Orbán mluví o úspěchu v Bruselu. Vazbu peněz z EU na právní stát popírá

Maďarsko a Polsko na summitu v Bruselu vyjednaly velkou sumu peněz a ubránily národní hrdost, když "zmařily pokusy" vázat čerpání z fondů Evropské unie na dodržování pravidel právního státu. Na společné tiskové konferenci se svým polským protějškem to podle agentury MTI uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Představitelé EU včetně šéfa Evropské rady Charlese Michela jsou naproti tomu přesvědčeni, že závěry summitu obsahují jasně formulovanou podmínku, která spojuje využití peněz s dodržováním demokratických principů.

 "Před jednáním a během něj tu byly pokusy nechci říci ponížit nás, ale přinejmenším nás poučovat o vládě práva," řekl podle agentury AFP Orbán. "Nejen že jsme dokázali vyjednat dostatek financí, ale ochránili jsme i čest našich zemí a dali jasně na srozuměnou, že není přijatelné,... aby kritizovali nás, bojovníky za svobodu, kteří toho hodně udělali proti komunistickému režimu ve jménu vlády práva. Nikdo nebude poučovat národy, kde se zrodilo hnutí Solidarita a revoluce z roku 1956," dodal maďarský premiér podle agentury MTI.

"Dokázali jsme uspět společně," prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki, který podle polských médií hovořil zejména o miliardách eur, které Polsku poputují ze schváleného fondu obnovy. Polsko má získat okolo 125 miliard eur v přímých dotacích a spolu s výhodnými půjčkami půjde o téměř 160 miliard eur. "To je částka, jaká nikdy nebyla," prohlásil Morawiecki. Podle televize TVN 24 také tvrdil, že v dosažené dohodě se tyto peníze "nespojují přímo s právním státem".

"Je to poprvé v dějinách EU, kdy je náš rozpočet spjat s klimatickými cíli a s respektováním právního státu," prohlásil naproti tomu po skončení summitu Michel a za pravdu mu dávají i oficiální závěry vrcholné schůzky. "Evropská rada zdůrazňuje důležitost respektování právního státu. Na tomto základě bude představen režim podmíněnosti pro ochranu rozpočtu... Evropská komise navrhne v případě nedodržení (pravidel) Evropské radě opatření, které bude schvalováno kvalifikovanou většinou," stojí v dokumentu odsouhlaseném všemi šéfy států a vlád EU.

#EUCO conclusions on the #NextGenerationEU recovery package and the #EUbudget for 2021-2027? https://t.co/0TRghmsIMH pic.twitter.com/hPeVfmw1Li

— EU Council Press (@EUCouncilPress) July 21, 2020

Maďarsko a Polsko jsou již delší dobu v hledáčku Bruselu kvůli krokům, na základě nichž čelí podezření z podkopávání právního státu a porušování demokratických hodnot. Budapešť a Varšava kvůli tomu již čelí proceduře podle příslušného sedmého smluvního článku, jenž skýtá unii možnost potrestat členský stát, který nerespektuje společné hodnoty.

Přesný způsob, jak by se postupovalo v rozdělování peněz z fondu obnovy v případě, že některá ze zemí nebude principy právního státu dodržovat, má navrhnout Evropská komise a tento nástroj pak musí unijní státy jednomyslně schválit, napsala agentura Reuters. "Bez souhlasu Maďarska, bez souhlasu Polska, bez souhlasu visegrádské skupiny se tu nic nestane," řekl k tomu polský premiér Morawiecki. Server Onet.pl ale poznamenal, že tvrzení premiéra o potřebě jednomyslnosti opomíjí tu část dohody, která jasně hovoří o konečném rozhodování kvalifikovanou většinou.

Daniel Hegedus z německého think-tanku German Marshall Fund se domnívá, že situace je složitější. "(Na summitu) nebyl schválen konkrétní mechanismus podmíněnosti v souvislosti s vládou práva... ale tvrzení Orbána a Morawieckého, že zabránili vnést podmínku do rozpočtu, neodpovídá faktům," citovala jej agentura Reuters.

Navzdory tomu, že závěry summitu formulaci o spojení rozpočtu s plněním demokratických pravidel obsahují, si mnozí myslí, že západní politici nakonec před požadavky Polska a Maďarska kapitulovali. Podle německé místopředsedkyně Evropského parlamentu Katariny Barleyové jsou závěry příliš vágní a dají se interpretovat různě. Prý jde o "hezká slova, která však mnoho neznamenají".

"Menší země mají přirozeně právo prosazovat svoje zájmy. Neměli bychom se ale nechat vydírat někým, kdo využívá evropské peníze na úplně jiné účely, než pro jaké byly určeny, kupříkladu Viktorem Orbánem," citovala političku agentura DPA.

Související

Fico na summitu EU

Summit EU v Bruselu: Litva chce Ukrajinu v Unii do pěti let, Fico hrozí zablokováním protiruských sankcí

Po středečním summitu NATO v Haagu se evropští lídři přesunuli na další klíčové jednání – tentokrát do Bruselu, kde dnes zasedá Evropská rada. Cesta dlouhá 176 kilometrů s přestupem v Rotterdamu trvá vlakem zhruba hodinu a půl. V srdci evropské diplomacie se nyní jedná o tématech, která budou zásadní pro směřování kontinentu v následujících měsících.

Více souvisejících

Summit EU Viktor Orbán Mateusz Morawiecki EU (Evropská unie) Maďarsko Polsko Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 7 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory

Americký prezident Donald Trump v noci na úterý oznámil, že Spojené státy pošlou Ukrajině další zbraně. Změna přichází jen několik dní po masivním ruském útoku na Kyjev a další města. Trump dříve váhal mezi podporou Kyjeva a snahou o vstřícnost vůči Moskvě.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy