Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin chtěl zajmout ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, s nimiž vede dlouhodobé spory v ohledech vedení bojových operací na Ukrajině. Uvedl to list Wall Street Journal s odvoláním na informace západní rozvědky. Velitel ruského letectva Sergej Surovikin navíc od soboty nebyl viděn. Panuje podezření, že o Prigožinově vzpouře věděl.
Plány Prigožina byly zjevně daleko složitější než „pouhé“ tažení na Moskvu. EuroZprávy.cz dnes už psaly o článku NY Times, které zjistily, že do vzpoury byl pravděpodobně zapleten také ruský generál Sergej Surovikin, bývalý velitel válečných operací na Ukrajině.
Tyto spekulace ale nejsou nijak potvrzené, s výsledkem tohoto podezření je nutné počkat na vyjádření či případné konání Putina. „Putin se zdráhá měnit lidi. Ale pokud tajné služby položí Putinovi na stůl spisy a pokud některé spisy budou zahrnovat Surovikina, může se to změnit,“ vysvětlil vedoucí pracovník Carnegie Russia Eurasia Center Alexander Baunov.
Nyní list Wall Street Journal (dále jen WSJ) zjistil, že Prigožinovy plány zahrnovaly zajetí Šojgua a Gerasimova.
Podle WSJ mohlo být jedním z faktorů neúspěchu spiknutí jeho předčasné zahájení. Původně měl totiž Prigožin v úmyslu zajmout ministra obrany a náčelníka generálního štábu během jejich plánované návštěvy jižního regionu, který hraničí s Ukrajinou. „Podle západních představitelů se však Federální bezpečnostní služba neboli FSB o plánu dozvěděla dva dny před jeho uskutečněním,“ píše WSJ.
To potvrdil i velitel Národní gardy Viktor Zolotov. Jeho síly podléhají přímo prezidentu Putinovi. „Z Prigožinova tábora unikly konkrétní informace o přípravách povstání, které mělo začít mezi 22. a 25. červnem,“ uvedl Zolotov.
Západní zpravodajské služby se o plánech dozvěděly záhy, a to díky analýze odposlechů elektronické komunikace a satelitních snímků. Původní spiknutí podle západních představitelů mělo velkou šanci na úspěch. Po úniku informací ale selhalo a Prigožin musel improvizovat s alternativním plánem.
„Přesto zpravodajské informace vyvolávají otázky o rozsahu Putinovy autority poté, co Moskva nedokázala zabránit Wagnerovým jednotkám v pochodu téměř až do Moskvy, přestože Kreml o spiknutí věděl,“ uvedli lidé obeznámení se záležitostí.
Prigožin byl zjevně přesvědčen o potenciální podpoře části ruských ozbrojených sil, které se následně obrátí proti vlastním velitelům. Přípravy dále podle WSJ zahrnovaly shromáždění velkého množství munice, pohonných hmot a techniky včetně tanků, obrněných vozidel a sofistikované mobilní protivzdušné obrany několik dní před útokem.
Wagnerovci již v sobotu obsadili jihoruský Rostov na Donu, což je klíčový bod velení invaze na Ukrajinu. „Snadnost, s jakou Wagnerovy jednotky obsadily milionové město, v němž se nachází velké vojenské letiště, podle západních zpravodajských služeb naznačuje, že se na spiknutí mohli podílet i někteří velitelé pravidelných sil,“ podotýká WSJ.
Právě zde se kauza vrací zpět k Surovikinovi, kterého mohl podle západních tajných služeb Prigožin obeznámit se svými plány. „Nebylo možné určit, zda Surovikin předal tyto informace FSB, ani jak se agentura o Prigožinových plánech dozvěděla.“
Letectvo, kterému Surovikin velí, provedlo nálet na kolonu wagnerovců a generál sám odsoudil spiknutí jako první a vyzval Prigožina, aby své muže zastavil. Tento nálet byl zároveň jediným útokem pravidelných jednotek ruské armády proti povstalcům.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na středeční tiskové konferenci informace o Surovikinovi odmítl s tím, že jsou to spekulace a pomluvy.
Dalšími podezřelými jsou také generálporučík Vladimir Alexejev a náměstek ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov. WSJ na tuto skutečnost odkázal za pomoci videozáznamů z místa povstání. „Prigožin se na záběrech objevil, jak vjíždí do velitelství ruského Jižního vojenského okruhu a nadává náměstkovi ruského ministra obrany Junus-Bekovi Jevkurovovi a zástupci šéfa ruské vojenské rozvědky generálporučíkovi Vladimiru Alexejevovi,“ píše.
Prigožin velitelství obsadil bez odporu. Následně velel vzpouře z bunkru v naději, že se k němu připojí pravidelné jednotky ruské armády. „Podle analýzy západních zpravodajských služeb by spiknutí pravděpodobně skončilo ozbrojeným střetem v Moskvě, kdyby se běloruský prezident Alexandr Lukašenko nenabídl jako prostředník.“
Do Běloruska se včera Prigožin skutečně odsunul. „Dohodnuté trvalé umístění wagnerovců má sloužit k případnému zažehnání krize nebo jeho osobní bezpečnostní záruka,“ domnívají se západní rozvědky.
Surovikina mezitím od soboty nikdo neviděl. „Nerozhodnost při potlačování vzpoury je uváděna jako důvod čistek velitelů a úředníků,“ konstatoval bývalý úředník ruského ministerstva obrany Michail Zvinčuk.
Související
Na hřbitově Wagnerovy skupiny byl odhalen Prigožinův památník
Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy
Jevgenij Prigožin , Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) , Valerij Gerasimov , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) , Ruská armáda , Rusko , Sergej Surovikin
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera