Ostatní země Evropské unie mají velký zájem přesně zjistit, jakou má vlastně Británie představu o svých budoucích vztazích s unií po brexitu. Novinářům to dnes v Bruselu řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz poté, co v noci sedmadvacítka zopakovala, že nehodlá k novému vyjednávání otevírat text dohody o britském vystoupení. Lídři ujistili Británii, že takzvanou irskou pojistku chápou jen jako dočasné řešení, britská premiérka Theresa Mayová ale v tomto ohledu nedostala žádné právně závazné záruky.
"Pojistka je míněna jen jako krátkodobá, ne třeba pro příští desetiletí. Myslím, že bylo třeba to ze strany EU říci jednoznačně, aby nám Británie v tomto mohla věřit," podotkl Kurz.
V nočním stručném prohlášení šéfové států a vlád 27 unijních zemí napsali, že ideálně chtějí s britskou stranou dosáhnout dohody o budoucím těsném partnerství ještě před koncem předpokládaného přechodného období. V takovém případě by pojistka nezačala fungovat vůbec.
Pokud by se vyjednávání nové smlouvy protáhlo za konec přechodného období, je cílem EU dál rychle pracovat na nové dohodě, aby pojistka, která ve snaze o neexistenci hranice na irském ostrově fakticky drží britské Severní Irsko v evropské celní unii, platila co nejkratší dobu.
Diplomaté ale upozorňují, že EU britské straně neslíbila nic právně závazného a do finálního textu prohlášení 27 lídrů nakonec nebyl zařazen bod, který možnost právně závazných záruk zmiňoval jako variantu pro brzkou budoucnost. Rumunský prezident Klaus Johannis dnes navíc odmítl, že by sedmadvacítka počítala v lednu s mimořádným summitem EU, kde by mohly být podobné záruky potvrzeny. "Očekáváme, že se to vyřeší hlasováním v (britském) parlamentu," poznamenal.
Poté, co Mayová kvůli jisté prohře stáhla počátkem týdne projednávání dohody o vystoupení v britském parlamentu v tomto týdnu, čeká se parlamentní diskuse o textu před 21. lednem. Mayová dnes při příchodu s novináři nemluvila, podle britských diplomatů se před začátkem jednání summitu sešla k dvoustranným rozhovorům s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Deuxième journée de travail au Conseil européen consacrée notamment au renforcement de la zone euro. pic.twitter.com/FGCDhtVuz1
— Élysée (@Elysee) 14. prosince 2018
Prezidenti a premiéři některých zemí ráno novinářům potvrzovali, že unie a její státy se začínají s plnou vážností zabývat variantou takzvaného tvrdého brexitu, tedy okamžitého britského odchodu k 29. březnu 2019 bez jakékoliv dohody či následného přechodného období se všemi důsledky plynoucími z přetnutí nynějších těsných hospodářských vazeb.
"Brexit bez dohody není dobrý pro nikoho," zdůraznil lucemburský premiér Xavier Bettel. Jeho belgický kolega Charles Michel ale poznamenal, že přípravy na tuto možnost by měly zrychlit, pro Belgii by byl totiž podobný vývoj velmi bolestivý.
Už v noci na dnešek oznámil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že unijní exekutiva plánuje 19. prosince zveřejnit veškeré údaje, které státy i EU jako celek potřebují, aby se mohly na tvrdý brexit zodpovědně připravit.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Sebastian Kurz , Summit EU , Theresa Mayová , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Emmanuel Macron , Jean-Claude Juncker
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 1 hodinou
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.
Zdroj: Jakub Jurek