Evropský parlament čeká nabitý týden: Výbory budou řešit svobodu médií či dětské válečníky

Tento týden bude na půdě unijního parlamentu v Bruselu opravdu rušný. Členové jednotlivých výborů mají na programu debaty o takových tématech, jakými jsou klimatické změny, svoboda médií nebo situace syrských uprchlíků v Turecku.

Práce Evropského parlamentu se v tomto týdnu bude odvíjet od schůzí jednotlivých výborů europarlamentu – právě parlamentní výbory jsou jakýmsi epicentrem veškeré práce Evropského parlamentu. Nedávno zvolení poslanci jsou rozděleni do 20 specializovaných stálých výborů, v rámci kterých svojí prací přispívají k vytváření obsahů legislativních návrhů, sami pak mohou předkládat i pozměňovací návrhy pro plenární zasedání.

Je možné v europarlamentu zřídit i jakési podvýbory, nebo zvláštní dočasné výbory, které jsou potřebné pro konkrétní agendu. Na úrovni výborů, které jsou sektorově rozděleny, tak dochází k efektivnějšímu a odbornějšímu rozhodování.

Nejrušnějším dnem bude pravděpodobně středa. V tento den bude výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví hlasovat o návrhu Evropského parlamentu týkajícího se cílů, jež by měly přispět k dalšímu boji proti klimatickým změnám. Tato skutečnost souvisí především s nadcházející klimatickou konferencí OSN, která se bude konat v prosinci.

Výbor pro zahraniční záležitosti ve spolupráci s reprezentanty uprchlické agentury UNHCR při OSN, Evropskou komisí a Evropskou službou pro vnější činnost bude taktéž ve středu vyhodnocovat situaci syrských uprchlíků v Turecku. Řada by měla přijít i na diskuzi týkající se šesti-miliardového fondu Evropské unie, který byl Turecku přidělen za účelem jeho využití pro syrské uprchlíky v oblasti.

V rámci veřejného slyšení výboru občanských svobod a spravedlnosti budou unijní poslanci debatovat na téma svoboda médií, ochrana novinářů, nebo toho, jak potlačovat tzv. „hate speech“ (projevy nenávisti) a dezinformace. Na půdě europarlamentu v rámci těchto debat vystoupí i několik hostů, a to například z nevládní organizace Reportéři bez hranic, investigativní novináři nebo členové z frakce a lobbistické skupiny ILGA, která hájí zájmy heterosexuálů, bisexuálů a dalších na evropské úrovni. Slyšení tohoto výboru by mělo probíhat opět ve středu.

O den později, ve čtvrtek, přijde v rámci Evropského parlamentu – konkrétněji opět v rámci výboru občanských svobod a spravedlnosti, řeč na dětské bojovníky a děti bojovníků, které jsou drženy v Sýrii a Iráku. Debaty se zúčastní i zástupci podvýboru Lidských práv, ochrany a bezpečnosti Evropského parlamentu, dále také experti agentury OSN pro uprchlíky UNHCR, zástupci úřadu unijního protiteroristického koordinátora nebo organizace Save the Children, která se snaží o zajištění lepšího přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a ekonomickým možnostem pro děti.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) UNHCR Turecko evropský parlament Sýrie Media lidská práva uprchlíci Klimatické změny OSN děti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy