ROZHOVOR | Není důvod, proč bychom před Čínou měli klečet, říká pro EZ šéf ODS Fiala

ROZHOVOR - Plně podporuje stranického kolegu a stojí za ním. Předseda ODS Petr Fiala schvaluje, aby šéf Senátu Miloš Vystrčil letěl v závěru léta na Tchaj-wan, ačkoli komunistická Čína je zásadně proti. Kritičtí vůči plánované misi jsou politici vládní koalice i prezident Miloš Zeman. „Rozhodnutí navštívit Tchaj-wan je i vzkazem druhého nejvyššího ústavního činitele Miloše Vystrčila, že k představitelům České republiky si nikdo nemá dovolovat říkat, co mají dělat. Pokud se k nám nějaký stát začne chovat jako ke své vazalské republice, je čas říct dost. Neexistuje žádný důvod, proč bychom před Čínou měli klečet v předklonu,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Fiala, který je zároveň i místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Nenechá si nic líbit. Doby, kdy odmítal chodit s někým do konfliktu, jsou minulostí. Šéf ODS Petr Fiala ostře zareagoval na kritiku předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka, který nedávno prohlásil, že kdyby Fiala byl premiérem, nikdy by předseda horní komory Miloš Vystrčil na Tchaj-wan neletěl. „Zvednu hozenou rukavici: pokud bych byl předsedou vlády já a pokud by například i Hrad dlouhodobě nedělal politováníhodnou politiku, tak bychom si dnes povídali jinak a o něčem jiném. Takže kdo tu má zpytovat svědomí, nejsem já, ale pan Hamáček jako politický asistent Babišovy vlády a vítaný návštěvník Hradu,“ říká pro EuroZprávy.cz Petr Fiala.

Profesor politologie se vyjádřil i k vystupování čínského velvyslance Čang Ťien-mina, který v lednu měl dělat velký nátlak na Vystrčilova zesnulého předchůdce Jaroslava Kuberu, aby si rozmyslel cestu na Tchaj-wan. Kubera tři dny po schůzce s diplomatem zemřel na infarkt. „Vystupování čínského velvyslance u nás celkově považuji za krajně nevhodné. Více to nebudu komentovat. Možná ještě dodám, že pokud by si jeho domovská země uvědomila, za jak nevhodné jeho vystupování považujeme, mohly se věci vyvíjet lépe,“ míní bývalý ministr školství v Nečasově vládě. O kolegu Vystrčila, jemuž například čínská ambasáda telefonicky nedoporučila gratulovat tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen v rámci její inaugurace, neboť by to mohlo poškodit česko-čínské vztahy, obavy nemá. „Předpokládám, že o bezpečnost Miloše Vystrčila je dobře postaráno. Jinak jsme spolu v pravidelném kontaktu. Je takový, jaký byl vždy, a myslím, že celou situaci zvládá příkladně,“ tvrdí Fiala. Číně se plánovaná návštěva nelíbí kvůli tomu, že považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Petr Fiala se mimo jiné obdivně vyjádřil i o bývalém prezidentu Václavu Havlovi, s nímž měla ODS, v době, kdy straně šéfoval Václav Klaus, velké neshody. „Pokud máte s někým spor, ještě to neznamená, že si ho nevážíte a už vůbec to neznamená, že nesouhlasíte se vším, co ten člověk řekl, reprezentoval, nebo si myslel. Myslím si, že stejně jako já, tak i většina lidí v ODS Václava Havla a jeho odkaz respektujeme a máme v úctě. I když ne každý jsme s ním v minulosti ve všem souhlasili. Havel byl statečný člověk, který se postavil komunistům, postavil se většině, postavil se moci, na to nesmíme nikdy zapomenout,“ je přesvědčený vysokoškolský pedagog.

HODNOTOVÝ ŽEBŘÍČEK NĚKTERÝCH POLITIKŮ JE OSTUDNÝ

Pane předsedo Fialo, nedávno jsme si připomněli 70leté výročí od justiční vraždy Milady Horákové, pro níž byly pravda, poctivost a spravedlnost hodnotou cennější než její život, jak uvedl v proslovu na pražském Újezdě předseda Senátu Miloš Vystrčil. Mnozí tuzemští politici o paní doktorce hovoří s úctou a pokorou. Pokud ale druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi chce letět na Tchaj-wan, čelí od vládní koalice, včetně prezidenta republiky Miloše Zemana, velké kritice, neboť cesta se nelíbí komunistické Číně, vyznávající stejnou ideologii, jež nechala zavraždit doktorku Horákovou. Můžeme tedy hovořit o jakési přetvářce, když někteří činitelé se klaní památce obětí režimu, ale pak se vzápětí zlobí, že se předseda Senátu Miloš Vystrčil odmítá podřídit komunistické zemi. Jak si to osobně vysvětlujete?

Myslím, že všechno má mít své hranice. O zločinnosti komunistického režimu u nás nemá nikdo soudný žádné pochybnosti, má na svědomí množství vražd a zničených životů, včetně devastace celé země. Pokud je řeč o Číně, tak platí, že Česká republika nemůže, nemá a nechce ignorovat Čínu jako silného globálního hráče. Ale v tomto případě hranice spočívá v tom, že věci mohou fungovat jen tehdy, pokud jsou vztahy postavené na vzájemném respektu. Pokud se k nám nějaký stát začne chovat jako ke své vazalské republice, je čas říct dost. Neexistuje žádný důvod, proč bychom před Čínou měli klečet v předklonu. Že to nevnímají někteří naši ústavní činitelé, považuji za smutné a ostudné, ale vlastně nejsem překvapen. Je to přesně v duchu jejich hodnotového žebříčku. Oni totiž nesledují zájmy naší země, ale své vlastní. My chceme, aby Česká republika byla silná, svobodná a sebevědomá země, kterou partneři berou vážně. Toho se nedá dosáhnout tak, že se budeme plazit po zemi kvůli pár korunám investic, které se navíc ukázaly spíš jako fikce.

Z vystupování ODS vyvěrá odkaz pana prezidenta Václava Havla, když naznačuje, že svoboda a demokracie je pro ni klíčová. Není to trochu paradox, že strana, která s dramatikem za působení předsedy Václava Klause tolik bojovala, se k jeho myšlenkám nyní vrací?

Pokud máte s někým spor, ještě to neznamená, že si ho nevážíte a už vůbec to neznamená, že nesouhlasíte se vším, co ten člověk řekl, reprezentoval, nebo si myslel. Myslím si, že stejně jako já, tak i většina lidí v ODS Václava Havla a jeho odkaz respektujeme a máme v úctě. I když ne každý jsme s ním v minulosti ve všem souhlasili. Havel byl statečný člověk, který se postavil komunistům, postavil se většině, postavil se moci, na to nesmíme nikdy zapomenout. A za to si zasluhuje úctu národa. A byl naším prvním demokratickým prezidentem po roce 1989 a významně přispěl k formování České republiky jako demokratické, svobodné země. Na tom nic nemění dílčí spory v některých záležitostech, které se již dnes s krátkým odstupem dají vnímat jako méně podstatné.

VELVYSLANCOVO VYSTUPOVÁNÍ POVAŽUJE ZA NEVHODNÉ

Miloš Vystrčil mimo jiné řekl: „Buď budeme držet své principy a hodnoty, anebo budeme počítat groše.“ Nechci se vás nikterak dotknout, ale všichni víme, že Čína do země neinvestovala tolik, co původně slibovala, naopak Tchaj-wan nabízí pracovní místa a byznys s našimi podnikateli, a tak i tady jde o groše, nebo se mýlím? Cesta totiž může být ekonomicky výhodná.

Myslím, že všichni víme, co tím Miloš Vystrčil myslel. Samozřejmě, ekonomika je motorem téměř každé mezinárodní spolupráce. To platilo vždy a vždy to i platit bude. Ano, Tchaj-wan patří mezi naše ekonomické partnery a vážíme si i pomoci, kterou nám nabídli a poskytli během koronakrize. Ale cesta druhého nejvyššího ústavního činitele na Tchaj-wan má v tomto čase především symbolickou hodnotu, kterou každý vnímá. Pokud z ní bude i další ekonomický benefit pro Česko a české podnikatele, bude to samozřejmě vítaný bonus k dosavadní dobré úrovni vztahů.

Jak hodnotíte vyjádření čínského velvyslance v České republice Čang Ťien-mina? V nedávném rozhovoru pro ČTK na téma plánované cesty Miloše Vystrčila na Tchaj-wan mimo jiné řekl, že mysl některých stále zůstává v době studené války a žádný motiv není omluvou pro porušení suverenity. Zároveň nevidí důvod, proč by Čína a Česká republika trvaly na ničení vzájemných vztahů, které jsou v zájmu lidu obou zemí. Prohlášení jeho Excelence mně připomíná do jisté míry metodu cukru a biče...

Vystupování čínského velvyslance u nás celkově považuji za krajně nevhodné. Více to nebudu komentovat. Možná ještě dodám, že pokud by si jeho domovská země uvědomila, za jak nevhodné jeho vystupování považujeme, mohly se věci vyvíjet lépe. Mně je to osobně líto. My, myslím tím českou stranu, jsme tuto situaci nevyprovokovali ani nezpůsobili.

Nemáte o kolegu Vystrčila strach, když vyšlo najevo, jakému tlaku byl podroben jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera?

Předpokládám, že o bezpečnost Miloše Vystrčila je dobře postaráno. Jinak jsme spolu v pravidelném kontaktu. Je takový, jaký byl vždy, a myslím, že celou situaci zvládá příkladně.

HAMÁČEK BY PODLE PŘEDSEDY MĚL ZPYTOVAT SVĚDOMÍ

V souvislosti se šéfem horní komory jen připomenu, že čínská ambasáda mu například telefonicky nedoporučila gratulovat tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen v rámci její inaugurace, neboť by to mohlo poškodit česko-čínské vztahy. Jak si Čína vůbec může dovolit rozkazovat demokratickému politikovi, co má a nemá dělat?

Myslím, že to dobře vysvětlil sám předseda Senátu: rozhodnutí navštívit Tchaj-wan je i vzkazem druhého nejvyššího ústavního činitele Miloše Vystrčila, že si to k představitelům České republiky nikdo nemá dovolovat. A mimochodem, i to je podstatný důvod, proč jsem Miloše Vystrčila plně politicky podpořil. Pokud bychom se jako republika a její představitelé nestali objektem nevybíravého nátlaku či snahy politicky nás ponížit, tak bychom všichni vystupovali zdrženlivěji. A také druhý nejvyšší představitel republiky by zvažoval, kdy a jakým způsobem například navštívit Tchaj-wan. Tak jako to pečlivě zvažoval Jaroslav Kubera a stejně tak Miloš Vystrčil.

Jak s odstupem času vnímáte vyjádření ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka? Pro Deník N řekl, že zesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nečelil kvůli cestě na Tchaj-wan tlaku Číny a Hradu, ale od samotných senátorů. To podle ministra vnitra „přispělo k tomu, v jakém psychickém stavu byl.“ Údajně senátoři měli Kuberovi i teď Vystrčilovi hrozit ve stylu: „Když na ten Tchaj-wan nepojedeš, my tě odvoláme.“ Vzápětí ale dodal, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy. Jak si podle vás takové prohlášení může ministr Hamáček dovolit, když svá slova nemůže doložit?

Ano, bylo to od něj zcela nevhodné. Místo toho, abych vysvětloval, proč se nemá lhát, mást lidi, vymýšlet si, tak jen řeknu, že i toto je jeden z důvodů, proč ODS nemohla být součástí této vlády. Pro současný kabinet je možná takové chování normální, ale pro mě je nepřijatelné.

Hamáček v celé kauze zmínil i vás. Šéf vnitra řekl, že je přesvědčen o tom, že kdybyste byl nyní premiérem, tak by Vystrčil na Tchaj-wan neletěl. Má Jan Hamáček pravdu anebo i v pozici ministerského předsedy byste cestě dal zelenou? Jen připomenu, že Hamáček si při svém tvrzení vzpomněl i vašeho předchůdce Petra Nečase, který v době své vlády odsoudil takzvaný dalajlamismus. Expremiér poté přiznal, že to byla cynická snaha vylepšit vztahy s Čínou.

Obsáhle jsem vysvětlil, jaká je moje pozice. Že dnes musíme hájit suverénní sebevědomou pozici a autoritu naší republiky a naší politiky. To je hlavní signál. A stejnou pozici bych ve stejné situaci zastával i jako předseda vlády. Ale zvednu hozenou rukavici: pokud bych byl předsedou vlády já a pokud by například i Hrad dlouhodobě nedělal politováníhodnou politiku, tak bychom si dnes povídali jinak a o něčem jiném. Takže kdo tu má zpytovat svědomí, nejsem já, ale pan Hamáček jako politický asistent Babišovy vlády a vítaný návštěvník Hradu.

CESTU NA TCHAJ-WAN VNÍMÁ JAKO POCTU KUBEROVI

Překvapilo vás, že o misi na Tchaj-wan má zájem přes padesát firem, ačkoli kritici tvrdili, že podnikatelé nepoletí, aby se nedostali do konfliktu s ekonomicky silnou Čínou?

Nikdy jsem nevěnoval pozornost řečem o tom, že by letadlo v podnikatelské části bylo prázdné. Všichni přece víme, že ekonomické vztahy s Tchaj-wanem a jeho byznysem jsou živé.

Co říkáte rozhodnutí Věry Kuberové, vdovy po exšéfovi horní komory, která hodlá letět s Milošem Vystrčilem, aby tak uctila odkaz svého muže? Náklady na její cestu by měli uhradit senátoři z vlastního.

Vnímám to jako gesto k muži, osobnosti, politikovi, který hájil sebevědomé svrchované suverénní postavení republiky a její politické reprezentace.

Související

Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.
David Svoboda Rozhovor

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

Více souvisejících

rozhovor Petr Fiala (ODS) ODS Miloš Vystrčil (ODS) Čína Tchaj-Wan Václav Havel Jan Hamáček opozice Jaroslav Kubera

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině

Steve Witkoff, diplomatický zástupce Donalda Trumpa, odcestoval do Ruska, kde se má v pátek setkat s prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci přinesl server Axios s odvoláním na dobře informovaný zdroj a údaje ze služby FlightRadar.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy