ČR iniciuje urychlení přijetí vyjednávacích rámců pro přistoupení Moldavska a Ukrajiny do EU

Česká republika dělá vše pro rychlé přijetí vyjednávacích rámců pro přistoupení Ukrajiny a Moldavska do Evropské unie. Jedním z hlavních iniciátorů těchto snah je ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. 

Snahu o urychlení procesu přijetí vyjednávacího rámce pro přistoupení obou postsovětských zemí avizoval Kabinet ministra pro evropské záležitosti v tiskové zprávě zaslané serveru EuroZprávy.cz.

„Obyvatelé těchto zemí si zaslouží pocítit konkrétní výhody jako výsledek svého úsilí,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák s tím, že je potřeba obě země motivovat prostřednictvím postupné integrace do politik a programů Evropské unie ještě před dosažením plného členství.

Toto úsilí podle ministerstva velmi podporuje belgické předsednictví v Radě Evropské unie. „Velmi si vážíme kroků, které belgické předsednictví v Radě EU podniká v procesu přistoupení Ukrajiny a Moldavska do EU. Posun v přístupových jednáních by mohl být impulsem v jejich reformním úsilí,“ poznamenal Dvořák.

Moldavsko i Ukrajinu vnímá jako odhodlané. „Vzhledem k odhodlání obou kandidátských zemí jsem přesvědčen, že se jedná o správné rozhodnutí,“ doplnil.

Ministr Dvořák v tomto ohledu inicioval vznik dopisu ministrů EU, který oceňuje pokrok dosažený na nedávném zasedání COREPER II a vyjadřuje rychlé schválení vyjednávacích rámců pro tyto země. „Věřím, že nyní je ten správný čas postoupit vpřed a podniknout konkrétní kroky v procesu přistoupení Ukrajiny a Moldavska do Evropské unie,“ uzavřel.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová již loni v listopadu doporučila zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. „Rozšíření je životně důležitou politikou Evropské unie. Dokončení rozšiřování je výzvou dějin, přirozený horizont naší Unie. Dobudování Unie má také silnou ekonomickou a geopolitickou logiku. Dosavadní vlny rozšíření ukázaly obrovské výhody pro přistupující země i pro EU,“ shrnula.

Komise se ve své hodnotící zprávě pro více kandidátských zemí zaměřila zejména na pokrok v provádění základních reforem a na poskytnutí jasných pokynů k budoucím reformním prioritám. Zároveň zdůraznila, že přistoupení je a zůstane procesem založeným na zásluhách, který závisí na pokroku dosaženém každou zemí.

Současné členské státy z rozšíření 2004, 2007 a 2013 za sebou nechaly řadu politicky a ekonomicky slabších zemí. Tyto země musejí splnit totéž co všichni ostatní členové – adaptovat se na unijní acquis, což je de facto právní rámec Evropské unie, a Kodaňská kritéria. Tato kritéria vyžadují od kandidátské země politickou stabilitu, adaptaci na unijní legislativu a schopnost vyrovnat se s tržními tlaky uvnitř EU. Rovněž ale určují podmínku pro unii jako takovou – ta totiž musí být schopna zemi „absorbovat“.

V posledních letech Evropská unie začíná rozdávat kandidátské statusy i zemím, u nichž by o tom dříve patrně neuvažovala. Minimálně ne tak brzy. Roku 2022 tento status dostaly hned tři země – Ukrajina, Moldavsko a Bosna a Hercegovina. Na sklonku loňského roku pak Gruzie. EuroZprávy.cz o tom psaly v analýze začátkem tohoto roku.

Související

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) Moldavsko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy