V poslední době se na mezinárodní úrovni stále častěji vedou debaty o tom, zda by se nemělo Německo více angažovat v oblastech bezpečnosti a obrany, a to nejen v rámci Evropské unie. Problémem však zůstává, jak větší odpovědnosti u Německa dosáhnout? Jak přesvědčit především německé občany, že je to právě Německo, které se má po boku dalších světových mocností zapojovat do zahraničně-politických a bezpečnostních operací, které napomohou udržení stability na evropském kontinentu i daleko za ním?
Právě probíhající třicetileté výročí pádu Berlínské zdi je pro toto téma velice příhodné. Právě s pádem zdi, která byla po desetiletí symbolem rozděleného Německa, Evropy a světa za doby studené války, by se očekávalo, že se tématika bezpečnosti vytratí. S pádem komunistických režimů napříč evropským kontinentem, především v jeho východní části, jakoby totiž v 90. letech minulého století opadly i starosti týkající se bezpečnosti a obrany národních států. Už nás přeci neměl kdo ohrožovat.
Opak je však pravdou a my ve 21. století čelíme ne jedné bezpečnostní krizi, ale hned několika. A je to právě Německo, ekonomický i politický lídr Evropské unie, od kterého se očekává větší angažovanost v oblasti zahraniční politiky a mezinárodní bezpečnosti.
Německo však jako by bylo paralyzované, jeho zahraničně-politické jednání dlouhodobě vychází z logiky vyjednávání, diplomacie a řešení sporů mírovými prostředky – nikoliv užitím vojenské síly. Toto německé zahraničně-politické paradigma se váže na jeho historii první poloviny 20. století, ve kterém bylo Německo viníkem dvou světových válek. I z tohoto důvodu se Německo od přímého zapojení do bezpečnostních operací distancuje.
Problém nastává ve chvíli, kdy současné evropské i transatlantické společenství očekává více iniciativ a angažovanosti za účelem udržení stability a bezpečnosti v různých regionech Evropy i světa. Kdo jiný by měl náš evropský blok chránit, než stát s nejsilnější ekonomikou? Kdo jiný by měl za náš region převzít onu odpovědnost? I nejvyšší představitelé Německa se na potřebě větší odpovědnosti a angažovanosti země shodují, do praxe se však tuto rétoriku snaží či snažila přivést jen malá část z nich. A tak se spolková země nadále snaží najít onu správnou definici vlastní role v transatlantické alianci.
Význam Německa ve strukturách Evropské unie, jeho exportně-orientovaná ekonomika a bohatství jsou prvky, které nahrávají tomu, aby se z Německa stala země, která už se nebude pouze podřizovat ostatním. S tím souhlasí i současná spolková ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, možná nástupkyně kancléřky Merkelové. Ta mimo jiné zastává postoj, že by Německo nemělo čekat do doby, než ostatní začnou konat, a poté se rozhodnout, zda se ono samotné do akce zapojí či nikoliv.
I z tohoto důvodu představila ministryně v minulém měsíci iniciativu, jež měla vést k vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. Svůj nápad Kramp-Karrenbauerová formulovala jen v velice vágně, a na mezinárodní úrovni se tak nesetkala s podporou. I přes neúspěch představy o bezpečnostní zóně v Sýrii lze tuto iniciativu považovat za významný krok na cestě k definování, či redefinování, německé zahraničně-bezpečnostní role ve světě.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Tragédie v Lipsku. Sedmiletá dívka je mrtvá, policie viní její sestru
Německo , obrana , Annegret Krampová-Karrenbauerová , EU (Evropská unie) , NATO , Armáda , Bundeswehr
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 38 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě