"Muž roku" a kandidát na Nobelovu cenu chtěl z Moskvy udělat jezero. Hitler se narodil před 128 lety

Berlín – Národní socialista, „Führer“, německý kancléř, válečný zločinec, masový vrah – Adolf Hitler, osobnost, která se negativně a nenávratně zapsala do světových dějin, se narodil přesně před 128 lety. Co jste o Vůdci nacistické Třetí říše nevěděli? A jaký byl vlastně jeho život?

Charismatický lídr německého národa se narodil přesně před 128 lety v rakouském Brunově, tehdy v rakouské části soustátí monarchie Rakousko-Uhersko, jehož součástí byly také Čechy. Mladý Hitler se v rodinném kruhu těšil pojmenování „Adi“. Adi už od mládí snil o tom, že se stane umělcem. Dvakrát se dokonce hlásil na Vídeňskou uměleckou akademii, ale instituce ho nepřijala.

Jeho prvním zaměstnáním tak bylo prodávání pohlednic s jeho kresbami ve vídeňských ulicích, kam se uchýlil po smrti své matky v roce 1908. Právě to může být jeden z okamžiků, kdy Hitler „přičichl“ k antisemitismu. Jeho matka trpěla rakovinou prsu a jejím ošetřujícím lékařem byl Žid. V Hitlerovi to mohlo vzbudit pocit, že za smrt jeho milované matky může právě židovská rasa. V té době ve Vídni ostatně nebylo nic neobvyklého, že máte antisemitské myšlenky…

Adolf Hitler, ač se chtěl původně vyhnout narukování do rakouské armády za první světové války, nakonec nastoupil jako dobrovolník, ne však do rakouské, nýbrž do německé armády. Získal i dva Železné kříže, nejvyšší vyznamenání německé armády za statečnost. V době, kdy se Německo vzdalo, Hitler zuřil, německé vedení podle něho vrazilo dýku do zad německému národu. Sám Hitler zrovna nebyl na frontě, zotavoval se z otravy plynu.

Po válce se tak začal Hitler angažovat, založil pozdější NSDAP – Národně socialistickou německou dělnickou stranu. Jako „logo“ strany si zvolil svastiku na červeném podkladě, hákový kříž. Poprvé se pokusil převzít moc při nakonec nezdařeném puči v Mnichově, následně byl uvězněn. Ve vězení sepsal jakýsi program Nacistů – Mein Kampf (Můj plán), což je dodnes jedna z nejžádanějších publikací na světě.

Po propuštění z vězení byl Hitler odhodlán k převzetí moci, až v roce 1932 získal německé občanství a už rok poté se stal kancléřem Německa, v roce 1932 totiž NSDAP zvítězila ve volbách. Absolutní moci Hitlera po smrti prezidenta von Hindenbruga v roce 1934 nestálo nic v cestě. Stal se Vůdcem a říšským kancléřem. Hitler v úřadě v podstatě vypověděl platnost Versailleské mírové smlouvy a začal masivně zbrojit. Prvním územním ziskem Německé říše bylo jeho rodné Rakousko, tzv. Anšlus, nezákonná anexe, proběhla v roce 1938. Po mnichovské dohodě a okleštění Československa a získání důležité spojence „Slovenského štátu“ Německo napadlo Polsko a rozběhla se největší válečná událost v historii. Hitler během války čelil několika pokusům o atentát, zejména ze strany důstojníků, kteří nedůvěřovali Hitlerově vojenské taktice, která se později skutečně ukázala, jako chybná. Dne 30. dubna 1945 v momentě, kdy do Berlína vjížděla vojska Rudé armády spáchal se svou chotí Evou Braunovou sebevraždu.

Co jste o nacistickém vůdci nevěděli?

Adolf Hitler trpěl chronickými potížemi nadýmání, v jeho potlačení mu za života mělo dopomoci 28 různých léků. Trpěl také fobií z koček, stejně jako Mussolini nebo Napoleon.

Když byl Hitler malý, málem se utopil, ve svých čtyřech letech byl nakonec zachráněn místním knězem. Nebylo to poprvé, kdy jen tak tak unikl smrti.Za první světové války, když byl Hitler zraněn, mu zachránil život britský voják. Británie se později stala jedním z hlavních nepřátel Německa. Moc se neví, že z Hitlera mohla být během války žena! Americké tajné služby se pokusily o otrávení Vůdcova jídla. V jídlu měly být ženské hormony, které by tvrdého Vůdce trochu „zněžněly“.

