Čínští komunisté slaví sté výročí. Strana zůstává nemilosrdná a represivní

NÁZOR - Před sto lety se třináct mladých Číňanů a dva představitelé Kominterny tajně sešli ve francouzské čtvrti v Šanghaji, aby se ve strachu z policie brzy přesunuli do nedalekého města Ťia-sing, kde museli pokračovat v debatě na výletní lodi, připomíná editorial serveru Guardian. Prestižní deník dodává, že z těchto neslibných začátků vzešlo největší a nejsilnější politické hnutí světa, Komunistická strana Číny, která má nyní 92 milionů členů.

Stěží uvěřitelný úspěch

Málokdo předpovídal Komunistické straně Číny úspěch, přesto nyní nemilosrdně drží moc, upozorňuje britský server. Konstatuje, že do třiceti let od uvedených schůzek ovládla zemi a o století později představuje monstrum, které kontroluje pětinu světové populace, druhou největší ekonomiku světa a otřásá důvěrou hlavní supervelmoci, Spojených států.

"Kritikům i stoupencům se její úspěch zdá skutečně neuvěřitelný," pokračuje Guardian. Poukazuje, že tři desetiletí poté, co se zhroutil její někdejší patron a posléze protivník, Sovětský svaz, hledí Komunistická strana Číny kupředu a její vůdce Si Ťin-pching na oficiálních oslavách stého výročí založení partaje hovořil o cestě k dvousetletému výročí.

Strana ovšem zůstává nemilosrdná a disciplinovaná, pokud jde o prosazování a udržování své moci, deklaruje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že čínští komunisté zuřivě potlačují projevy nesouhlasu, porušují základní lidská prává a masivně investují do propagandy i nejpokročilejších cenzurních a sledovacích systému světa.

Avšak Komunistická strana Číny slaví úspěch také díky příslibům a zlepšování hmotného zabezpečení obyvatel, uvádí Guardian. Jako příklad dává slova Si Ťin-pchinga z letošního roku, že země vymýtila extrémní chudobu, ač doplňuje, že tu strana nedefinuje dle mezinárodních standardů, v Číně nadále panuje vysoká nerovnost a tamní sociální systém navzdory svému posílení dosahuje jen zcela základní úrovně.

Čínské městské střední vrstvě se dosud dařilo, ale dny dvouciferného hospodářského růstu jsou minulostí, varuje editorial. Za silnější tak označuje tvrzení vládnoucí strany, že bez ní by nastal chaos, což propaganda ilustruje srovnáním čínského a západního vypořádání se s finanční krizí v letech 2008-2009 a stávající pandemií, i odkazy na předchozí turbulentní dějiny země.   

"Koneckonců Si vsadil na narativ o národním obrození, kdy stana (údajně) vrací Číně bohatství a moc po ponižujících desetiletích," píše britský deník. Vysvětluje, že historie leží v srdci projektu čínského prezidenta, avšak jen ta, kterou píše Komunistická strana Číny, a tak před stým výročím její existence byla zřízena horká linka, kde mohli Číňané hlásit projevy "historického nihilismu".

Miliony mrtvých, o kterých se mlčí  

Čína pod vládou komunistické strany nepochybně zaznamenala progres, například vzestup gramotnosti, prodloužení průměrné délky dožití a zlepšení postavení žen, ten ale provázejí tragédie, o nichž se v zemi nesmí diskutovat, zdůrazňuje prestižní server. Připomíná, že hladomor vyvolaný politikou Mao Ce-tunga zvanou Velký skok zabil 40 milionů lidí, miliony další zahynuly, případně byly perzekvovány během takzvané Kulturní revoluce a v roce 1989 strana obrátila zbraně proti lidu, když rozdrtila protesty na Náměstí Nebeského klidu.  

V současnosti represe v Číně tvrdě dopadá především na menšiny, připomíná editorial. Zmiňuje potlačování svobod přislíbených Hongkongu, ale v první řadě drtivý přístup k Ujgurům v provincii Sin-ťiang. Pod sílícím tlakem se však ocitají i právníci, feministky, podnikatelé a dokonce marxisté v celé zemi, zdůrazňuje Guardian. Naznačuje, že právě neočekávaný triumf strany živí její paranoiu z odporu a zahraničního vlivu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínští komunisté jsou v některých bodech překvapivě pružní - nositele revoluce například učinili z rolníků a přijali trh, poukazuje prestižní deník. Podotýká ovšem, že za vlády Si Ťin-pchinga ale došlo ke zrušení omezeného počtu funkčních období, posilování kultu osobnosti a Čína působí stále rigidněji a centralizovaněji, přičemž kritici upozorňují na absenci brzd a protivah, obávají se nezpochybnitelného postavení stávajícího vůdce a zmiňují strach dalších představitelů jednat iniciativně.

Nebezpečí neplyne pouze ze zakonzervování režimu, ale též z možných nepokojů, navíc zemi dohánějí environmentální škody napáchané bezhlavým rozvojem a jiné státy se začínají stavět na odpor rostoucí čínské asertivitě, nastiňuje Guardian. Pokládá otázku, zda čínští komunisté odpoví sebevědomě, či hrubě.

"Mnozí lidé vsázeli na zánik strany a prohráli. Čankajškovi nacionalisté, volný trh ani internet ji nedokázali porazit," píše renomovaný server. Za skutečné poučení z úspěchu čínských komunistů ale označuje to, že nikdo nedokáže předvídat budoucnost, což ví i samotná strana. Byla založena již před sto lety, aby změnila myšlení a úděl Číňanů, ale nadále k nim přistupuje s nedůvěrou a neumožňuje jim projevit svobodně názor, ani vybrat si vedení země, shrnuje editorial.

Související

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.
Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

Více souvisejících

Čína Komunismus Si Ťin-pching lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 8 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 9 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 10 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 11 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 11 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 14 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 14 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 15 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 16 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy