Komentář: Kdy už Německo přijme větší zodpovědnost za obranu a bezpečnost?

V poslední době se na mezinárodní úrovni stále častěji vedou debaty o tom, zda by se nemělo Německo více angažovat v oblastech bezpečnosti a obrany, a to nejen v rámci Evropské unie. Problémem však zůstává, jak větší odpovědnosti u Německa dosáhnout? Jak přesvědčit především německé občany, že je to právě Německo, které se má po boku dalších světových mocností zapojovat do zahraničně-politických a bezpečnostních operací, které napomohou udržení stability na evropském kontinentu i daleko za ním?

Právě probíhající třicetileté výročí pádu Berlínské zdi je pro toto téma velice příhodné. Právě s pádem zdi, která byla po desetiletí symbolem rozděleného Německa, Evropy a světa za doby studené války, by se očekávalo, že se tématika bezpečnosti vytratí. S pádem komunistických režimů napříč evropským kontinentem, především v jeho východní části, jakoby totiž v 90. letech minulého století opadly i starosti týkající se bezpečnosti a obrany národních států. Už nás přeci neměl kdo ohrožovat.

Opak je však pravdou a my ve 21. století čelíme ne jedné bezpečnostní krizi, ale hned několika. A je to právě Německo, ekonomický i politický lídr Evropské unie, od kterého se očekává větší angažovanost v oblasti zahraniční politiky a mezinárodní bezpečnosti.

Německo však jako by bylo paralyzované, jeho zahraničně-politické jednání dlouhodobě vychází z logiky vyjednávání, diplomacie a řešení sporů mírovými prostředky – nikoliv užitím vojenské síly. Toto německé zahraničně-politické paradigma se váže na jeho historii první poloviny 20. století, ve kterém bylo Německo viníkem dvou světových válek. I z tohoto důvodu se Německo od přímého zapojení do bezpečnostních operací distancuje.

Problém nastává ve chvíli, kdy současné evropské i transatlantické společenství očekává více iniciativ a angažovanosti za účelem udržení stability a bezpečnosti v různých regionech Evropy i světa. Kdo jiný by měl náš evropský blok chránit, než stát s nejsilnější ekonomikou? Kdo jiný by měl za náš region převzít onu odpovědnost? I nejvyšší představitelé Německa se na potřebě větší odpovědnosti a angažovanosti země shodují, do praxe se však tuto rétoriku snaží či snažila přivést jen malá část z nich. A tak se spolková země nadále snaží najít onu správnou definici vlastní role v transatlantické alianci.

Význam Německa ve strukturách Evropské unie, jeho exportně-orientovaná ekonomika a bohatství jsou prvky, které nahrávají tomu, aby se z Německa stala země, která už se nebude pouze podřizovat ostatním. S tím souhlasí i současná spolková ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, možná nástupkyně kancléřky Merkelové. Ta mimo jiné zastává postoj, že by Německo nemělo čekat do doby, než ostatní začnou konat, a poté se rozhodnout, zda se ono samotné do akce zapojí či nikoliv.

I z tohoto důvodu představila ministryně v minulém měsíci iniciativu, jež měla vést k vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. Svůj nápad Kramp-Karrenbauerová formulovala jen v velice vágně, a na mezinárodní úrovni se tak nesetkala s podporou. I přes neúspěch představy o bezpečnostní zóně v Sýrii lze tuto iniciativu považovat za významný krok na cestě k definování, či redefinování, německé zahraničně-bezpečnostní role ve světě.

Související

Více souvisejících

Německo obrana Annegret Krampová-Karrenbauerová EU (Evropská unie) NATO Armáda Bundeswehr

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy