EU není jednotná v přístupu k Číně, prokázalo zasedání Evropské rady. Přílišné nepřátelství může uškodit

Evropská rada na svém čtvrtečním zasedání přijala daleko měkčí dokument týkající se politiky vůči Pekingu, než se původně očekávalo. Zřejmě za tím stojí hrozba velké ekonomické rány, pokud by došlo k závažnému poškození evropsko-čínských vztahů. Zároveň ale unie získala ponaučení z přílišné závislosti na Rusku. 

Vlády členských zemí Evropské unie se snaží vyřešit, jak daleko zajít v přerušení citlivých obchodních vazeb s Pekingem. Důvodem je zkušenost z velké závislosti EU na Rusku, kterou odhalil nedostatek dodávek energetických surovin po invazi Moskvy proti Ukrajině, píše Politico

Evropské podniky se spoléhají na dovoz z Číny, který dosahuje hodnoty 230 miliard eur, v přepočtu zhruba 5,5 bilionu korun, což je téměř hodnota hrubého domácího produktu České republiky – ta činí přes 6 bilionů korun. 

Například Berlín se snaží nenarušit své rozsáhlé obchodní zájmy v Číně. Francie se pro změnu staví skepticky k následování přístupu Spojených států, spočívajícího v zesilování tlaku na Peking a omezení vystavení západních zemí čínskému vlivu na kritické dodavatelské řetězce. 

Server Politico údajně dostal možnost nahlédnout do závěrečného prohlášení čtvrtečního zasedání Evropské rady. „Měl ve srovnání s jinými nedávnými prohlášeními z Bruselu méně nepřátelský tón vůči Pekingu,“ informoval server. 

Vedoucí představitelé Evropské unie sice vyzývají Peking k naléhání na Rusko, aby zastavilo svou agresivní válku a okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhlo své jednotky z Ukrajiny; nicméně si dávají pozor na přílišnou kritiku. „Evropská unie a Čína mají společný zájem na udržování konstruktivních a stabilních vztahů,“ zaznívá z návrhu. 

Problém tkví mimo jiné ve sporu mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. „Nyní máme velký problém, kdy předsedkyně Evropské komise naslouchá Spojeným státům a předseda Evropské rady Číně. Není to nic nového, ale stále častěji se Schumannova oblast stává hřištěm, místo aby se vyrovnaly podmínky s Čínou,“ upozornil jeden z unijních úředníků. 

Úředník odkazoval na někdejšího francouzského politika Roberta Schumanna, který byl jedním z hlavních strůjců německo-francouzského usmíření po druhé světové válce a spolu s Jeanem Monnetem je považován za zakladatele Evropské unie. 

Některé západní země EU chtějí působit nezávisle na Washingtonu. „Jsou, s podporou Charlese Michela, unavené z oddělování od Ruska a zbožně si myslí, že měkčí postoj jim může v případě Číny získat čas. Vedoucí představitelé EU možná také nechtějí zahnat Čínu do kouta kvůli Rusku, zejména po nedávných událostech s Wagnerovou skupinou– ale je to falešné očekávání,“ zdůraznil odborník na Čínu Marcin Przychodniak z Polského institutu mezinárodních vztahů.

Měkčí postoj k Číně se začíná formovat na obou stranách Atlantiku. Ačkoliv jak Spojené státy, tak EU zostřily rétoriku vůči Pekingu kvůli Jihočínskému moři a Tchaj-wanu, zejména Spojené státy se snaží s Čínou jednat. 

Ochotu v červnu prokázal i Peking ve chvíli, kdy se dostalo americkému šéfovi diplomacie Antonymu Blinkenovi pocty ve formě přijetí od čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Diplomaté se k němu totiž většinou nedostanou. 

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Čína Ursula von der Leyenová Charles Michel Rusko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy