EU není jednotná v přístupu k Číně, prokázalo zasedání Evropské rady. Přílišné nepřátelství může uškodit

Evropská rada na svém čtvrtečním zasedání přijala daleko měkčí dokument týkající se politiky vůči Pekingu, než se původně očekávalo. Zřejmě za tím stojí hrozba velké ekonomické rány, pokud by došlo k závažnému poškození evropsko-čínských vztahů. Zároveň ale unie získala ponaučení z přílišné závislosti na Rusku. 

Vlády členských zemí Evropské unie se snaží vyřešit, jak daleko zajít v přerušení citlivých obchodních vazeb s Pekingem. Důvodem je zkušenost z velké závislosti EU na Rusku, kterou odhalil nedostatek dodávek energetických surovin po invazi Moskvy proti Ukrajině, píše Politico

Evropské podniky se spoléhají na dovoz z Číny, který dosahuje hodnoty 230 miliard eur, v přepočtu zhruba 5,5 bilionu korun, což je téměř hodnota hrubého domácího produktu České republiky – ta činí přes 6 bilionů korun. 

Například Berlín se snaží nenarušit své rozsáhlé obchodní zájmy v Číně. Francie se pro změnu staví skepticky k následování přístupu Spojených států, spočívajícího v zesilování tlaku na Peking a omezení vystavení západních zemí čínskému vlivu na kritické dodavatelské řetězce. 

Server Politico údajně dostal možnost nahlédnout do závěrečného prohlášení čtvrtečního zasedání Evropské rady. „Měl ve srovnání s jinými nedávnými prohlášeními z Bruselu méně nepřátelský tón vůči Pekingu,“ informoval server. 

Vedoucí představitelé Evropské unie sice vyzývají Peking k naléhání na Rusko, aby zastavilo svou agresivní válku a okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhlo své jednotky z Ukrajiny; nicméně si dávají pozor na přílišnou kritiku. „Evropská unie a Čína mají společný zájem na udržování konstruktivních a stabilních vztahů,“ zaznívá z návrhu. 

Problém tkví mimo jiné ve sporu mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. „Nyní máme velký problém, kdy předsedkyně Evropské komise naslouchá Spojeným státům a předseda Evropské rady Číně. Není to nic nového, ale stále častěji se Schumannova oblast stává hřištěm, místo aby se vyrovnaly podmínky s Čínou,“ upozornil jeden z unijních úředníků. 

Úředník odkazoval na někdejšího francouzského politika Roberta Schumanna, který byl jedním z hlavních strůjců německo-francouzského usmíření po druhé světové válce a spolu s Jeanem Monnetem je považován za zakladatele Evropské unie. 

Některé západní země EU chtějí působit nezávisle na Washingtonu. „Jsou, s podporou Charlese Michela, unavené z oddělování od Ruska a zbožně si myslí, že měkčí postoj jim může v případě Číny získat čas. Vedoucí představitelé EU možná také nechtějí zahnat Čínu do kouta kvůli Rusku, zejména po nedávných událostech s Wagnerovou skupinou– ale je to falešné očekávání,“ zdůraznil odborník na Čínu Marcin Przychodniak z Polského institutu mezinárodních vztahů.

Měkčí postoj k Číně se začíná formovat na obou stranách Atlantiku. Ačkoliv jak Spojené státy, tak EU zostřily rétoriku vůči Pekingu kvůli Jihočínskému moři a Tchaj-wanu, zejména Spojené státy se snaží s Čínou jednat. 

Ochotu v červnu prokázal i Peking ve chvíli, kdy se dostalo americkému šéfovi diplomacie Antonymu Blinkenovi pocty ve formě přijetí od čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Diplomaté se k němu totiž většinou nedostanou. 

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Čína Ursula von der Leyenová Charles Michel Rusko

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy