Kognitivní válka už není pouze teorií, v současné době lze říci, že probíhá. Svědčí o tom masivní vlna dezinformací a šíření proruských narativů spojených s ruskou invazí proti Ukrajině z února loňského roku. Jeho podstata není příliš složitá – nepřítel se pokouší dostat do lidských mozků prostřednictvím narušení chápání současného dění za užití masivních manipulačních kampaní, ať už psychologických nebo dezinformačních. Co ale kognitivní válčení přesně znamená?
Zakladatelka a prezidentka organizace DefSec Innovation Hub Kristina Soukupová před dvěma lety na Masarykově univerzitě vystoupila s přednáškou na téma kognitivního válčení. Tehdy se neslo především ve jménu covidu-19, od ruské agrese proti Ukrajině se ale ještě rozšířilo. „Někdo se nám dostane do hlavy, bude nás ovládat a my o tom vlastně nebudeme ani vědět. Už víme, že technologie, které toto dokáží, existují,“ nastínila při přednášce, jejíž záznam na svém youtubovém kanále sdílel Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.
V Severoatlantické alianci je to nové téma. „Kognitivní odolnost vojáka je něco, s čím si armády hrají už odjakživa,“ podotkla a jmenovala příklady jako podávání drogy LSD vojákům nebo drogování dětských vojáků v Africe.
Je úzce spjato s kyberprostorem. „Někteří odborníci tvrdí, že není rozdíl mezi informační válkou, psychologickými operacemi a dezinformační kampaní. S tím tak úplně nesouhlasím,“ řekla.
Kognitivní válčení tak mění naše chápání reality. „Kognitivní válka je válka o informace, když se mění ve znalosti procesem chápání,“ citovala Soukupová vedoucího pracovníka Centra pro kybernetickou a vnitřní bezpečnost na Univerzitě George Washingtona Clinta Wattse.
Podotkla, že jde o asi nejvyspělejší formu masivní manipulace. „Není to manipulace pouze jednoho člověka, ale celých společností nebo jejich fragmentů. Myslím, že covid a kampaně okolo něj nám ukázaly, že i vzdělaní a chytří lidé dokáží velmi rychle zblbnout,“ uvedla.
Nové jsou zejména využívané technologie. „Jsou rychlejší, schopnější a neustále se vyvíjejí. Hlavním cílem je změna našeho chápání reality, tedy jakým způsobem procesujeme informace a jak budeme chápat, co se děje okolo nás.“
Přisuzuje to neustálému připojení na sociální sítě. „Z těchto kampaní to dělá kontinuální působení. Není to tak, že by někdo přišel, kognitivně působil a člověka zblbnul. Je to plíživá hrozba a o to je silnější a horší, protože je těžce postřehnutelná. Není to tak, že se ráno vzbudím, a řeknu si, že svět chápu úplně jinak, než jsem ho chápal včera,“ vysvětlila.
V rámci kognitivní kampaně tak dojde k vytvoření fragmentů společnosti, které „se navzájem budou nesnášet, nebudou spolu komunikovat a budou jinak vnímat to, co se kolem nich děje“. „To může vést nejen k rozhádání společnosti, ale i k naprosté nedůvěře k demokratickým institucím a rozložení společnosti a sociopolitického systému.“
NATO v tom případě potřebuje mít kognitivní převahu. „Tak, jako jsme hovořili o převaze letectva, tak teď mluvíme o tom, že musíme mít nad naším nepřítelem kognitivní převahu. Neznamená to jen to, že budeme chytřejší než nepřítel, to bychom měli být v každém případě. Jde o to mít schopnost se ubránit různým kognitivním kampaním,“ shrnula.
Lidský mozek se tak stane operační doménou – dosud jich má NATO pět, konkrétně jde o vzduch, vodu, zemi, vesmír a kyberprostor. „Začíná se hovořit o tom, že nejen lidský mozek, ale i člověk jako takový by měl být šestou doménou,“ pokračovala.
Podle Soukupové se NATO pomalu ubírá několika směry. První je odolnost, tedy zabránění fragmentaci společnosti. NATO jí chce docílit podporou procesů na operační úrovni. „To znamená zjistit, co můžeme poskytnout, aby lidé věděli, že dochází ke kognitivní kampani a co jim můžeme dát, aby se rychleji rozhodovali. Prakticky to může být cokoliv,“ vylíčila s tím, že dalším důležitým faktorem je vzdělávání v kritickém myšlení.
Související
Směřujeme k další světové válce, varují experti. Popsali, jak velké je riziko, že vypukne
Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka
válka , Boj proti dezinformacím a fake news , fake news , NATO , válka na Ukrajině , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák