Jak se školy postaví k zabezpečení svých budov? Tragédie vyvolává otázky, odpovědi nabízí americké školy

Střelba ve školní budově v České republice není obvyklá. O to větší byla čtvrteční masová vražda čtrnácti nevinných lidí šokující. Je zcela zřejmé, že událost povede k horlivým debatám o zákazu střelných zbraní a přísnějšího zabezpečení škol. Nepříjemné zkušenosti s těmito událostmi mají nejen Spojené státy, ale i Velká Británie. Ta kvůli masovým střelbám z 80. a 90. let dokonce zakázala soukromé vlastnictví ručních zbraní úplně. 

Po čtvrteční střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, která si vyžádala čtrnáct obětí, se probouzejí debaty o vyšším zabezpečení školních budov. České školy se mohou v této nešťastné situaci inspirovat například ze Spojených států či Velké Británie. Zabezpečení nejen univerzitních budov se může primárně vylepšit prostřednictvím bezpečnostních rámů nebo ozbrojené ochranky, existují ale i jiné varianty.

V nejhorším případě se české školy tedy mohou inspirovat těmi ve Spojených státech, kde jsou pro běžného Evropana čísla obětí masových střeleb až nepochopitelná. Jak psalo už loni v srpnu Politico, stát Texas distribuoval desítky milionů dolarů, aby „školní policisty“ vybavil neprůstřelnými štíty a školní budovy alarmy.

Arkansas pak vypsal grantový program za 50 milionů dolarů, aby si školy mohly najmout ozbrojenou ochranku. Učitelé v Ohiu pro změnu mohou nosit střelné zbraně přímo ve vyučování. Podmínkou ale je odpovídající výcvik.

Server Politico dále upřesnil, že tyto kroky jsou reakcí na hrůznou událost z texaského Uvalde, kde střelec zabil 19 studentů a dva učitele. „Chtějí své děti posílat do školy a zajistit, aby se vrátily domů. Dbáme na bezpečnost, a to nejen ze zdravotního hlediska, ale i na bezpečnost ve třídě,“ vylíčila newyorská komisařka pro vzdělávání Betty Rosaová situaci amerických rodičů.

Americký případ je poměrně specifický, protože právo na držení zbraně je v celých Státech dané ústavou. Střelba ve školách se vyskytuje extrémně často, jen za rok 2023 šlo o 82 případů. „Incidenty si vyžádaly 39 mrtvých a 89 zraněných,“ píše americká stanice CNN.

Případy masové střelby jsou v Evropě spíše ojedinělé. Jedna taková ale vedla k úplnému zákazu soukromého vlastnictví ručních zbraní ve Velké Británii. Roku 1996 totiž střelec ve Skotsku zabil na základní škole 16 dětí a jejich učitele. Obdobný případ z roku 1987 vedl k restrikcím poloautomatických zbraní v Británii, když střelec zabil 16 lidí a 17 dalších zranil.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

Více souvisejících

střelba Školství zbraně

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy