Prigožin chtěl zajmout Šojgua a Gerasimova, píše WSJ o vzpouře. Bez dohody by se v Moskvě bojovalo

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin chtěl zajmout ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, s nimiž vede dlouhodobé spory v ohledech vedení bojových operací na Ukrajině. Uvedl to list Wall Street Journal s odvoláním na informace západní rozvědky. Velitel ruského letectva Sergej Surovikin navíc od soboty nebyl viděn. Panuje podezření, že o Prigožinově vzpouře věděl. 

Plány Prigožina byly zjevně daleko složitější než „pouhé“ tažení na Moskvu. EuroZprávy.cz dnes už psaly o článku NY Times, které zjistily, že do vzpoury byl pravděpodobně zapleten také ruský generál Sergej Surovikin, bývalý velitel válečných operací na Ukrajině. 

Tyto spekulace ale nejsou nijak potvrzené, s výsledkem tohoto podezření je nutné počkat na vyjádření či případné konání Putina. „Putin se zdráhá měnit lidi. Ale pokud tajné služby položí Putinovi na stůl spisy a pokud některé spisy budou zahrnovat Surovikina, může se to změnit,“ vysvětlil vedoucí pracovník Carnegie Russia Eurasia Center Alexander Baunov.

Nyní list Wall Street Journal (dále jen WSJ) zjistil, že Prigožinovy plány zahrnovaly zajetí Šojgua a Gerasimova. 

Podle WSJ mohlo být jedním z faktorů neúspěchu spiknutí jeho předčasné zahájení. Původně měl totiž Prigožin v úmyslu zajmout ministra obrany a náčelníka generálního štábu během jejich plánované návštěvy jižního regionu, který hraničí s Ukrajinou. „Podle západních představitelů se však Federální bezpečnostní služba neboli FSB o plánu dozvěděla dva dny před jeho uskutečněním,“ píše WSJ. 

To potvrdil i velitel Národní gardy Viktor Zolotov. Jeho síly podléhají přímo prezidentu Putinovi. „Z Prigožinova tábora unikly konkrétní informace o přípravách povstání, které mělo začít mezi 22. a 25. červnem,“ uvedl Zolotov.

Západní zpravodajské služby se o plánech dozvěděly záhy, a to díky analýze odposlechů elektronické komunikace a satelitních snímků. Původní spiknutí podle západních představitelů mělo velkou šanci na úspěch. Po úniku informací ale selhalo a Prigožin musel improvizovat s alternativním plánem. 

„Přesto zpravodajské informace vyvolávají otázky o rozsahu Putinovy autority poté, co Moskva nedokázala zabránit Wagnerovým jednotkám v pochodu téměř až do Moskvy, přestože Kreml o spiknutí věděl,“ uvedli lidé obeznámení se záležitostí.

Prigožin byl zjevně přesvědčen o potenciální podpoře části ruských ozbrojených sil, které se následně obrátí proti vlastním velitelům. Přípravy dále podle WSJ zahrnovaly shromáždění velkého množství munice, pohonných hmot a techniky včetně tanků, obrněných vozidel a sofistikované mobilní protivzdušné obrany několik dní před útokem.

Wagnerovci již v sobotu obsadili jihoruský Rostov na Donu, což je klíčový bod velení invaze na Ukrajinu. „Snadnost, s jakou Wagnerovy jednotky obsadily milionové město, v němž se nachází velké vojenské letiště, podle západních zpravodajských služeb naznačuje, že se na spiknutí mohli podílet i někteří velitelé pravidelných sil,“ podotýká WSJ. 

Právě zde se kauza vrací zpět k Surovikinovi, kterého mohl podle západních tajných služeb Prigožin obeznámit se svými plány. „Nebylo možné určit, zda Surovikin předal tyto informace FSB, ani jak se agentura o Prigožinových plánech dozvěděla.“

Letectvo, kterému Surovikin velí, provedlo nálet na kolonu wagnerovců a generál sám odsoudil spiknutí jako první a vyzval Prigožina, aby své muže zastavil. Tento nálet byl zároveň jediným útokem pravidelných jednotek ruské armády proti povstalcům. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na středeční tiskové konferenci informace o Surovikinovi odmítl s tím, že jsou to spekulace a pomluvy. 

Dalšími podezřelými jsou také generálporučík Vladimir Alexejev a náměstek ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov. WSJ na tuto skutečnost odkázal za pomoci videozáznamů z místa povstání. „Prigožin se na záběrech objevil, jak vjíždí do velitelství ruského Jižního vojenského okruhu a nadává náměstkovi ruského ministra obrany Junus-Bekovi Jevkurovovi a zástupci šéfa ruské vojenské rozvědky generálporučíkovi Vladimiru Alexejevovi,“ píše. 

Prigožin velitelství obsadil bez odporu. Následně velel vzpouře z bunkru v naději, že se k němu připojí pravidelné jednotky ruské armády. „Podle analýzy západních zpravodajských služeb by spiknutí pravděpodobně skončilo ozbrojeným střetem v Moskvě, kdyby se běloruský prezident Alexandr Lukašenko nenabídl jako prostředník.“

Do Běloruska se včera Prigožin skutečně odsunul. „Dohodnuté trvalé umístění wagnerovců má sloužit k případnému zažehnání krize nebo jeho osobní bezpečnostní záruka,“ domnívají se západní rozvědky. 

Surovikina mezitím od soboty nikdo neviděl. „Nerozhodnost při potlačování vzpoury je uváděna jako důvod čistek velitelů a úředníků,“ konstatoval bývalý úředník ruského ministerstva obrany Michail Zvinčuk. 

Související

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

Více souvisejících

Jevgenij Prigožin Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Valerij Gerasimov Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Ruská armáda Rusko Sergej Surovikin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy