V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států či jejich vlád se začnou do unijní metropole sjíždět krátce po obědě. Na pořadu jednání a debat budou klíčové záležitosti, se kterými se současná osmadvacítka potýká. Jednání budou zakončena tiskovou konferencí v průběhu zítřejšího dne, čas bude ještě upřesněn.
Okamžik, na který se na kontinentu čekalo několik měsíců, konečně nadešel. Do Bruselu se opět sjíždějí vrchní výkonní představitelé členských států Evropské unie, aby prodiskutovali a případně nalezli shodu na některé ze zcela fundamentálních otázek, jež současnou unijní politiku provázejí. Jakým tématům se tedy budou lídři věnovat? A jaké výstupy můžeme očekávat?
V první řadě, a to asi nikoho nepřekvapí, bude na pořadu jednání brexit. Odchod Spojeného království z EU je totiž naplánovaný na 31. říjen tohoto roku. Ani dva týdny před očekávaným „exitem“ však neexistuje shoda na podobě výstupové dohody. Stav a podmínky brexitu jsou tak stále nejasné, a to jak pro občany britských ostrovů, tak pro občany na evropském kontinentu. Unijní strana je otevřená a odhodlaná smlouvu s britskými protějšky dojednat, aby tak předešla možným negativním dopadům případného odchodu Británie z EU bez dohody. Podaří se na klíčovém unijním summit tento oříšek konečně rozlousknout, nebo dojde k dalšímu odkladu brexitu?
Očekává se, že se unijní představitelé pozastaví i u otázky rozšíření EU o další země – konkrétněji o Albánii a Severní Makedonii. Zcela klíčovým tématem, o němž budou hlavy států a vlád diskutovat, bude i situace na severovýchodě Sýrie. EU jednohlasně turecký útok proti Kurdům v dané oblasti před několika dny odsoudila, nyní by se měly projednat další kroky. Unijní strana požaduje okamžité zastavení turecké operace a stažení tureckých jednotek z regionu.
Mimo již zmíněná témata budou na pořadu jednání i diskuze o unijním rozpočtu a víceletém finančním rámci pro období 2021-2027. Tato část summitu bude pod záštitou představitelů finského předsednictví. Setkání na nejvyšší úrovni se dnes zúčastní i nově zvolená předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová. Ta při své návštěvě představí svým unijním kolegům novou strategickou agendu a priority, na které hodlá v průběhu svého mandátu klást důraz.
V poslední řadě se lídři zcela jistě pozastaví i u problematiky ochrany životního prostředí a klimatických změn, jež byly předmětem nedávno konaného summitu OSN v New Yorku. Předpokládá se, že si unijní lídři ujasní své pohledy ohledně mezinárodního rozměru klimatických změn, a to i kvůli skutečnosti, že se již v prosinci bude konat další ze série světových klimatických summitů, tentokrát v Santiagu de Chile.
Příští summit Evropské rady je naplánovaný na prosinec a bude sloužit především k finalizaci stanovisek z některých oblastí unijních politik. Aktuálně probíhající říjnový summit se však z hlediska široké škály důležitých témat jeví jako zcela klíčový pro další směřování a fungování unijního celku.
Související
Zuckerberg se kvůli konci ověřování faktů na FB pustil do EU. Přišla ostrá reakce
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
EU (Evropská unie) , Evropská rada , Brexit , Summit EU , Brusel , Ursula von der Leyenová , Sýrie , albánie , Turecko , rozpočet , Severní Makedonie , Klimatické změny , ochrana životního prostředí , Donald Tusk
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Výbuch v Mostě má sedmou oběť. Zemřela žena popálená na 90 % těla
před 1 hodinou
Vyhlídka nástupu Trumpa nutí Ukrajince i Rusy eskalovat. Před jednáním se snaží urvat co nejvíc
před 2 hodinami
Izrael a Hamás uzavřely dohodu o příměří
před 4 hodinami
Tusk: Rusko plánovalo teroristické útoky na letadla po celém světě
před 5 hodinami
Žádná dohoda. Netanjahu popřel tvrzení médií o příměří s Hamásem
před 7 hodinami
Polsko už se nechce spoléhat na USA. Rusku se musíme ubránit sami, naléhá
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Pět procent HDP na obranu? Ptali jsme se v celé Evropě, tady jsou reakce
před 8 hodinami
Americké telekomunikace napadli čínští hackeři. Výměna infrastruktury by stála astronomickou částku
před 10 hodinami
Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů
před 11 hodinami
Válka, nebo počasí? Lídři řekli, co je podle nich největší problém roku 2025
před 12 hodinami
Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek
před 12 hodinami
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti
před 14 hodinami
Proč se požáry v Los Angeles nedaří zastavit? Živí je "ďábelské větry"
před 16 hodinami
Počasí se po víkendu vymaní z vlivu tlakové výše nad Evropou
včera
Karel III. naplánoval první zahraniční cestu. Bude na tryzně v Osvětimi
včera
Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku
včera
Požár bytu v Zábřehu šetří policisté. Jeden člověk utrpěl popáleniny
včera
Policie už zná oběti tragického požáru restaurace U Kojota. Vyrozuměla pozůstalé
včera
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
včera
Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Zdroj: Jan Hrabě