Arabsko-kurdské milice tvrdě odpoví na útok Turecka, varuje velitel

Syrské demokratické síly (SDF), což jsou arabsko-kurdští spojenci mezinárodní koalice, tvrdě odpoví na případný turecký útok do severní Sýrie. Současně ale vyvinou veškeré diplomatické úsilí, aby se ofenziva vůbec neuskutečnila. Uvedl to jejich vrchní velitel Mazlum Kobani, citovaný agenturou Reuters.

Kurdský velitel ve vzácném interview sdělil, že Washington učinil "vážný pokus" zabránit turecké ofenzivě proti kurdským bojovníkům, kteří kontrolují rozsáhlou část severní Sýrie při hranici s Tureckem. Podle něj však musí USA své snažení ještě zintenzivnit.

SDF, v jejichž čele stojí kurdská milice YPG, jsou ústřední silou podporovanou Spojenými státy bojující proti Islámskému státu (IS). Za pomoci amerického letectva a speciálních jednotek se jim podařilo osvobodit od džihádistů rozsáhlé území v Sýrii.

#Syrian Kurds hold mass protests against #Turkish operation in #TalAbyad, #Kamishli and #Kobani pic.twitter.com/bCrX3pz7SO

— SMM Syria (@smmsyria) 13. prosince 2018

Velitel Kobani upozornil, že turecký útok by zaměstnal bojovníky YPG, kteří nyní bojují proti zbytkům jednotek IS ve východní Sýrii a umožnil by jim znovu se rozvinout. "Pokud se turecký útok uskuteční, jednotky YPG budou muset být poslány k hranicím, aby bránily své rodiny," uvedl. Bez nich není skutečný boj proti islamistům podle velitele možný.

"Jsme připraveni na jakýkoliv útok a tvrdě na něj odpovíme ... na našem území," řekl Kobani, zakladatel SDF a YPG. "Naše diplomacie se od něj dosud snaží (Turecko) odradit."

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu oznámil, že během několika dní zahájí ofenzivu v severovýchodní Sýrii, kde po boku SDF působí kolem 2000 amerických vojáků. Pentagon na to reagoval, že jakákoliv vojenská akce by byla "nepřijatelná".

Americkou podporu jednotkám YPG ostře kritizuje Ankara, která je spojencem USA v NATO. Kurdské bojovníky považuje za teroristy a tvrdí o nich, že jsou prodlouženou rukou hnutí PKK, které v jihovýchodním Turecku vede po desetiletí ozbrojený boj proti vládě.

Vpád tureckých vojsk do Sýrie se odehrál už v minulých dvou letech na západním břehu řeky Eufrat. Jednotky YPG musely ustoupit, ofenziva však byla vždy omezeného rozsahu. Zčásti proto, že se Turci chtěli vyhnout přímé konfrontaci s americkými vojáky.

SDF dnes zaznamenaly úspěch v boji proti Islámskému státu, když se jim podařilo proniknout do města Hadžín, jednoho z jeho posledních opěrných bodů na východních březích Eufratu.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Turecká armáda Sýrie Americká armáda (U.S. ARMY) Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy