"Muž roku" a kandidát na Nobelovu cenu chtěl z Moskvy udělat jezero. Hitler se narodil před 128 lety

Berlín – Národní socialista, „Führer“, německý kancléř, válečný zločinec, masový vrah – Adolf Hitler, osobnost, která se negativně a nenávratně zapsala do světových dějin, se narodil přesně před 128 lety. Co jste o Vůdci nacistické Třetí říše nevěděli? A jaký byl vlastně jeho život?

Charismatický lídr německého národa se narodil přesně před 128 lety v rakouském Brunově, tehdy v rakouské části soustátí monarchie Rakousko-Uhersko, jehož součástí byly také Čechy. Mladý Hitler se v rodinném kruhu těšil pojmenování „Adi“. Adi už od mládí snil o tom, že se stane umělcem. Dvakrát se dokonce hlásil na Vídeňskou uměleckou akademii, ale instituce ho nepřijala.

Jeho prvním zaměstnáním tak bylo prodávání pohlednic s jeho kresbami ve vídeňských ulicích, kam se uchýlil po smrti své matky v roce 1908. Právě to může být jeden z okamžiků, kdy Hitler „přičichl“ k antisemitismu. Jeho matka trpěla rakovinou prsu a jejím ošetřujícím lékařem byl Žid. V Hitlerovi to mohlo vzbudit pocit, že za smrt jeho milované matky může právě židovská rasa. V té době ve Vídni ostatně nebylo nic neobvyklého, že máte antisemitské myšlenky…

Adolf Hitler, ač se chtěl původně vyhnout narukování do rakouské armády za první světové války, nakonec nastoupil jako dobrovolník, ne však do rakouské, nýbrž do německé armády. Získal i dva Železné kříže, nejvyšší vyznamenání německé armády za statečnost. V době, kdy se Německo vzdalo, Hitler zuřil, německé vedení podle něho vrazilo dýku do zad německému národu. Sám Hitler zrovna nebyl na frontě, zotavoval se z otravy plynu.

Po válce se tak začal Hitler angažovat, založil pozdější NSDAP – Národně socialistickou německou dělnickou stranu. Jako „logo“ strany si zvolil svastiku na červeném podkladě, hákový kříž. Poprvé se pokusil převzít moc při nakonec nezdařeném puči v Mnichově, následně byl uvězněn. Ve vězení sepsal jakýsi program Nacistů – Mein Kampf (Můj plán), což je dodnes jedna z nejžádanějších publikací na světě.

Po propuštění z vězení byl Hitler odhodlán k převzetí moci, až v roce 1932 získal německé občanství a už rok poté se stal kancléřem Německa, v roce 1932 totiž NSDAP zvítězila ve volbách. Absolutní moci Hitlera po smrti prezidenta von Hindenbruga v roce 1934 nestálo nic v cestě. Stal se Vůdcem a říšským kancléřem. Hitler v úřadě v podstatě vypověděl platnost Versailleské mírové smlouvy a začal masivně zbrojit. Prvním územním ziskem Německé říše bylo jeho rodné Rakousko, tzv. Anšlus, nezákonná anexe, proběhla v roce 1938. Po mnichovské dohodě a okleštění Československa a získání důležité spojence „Slovenského štátu“ Německo napadlo Polsko a rozběhla se největší válečná událost v historii. Hitler během války čelil několika pokusům o atentát, zejména ze strany důstojníků, kteří nedůvěřovali Hitlerově vojenské taktice, která se později skutečně ukázala, jako chybná. Dne 30. dubna 1945 v momentě, kdy do Berlína vjížděla vojska Rudé armády spáchal se svou chotí Evou Braunovou sebevraždu.

Co jste o nacistickém vůdci nevěděli?

Adolf Hitler trpěl chronickými potížemi nadýmání, v jeho potlačení mu za života mělo dopomoci 28 různých léků. Trpěl také fobií z koček, stejně jako Mussolini nebo Napoleon.

Když byl Hitler malý, málem se utopil, ve svých čtyřech letech byl nakonec zachráněn místním knězem. Nebylo to poprvé, kdy jen tak tak unikl smrti.Za první světové války, když byl Hitler zraněn, mu zachránil život britský voják. Británie se později stala jedním z hlavních nepřátel Německa. Moc se neví, že z Hitlera mohla být během války žena! Americké tajné služby se pokusily o otrávení Vůdcova jídla. V jídlu měly být ženské hormony, které by tvrdého Vůdce trochu „zněžněly“.

Kromě toho Vůdce za svůj život čelil celkem 42 atentátů, nikomu se nepodařilo ho odstranit. Udělal to až Vůdce sám. Nacistická propaganda se tyto pokusy snažila co nejrychleji ututlat, aby jimi nebyla narušena aura Hitlerova spasitelského kultu osobnosti.

Nobelova cena míru a titul Muž roku

Málokdo ví, že Hitler byl nominován na Nobelovu cenu míru v roce 1939, to už bylo po anšlusu Rakouska. Nebylo to jediné „ocenění“, v roce 1938 se objevil na titulku britského magazínu Time, jako „Muž roku“.

Kromě umělce se Hitler toužil stát také knězem

V roce 1932 se Hitler postavil váženému veteránovi a dosavadnímu stařičkému prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi v prezidentské volbě. Byly to první volby, ve kterých se projevil moderní politický marketing. Hitler, jakožto zástupce antidemokratických sil, proti systémové výmarské koalici, neměl přístup do médií. Hitler si najal letadlo a obletěl celé Německo, údajně stihl i tři mítinky ve velkých městech denně. Ani to mu však nestačilo, i když ve druhém kole posílil, Hindeburg byl znovu zvolen.

Románek s neteří, se synovcem nesmiřitelný boj

Hitler prý měl v mládí románek s židovskou dívkou, Stefanií Isakovou. V té době byl prý ne zrovna výřečný. Později za druhé světové války však byl hlavním propagátorem myšlenky holokaustu, tedy vyhlazení celé jedné rasy „podlidí“ - Židů. Kromě toho byl později údajně zamilovaný do své neteře Geli Raubal, s níž podle spekulací i milostně žil. Zcela jiný vztah měl se svým synovcem Williamem Hitlerem. Ten proti němu bojoval v řadách amerického námořnictva.

Čokolády kilo, alkohol a cigarety žádné

Vnuk ženy, která navrhla Hitlerův bunkr, kde se později ukrýval, shodou náhody navrhl bunkr pro Saddáma Husajna v Iráků. Ani toho však "rodinný bunkr" před smrtí nezachránil.

Kdyby se Hitlerovi podařilo dobýt kolos na východě, Sovětský svaz, s Moskvou měl zajímavý plán. Bývalé carské město se mělo stát jedním obrovským jezerem.

Adolf Hitler nekouřil a nepil alkohol, co se týče jídelníčku, byl přísným vegetariánem. Za to si prý dopřával každý den v průměru jednoho kila čokolády. To, že byl Hitler abstinent a vegetarián, několikrát veřejně komentoval i český prezident Miloš Zeman. Srovnal Winstona Churchilla, který válku vyhrál s Adolfem Hitlerem - vegetariánem, abstinentem a nekuřákem - který ji prohrál.

Související

Více souvisejících

Adolf Hitler nacisté II. světová válka Mein Kampf Rakousko Německo

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy