Berlín – Národní socialista, „Führer“, německý kancléř, válečný zločinec, masový vrah – Adolf Hitler, osobnost, která se negativně a nenávratně zapsala do světových dějin, se narodil přesně před 128 lety. Co jste o Vůdci nacistické Třetí říše nevěděli? A jaký byl vlastně jeho život?
Charismatický lídr německého národa se narodil přesně před 128 lety v rakouském Brunově, tehdy v rakouské části soustátí monarchie Rakousko-Uhersko, jehož součástí byly také Čechy. Mladý Hitler se v rodinném kruhu těšil pojmenování „Adi“. Adi už od mládí snil o tom, že se stane umělcem. Dvakrát se dokonce hlásil na Vídeňskou uměleckou akademii, ale instituce ho nepřijala.
Jeho prvním zaměstnáním tak bylo prodávání pohlednic s jeho kresbami ve vídeňských ulicích, kam se uchýlil po smrti své matky v roce 1908. Právě to může být jeden z okamžiků, kdy Hitler „přičichl“ k antisemitismu. Jeho matka trpěla rakovinou prsu a jejím ošetřujícím lékařem byl Žid. V Hitlerovi to mohlo vzbudit pocit, že za smrt jeho milované matky může právě židovská rasa. V té době ve Vídni ostatně nebylo nic neobvyklého, že máte antisemitské myšlenky…
Adolf Hitler, ač se chtěl původně vyhnout narukování do rakouské armády za první světové války, nakonec nastoupil jako dobrovolník, ne však do rakouské, nýbrž do německé armády. Získal i dva Železné kříže, nejvyšší vyznamenání německé armády za statečnost. V době, kdy se Německo vzdalo, Hitler zuřil, německé vedení podle něho vrazilo dýku do zad německému národu. Sám Hitler zrovna nebyl na frontě, zotavoval se z otravy plynu.
Po válce se tak začal Hitler angažovat, založil pozdější NSDAP – Národně socialistickou německou dělnickou stranu. Jako „logo“ strany si zvolil svastiku na červeném podkladě, hákový kříž. Poprvé se pokusil převzít moc při nakonec nezdařeném puči v Mnichově, následně byl uvězněn. Ve vězení sepsal jakýsi program Nacistů – Mein Kampf (Můj plán), což je dodnes jedna z nejžádanějších publikací na světě.
Po propuštění z vězení byl Hitler odhodlán k převzetí moci, až v roce 1932 získal německé občanství a už rok poté se stal kancléřem Německa, v roce 1932 totiž NSDAP zvítězila ve volbách. Absolutní moci Hitlera po smrti prezidenta von Hindenbruga v roce 1934 nestálo nic v cestě. Stal se Vůdcem a říšským kancléřem. Hitler v úřadě v podstatě vypověděl platnost Versailleské mírové smlouvy a začal masivně zbrojit. Prvním územním ziskem Německé říše bylo jeho rodné Rakousko, tzv. Anšlus, nezákonná anexe, proběhla v roce 1938. Po mnichovské dohodě a okleštění Československa a získání důležité spojence „Slovenského štátu“ Německo napadlo Polsko a rozběhla se největší válečná událost v historii. Hitler během války čelil několika pokusům o atentát, zejména ze strany důstojníků, kteří nedůvěřovali Hitlerově vojenské taktice, která se později skutečně ukázala, jako chybná. Dne 30. dubna 1945 v momentě, kdy do Berlína vjížděla vojska Rudé armády spáchal se svou chotí Evou Braunovou sebevraždu.
Co jste o nacistickém vůdci nevěděli?
Adolf Hitler trpěl chronickými potížemi nadýmání, v jeho potlačení mu za života mělo dopomoci 28 různých léků. Trpěl také fobií z koček, stejně jako Mussolini nebo Napoleon.
Když byl Hitler malý, málem se utopil, ve svých čtyřech letech byl nakonec zachráněn místním knězem. Nebylo to poprvé, kdy jen tak tak unikl smrti.Za první světové války, když byl Hitler zraněn, mu zachránil život britský voják. Británie se později stala jedním z hlavních nepřátel Německa. Moc se neví, že z Hitlera mohla být během války žena! Americké tajné služby se pokusily o otrávení Vůdcova jídla. V jídlu měly být ženské hormony, které by tvrdého Vůdce trochu „zněžněly“.
Kromě toho Vůdce za svůj život čelil celkem 42 atentátů, nikomu se nepodařilo ho odstranit. Udělal to až Vůdce sám. Nacistická propaganda se tyto pokusy snažila co nejrychleji ututlat, aby jimi nebyla narušena aura Hitlerova spasitelského kultu osobnosti.
Nobelova cena míru a titul Muž roku
Málokdo ví, že Hitler byl nominován na Nobelovu cenu míru v roce 1939, to už bylo po anšlusu Rakouska. Nebylo to jediné „ocenění“, v roce 1938 se objevil na titulku britského magazínu Time, jako „Muž roku“.
Kromě umělce se Hitler toužil stát také knězem
V roce 1932 se Hitler postavil váženému veteránovi a dosavadnímu stařičkému prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi v prezidentské volbě. Byly to první volby, ve kterých se projevil moderní politický marketing. Hitler, jakožto zástupce antidemokratických sil, proti systémové výmarské koalici, neměl přístup do médií. Hitler si najal letadlo a obletěl celé Německo, údajně stihl i tři mítinky ve velkých městech denně. Ani to mu však nestačilo, i když ve druhém kole posílil, Hindeburg byl znovu zvolen.
Románek s neteří, se synovcem nesmiřitelný boj
Hitler prý měl v mládí románek s židovskou dívkou, Stefanií Isakovou. V té době byl prý ne zrovna výřečný. Později za druhé světové války však byl hlavním propagátorem myšlenky holokaustu, tedy vyhlazení celé jedné rasy „podlidí“ - Židů. Kromě toho byl později údajně zamilovaný do své neteře Geli Raubal, s níž podle spekulací i milostně žil. Zcela jiný vztah měl se svým synovcem Williamem Hitlerem. Ten proti němu bojoval v řadách amerického námořnictva.
Čokolády kilo, alkohol a cigarety žádné
Vnuk ženy, která navrhla Hitlerův bunkr, kde se později ukrýval, shodou náhody navrhl bunkr pro Saddáma Husajna v Iráků. Ani toho však "rodinný bunkr" před smrtí nezachránil.
Kdyby se Hitlerovi podařilo dobýt kolos na východě, Sovětský svaz, s Moskvou měl zajímavý plán. Bývalé carské město se mělo stát jedním obrovským jezerem.
Adolf Hitler nekouřil a nepil alkohol, co se týče jídelníčku, byl přísným vegetariánem. Za to si prý dopřával každý den v průměru jednoho kila čokolády. To, že byl Hitler abstinent a vegetarián, několikrát veřejně komentoval i český prezident Miloš Zeman. Srovnal Winstona Churchilla, který válku vyhrál s Adolfem Hitlerem - vegetariánem, abstinentem a nekuřákem - který ji prohrál.
Související
Německé město se zbaví Hitlera jako čestného občana. Stojí za tím studentská iniciativa
Ukrajina zažívá něco, s čím by se nevypořádal nikdo. Putin zopakoval Hitlerovu taktiku ze Sudet, říká Dzuro pro EZ
Adolf Hitler , nacisté , II. světová válka , Mein Kampf , Rakousko , Německo
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě