Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském pohraničním městě Rás al-Ajn. Podle exilové Syrské organizace lidských práv (SOHR) tyto jednotky ovládají už polovinu města. Syrská agentura SANA oznámila, že do nemocnice v kurdském městě Hasaká dorazili z Rás al-Ajnu těžce popálení lidé. Podle lékařů mohli být zasaženi chemikáliemi.
SANA naznačuje, že turecká armáda při ofenzívě, kterou na severu Sýrie zahájila 9. října, používá chemické látky. Rovněž arabsko-kurdská koalice SDF, proti níž turecké útoky směřují, podle SANA už dříve ohlásila, že Turci při bombardování obytných částí Rás al-Ajnu použili zakázaný fosfor. Turecký ministr obrany Hulusi Akar ale popřel, že by Ankara používala chemické zbraně. "Všichni vědí, že chemické zbraně nejsou v arzenálu turecké armády," řekl s tím, že chemikálie využívají kurdské oddíly.
"Rás al-Ajn byl v posledních třech dnech cílem intenzivního bombardování," sdělil dnes Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Novináři, kteří jsou na turecké straně hranice, informují, že z města je stále slyšet palba a výbuchy bomb.
SOHR, která vede vlastní bilanci obětí, tvrdí, že od 9. října přišlo v bojích o život 72 civilistů, na straně SDF je 203 mrtvých bojovníků, proturecké syrské milice ztratily 171 členů.
Kurdská správa oblastí na severu Sýrie ale ve své dnešní bilanci uvádí, že boje nepřežilo 218 civilistů, mezi nimiž bylo 18 dětí a zraněno bylo 650 lidí.
Podle kurdských zdrojů i podle SOHR byla při jednom z útoků v Rás al-Ajnu zasažena nemocnice a personál zůstal obklíčený uvnitř. Správa žádá o vytvoření humanitárního koridoru pro evakuaci raněných.
Turecko ohlásilo šest svých padlých vojáků. Ankara připouští 20 civilních obětí, které ale podle ní zabila palba Kurdů. Podle SOHR před boji uprchlo už 300.000 civilistů, jiné zdroje hovoří o 160.000 uprchlících. Mnozí z nich zamířili do Iráku, další do syrských oblastí, kde se nyní nebojuje.
Agentura AFP uvádí, že kurdské jednotky, kterým ztížil situaci prezident Donald Trump rozhodnutím stáhnout americké vojáky z postů na syrském severu, od začátku turecké ofenzívy přišly o kontrolu nad 120 kilometry pohraničního území. O víkendu požádali Kurdové o pomoc vládu v Damašku a syrská armáda už obsadila oblasti poblíž hranic. Syrští vojáci a jejich spojenci jsou i jižně od Rás al-Ajnu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že operace bude pokračovat, dokud nebude v pohraniční zóně široké 30 kilometrů vytvořen bezpečný prostor pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Agentura Reuters citovala nejmenovaného tureckého představitele, podle něhož operace pokračuje rychle a její první fáze by mohla skončit do 13. listopadu, kdy má podle původních plánů Erdogan navštívit Washington. Co přesně chce Turecko do tohoto data v Sýrii získat, tento zdroj neřekl.
Šéf Erdoganova úřadu pro rozpočet Naci Agbal dnes prohlásil, že Turecko zřejmě přesune další peníze do svého rozpočtu a bude z nich financovat projekty na vybudování ubytovacích kapacit pro syrské uprchlíky na syrské straně hranice.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že Rusko slíbilo Ankaře, že u hranice nebudou v budoucnu kurdské oddíly YPG. "Pokud Rusko spolu se syrskou armádou vytlačí YPG z té oblasti, nebudeme proti," řekl. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí prohlásila, že kontrola nad hranicí by měla připadnout Sýrii.
Související

Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Chemické zbraně , Turecká armáda , Kurdové , Sýrie , Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Donald Trump , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
před 1 hodinou

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
před 2 hodinami

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
před 2 hodinami

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
před 3 hodinami

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
před 4 hodinami

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů
před 4 hodinami

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději
před 5 hodinami

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
před 6 hodinami

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování
před 6 hodinami

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu
před 7 hodinami

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?
před 7 hodinami

EU je z používání chemických zbraní Ruskem zděšena. Kallasová označila situaci za nesnesitelnou
před 8 hodinami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 9 hodinami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 10 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera
Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
Vivian Spohr, manželka generálního ředitele Lufthansy Carstena Spohra, je vyšetřována kvůli zabití z nedbalosti po smrtelné dopravní nehodě na italském ostrově Sardinie. Měla údajně srazit a zabít 24letou ženu na přechodu během své dovolené na Sicílii.
Zdroj: Tereza Marešová