Od noci na středu zavládlo nad Libanonem příměří mezi Izraelem a militantním palestinským hnutím Hizballáh. Jestli příměří bude permanentní, to se teprve ukáže. „Alespoň oficiálně je toto příměří uzavřené na 60 dní s vizí, že povede k deeskalaci napětí a snad i trvalejšímu míru v oblasti,“ říká Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR pro EuroZprávy.cz.
Blízký východ ale stále nemá vyhráno. „Hrozí nicméně riziko, že se bude jednat jen o určitou přestávku v bojích, protože poté co Hizballáh i s pomocí Íránu obnoví své síly, začne jeho zápolení s Izraelem nanovo,“ upozornila s tím, že podobný scénář se objevil už po skončení tzv. letní války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.
Potenciální uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem vnímá jako ještě problematičtější. „Uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem bude mnohem obtížnější, a to už jen z toho důvodu, že je zde k řešení mnohem více problematických témat,“ nastínila.
Taterová upozorňuje, že situace je komplikována především několika zásadními problémy, které dosud nemají řešení. „V první řadě se jedná o stále nevyjasněný osud zhruba stovky izraelských rukojmích, kteří jsou stále zadržováni v Gaze. Druhou stěžejní otázkou pak je budoucí politické uspořádání Pásma Gazy,“ vyjmenovala Taterová. Dodala, že Izrael „pochopitelně nechce, aby v čele této enklávy zůstal Hamás“. „Je však otázkou, kdo by jej měl vystřídat,“ podotkla.
Tlak ale přichází ze zámoří. „Současně je ale pravda, že nově zvolený americký prezident Donald Trump ukončení války v Gaze deklaroval za jednu ze svých politických priorit, tak uvidíme, zda se mu toho po nástupu do funkce skutečně podaří dosáhnout,“ uzavřela expertka.
Problematiku situace navíc zvyšuje role dalších regionálních aktérů, jako je Egypt a Katar, kteří se dlouhodobě angažují jako prostředníci při vyjednávání mezi Izraelem a Hamásem. Tyto země však mají své vlastní zájmy, které mohou výsledná jednání ovlivnit.
Například Egypt se snaží minimalizovat vliv Hamásu a současně si udržet kontrolu nad svým sousedním regionem Sinaj, zatímco Katar se profiluje jako klíčový finanční podporovatel rekonstrukce Gazy.
Konflikt mezi Izraelem a Hamásem má hlubší historické kořeny sahající až ke vzniku Izraele v roce 1948, který vyústil v arabsko-izraelské války trvající až do roku 1973; izraelské okupaci Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy po roce 1967; a následujícím intifádám. Hamás převzal kontrolu nad Pásmem Gazy v roce 2007 po krvavých střetech s Fatahem, což vedlo k hlubokému rozkolu v palestinském vedení.
Související
Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka
Eva Taterová , Izrael , Hizballáh , Izraelská armáda , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hamás , libanon , Pásmo Gazy , Írán , Donald Trump , palestina
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
včera
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.
Zdroj: Libor Novák