V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států či jejich vlád se začnou do unijní metropole sjíždět krátce po obědě. Na pořadu jednání a debat budou klíčové záležitosti, se kterými se současná osmadvacítka potýká. Jednání budou zakončena tiskovou konferencí v průběhu zítřejšího dne, čas bude ještě upřesněn.

Okamžik, na který se na kontinentu čekalo několik měsíců, konečně nadešel. Do Bruselu se opět sjíždějí vrchní výkonní představitelé členských států Evropské unie, aby prodiskutovali a případně nalezli shodu na některé ze zcela fundamentálních otázek, jež současnou unijní politiku provázejí. Jakým tématům se tedy budou lídři věnovat? A jaké výstupy můžeme očekávat?

V první řadě, a to asi nikoho nepřekvapí, bude na pořadu jednání brexit. Odchod Spojeného království z EU je totiž naplánovaný na 31. říjen tohoto roku. Ani dva týdny před očekávaným „exitem“ však neexistuje shoda na podobě výstupové dohody. Stav a podmínky brexitu jsou tak stále nejasné, a to jak pro občany britských ostrovů, tak pro občany na evropském kontinentu. Unijní strana je otevřená a odhodlaná smlouvu s britskými protějšky dojednat, aby tak předešla možným negativním dopadům případného odchodu Británie z EU bez dohody. Podaří se na klíčovém unijním summit tento oříšek konečně rozlousknout, nebo dojde k dalšímu odkladu brexitu?

Očekává se, že se unijní představitelé pozastaví i u otázky rozšíření EU o další země – konkrétněji o Albánii a Severní Makedonii. Zcela klíčovým tématem, o němž budou hlavy států a vlád diskutovat, bude i situace na severovýchodě Sýrie. EU jednohlasně turecký útok proti Kurdům v dané oblasti před několika dny odsoudila, nyní by se měly projednat další kroky. Unijní strana požaduje okamžité zastavení turecké operace a stažení tureckých jednotek z regionu. 

Mimo již zmíněná témata budou na pořadu jednání i diskuze o unijním rozpočtu a víceletém finančním rámci pro období 2021-2027. Tato část summitu bude pod záštitou představitelů finského předsednictví. Setkání na nejvyšší úrovni se dnes zúčastní i nově zvolená předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová. Ta při své návštěvě představí svým unijním kolegům novou strategickou agendu a priority, na které hodlá v průběhu svého mandátu klást důraz.

V poslední řadě se lídři zcela jistě pozastaví i u problematiky ochrany životního prostředí a klimatických změn, jež byly předmětem nedávno konaného summitu OSN v New Yorku. Předpokládá se, že si unijní lídři ujasní své pohledy ohledně mezinárodního rozměru klimatických změn, a to i kvůli skutečnosti, že se již v prosinci bude konat další ze série světových klimatických summitů, tentokrát v Santiagu de Chile.

Příští summit Evropské rady je naplánovaný na prosinec a bude sloužit především k finalizaci stanovisek z některých oblastí unijních politik. Aktuálně probíhající říjnový summit se však z hlediska široké škály důležitých témat jeví jako zcela klíčový pro další směřování a fungování unijního celku.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropská rada Brexit Summit EU Brusel Ursula von der Leyenová Sýrie albánie Turecko rozpočet Severní Makedonie Klimatické změny ochrana životního prostředí Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 2 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy