Pokud Turecko skutečně zaútočí na Izrael, napětí nakumulované na Blízkém východě se promění v otevřenou válku. Bezpečnostní situace se zamotává bezprecedentním způsobem – Ankara jako člen NATO nemůže bojovat proti svému spojenci z Washingtonu, který se na stranu židovského státu staví dlouhodobě.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli otevřeně pohrozil Izraeli vojenskou akcí. Jde o bezprecedentní výhrůžku, kdy člen Severoatlantické aliance hrozí napadením spojenci jiného člena.
Turecko se v rámci NATO vždy chovalo tak trochu „jinak“. Například od začátku války na Ukrajině aktivně podporuje napadenou zemi dodávkami munice a bezpilotních letounů, zatímco usiluje o diplomatické řešení konfliktu.
Flexibilní přístup Ankary se ale stal terčem kritiky nejen ze strany jejích spojenců z NATO, nyní hrozí závažný rozkol i v turecko-ruských vztazích. „Je nemožné, aby si turecký vůdce hrál na mírotvůrce,“ zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Insider.
„Chtěl bych poznamenat, že Rusko v některých sférách spolupracuje s Ankarou. Ukrajinské bezpilotní letouny útočí na plynovody zásobující Turecko,“ poznamenal ruský prezident Vladimir Putin s odkazem na to, že Turecko od Moskvy stále odebírá velké množství plynu.
Moskva tedy je s tureckým přístupem nespokojená. „Jedním z hlavních dráždidel pro Kreml je postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecká prohlášení na podporu územní celistvosti Ukrajiny se sice Moskvě nikdy nelíbila, ale nevyvolala protireakci,“ vysvětlil výzkumný pracovník Ruslan Sulejmanov z univerzity ADA v Ázerbájdžánu.
Pokud Erdogan naplní svá slova o blíže nespecifikované vojenské akci, hrozí významný rozkol v NATO. Palestinu jako samostatný stát sice uznaly země jako Španělsko, Irsko, Česká republika, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko; na druhé straně barikády s plnou podporou Izraele ale stojí mocnosti v čele s USA, Francií, Velkou Británií a Německem.
Celkově Palestinu prozatím uznalo 145 ze 193 členských států Organizace spojených národů. Většina z těch zemí, které ji neuznaly, patří do tradiční západní koalice (NATO a Evropská unie), respektive americko-pacifického spojenectví (Japonsko, Jižní Korea, Austrálie).
Problematika turecké invaze do Izraele je tedy zřejmá: v rámci NATO nikdy nevyvolá jednohlasnou shodu na těchto akcích. Turecko se ale staví do role lídra arabského světa – a region Blízkého východu agresivní akci Ankary uvítá. Po jejím boku se velice brzy může postavit například Sýrie nebo Egypt – tradiční spojenci v boji proti nezávislosti židovského státu.
S otevřenou válkou proti Izraeli rovněž nebude mít žádný problém po zuby vyzbrojený Írán. „Izrael nemá minimální morální oprávnění komentovat a posuzovat incident, který se stal v oblasti Majdal Šams, a nároky tohoto režimu vůči ostatním také nebudou vyslyšeny,“ zdůraznil mluvčí tamního ministerstva zahraničí Násir Kanání.
Teherán svou připravenost jít do konfrontace s Izraelem projevil už v dubnu, když nad jeho území vyslal stovky raket a dronů. Šlo o reakci na zabití generála Íránských revolučních gard (IRGC) na konzulátu v syrském Damašku.
„V reakci na zločin sionistické entity, která zaútočila na íránský konzulát v Sýrii, jsme zahájili operaci s použitím bezpilotních letounů a raket. Operace byla provedena s využitím desítek raket a bezpilotních letounů, které zasáhly konkrétní cíle na okupovaných územích,“ stálo v prohlášení IRGC. Sdílela ho katarská stanice Al-Džazíra.
Izrael tehdy vyjadřoval připravenost. „Jsme připraveni na jakýkoli scénář, jak obranný, tak útočný. Stát Izrael je silný. Izraelské obranné síly jsou silné. Veřejnost je silná,“ uvedl premiér Benjamin Netanjahu podle britské stanice BBC.
Zapojení Íránu do konfliktu by ale automaticky znamenalo intervenci dalšího, daleko významnějšího aktéra – Washingtonu. Z Blízkého východu se tak může stát rozbuška pro konflikt globálního rozsahu. Írán má vazby na Moskvu, která může být ochotná svého svěřence chránit. Spojené státy naopak budou zaměřené na obranu Izraele a likvidaci íránské agrese.
To vše ale může znamenat zapojení spojenců na různých stranách konfliktu: zatímco Turecko se postaví proti Izraeli, Američané se mu budou snažit pomoct. Řešení takového střetu nenabízí ani samotná Smlouva o NATO – ta počítá se spojeneckými svazky mezi členskými státy, nikoliv otevřeným nepřátelstvím.
Další z variant je stažení Američanů z jakýchkoli akcí na obranu Izraele, pokud v oblasti bude zasahovat turecká armáda – a naopak se zaměřit na podkopání íránského nebezpečí. Izraelci jsou pravděpodobně dostatečně připravení odolat tlaku Turků, který může přijít přes syrské území nebo ze Středozemního moře.
Turci navíc musejí počítat s případnou odvetou: Izraelci nejenže disponují obrovskou vojenskou silou, mají totiž k dispozici několik desítek jaderných zbraní. Případný útok nejaderné země na jadernou mocnost je extrémně nebezpečný pro samotnou existenci agresora – ač se Turecko může na mapě zdát daleko větší a silnější.
Agrese země NATO v takovéto podobě nemá žádný precedens a nelze ani odhadovat, co se stane, pokud k ní skutečně dojde, a proti sobě se postaví dvě nejsilnější armády aliance – turecká a americká.
Související
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Teroristický útok v Ankaře: Sídlem letecké společnosti otřásla exploze a střelba, na místě jsou mrtví
Turecko , USA (Spojené státy americké) , NATO , Turecká armáda
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 11 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák