Evropská rada na svém čtvrtečním zasedání přijala daleko měkčí dokument týkající se politiky vůči Pekingu, než se původně očekávalo. Zřejmě za tím stojí hrozba velké ekonomické rány, pokud by došlo k závažnému poškození evropsko-čínských vztahů. Zároveň ale unie získala ponaučení z přílišné závislosti na Rusku.
Vlády členských zemí Evropské unie se snaží vyřešit, jak daleko zajít v přerušení citlivých obchodních vazeb s Pekingem. Důvodem je zkušenost z velké závislosti EU na Rusku, kterou odhalil nedostatek dodávek energetických surovin po invazi Moskvy proti Ukrajině, píše Politico.
Evropské podniky se spoléhají na dovoz z Číny, který dosahuje hodnoty 230 miliard eur, v přepočtu zhruba 5,5 bilionu korun, což je téměř hodnota hrubého domácího produktu České republiky – ta činí přes 6 bilionů korun.
Například Berlín se snaží nenarušit své rozsáhlé obchodní zájmy v Číně. Francie se pro změnu staví skepticky k následování přístupu Spojených států, spočívajícího v zesilování tlaku na Peking a omezení vystavení západních zemí čínskému vlivu na kritické dodavatelské řetězce.
Server Politico údajně dostal možnost nahlédnout do závěrečného prohlášení čtvrtečního zasedání Evropské rady. „Měl ve srovnání s jinými nedávnými prohlášeními z Bruselu méně nepřátelský tón vůči Pekingu,“ informoval server.
Vedoucí představitelé Evropské unie sice vyzývají Peking k naléhání na Rusko, aby zastavilo svou agresivní válku a okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhlo své jednotky z Ukrajiny; nicméně si dávají pozor na přílišnou kritiku. „Evropská unie a Čína mají společný zájem na udržování konstruktivních a stabilních vztahů,“ zaznívá z návrhu.
Problém tkví mimo jiné ve sporu mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. „Nyní máme velký problém, kdy předsedkyně Evropské komise naslouchá Spojeným státům a předseda Evropské rady Číně. Není to nic nového, ale stále častěji se Schumannova oblast stává hřištěm, místo aby se vyrovnaly podmínky s Čínou,“ upozornil jeden z unijních úředníků.
Úředník odkazoval na někdejšího francouzského politika Roberta Schumanna, který byl jedním z hlavních strůjců německo-francouzského usmíření po druhé světové válce a spolu s Jeanem Monnetem je považován za zakladatele Evropské unie.
Některé západní země EU chtějí působit nezávisle na Washingtonu. „Jsou, s podporou Charlese Michela, unavené z oddělování od Ruska a zbožně si myslí, že měkčí postoj jim může v případě Číny získat čas. Vedoucí představitelé EU možná také nechtějí zahnat Čínu do kouta kvůli Rusku, zejména po nedávných událostech s Wagnerovou skupinou– ale je to falešné očekávání,“ zdůraznil odborník na Čínu Marcin Przychodniak z Polského institutu mezinárodních vztahů.
Měkčí postoj k Číně se začíná formovat na obou stranách Atlantiku. Ačkoliv jak Spojené státy, tak EU zostřily rétoriku vůči Pekingu kvůli Jihočínskému moři a Tchaj-wanu, zejména Spojené státy se snaží s Čínou jednat.
Ochotu v červnu prokázal i Peking ve chvíli, kdy se dostalo americkému šéfovi diplomacie Antonymu Blinkenovi pocty ve formě přijetí od čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Diplomaté se k němu totiž většinou nedostanou.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Čína , Ursula von der Leyenová , Charles Michel , Rusko
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.
Zdroj: Jakub Jurek