Kromě toho Vůdce za svůj život čelil celkem 42 atentátů, nikomu se nepodařilo ho odstranit. Udělal to až Vůdce sám. Nacistická propaganda se tyto pokusy snažila co nejrychleji ututlat, aby jimi nebyla narušena aura Hitlerova spasitelského kultu osobnosti.

Nobelova cena míru a titul Muž roku

Málokdo ví, že Hitler byl nominován na Nobelovu cenu míru v roce 1939, to už bylo po anšlusu Rakouska. Nebylo to jediné „ocenění“, v roce 1938 se objevil na titulku britského magazínu Time, jako „Muž roku“.

Kromě umělce se Hitler toužil stát také knězem

V roce 1932 se Hitler postavil váženému veteránovi a dosavadnímu stařičkému prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi v prezidentské volbě. Byly to první volby, ve kterých se projevil moderní politický marketing. Hitler, jakožto zástupce antidemokratických sil, proti systémové výmarské koalici, neměl přístup do médií. Hitler si najal letadlo a obletěl celé Německo, údajně stihl i tři mítinky ve velkých městech denně. Ani to mu však nestačilo, i když ve druhém kole posílil, Hindeburg byl znovu zvolen.

Románek s neteří, se synovcem nesmiřitelný boj

Hitler prý měl v mládí románek s židovskou dívkou, Stefanií Isakovou. V té době byl prý ne zrovna výřečný. Později za druhé světové války však byl hlavním propagátorem myšlenky holokaustu, tedy vyhlazení celé jedné rasy „podlidí“ - Židů. Kromě toho byl později údajně zamilovaný do své neteře Geli Raubal, s níž podle spekulací i milostně žil. Zcela jiný vztah měl se svým synovcem Williamem Hitlerem. Ten proti němu bojoval v řadách amerického námořnictva.

Čokolády kilo, alkohol a cigarety žádné

Vnuk ženy, která navrhla Hitlerův bunkr, kde se později ukrýval, shodou náhody navrhl bunkr pro Saddáma Husajna v Iráků. Ani toho však "rodinný bunkr" před smrtí nezachránil.

Kdyby se Hitlerovi podařilo dobýt kolos na východě, Sovětský svaz, s Moskvou měl zajímavý plán. Bývalé carské město se mělo stát jedním obrovským jezerem.

Adolf Hitler nekouřil a nepil alkohol, co se týče jídelníčku, byl přísným vegetariánem. Za to si prý dopřával každý den v průměru jednoho kila čokolády. To, že byl Hitler abstinent a vegetarián, několikrát veřejně komentoval i český prezident Miloš Zeman. Srovnal Winstona Churchilla, který válku vyhrál s Adolfem Hitlerem - vegetariánem, abstinentem a nekuřákem - který ji prohrál.

Související

Kanye West

Ye, dříve Kanye West, opět vyráží dech. Rapper zaskočil slovy o Hitlerovi

Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí internetové sociální sítě Parler, která je populární hlavně mezi americkými konzervativci. Ye ve čtvrtek v rozhovoru s dezinformátorem Alexem Jonesem řekl, že "má rád (Adolfa) Hitlera" a v jiné části, že "má rád i nacisty". Podle společnosti Parlement Technologies, která síť vlastní, rozhodnutí o neuskutečnění prodeje padlo už v listopadu a nesouvisí s rapperovými nejnovějšími výroky, které nepřímo odsoudil i americký prezident Joe Biden.
Vladimír Putin

Putin se omluvil za Lavrovova slova o Hitlerovi

Ruský prezident Vladimir Putin se v telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennettem omluvil za nedávný výrok ministra zahraničí Sergeje Lavrova o židovském původu Adolfa Hitlera, sdělila kancelář izraelského předsedy vlády. Informovala o tom agentura Reuters a list Haarec, podle kterého Bennett omluvu přijal a poděkoval Putinovi za objasnění jeho postoje vůči Židům a památce holokaustu. Kreml ve svém prohlášení po rozhovoru státníků diplomatickou roztržku kvůli Lavrovově výroku přímo nezmínil, podotkla agentura Reuters.

Více souvisejících

Adolf Hitler nacisté II. světová válka Mein Kampf Rakousko Německo

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 47 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 55 minutami

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 2 hodinami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Další zprávy