Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní

Zanedlouho budeme znát jméno nového prezidenta Spojených států. Proti zkušené právničce a viceprezidentce Kamale Harrisové z Demokratické strany se postaví republikánský exprezident a byznysmen Donald Trump.

Trump má za sebou bohatou minulost spojenou především s podnikáním. Jeho zděděná společnost Trump Organization působí v mnoha oblastech od stavebnictví, přes online nakupování až po investice. Založená jeho otcem Fredem Trumpem a babičkou Elizabeth C. Trumpovou zaměstnává i dva exprezidentovy syny – Donalda Trumpa Jr. a Erica Trumpa.

Donald Trump zanechal v americké politice nesmazatelnou stopu – jeho prezidentství bylo obdobím výrazné polarizace a zásadních změn, které rezonují dodnes. Sám sebe prezentoval jako outsidera a ochránce „obyčejných Američanů“ proti „elitám“, přičemž se nebál provokativní rétoriky a populistických slibů.

Jeho tvrdý postoj vůči imigraci, obchodní politice a kritika dlouholetých spojenců Spojených států, jako je NATO, přinesly mnohé kontroverze. Trumpovu éru provázelo především „porozumění“ s autoritativními lídry, ekonomický nacionalismus a prohlubující se rozdělení americké společnosti.

Trumpův odkaz rozhodně přesahuje rámec čtyř let prezidentství. I po prohře ve volbách roku 2020 nadále ovlivňoval Republikánskou stranu a část americké veřejnosti, přičemž se stal symbolem jak pro své podporovatele, tak pro kritiky, kteří v něm vidí hrozbu pro americkou demokracii.

Jeho přístup k pravomocem prezidenta vyvolal diskuzi o stabilitě demokratických institucí a o tom, nakolik je politický systém Spojených států odolný vůči populistickému vlivu. Nyní, s jeho další kandidaturou, Spojené státy stojí před otázkou, zda zvolí návrat k Trumpově konfrontačnímu stylu vlády, nebo zvolí jinou cestu.

Abychom si nejlépe připomněli, kdo Donald Trump je, vrátíme se do roku 2015 – když oznamoval svou první kandidaturu na prezidenta Spojených států. „Přichází nejen z Mexika. Přichází z celé Jižní a Latinské Ameriky a pravděpodobně i ze Středního východu. Ale to nevíme. Protože nemáme žádnou ochranu a nemáme žádné kompetence, nevíme, co se děje. A musí to přestat a musí to přestat rychle,“ hlásal tehdy o migrantech.

„Naše země má vážné problémy. Už nemáme vítězství. Dříve jsme vítězství měli, ale už je nemáme. Kdy naposledy nás někdo viděl porazit, řekněme, Čínu v obchodní dohodě? Oni nás zabíjejí. Já Čínu porážím pořád. Pořád,“ dodal.

Letos to není o moc jiné – ale o něco extrémnější. Má za sebou čtyři roky v roli šéfa Bílého domu, načež v roce 2020 prohrál ve volbách se současným prezidentem Joem Bidenem. „V den mého odchodu jsme měli nejbezpečnější hranici v historii naší země. Neměl jsem odejít,“ řekl Trump na setkání se svými příznivci. Dodal, že jeho administrativa dosáhla úspěchů, které podle něj nynější vláda nedokázala udržet. „Upřímně, protože se nám tak dařilo,“ dodal Trump.

Během kampaně pronesl některé velice extrémní výroky. „Spojené státy jsou okupovanou zemí,“ prohlásil  v Madison Square Garden v New Yorku. Zopakoval svůj slib, že hned první den ve funkci zahájí masivní deportační program, aby „zvrátil invazi migrantů“. 

Vyšel tak přímo naproti slovům bývalého personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, podle něhož Trump „splňuje definici fašisty“. Podle Kellyho mu Trump ještě během svého působení v Bílém domě sdělil, že si přeje, aby mu vojenský personál prokazoval stejnou úctu jako nacističtí generálové Adolfu Hitlerovi.

Jeho obdiv k autoritářům už dříve v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na americkou politiku Tomáš Klvaňa. „Je to známá věc, Trump se velmi pochvalně zmiňuje o lidech jako je Putin. Nenajdete u něj jedinou kritickou poznámku na adresu ruského prezidenta nebo jeho politiky. Totéž se týká čínského šéfa státu Si Ťin-pchinga, kde sice Trump kritizuje jednotlivé čínské politiky a nelíbí se mu takzvaný čínský virus Covid, ale Si Ťin-pchinga jako takového obdivuje,“ shrnul.

Podle něj Trump nerozumí ani NATO. „Obecně nerozumí ani spojenectví, což se týká i východoasijských spojenectví USA s Koreou a Japonskem. Chce jednat se státy jeden na jednoho, a to se týká i NATO. Pokud vyhraje, nebude ale mít sílu vystoupit. Na to by potřeboval dvoutřetinovou podporu v obou komorách Kongresu – a tu mít nebude. Prezident má ale více nástrojů, jak NATO oslabit,“ poznamenal Klvaňa.

Během kampaně také řekl některé velmi nejasné výroky – jako například ve West Palm Beach na Floridě. „Křesťané, jděte k volbám, jen tentokrát. Ještě čtyři roky, víte co, spraví se to, bude to v pohodě, už nebudete muset volit, mojí krásní křesťané," řekl bývalý prezident. "Miluji vás křesťané. Jsem křesťan. Miluju vás, jděte k volbám, musíte. Za čtyři roky už nebudete muset znovu volit, spravíme to tak dobře, že nebudete muset volit.“

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 4 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 5 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů

Ukrajina si v sobotu připomněla havárii v jaderné elektrárně Černobyl. Uplynulo od ní 39 let. Prezident Volodymyr Zelenskyj při té příležitost ocenil tehdejší i současné hrdinství ukrajinského národa.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy