Prigožin chtěl zajmout Šojgua a Gerasimova, píše WSJ o vzpouře. Bez dohody by se v Moskvě bojovalo

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin chtěl zajmout ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, s nimiž vede dlouhodobé spory v ohledech vedení bojových operací na Ukrajině. Uvedl to list Wall Street Journal s odvoláním na informace západní rozvědky. Velitel ruského letectva Sergej Surovikin navíc od soboty nebyl viděn. Panuje podezření, že o Prigožinově vzpouře věděl. 

Plány Prigožina byly zjevně daleko složitější než „pouhé“ tažení na Moskvu. EuroZprávy.cz dnes už psaly o článku NY Times, které zjistily, že do vzpoury byl pravděpodobně zapleten také ruský generál Sergej Surovikin, bývalý velitel válečných operací na Ukrajině. 

Tyto spekulace ale nejsou nijak potvrzené, s výsledkem tohoto podezření je nutné počkat na vyjádření či případné konání Putina. „Putin se zdráhá měnit lidi. Ale pokud tajné služby položí Putinovi na stůl spisy a pokud některé spisy budou zahrnovat Surovikina, může se to změnit,“ vysvětlil vedoucí pracovník Carnegie Russia Eurasia Center Alexander Baunov.

Nyní list Wall Street Journal (dále jen WSJ) zjistil, že Prigožinovy plány zahrnovaly zajetí Šojgua a Gerasimova. 

Podle WSJ mohlo být jedním z faktorů neúspěchu spiknutí jeho předčasné zahájení. Původně měl totiž Prigožin v úmyslu zajmout ministra obrany a náčelníka generálního štábu během jejich plánované návštěvy jižního regionu, který hraničí s Ukrajinou. „Podle západních představitelů se však Federální bezpečnostní služba neboli FSB o plánu dozvěděla dva dny před jeho uskutečněním,“ píše WSJ. 

To potvrdil i velitel Národní gardy Viktor Zolotov. Jeho síly podléhají přímo prezidentu Putinovi. „Z Prigožinova tábora unikly konkrétní informace o přípravách povstání, které mělo začít mezi 22. a 25. červnem,“ uvedl Zolotov.

Západní zpravodajské služby se o plánech dozvěděly záhy, a to díky analýze odposlechů elektronické komunikace a satelitních snímků. Původní spiknutí podle západních představitelů mělo velkou šanci na úspěch. Po úniku informací ale selhalo a Prigožin musel improvizovat s alternativním plánem. 

„Přesto zpravodajské informace vyvolávají otázky o rozsahu Putinovy autority poté, co Moskva nedokázala zabránit Wagnerovým jednotkám v pochodu téměř až do Moskvy, přestože Kreml o spiknutí věděl,“ uvedli lidé obeznámení se záležitostí.

Prigožin byl zjevně přesvědčen o potenciální podpoře části ruských ozbrojených sil, které se následně obrátí proti vlastním velitelům. Přípravy dále podle WSJ zahrnovaly shromáždění velkého množství munice, pohonných hmot a techniky včetně tanků, obrněných vozidel a sofistikované mobilní protivzdušné obrany několik dní před útokem.

Wagnerovci již v sobotu obsadili jihoruský Rostov na Donu, což je klíčový bod velení invaze na Ukrajinu. „Snadnost, s jakou Wagnerovy jednotky obsadily milionové město, v němž se nachází velké vojenské letiště, podle západních zpravodajských služeb naznačuje, že se na spiknutí mohli podílet i někteří velitelé pravidelných sil,“ podotýká WSJ. 

Právě zde se kauza vrací zpět k Surovikinovi, kterého mohl podle západních tajných služeb Prigožin obeznámit se svými plány. „Nebylo možné určit, zda Surovikin předal tyto informace FSB, ani jak se agentura o Prigožinových plánech dozvěděla.“

Letectvo, kterému Surovikin velí, provedlo nálet na kolonu wagnerovců a generál sám odsoudil spiknutí jako první a vyzval Prigožina, aby své muže zastavil. Tento nálet byl zároveň jediným útokem pravidelných jednotek ruské armády proti povstalcům. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na středeční tiskové konferenci informace o Surovikinovi odmítl s tím, že jsou to spekulace a pomluvy. 

Dalšími podezřelými jsou také generálporučík Vladimir Alexejev a náměstek ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov. WSJ na tuto skutečnost odkázal za pomoci videozáznamů z místa povstání. „Prigožin se na záběrech objevil, jak vjíždí do velitelství ruského Jižního vojenského okruhu a nadává náměstkovi ruského ministra obrany Junus-Bekovi Jevkurovovi a zástupci šéfa ruské vojenské rozvědky generálporučíkovi Vladimiru Alexejevovi,“ píše. 

Prigožin velitelství obsadil bez odporu. Následně velel vzpouře z bunkru v naději, že se k němu připojí pravidelné jednotky ruské armády. „Podle analýzy západních zpravodajských služeb by spiknutí pravděpodobně skončilo ozbrojeným střetem v Moskvě, kdyby se běloruský prezident Alexandr Lukašenko nenabídl jako prostředník.“

Do Běloruska se včera Prigožin skutečně odsunul. „Dohodnuté trvalé umístění wagnerovců má sloužit k případnému zažehnání krize nebo jeho osobní bezpečnostní záruka,“ domnívají se západní rozvědky. 

Surovikina mezitím od soboty nikdo neviděl. „Nerozhodnost při potlačování vzpoury je uváděna jako důvod čistek velitelů a úředníků,“ konstatoval bývalý úředník ruského ministerstva obrany Michail Zvinčuk. 

Související

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

Více souvisejících

Jevgenij Prigožin Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Valerij Gerasimov Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Ruská armáda Rusko Sergej Surovikin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu

Meteorologové avizovali možné úpravy platné výstrahy před sobotními bouřkami a jednu před polednem opravdu provedli. Konkrétně zrušili varování pro Českomoravskou vrchovinu a části Pardubického a Královéhradeckého kraje. Poupravili také časovou platnost výstrahy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Roman Červenka

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna

Jen pár dní po konci ročníku tuzemské hokejové extraligy povolal kouč národního týmu Radim Rulík do reprezentace hned pět účastníků extraligového finále mezi Pardubicemi a Brnem. Zatímco z východočeského klubu zamířila do Brna, kde se momentálně koná generálka na světový šampionát v podobě Českých hokejových her, čtveřice Roman Červenka, Libor Hájek, Jáchym Kondelík a Lukáš Sedlák, z mistrovského Brna dostal pozvánku Jakub Flek.

před 2 hodinami

Ruský útok na Charkov si vyžádal desítky zraněných. (3.5.2025)

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence

Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy