Armáda USA komplikuje Turecku lety nad severovýchodní Sýrií

Americká armáda vyřadila Turecko z mechanismu, který umožňuje koordinaci letectva ve vzdušném prostoru nad severovýchodní Sýrií. Informoval o tom dnes turecký tisk. Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že ukončilo přípravy vojenské operace proti syrským Kurdům, kteří žijí právě v této části Sýrie.

Bílý dům v neděli překvapivě oznámil stažení amerických vojáků z kurdských oblastí na severu Sýrie, čímž Ankaře tuto operaci proti svým kurdským spojencům umožnil.

Kurdské úřady v severní Sýrii se připravují na jednání s Damaškem a jeho spojencem Ruskem v případě, že USA své vojáky od turecké hranice stáhnou.

Mluvčí Pentagonu Carla Gleansonová sdělila, že středisko letové kontroly vyřadilo Turecko z koordinačního režimu letecké koalice, která operuje proti teroristům z Islámského státu (IS) na severovýchodě Sýrie. Turecko nyní nemá přístup k informacím monitorujícím situaci, což mu znemožní leteckou podporu případné pozemní operace v Sýrii.

Americký prezident Donald Trump v pondělí své široce kritizované rozhodnutí o stažení z kurdských oblastí hájil tím, že USA už svou roli v porážce IS splnily a je nyní na regionálních a evropských zemích, aby se postaraly o zajaté členy organizace a jejich rodiny. Kurdové jich v táborech na severu Sýrie střeží na 11.000.

Po kritice, že tím Trump ponechal spojenecké Kurdy napospas Turecku, jež na Kurdy pohlíží jako na teroristy, Trump pohrozil postihem Ankaře, pokud Turecko učiní něco, co on bude považovat za nepřípustné.

Turecký viceprezident Fuat Oktay na to dnes reagoval slovy, že se Turecko nedá zastrašit. "Tam, kde jde o bezpečnost Turecka, si cestu určíme sami a sami si stanovíme meze," řekl.

Kritici Trumpova kroku mimo jiné upozorňují, že situace využije Írán k dalšímu rozmachu v regionu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes vyzval Turecko, aby od plánované operace do Sýrie upustilo a respektovalo syrskou svrchovanost.

Turecko chce v Sýrii podél své hranice východně od Eufratu zřídit tak zvanou bezpečnostní zónu. Nebudou v ní podle jeho představ Kurdové a budou se tam moci vrátit až dva miliony syrských uprchlíků, kteří jsou nyní na tureckém území. Turecko za syrské občanské války přijalo na 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád, jehož dnes citoval list Al-Vatan, vyzval syrské Kurdy, aby se přimkli k syrské vládě. Turecká ofenzíva podle něj Kurdy "vrhne do propasti". Jde o první reakci Damašku na Trumpovo rozhodnutí.

Kurdové samotní krok USA považují za zradu, protože do této doby je USA považovaly za cenné spojence v boji proti islámským radikálům. Mikdád také řekl, že Sýrie "vítá všechny své syny" a že vláda vyřeší bez násilí a kladně všechny problémy. Dodal, že armáda bude bránit území celé Sýrie a nedopustí okupaci jakékoli její části.

Zástupce kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Badran Kurd dnes řekl, že pokud USA ze severu Sýrie, zejména od turecké hranice odejdou, pak budou kurdská administrativa a SDF nuceny posoudit všechny možnosti. "Můžeme pak vyjednávat s Damaškem nebo ruskou stranou, abychom zastavili turecký útok," řekl Badran. USA prozatím odvolaly jen asi 50 vojáků.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že USA Rusko předem o svém záměru v Sýrii neinformovaly. Řekl, že je třeba počkat, kolik vojáků USA nakonec opravdu stáhnou, protože Washington to avizoval už v minulosti, ale záměr nesplnil. "Sledujeme situaci velmi pozorně," řekl. Trump stažení ze Sýrie ohlásil už loni, nakonec ale jenom část vojáků odešla do sousedního Iráku. SDF už tehdy začala vyjednávat s Damaškem o možném zachování určité autonomie regionu, ale rozhovory nabyly úspěšné.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Turecko Syrská krize Sýrie Pentagon Kurdové Islámský stát (IS) Bašár Asad Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 22 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy