V poslední době se na mezinárodní úrovni stále častěji vedou debaty o tom, zda by se nemělo Německo více angažovat v oblastech bezpečnosti a obrany, a to nejen v rámci Evropské unie. Problémem však zůstává, jak větší odpovědnosti u Německa dosáhnout? Jak přesvědčit především německé občany, že je to právě Německo, které se má po boku dalších světových mocností zapojovat do zahraničně-politických a bezpečnostních operací, které napomohou udržení stability na evropském kontinentu i daleko za ním?
Právě probíhající třicetileté výročí pádu Berlínské zdi je pro toto téma velice příhodné. Právě s pádem zdi, která byla po desetiletí symbolem rozděleného Německa, Evropy a světa za doby studené války, by se očekávalo, že se tématika bezpečnosti vytratí. S pádem komunistických režimů napříč evropským kontinentem, především v jeho východní části, jakoby totiž v 90. letech minulého století opadly i starosti týkající se bezpečnosti a obrany národních států. Už nás přeci neměl kdo ohrožovat.
Opak je však pravdou a my ve 21. století čelíme ne jedné bezpečnostní krizi, ale hned několika. A je to právě Německo, ekonomický i politický lídr Evropské unie, od kterého se očekává větší angažovanost v oblasti zahraniční politiky a mezinárodní bezpečnosti.
Německo však jako by bylo paralyzované, jeho zahraničně-politické jednání dlouhodobě vychází z logiky vyjednávání, diplomacie a řešení sporů mírovými prostředky – nikoliv užitím vojenské síly. Toto německé zahraničně-politické paradigma se váže na jeho historii první poloviny 20. století, ve kterém bylo Německo viníkem dvou světových válek. I z tohoto důvodu se Německo od přímého zapojení do bezpečnostních operací distancuje.
Problém nastává ve chvíli, kdy současné evropské i transatlantické společenství očekává více iniciativ a angažovanosti za účelem udržení stability a bezpečnosti v různých regionech Evropy i světa. Kdo jiný by měl náš evropský blok chránit, než stát s nejsilnější ekonomikou? Kdo jiný by měl za náš region převzít onu odpovědnost? I nejvyšší představitelé Německa se na potřebě větší odpovědnosti a angažovanosti země shodují, do praxe se však tuto rétoriku snaží či snažila přivést jen malá část z nich. A tak se spolková země nadále snaží najít onu správnou definici vlastní role v transatlantické alianci.
Význam Německa ve strukturách Evropské unie, jeho exportně-orientovaná ekonomika a bohatství jsou prvky, které nahrávají tomu, aby se z Německa stala země, která už se nebude pouze podřizovat ostatním. S tím souhlasí i současná spolková ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, možná nástupkyně kancléřky Merkelové. Ta mimo jiné zastává postoj, že by Německo nemělo čekat do doby, než ostatní začnou konat, a poté se rozhodnout, zda se ono samotné do akce zapojí či nikoliv.
I z tohoto důvodu představila ministryně v minulém měsíci iniciativu, jež měla vést k vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. Svůj nápad Kramp-Karrenbauerová formulovala jen v velice vágně, a na mezinárodní úrovni se tak nesetkala s podporou. I přes neúspěch představy o bezpečnostní zóně v Sýrii lze tuto iniciativu považovat za významný krok na cestě k definování, či redefinování, německé zahraničně-bezpečnostní role ve světě.
Související

Klíčový moment pro Evropu: Německo odemyká miliardy eur na posílení armády

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky
Německo , obrana , Annegret Krampová-Karrenbauerová , EU (Evropská unie) , NATO , Armáda , Bundeswehr
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce
před 37 minutami

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů
před 1 hodinou

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde
před 2 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump
před 2 hodinami

Konec ekonomické globalizace. Trump dnes může změnit způsob, jakým funguje světový obchod
před 2 hodinami

Zemřel populární herec Alois Švehlík
před 2 hodinami

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?
před 3 hodinami

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer
před 4 hodinami

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera
Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Zdroj: Libor Novák