Evropský parlament bude řešit Babiše. Absolutně nepřijatelné, reagují čeští europoslanci

Brusel/Praha - Evropský parlament se bude zabývat hrozbou ovlivňování médií v Česku. Europoslanci mají bod projednávat ve čtvrtek 1. června. Podle některých českých europoslanců ale projednávání této otázky Česko výrazně poškodí. Projednávání bodu nevadí europoslanci za TOP 09 Jaromíru Štětinovi.

I přes snahu některých českých europoslanců za KDU-ČSL stáhnout tento bod z jednání, se Evropský parlament bude otázkou zneužívání médií v Česku zabývat. Bod bude projednáván pod názvem "Prohlášení komise: riziko politického zneužívání médií v ČR" ve čtvrtek 1. června. Původně přišla s tímto návrhem nejsilnější frakce Evropská lidová strana (EPP).

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se zasazovala o stažení bodu v otevřeném dopise. "Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky," odůvodnila tehdy svou iniciativu. Nyní už je jisté, že otázka se na evropské úrovni řešit bude. Mezi českými europoslanci to vzbuzuje rozporuplné reakce.

Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) projednávání této otázky Česko poškodí. "Českou republiku to poškodí a to na dlouhá léta. Bude nás to řadit mezi země s málo vyspělou demokracií, což prostě nejsme," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Podle mě dělat z jednoho případu obrovský skandál a prát špinavé prádlo v EP, je absolutně nepřijatelné," dodal. 

Své vyjádření poskytla i europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). "Myslím, že Českou republiku poškozuje zejména vnímání obrovské koncentrace ekonomické, politické a mediální moci v rukou jedné osoby a existující střet zájmů. To, že byla debata zařazena na plénum bude pravděpodobně znamenat zvýšený zájem o politickou situaci v České republice. A to nikoliv v dobrém slova smyslu," uvedla.

Poměrně vstřícně se k celé záležitosti staví europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. "S projednáváním svobody slova v EP souhlasím," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Média jsou u nás zneužívána. A není to jen náš problém, my jsme Evropa," doplnil.

Zcela odmítavý postoj vyjádřil europoslanec a předseda euroskeptických Svobodných Petr Mach. "Problém využívání médií Andrejem Babišem je náš český problém, ten si musíme vyřešit u nás a nejlépe ve volbách, Evropský parlament do toho nemá co mluvit," vyjádřil své stanovisko pro EuroZprávy.cz.

"To, co Andrej Babiš dělal, že plánoval s redaktory, kdy a jak publikovat dehonestující materiály na své politické konkurenty, je politicky odporné a neetické, ale není to ilegální. Jsou to jeho noviny. A proč je má? Babiš zbohatl díky EU. Jeho Agrofert je největším příjemcem evropských dotací, jeho Agrofert využíval daňové pobídky, které schválila Evropská komise, Babiš vydělává na povinném přimíchávání biopaliv do nafty, které vymyslela EU," doplnil Mach.

Na svém twitteru se vyjádřil i Stanislav Polčák (STAN):

Grémium EP právě rozhodlo, že debata o A. Babišovi proběhne 1. června. Naše špinavé prádlo se tak bude prát v Bruselu, ČR bude poškozena.

— Stanislav Polčák (@stanislavpolcak) 18. května 2017

Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná nás odkázala na své dřívější vyjádření. "Věřím, že v prvé řadě, by se špinavé prádlo mělo prát doma. Předpokládám, že většina lidí svými problémy také neobtěžuje sousedy. Tento nešťastný krok může dle mého názoru celou situaci jen zhoršit a zbytečně nám ztížit na evropské půdě již tak dost složitou situaci," píše na svých internetových stránkách.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Původní zpráva

PŘEHLED: Česko čekají eurovolby. Politické strany řekly, co chtějí z Bruselu změnit

Občané Evropské unie si mezi 7. a 8. červnem letošního roku vyberou složení Evropského parlamentu pro příštích pět let. Česká republika je jedinou zemí, kde se volby konají ve dvou dnech. Kandidovat bude řada politických stran a hnutí. EuroZprávy.cz s žádostí o komentář k tomu, čeho chtějí jejich kandidáti dosáhnout, oslovily strany vládní i opoziční. Na dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu neodpověděly strany ANO, SPD, SOCDEM a STAN. 

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Stanislav Polčák Andrej Babiš europoslanci anketa Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy