PŮVODNÍ ZPRÁVA | Třicet let Slovensku nestačilo. Politici si nezvykli, že média kontrolují a kritizují mocné

Neskrývaná snaha zbavit se stávajícího vedení RTVS a dosazení osob, které budou současné vládě více vyhovovat. Tak mediální expertka Marína Urbániková z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsala zrušení RTVS ze strany slovenského parlamentu. Nemíní však, že by v budoucnu na Slovensku hrozila vládní kontrola médií – je to drahé, komplikované a politicky riskantní. 

Rozhodnutí politického vedení Slovenska má podle mediální expertky Urbánikové vliv zejména na legitimitu a nezávislost médií veřejné služby. „Plán zrušit RTVS a obratem založit STVR, tedy organizaci s identickým posláním, pouze s mírně odlišným názvem, je výsledkem neskrývané snahy zbavit se stávajícího vedení RTVS a dosadit tam osoby, které budou současné vládě více vyhovovat,“ nastínila pro EuroZprávy.cz.  

Znamená to tak, že „politici dávají jasně najevo, že vedení, které nebude dostatečně poslušné, bude odstraněno“. „Médium, které je takto podřízené vládě, pak ale nutně nelze vnímat jako nezávislé,“ zdůraznila expertka. 

Legitimitu a nezávislost komerčních médií mají v rukou zejména jejich majitelé. „Pokud v zájmu zachování dobrých vztahů se státem, které mohou potřebovat například kvůli podnikání v jiných oblastech, přistoupí na oslabení kritické žurnalistiky, bude to pro publikum jasný signál, že plní v první řadě zájmy svých vlastníků a veřejný zájem jde stranou,“ podotkla Urbániková. 

Nemyslí si ale, že by Slovensku v budoucnosti hrozila skutečná vládní kontrola médií. „Byla by drahá, komplikovaná a politicky riskantní, kvůli domácímu obyvatelstvu i například kvůli Evropské unii,“ přiblížila. Současné snahy expertka vnímá spíše jako pokus „disciplinovat a postrašit média, a jako pokus oslabit a otupit kritickou žurnalistiku“. „A to zejména v případě médií s masovým dosahem, to znamená především celoplošných televizních stanic,“ dodala.

Zhodnotila také přístup televize Markíza k přerušení vysílání diskuzního pořadu Na telo, který moderoval Michal Kovačič. Rozhodnutí přišlo poté, co se ve vysílacím čase velice kriticky pustil do politického vedení země. „TV Markíza je nejsilnější televize na Slovensku a její zpravodajství hraje historicky významnou roli, protože kvalita zpravodajství veřejnoprávní RTVS byla a je kolísavá a nespolehlivá,“ uvedla Urbániková. 

Personální změny ve vedení i celková změna kurzu se projevily hlavně poté, co premiér Robert Fico označil tři média za nepřátelská. „Z Markízy se během několika posledních měsíců ozývaly hlasy, které upozorňovaly, že nové vedení tlačí na změnu přístupu – na příklon k nekonfliktnějšímu zpravodajství a celkově na omezení zpravodajství o domácí politice,“ shrnula. 

„Jednou z interpretací je, že za tím stojí obchodní zájmy majitele TV Markíza, české společnosti PPF, která na Slovensku obchoduje se státem a je pro ni důležité mít s vládou dobré vztahy. V tomto kontextu lze vystoupení Michala Kovačiče pochopit, jakkoliv jde jistě o dosti extrémní krok,“ doplnila expertka. 

Zdůraznila však, že „povinností novináře je bránit svou autonomii a naplňovat veřejný zájem“. „Ne být loutkou, která pouze plní zájmy vedení a majitele,“ přiblížila Urbániková. 

Robert Fico ve vztahu k části médií dlouhodobě cítí křivdu a má dojem, že se k němu nechovala a nechovají fér, jak dodala. „Je pravdou, že, řekněme, mezi bratislavskými novináři a novinářkami asi příliš mnoho voličů nemá, a tyto antipatie někdy prosakovaly,“ míní. „Úkolem politiků je ale strpět kritiku a úkolem médií je zase kontrolovat a kritizovat mocné, a na tuto myšlenku si část politické reprezentace za více než třicet let nezvykla.“

Urbániková připomněla slova předsedy koaliční SNS Andreje Danka, který opakovaně uvádí, že „RTVS by dle jeho názoru měla být státní a zpochybňuje celý koncept médií veřejné služby“. „Část politiků si zkrátka myslí, že když vyhrají volby, mohou všechno, a novináři by je při vládnutí neměli příliš otravovat,“ soudí expertka. 

Změny v RTVS nelze číst jinak, než „jako pokus o politizaci“. „Robert Fico ještě před volbami vyhlásil, že generálnímu řediteli RTVS půjde po krku. Vláda už od svého nástupu konzistentně avizuje, že chce vyměnit vedení. Původně toho chtěla dosáhnout tím, že RTVS rozdělí na rozhlas a televizi, čím by vznikly dvě nové organizace a současnému řádně zvolenému generálnímu řediteli by zanikl mandát,“ vyjmenovala s tím, že by to ale bylo drahé a nepraktické, takže vláda „našla náhradní řešení“. 

„Nový zákon ruší RTVS a obratem zakládá novou organizaci s identickým postavením, posláním, úkoly a vymezením činnosti, pouze s mírně pozměněným názvem. Se zánikem RTVS zanikne i mandát generálnímu řediteli, což je jedním z hlavních cílů celé reformy,“ vysvětlila Urbániková. 

Nového generálního ředitele zvolí Rada STVR, jejíž všechny členy vybere vládní garnitura. Pět z nich volí parlament, čtyři vybere ministerstvo kultury. „Politici si tak do rady STVR budou moci pohodlně dosadit lidi, kteří mohou fungovat jako jejich prodloužená ruka a vyberou generálního ředitele, jenž bude vládě vyhovovat. Změna zákona je tedy velkým ohrožením nezávislosti RTVS,“ uzavřela expertka. 

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Marína Urbániková RTVS Robert Fico novináři Noviny / tisk TV Markíza

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy