ČR iniciuje urychlení přijetí vyjednávacích rámců pro přistoupení Moldavska a Ukrajiny do EU

Česká republika dělá vše pro rychlé přijetí vyjednávacích rámců pro přistoupení Ukrajiny a Moldavska do Evropské unie. Jedním z hlavních iniciátorů těchto snah je ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. 

Snahu o urychlení procesu přijetí vyjednávacího rámce pro přistoupení obou postsovětských zemí avizoval Kabinet ministra pro evropské záležitosti v tiskové zprávě zaslané serveru EuroZprávy.cz.

„Obyvatelé těchto zemí si zaslouží pocítit konkrétní výhody jako výsledek svého úsilí,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák s tím, že je potřeba obě země motivovat prostřednictvím postupné integrace do politik a programů Evropské unie ještě před dosažením plného členství.

Toto úsilí podle ministerstva velmi podporuje belgické předsednictví v Radě Evropské unie. „Velmi si vážíme kroků, které belgické předsednictví v Radě EU podniká v procesu přistoupení Ukrajiny a Moldavska do EU. Posun v přístupových jednáních by mohl být impulsem v jejich reformním úsilí,“ poznamenal Dvořák.

Moldavsko i Ukrajinu vnímá jako odhodlané. „Vzhledem k odhodlání obou kandidátských zemí jsem přesvědčen, že se jedná o správné rozhodnutí,“ doplnil.

Ministr Dvořák v tomto ohledu inicioval vznik dopisu ministrů EU, který oceňuje pokrok dosažený na nedávném zasedání COREPER II a vyjadřuje rychlé schválení vyjednávacích rámců pro tyto země. „Věřím, že nyní je ten správný čas postoupit vpřed a podniknout konkrétní kroky v procesu přistoupení Ukrajiny a Moldavska do Evropské unie,“ uzavřel.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová již loni v listopadu doporučila zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. „Rozšíření je životně důležitou politikou Evropské unie. Dokončení rozšiřování je výzvou dějin, přirozený horizont naší Unie. Dobudování Unie má také silnou ekonomickou a geopolitickou logiku. Dosavadní vlny rozšíření ukázaly obrovské výhody pro přistupující země i pro EU,“ shrnula.

Komise se ve své hodnotící zprávě pro více kandidátských zemí zaměřila zejména na pokrok v provádění základních reforem a na poskytnutí jasných pokynů k budoucím reformním prioritám. Zároveň zdůraznila, že přistoupení je a zůstane procesem založeným na zásluhách, který závisí na pokroku dosaženém každou zemí.

Současné členské státy z rozšíření 2004, 2007 a 2013 za sebou nechaly řadu politicky a ekonomicky slabších zemí. Tyto země musejí splnit totéž co všichni ostatní členové – adaptovat se na unijní acquis, což je de facto právní rámec Evropské unie, a Kodaňská kritéria. Tato kritéria vyžadují od kandidátské země politickou stabilitu, adaptaci na unijní legislativu a schopnost vyrovnat se s tržními tlaky uvnitř EU. Rovněž ale určují podmínku pro unii jako takovou – ta totiž musí být schopna zemi „absorbovat“.

V posledních letech Evropská unie začíná rozdávat kandidátské statusy i zemím, u nichž by o tom dříve patrně neuvažovala. Minimálně ne tak brzy. Roku 2022 tento status dostaly hned tři země – Ukrajina, Moldavsko a Bosna a Hercegovina. Na sklonku loňského roku pak Gruzie. EuroZprávy.cz o tom psaly v analýze začátkem tohoto roku.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) Moldavsko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 41 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy