Evropský parlament bude řešit Babiše. Absolutně nepřijatelné, reagují čeští europoslanci

Brusel/Praha - Evropský parlament se bude zabývat hrozbou ovlivňování médií v Česku. Europoslanci mají bod projednávat ve čtvrtek 1. června. Podle některých českých europoslanců ale projednávání této otázky Česko výrazně poškodí. Projednávání bodu nevadí europoslanci za TOP 09 Jaromíru Štětinovi.

I přes snahu některých českých europoslanců za KDU-ČSL stáhnout tento bod z jednání, se Evropský parlament bude otázkou zneužívání médií v Česku zabývat. Bod bude projednáván pod názvem "Prohlášení komise: riziko politického zneužívání médií v ČR" ve čtvrtek 1. června. Původně přišla s tímto návrhem nejsilnější frakce Evropská lidová strana (EPP).

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se zasazovala o stažení bodu v otevřeném dopise. "Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," odůvodnila tehdy svou iniciativu. Nyní už je jisté, že otázka se na evropské úrovni řešit bude. Mezi českými europoslanci to vzbuzuje rozporuplné reakce.

Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) projednávání této otázky Česko poškodí. "Českou republiku to poškodí a to na dlouhá léta. Bude nás to řadit mezi země s málo vyspělou demokracií, což prostě nejsme," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Podle mě dělat z jednoho případu obrovský skandál a prát špinavé prádlo v EP, je absolutně nepřijatelné," dodal. 

Své vyjádření poskytla i europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). "Myslím, že Českou republiku poškozuje zejména vnímání obrovské koncentrace ekonomické, politické a mediální moci v rukou jedné osoby a existující střet zájmů. To, že byla debata zařazena na plénum bude pravděpodobně znamenat zvýšený zájem o politickou situaci v České republice. A to nikoliv v dobrém slova smyslu," uvedla.

Poměrně vstřícně se k celé záležitosti staví europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. "S projednáváním svobody slova v EP souhlasím," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Média jsou u nás zneužívána. A není to jen náš problém, my jsme Evropa," doplnil.

Zcela odmítavý postoj vyjádřil europoslanec a předseda euroskeptických Svobodných Petr Mach. "Problém využívání médií Andrejem Babišem je náš český problém, ten si musíme vyřešit u nás a nejlépe ve volbách, Evropský parlament do toho nemá co mluvit," vyjádřil své stanovisko pro EuroZprávy.cz.

"To, co Andrej Babiš dělal, že plánoval s redaktory, kdy a jak publikovat dehonestující materiály na své politické konkurenty, je politicky odporné a neetické, ale není to ilegální. Jsou to jeho noviny. A proč je má? Babiš zbohatl díky EU. Jeho Agrofert je největším příjemcem evropských dotací, jeho Agrofert využíval daňové pobídky, které schválila Evropská komise, Babiš vydělává na povinném přimíchávání biopaliv do nafty, které vymyslela EU," doplnil Mach.

Na svém twitteru se vyjádřil i Stanislav Polčák (STAN):

Grémium EP právě rozhodlo, že debata o A. Babišovi proběhne 1. června. Naše špinavé prádlo se tak bude prát v Bruselu, ČR bude poškozena.

— Stanislav Polčák (@stanislavpolcak) 18. května 2017

Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná nás odkázala na své dřívější vyjádření. "Věřím, že v prvé řadě, by se špinavé prádlo mělo prát doma. Předpokládám, že většina lidí svými problémy také neobtěžuje sousedy. Tento nešťastný krok může dle mého názoru celou situaci jen zhoršit a zbytečně nám ztížit na evropské půdě již tak dost složitou situaci," píše na svých internetových stránkách.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Stanislav Polčák Andrej Babiš europoslanci anketa Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy