Jak se školy postaví k zabezpečení svých budov? Tragédie vyvolává otázky, odpovědi nabízí americké školy

Střelba ve školní budově v České republice není obvyklá. O to větší byla čtvrteční masová vražda čtrnácti nevinných lidí šokující. Je zcela zřejmé, že událost povede k horlivým debatám o zákazu střelných zbraní a přísnějšího zabezpečení škol. Nepříjemné zkušenosti s těmito událostmi mají nejen Spojené státy, ale i Velká Británie. Ta kvůli masovým střelbám z 80. a 90. let dokonce zakázala soukromé vlastnictví ručních zbraní úplně. 

Po čtvrteční střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, která si vyžádala čtrnáct obětí, se probouzejí debaty o vyšším zabezpečení školních budov. České školy se mohou v této nešťastné situaci inspirovat například ze Spojených států či Velké Británie. Zabezpečení nejen univerzitních budov se může primárně vylepšit prostřednictvím bezpečnostních rámů nebo ozbrojené ochranky, existují ale i jiné varianty.

V nejhorším případě se české školy tedy mohou inspirovat těmi ve Spojených státech, kde jsou pro běžného Evropana čísla obětí masových střeleb až nepochopitelná. Jak psalo už loni v srpnu Politico, stát Texas distribuoval desítky milionů dolarů, aby „školní policisty“ vybavil neprůstřelnými štíty a školní budovy alarmy.

Arkansas pak vypsal grantový program za 50 milionů dolarů, aby si školy mohly najmout ozbrojenou ochranku. Učitelé v Ohiu pro změnu mohou nosit střelné zbraně přímo ve vyučování. Podmínkou ale je odpovídající výcvik.

Server Politico dále upřesnil, že tyto kroky jsou reakcí na hrůznou událost z texaského Uvalde, kde střelec zabil 19 studentů a dva učitele. „Chtějí své děti posílat do školy a zajistit, aby se vrátily domů. Dbáme na bezpečnost, a to nejen ze zdravotního hlediska, ale i na bezpečnost ve třídě,“ vylíčila newyorská komisařka pro vzdělávání Betty Rosaová situaci amerických rodičů.

Americký případ je poměrně specifický, protože právo na držení zbraně je v celých Státech dané ústavou. Střelba ve školách se vyskytuje extrémně často, jen za rok 2023 šlo o 82 případů. „Incidenty si vyžádaly 39 mrtvých a 89 zraněných,“ píše americká stanice CNN.

Případy masové střelby jsou v Evropě spíše ojedinělé. Jedna taková ale vedla k úplnému zákazu soukromého vlastnictví ručních zbraní ve Velké Británii. Roku 1996 totiž střelec ve Skotsku zabil na základní škole 16 dětí a jejich učitele. Obdobný případ z roku 1987 vedl k restrikcím poloautomatických zbraní v Británii, když střelec zabil 16 lidí a 17 dalších zranil.

Související

Více souvisejících

střelba Školství zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy