Neskrývaná snaha zbavit se stávajícího vedení RTVS a dosazení osob, které budou současné vládě více vyhovovat. Tak mediální expertka Marína Urbániková z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsala zrušení RTVS ze strany slovenského parlamentu. Nemíní však, že by v budoucnu na Slovensku hrozila vládní kontrola médií – je to drahé, komplikované a politicky riskantní.
Rozhodnutí politického vedení Slovenska má podle mediální expertky Urbánikové vliv zejména na legitimitu a nezávislost médií veřejné služby. „Plán zrušit RTVS a obratem založit STVR, tedy organizaci s identickým posláním, pouze s mírně odlišným názvem, je výsledkem neskrývané snahy zbavit se stávajícího vedení RTVS a dosadit tam osoby, které budou současné vládě více vyhovovat,“ nastínila pro EuroZprávy.cz.
Znamená to tak, že „politici dávají jasně najevo, že vedení, které nebude dostatečně poslušné, bude odstraněno“. „Médium, které je takto podřízené vládě, pak ale nutně nelze vnímat jako nezávislé,“ zdůraznila expertka.
Legitimitu a nezávislost komerčních médií mají v rukou zejména jejich majitelé. „Pokud v zájmu zachování dobrých vztahů se státem, které mohou potřebovat například kvůli podnikání v jiných oblastech, přistoupí na oslabení kritické žurnalistiky, bude to pro publikum jasný signál, že plní v první řadě zájmy svých vlastníků a veřejný zájem jde stranou,“ podotkla Urbániková.
Nemyslí si ale, že by Slovensku v budoucnosti hrozila skutečná vládní kontrola médií. „Byla by drahá, komplikovaná a politicky riskantní, kvůli domácímu obyvatelstvu i například kvůli Evropské unii,“ přiblížila. Současné snahy expertka vnímá spíše jako pokus „disciplinovat a postrašit média, a jako pokus oslabit a otupit kritickou žurnalistiku“. „A to zejména v případě médií s masovým dosahem, to znamená především celoplošných televizních stanic,“ dodala.
Zhodnotila také přístup televize Markíza k přerušení vysílání diskuzního pořadu Na telo, který moderoval Michal Kovačič. Rozhodnutí přišlo poté, co se ve vysílacím čase velice kriticky pustil do politického vedení země. „TV Markíza je nejsilnější televize na Slovensku a její zpravodajství hraje historicky významnou roli, protože kvalita zpravodajství veřejnoprávní RTVS byla a je kolísavá a nespolehlivá,“ uvedla Urbániková.
Personální změny ve vedení i celková změna kurzu se projevily hlavně poté, co premiér Robert Fico označil tři média za nepřátelská. „Z Markízy se během několika posledních měsíců ozývaly hlasy, které upozorňovaly, že nové vedení tlačí na změnu přístupu – na příklon k nekonfliktnějšímu zpravodajství a celkově na omezení zpravodajství o domácí politice,“ shrnula.
„Jednou z interpretací je, že za tím stojí obchodní zájmy majitele TV Markíza, české společnosti PPF, která na Slovensku obchoduje se státem a je pro ni důležité mít s vládou dobré vztahy. V tomto kontextu lze vystoupení Michala Kovačiče pochopit, jakkoliv jde jistě o dosti extrémní krok,“ doplnila expertka.
Zdůraznila však, že „povinností novináře je bránit svou autonomii a naplňovat veřejný zájem“. „Ne být loutkou, která pouze plní zájmy vedení a majitele,“ přiblížila Urbániková.
Robert Fico ve vztahu k části médií dlouhodobě cítí křivdu a má dojem, že se k němu nechovala a nechovají fér, jak dodala. „Je pravdou, že, řekněme, mezi bratislavskými novináři a novinářkami asi příliš mnoho voličů nemá, a tyto antipatie někdy prosakovaly,“ míní. „Úkolem politiků je ale strpět kritiku a úkolem médií je zase kontrolovat a kritizovat mocné, a na tuto myšlenku si část politické reprezentace za více než třicet let nezvykla.“
Urbániková připomněla slova předsedy koaliční SNS Andreje Danka, který opakovaně uvádí, že „RTVS by dle jeho názoru měla být státní a zpochybňuje celý koncept médií veřejné služby“. „Část politiků si zkrátka myslí, že když vyhrají volby, mohou všechno, a novináři by je při vládnutí neměli příliš otravovat,“ soudí expertka.
Změny v RTVS nelze číst jinak, než „jako pokus o politizaci“. „Robert Fico ještě před volbami vyhlásil, že generálnímu řediteli RTVS půjde po krku. Vláda už od svého nástupu konzistentně avizuje, že chce vyměnit vedení. Původně toho chtěla dosáhnout tím, že RTVS rozdělí na rozhlas a televizi, čím by vznikly dvě nové organizace a současnému řádně zvolenému generálnímu řediteli by zanikl mandát,“ vyjmenovala s tím, že by to ale bylo drahé a nepraktické, takže vláda „našla náhradní řešení“.
„Nový zákon ruší RTVS a obratem zakládá novou organizaci s identickým postavením, posláním, úkoly a vymezením činnosti, pouze s mírně pozměněným názvem. Se zánikem RTVS zanikne i mandát generálnímu řediteli, což je jedním z hlavních cílů celé reformy,“ vysvětlila Urbániková.
Nového generálního ředitele zvolí Rada STVR, jejíž všechny členy vybere vládní garnitura. Pět z nich volí parlament, čtyři vybere ministerstvo kultury. „Politici si tak do rady STVR budou moci pohodlně dosadit lidi, kteří mohou fungovat jako jejich prodloužená ruka a vyberou generálního ředitele, jenž bude vládě vyhovovat. Změna zákona je tedy velkým ohrožením nezávislosti RTVS,“ uzavřela expertka.
Související

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
Slovensko , Marína Urbániková , RTVS , Robert Fico , novináři , Noviny / tisk , TV Markíza
Aktuálně se děje
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
včera

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
včera

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
včera

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
26. dubna 2025 21:56

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
26. dubna 2025 19:41
Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti.
Zdroj: Jan Hrabě