PŮVODNÍ ZPRÁVA | Třicet let Slovensku nestačilo. Politici si nezvykli, že média kontrolují a kritizují mocné

Neskrývaná snaha zbavit se stávajícího vedení RTVS a dosazení osob, které budou současné vládě více vyhovovat. Tak mediální expertka Marína Urbániková z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsala zrušení RTVS ze strany slovenského parlamentu. Nemíní však, že by v budoucnu na Slovensku hrozila vládní kontrola médií – je to drahé, komplikované a politicky riskantní. 

Rozhodnutí politického vedení Slovenska má podle mediální expertky Urbánikové vliv zejména na legitimitu a nezávislost médií veřejné služby. „Plán zrušit RTVS a obratem založit STVR, tedy organizaci s identickým posláním, pouze s mírně odlišným názvem, je výsledkem neskrývané snahy zbavit se stávajícího vedení RTVS a dosadit tam osoby, které budou současné vládě více vyhovovat,“ nastínila pro EuroZprávy.cz.  

Znamená to tak, že „politici dávají jasně najevo, že vedení, které nebude dostatečně poslušné, bude odstraněno“. „Médium, které je takto podřízené vládě, pak ale nutně nelze vnímat jako nezávislé,“ zdůraznila expertka. 

Legitimitu a nezávislost komerčních médií mají v rukou zejména jejich majitelé. „Pokud v zájmu zachování dobrých vztahů se státem, které mohou potřebovat například kvůli podnikání v jiných oblastech, přistoupí na oslabení kritické žurnalistiky, bude to pro publikum jasný signál, že plní v první řadě zájmy svých vlastníků a veřejný zájem jde stranou,“ podotkla Urbániková. 

Nemyslí si ale, že by Slovensku v budoucnosti hrozila skutečná vládní kontrola médií. „Byla by drahá, komplikovaná a politicky riskantní, kvůli domácímu obyvatelstvu i například kvůli Evropské unii,“ přiblížila. Současné snahy expertka vnímá spíše jako pokus „disciplinovat a postrašit média, a jako pokus oslabit a otupit kritickou žurnalistiku“. „A to zejména v případě médií s masovým dosahem, to znamená především celoplošných televizních stanic,“ dodala.

Zhodnotila také přístup televize Markíza k přerušení vysílání diskuzního pořadu Na telo, který moderoval Michal Kovačič. Rozhodnutí přišlo poté, co se ve vysílacím čase velice kriticky pustil do politického vedení země. „TV Markíza je nejsilnější televize na Slovensku a její zpravodajství hraje historicky významnou roli, protože kvalita zpravodajství veřejnoprávní RTVS byla a je kolísavá a nespolehlivá,“ uvedla Urbániková. 

Personální změny ve vedení i celková změna kurzu se projevily hlavně poté, co premiér Robert Fico označil tři média za nepřátelská. „Z Markízy se během několika posledních měsíců ozývaly hlasy, které upozorňovaly, že nové vedení tlačí na změnu přístupu – na příklon k nekonfliktnějšímu zpravodajství a celkově na omezení zpravodajství o domácí politice,“ shrnula. 

„Jednou z interpretací je, že za tím stojí obchodní zájmy majitele TV Markíza, české společnosti PPF, která na Slovensku obchoduje se státem a je pro ni důležité mít s vládou dobré vztahy. V tomto kontextu lze vystoupení Michala Kovačiče pochopit, jakkoliv jde jistě o dosti extrémní krok,“ doplnila expertka. 

Zdůraznila však, že „povinností novináře je bránit svou autonomii a naplňovat veřejný zájem“. „Ne být loutkou, která pouze plní zájmy vedení a majitele,“ přiblížila Urbániková. 

Robert Fico ve vztahu k části médií dlouhodobě cítí křivdu a má dojem, že se k němu nechovala a nechovají fér, jak dodala. „Je pravdou, že, řekněme, mezi bratislavskými novináři a novinářkami asi příliš mnoho voličů nemá, a tyto antipatie někdy prosakovaly,“ míní. „Úkolem politiků je ale strpět kritiku a úkolem médií je zase kontrolovat a kritizovat mocné, a na tuto myšlenku si část politické reprezentace za více než třicet let nezvykla.“

Urbániková připomněla slova předsedy koaliční SNS Andreje Danka, který opakovaně uvádí, že „RTVS by dle jeho názoru měla být státní a zpochybňuje celý koncept médií veřejné služby“. „Část politiků si zkrátka myslí, že když vyhrají volby, mohou všechno, a novináři by je při vládnutí neměli příliš otravovat,“ soudí expertka. 

Změny v RTVS nelze číst jinak, než „jako pokus o politizaci“. „Robert Fico ještě před volbami vyhlásil, že generálnímu řediteli RTVS půjde po krku. Vláda už od svého nástupu konzistentně avizuje, že chce vyměnit vedení. Původně toho chtěla dosáhnout tím, že RTVS rozdělí na rozhlas a televizi, čím by vznikly dvě nové organizace a současnému řádně zvolenému generálnímu řediteli by zanikl mandát,“ vyjmenovala s tím, že by to ale bylo drahé a nepraktické, takže vláda „našla náhradní řešení“. 

„Nový zákon ruší RTVS a obratem zakládá novou organizaci s identickým postavením, posláním, úkoly a vymezením činnosti, pouze s mírně pozměněným názvem. Se zánikem RTVS zanikne i mandát generálnímu řediteli, což je jedním z hlavních cílů celé reformy,“ vysvětlila Urbániková. 

Nového generálního ředitele zvolí Rada STVR, jejíž všechny členy vybere vládní garnitura. Pět z nich volí parlament, čtyři vybere ministerstvo kultury. „Politici si tak do rady STVR budou moci pohodlně dosadit lidi, kteří mohou fungovat jako jejich prodloužená ruka a vyberou generálního ředitele, jenž bude vládě vyhovovat. Změna zákona je tedy velkým ohrožením nezávislosti RTVS,“ uzavřela expertka. 

Související

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Více souvisejících

Slovensko Marína Urbániková RTVS Robert Fico novináři Noviny / tisk TV Markíza

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 26 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy