Komentář: Omezený rozsah zákazu vyvážení německých zbraní do Turecka aneb klame Německo veřejnost?

KOMENTÁŘ - Poté, co turecké ozbrojené síly 9. října zaútočily na kurdské milice na severovýchodě Sýrie, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, že export německých zbraní do Turecka zastaví. Německá pozice tak korespondovala s pozicí, jež v turecko-syrské otázce zastává celá Evropská unie, s výjimkou Maďarska. Kancléřka navíc aktuální situaci v Sýrii považuje za humanitární katastrofu a zároveň vyjádřila své obavy nad tím, že by mohlo dojít k celkové destabilizaci regionu a vytlačení deseti tisíců Syřanů z jejich domovského území. Nyní se však zdá, že vývoz zbraní nebyl zcela zastaven.

Německo tak mělo, stejně jako i ostatní členské státy Evropské unie, zastavit vývoz všech zbraní do Turecka, alespoň dočasně. Německé hospodářství je však na exportu zbraní závislé, prodej a vývoz německé vojenské produkce byl za prvních osm měsíců letošního roku nejvyšší od roku 2005.

A právě do Ankary putovala v loňském roce téměř třetina produktů německého obranného sektoru. Mezi mnohými politiky i analytiky tak kolují obavy, zda může Německo takto výrazného obchodního partnera, jakým Turecko beze sporu je, úplně odříznout? Zdá se, že se podobnými pochybnostmi zaobírají i strany německé politické opozice, především socialistická Die Linke (Strana Levice, pozn.red.).

Právě jeden z poslanců této levicové strany, Stefan Liebich, obvinil Merkelovou z „klamání společnosti.“ Jeho vyjádření přišlo jako reakce na sobotní prohlášení spolkového ministerstva hospodářství, které znělo:

„Federální vláda nevydává nová rozhodnutí ohledně vysílání vojenské výzbroje, která by mohla být využita tureckými jednotkami v Sýrii.“

Z prohlášení německého spolkového ministerstva je možné vyvodit to, že je Turecku nadále dodáván nějaký vojenský arzenál, avšak takový, který země nemůže proti syrským milicím dále využít. Přitom se Německo, společně s Francií, jako první přihlásilo k dočasnému omezení vývozu zbraní do Turecka. 

Jakým způsobem to má situaci na severovýchodě Sýrie, kterou samotná kancléřka Merkelová označuje za „humanitární krizi s enormními geopolitickými důsledky“, uklidnit, není v tuto chvíli jisté. Prohlášení spolkového ministerstva je totiž poměrně čerstvé.

Související

Více souvisejících

Německo Turecko zbraně Sýrie EU (Evropská unie) Angela Merkelová Kurdové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy