Dočasný pobyt Sovětů skončil před 26 lety. Dohlížel na to Kocáb

Praha - Sovětská armáda u nás "dočasně pobývala" 23 let. 21. června před 26 lety opustil poslední železniční transport se sovětskými vojáky a jejich technikou území tehdejší Federativní republiky. O sedm dní později opustil území našeho soustátí i poslední příslušník sovětské armády.

Dnes je tomu už 26 let, kdy se od nás stáhla sovětská armáda. Ta na našem území pobývala od přelomové noci z 20. na 21. srpna 1968. Tehdy u nás totiž byl "ohrožen socialismus", nastoupit musela síla. Vpádu vojsk Varšavské smlouvy se odmítlo účastnit pouze Rumunsko. Celkem naše hranice překročilo na půl milionu vojáků a odhady mluví také o 6 300 tancích.

Československá politická reprezentace musela souhlasit s "dočasným pobytem spřátelených armád". Na základě smlouvy se Sovětským svazem z října 1968 na našem území zůstalo na 75 tisíc příslušníků sovětské armády, dále přes 200 letounů a vrtulníků, přes 1220 tanků. Jednalo se o pět vševojskových divizí. Armády Maďarska, Bulharska, Polska a NDR naše území opustily už 4. listopadu 1968. 

Sověti působili ve více jak 30 posádkách, na čtyřech letištích (Hradčany, Mladá, Olomouc a Zvolen), dále měli k dispozici nemocnici v Milovicích, v Jaroměři a v Bruntále. Zabrali také 19 muničních skladů a 6 skladů státních hmotných rezerv. Působili v pěti výcvikových prostorech v Mimoni, v Libavé, Lešti, Mladé a Malackách. Prostor Milovice-Mladá byl největším střediskem, kde se koncentrovali Sověti. Z Milov do Moskvy byla dokonce zřízena speciální vlaková linka. Na našem území také žilo na 40 tisíc rodinných příslušníků vojáků. 

Vedení Sovětského svazu v průběhu let osmdesátých slíbilo postupné stahování jednotek z našeho území. Do roku 1989 však šlo pouze o 1 500 osob. Změna přišla až se Sametovou revolucí kdy československá vláda vydala stanovisko, ve kterém označuje sovětskou invazi z roku 1968 za protiprávní a následně začala vyjednávat o úplném odchodu vojsk. 

Schůzky české a sovětské delegace k tomuto tématu v průběhu roku 1990 Sověti komplikovali a termín odchodu vojsk oddalovali. K podpisu smlouvy o odchodu sovětských vojsk tak došlo v únoru 1990 v Kremlu. Smlouva počítala se třemi etapami odchodu. V první etapě (únor až květen 1990) mělo odejít 25 800 osob, ve druhé (červen - prosinec 1990) 18 300 vojáků a ve třetí (leden - červen 1991) zbytek, tedy 29 400 vojáků. Předsedou komise, která na odchod dohlížela, byl Michael Kocáb. Odsun armády skončil ve finále o několik málo dní dříve. Poslední transport s vojáky byl vypraven z Milovic 19. června 1991.

Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 a o několik dní později opustil území Federace poslední zástupce sovětské armády generálplukovník Eduard Vorobjov. 

Související

Sovětská armáda Komentář

55 let od smlouvy o „dočasném“ pobytu sovětských vojsk. Z okupantů se stali mírotvůrci pouze na papíře

Před 55 lety, 16. října 1969, podepsali tehdejší premiéři Československa a Sovětského svazu, Oldřich Černík a Alexej Kosigyn, smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na československém území. Vytvořili tím právní rámec pro další přítomnost cizích ozbrojených sil, které se do země dostaly o dva měsíce dříve v rámci nechvalně známé operace Dunaj, tedy potlačení pokusu o reformu diktatury KSČ armádami pěti členských států organizace Varšavské smlouvy. Přestože oficiálně šlo o spojenecké jednotky, které měly v případě války bojovat po boku těch československých, zůstaly vnímány jako okupační síla a potenciální nátlakový nástroj Kremlu.

Více souvisejících

Sovětská armáda výročí Sovětský svaz Armáda Tanky Rusko komunisté

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy