Nástupkyně Merkelové přichází s návrhem pro vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v Sýrii

Spolková ministryně obrany – Annegret Kramp-Karrenbauerová, současná členka vládnoucí strany Angely Merkelové a pravděpodobně i její nástupkyně, přišla na začátku týdne s novou iniciativou. Podle jejích slov má iniciativa vést ke stabilizaci regionu severovýchodní Sýrie, který se již téměř před dvěma týdny stal cílem turecké vojenské ofenzívy. Kramp-Karrenbauerová navrhuje vytvoření „mezinárodně kontrolované bezpečnostní zóny,“ plán hodlá v tomto týdnu prodiskutovat s ostatními členy Severoatlantické aliance.

Situace na severovýchodě Sýrie je podle ministryně obrany kritická a Německo podle ní nemůže nadále být pouhým „pozorovatelem“ této krize. Návrh vytvoření mezinárodně kontrolované bezpečnostní zóny je prvním návrhem vojenské iniciativy ze strany Německa v oblasti Středního Východu. Německo totiž typicky hájí pozici jakéhosi mediátora, který se přiklání spíše k diplomatickému řešení sporů. To, že je Německo ochotno opustit od jakési pomyslné doktríny „nepřílišného vměšování se“, dokazuje, že je situace opravdu urgentní.

Poměrně kontroverzním prvkem návrhu může být to, že si Kramp-Karrenbauerová představuje, že dohled nad „bezpečnostní zónou“ bude probíhat ve spolupráci s Tureckem a Ruskem. Zóna má napomoci k boji proti terorismu a tzv. samozvanému islámskému státu, jehož mnozí členové při tureckém obsazení syrského území uprchli z kurdského zajetí. Iniciativa „mezinárodní zóny“ však nebyla ministryní doposud detailněji vysvětlená, není tedy jisté, jestli by například došlo k vyslání německých jednotek do oblasti či nikoliv. Takovýto krok by si musel žádat souhlas německého parlamentu.

Ačkoliv však ministryně obrany o možné iniciativě debatovala se samotnou kancléřkou Merkelovou, koaliční ani opoziční strany doposud v dané záležitosti nekonzultovala. V rámci koaliční sociálně-demokratické SPD proto iniciativa Kramp-Karrenbauerové vyvolala určité znepokojení. Na to však ministryně argumentovala, že o záležitosti textovou zprávou informovala spolkového ministra zahraničí Heika Maase, který je právě členem SPD. Podle Maase bude potřeba celou věc velmi brzy a detailněji prodiskutovat.

Prohlášení o mezinárodní zóně v Sýrii dále překvapilo i bavorskou CSU nebo zelené, kteří se k návrhu staví spíše skepticky. Než se tedy Německo se svým „novým plánem“ obrátí na další světové mocnosti, bude si muset zamést před v vlastním prahem. Nejprve bude potřeba iniciativu obhájit na národní úrovni, především u koaličních partnerů, aby mohlo dojít k přesunu jednání na evropskou a celosvětovou úroveň.

Související

Norbert Röttgen

Německá vládní CDU volí nového předsedu, kandidáti jsou tři

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové si v sobotu vybere nové vedení. O post předsedy, který otevírá cestu ke kandidatuře na kancléře, se uchází tři zájemci - ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Více souvisejících

Annegret Krampová-Karrenbauerová Německo Sýrie CDU EU (Evropská unie) Turecko Kurdové Angela Merkelová Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) NATO

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy