacích systému světa.
Avšak Komunistická strana Číny slaví úspěch také díky příslibům a zlepšování hmotného zabezpečení obyvatel, uvádí Guardian. Jako příklad dává slova Si Ťin-pchinga z letošního roku, že země vymýtila extrémní chudobu, ač doplňuje, že tu strana nedefinuje dle mezinárodních standardů, v Číně nadále panuje vysoká nerovnost a tamní sociální systém navzdory svému posílení dosahuje jen zcela základní úrovně.
Čínské městské střední vrstvě se dosud dařilo, ale dny dvouciferného hospodářského růstu jsou minulostí, varuje editorial. Za silnější tak označuje tvrzení vládnoucí strany, že bez ní by nastal chaos, což propaganda ilustruje srovnáním čínského a západního vypořádání se s finanční krizí v letech 2008-2009 a stávající pandemií, i odkazy na předchozí turbulentní dějiny země.
"Koneckonců Si vsadil na narativ o národním obrození, kdy stana (údajně) vrací Číně bohatství a moc po ponižujících desetiletích," píše britský deník. Vysvětluje, že historie leží v srdci projektu čínského prezidenta, avšak jen ta, kterou píše Komunistická strana Číny, a tak před stým výročím její existence byla zřízena horká linka, kde mohli Číňané hlásit projevy "historického nihilismu".
Miliony mrtvých, o kterých se mlčí
Čína pod vládou komunistické strany nepochybně zaznamenala progres, například vzestup gramotnosti, prodloužení průměrné délky dožití a zlepšení postavení žen, ten ale provázejí tragédie, o nichž se v zemi nesmí diskutovat, zdůrazňuje prestižní server. Připomíná, že hladomor vyvolaný politikou Mao Ce-tunga zvanou Velký skok zabil 40 milionů lidí, miliony další zahynuly, případně byly perzekvovány během takzvané Kulturní revoluce a v roce 1989 strana obrátila zbraně proti lidu, když rozdrtila protesty na Náměstí Nebeského klidu.
V současnosti represe v Číně tvrdě dopadá především na menšiny, připomíná editorial. Zmiňuje potlačování svobod přislíbených Hongkongu, ale v první řadě drtivý přístup k Ujgurům v provincii Sin-ťiang. Pod sílícím tlakem se však ocitají i právníci, feministky, podnikatelé a dokonce marxisté v celé zemi, zdůrazňuje Guardian. Naznačuje, že právě neočekávaný triumf strany živí její paranoiu z odporu a zahraničního vlivu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Čínští komunisté jsou v některých bodech překvapivě pružní - nositele revoluce například učinili z rolníků a přijali trh, poukazuje prestižní deník. Podotýká ovšem, že za vlády Si Ťin-pchinga ale došlo ke zrušení omezeného počtu funkčních období, posilování kultu osobnosti a Čína působí stále rigidněji a centralizovaněji, přičemž kritici upozorňují na absenci brzd a protivah, obávají se nezpochybnitelného postavení stávajícího vůdce a zmiňují strach dalších představitelů jednat iniciativně.
Nebezpečí neplyne pouze ze zakonzervování režimu, ale též z možných nepokojů, navíc zemi dohánějí environmentální škody napáchané bezhlavým rozvojem a jiné státy se začínají stavět na odpor rostoucí čínské asertivitě, nastiňuje Guardian. Pokládá otázku, zda čínští komunisté odpoví sebevědomě, či hrubě.
"Mnozí lidé vsázeli na zánik strany a prohráli. Čankajškovi nacionalisté, volný trh ani internet ji nedokázali porazit," píše renomovaný server. Za skutečné poučení z úspěchu čínských komunistů ale označuje to, že nikdo nedokáže předvídat budoucnost, což ví i samotná strana. Byla založena již před sto lety, aby změnila myšlení a úděl Číňanů, ale nadále k nim přistupuje s nedůvěrou a neumožňuje jim projevit svobodně názor, ani vybrat si vedení země, shrnuje editorial.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , Komunismus , Si Ťin-pching , lidská práva
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 4 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 8 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák