Stačí málo a propukne válka mezi dvěma nejsilnějšími armádami NATO. Na spojenectví teď nezáleží

Pokud Turecko skutečně zaútočí na Izrael, napětí nakumulované na Blízkém východě se promění v otevřenou válku. Bezpečnostní situace se zamotává bezprecedentním způsobem – Ankara jako člen NATO nemůže bojovat proti svému spojenci z Washingtonu, který se na stranu židovského státu staví dlouhodobě.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli otevřeně pohrozil Izraeli vojenskou akcí. Jde o bezprecedentní výhrůžku, kdy člen Severoatlantické aliance hrozí napadením spojenci jiného člena.

Turecko se v rámci NATO vždy chovalo tak trochu „jinak“. Například od začátku války na Ukrajině aktivně podporuje napadenou zemi dodávkami munice a bezpilotních letounů, zatímco usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Flexibilní přístup Ankary se ale stal terčem kritiky nejen ze strany jejích spojenců z NATO, nyní hrozí závažný rozkol i v turecko-ruských vztazích.  „Je nemožné, aby si turecký vůdce hrál na mírotvůrce,“ zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Insider.

„Chtěl bych poznamenat, že Rusko v některých sférách spolupracuje s Ankarou. Ukrajinské bezpilotní letouny útočí na plynovody zásobující Turecko,“ poznamenal ruský prezident Vladimir Putin s odkazem na to, že Turecko od Moskvy stále odebírá velké množství plynu.

Moskva tedy je s tureckým přístupem nespokojená. „Jedním z hlavních dráždidel pro Kreml je postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecká prohlášení na podporu územní celistvosti Ukrajiny se sice Moskvě nikdy nelíbila, ale nevyvolala protireakci,“ vysvětlil výzkumný pracovník Ruslan Sulejmanov z univerzity ADA v Ázerbájdžánu. 

Pokud Erdogan naplní svá slova o blíže nespecifikované vojenské akci, hrozí významný rozkol v NATO. Palestinu jako samostatný stát sice uznaly země jako Španělsko, Irsko, Česká republika, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko; na druhé straně barikády s plnou podporou Izraele ale stojí mocnosti v čele s USA, Francií, Velkou Británií a Německem.

Celkově Palestinu prozatím uznalo 145 ze 193 členských států Organizace spojených národů. Většina z těch zemí, které ji neuznaly, patří do tradiční západní koalice (NATO a Evropská unie), respektive americko-pacifického spojenectví (Japonsko, Jižní Korea, Austrálie).

Problematika turecké invaze do Izraele je tedy zřejmá: v rámci NATO nikdy nevyvolá jednohlasnou shodu na těchto akcích. Turecko se ale staví do role lídra arabského světa – a region Blízkého východu agresivní akci Ankary uvítá. Po jejím boku se velice brzy může postavit například Sýrie nebo Egypt – tradiční spojenci v boji proti nezávislosti židovského státu.

S otevřenou válkou proti Izraeli rovněž nebude mít žádný problém po zuby vyzbrojený Írán. „Izrael nemá minimální morální oprávnění komentovat a posuzovat incident, který se stal v oblasti Majdal Šams, a nároky tohoto režimu vůči ostatním také nebudou vyslyšeny,“ zdůraznil mluvčí tamního ministerstva zahraničí Násir Kanání.

Teherán svou připravenost jít do konfrontace s Izraelem projevil už v dubnu, když nad jeho území vyslal stovky raket a dronů. Šlo o reakci na zabití generála Íránských revolučních gard (IRGC) na konzulátu v syrském Damašku.

„V reakci na zločin sionistické entity, která zaútočila na íránský konzulát v Sýrii, jsme zahájili operaci s použitím bezpilotních letounů a raket. Operace byla provedena s využitím desítek raket a bezpilotních letounů, které zasáhly konkrétní cíle na okupovaných územích,“ stálo v prohlášení IRGC. Sdílela ho katarská stanice Al-Džazíra.

Izrael tehdy vyjadřoval připravenost. „Jsme připraveni na jakýkoli scénář, jak obranný, tak útočný. Stát Izrael je silný. Izraelské obranné síly jsou silné. Veřejnost je silná,“ uvedl premiér Benjamin Netanjahu podle britské stanice BBC.

Zapojení Íránu do konfliktu by ale automaticky znamenalo intervenci dalšího, daleko významnějšího aktéra – Washingtonu. Z Blízkého východu se tak může stát rozbuška pro konflikt globálního rozsahu. Írán má vazby na Moskvu, která může být ochotná svého svěřence chránit. Spojené státy naopak budou zaměřené na obranu Izraele a likvidaci íránské agrese.

To vše ale může znamenat zapojení spojenců na různých stranách konfliktu: zatímco Turecko se postaví proti Izraeli, Američané se mu budou snažit pomoct. Řešení takového střetu nenabízí ani samotná Smlouva o NATO – ta počítá se spojeneckými svazky mezi členskými státy, nikoliv otevřeným nepřátelstvím.

Další z variant je stažení Američanů z jakýchkoli akcí na obranu Izraele, pokud v oblasti bude zasahovat turecká armáda – a naopak se zaměřit na podkopání íránského nebezpečí. Izraelci jsou pravděpodobně dostatečně připravení odolat tlaku Turků, který může přijít přes syrské území nebo ze Středozemního moře.

Turci navíc musejí počítat s případnou odvetou: Izraelci nejenže disponují obrovskou vojenskou silou, mají totiž k dispozici několik desítek jaderných zbraní. Případný útok nejaderné země na jadernou mocnost je extrémně nebezpečný pro samotnou existenci agresora – ač se Turecko může na mapě zdát daleko větší a silnější.

Agrese země NATO v takovéto podobě nemá žádný precedens a nelze ani odhadovat, co se stane, pokud k ní skutečně dojde, a proti sobě se postaví dvě nejsilnější armády aliance – turecká a americká.



Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko USA (Spojené státy americké) NATO Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 11 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy