Prezidentští kandidáti by oceňovali mimořádné osobnosti i neviditelné hrdiny

Prezidentští kandidáti by státními vyznamenáními oceňovali mimořádné osobnosti i neviditelné hrdiny. Podle některých by se mělo udělováním medailí a řádů spíše šetřit. Uchazeči o post prezidenta to uvedli v anketě ČTK.

"Jsem přesvědčen, že jsou to státní vyznamenání, nikoli vyznamenání prezidenta," poznamenal generál Petr Pavel. Chtěl by proto, aby na vyznamenaných panovala co nejširší společenská shoda a aby v daných kategoriích vždy šlo o nominované doporučené odbornou komunitou. Vyznamenání by proto vždy konzultoval se skupinou expertů na danou oblast.

"Obecně považuji doposud používaný systém ocenění těch, kteří se zasloužili o náš stát, ať již v oblasti sportu, umění, vědy, v jednotlivých oblastech běžného života, za společensky přínosný," uvedla bývalá předsedkyně Energetického a regulačního úřadu Alena Vitásková. Každý občan musí podle ní vědět, že i on může za svou práci a přínos pro společnost státní vyznamenání obdržet. Stanovit roční limit počtu oceněných nechce, protože se podle ní má oceňovat po zásluze, ne kvůli naplnění kvót.

Podle senátora Pavla Fischera se může státními vyznamenáními šetřit. "Stát je kontinuita. I proto je vhodné pozorně navazovat na předcházející prezidenty," podotkl. "A protože mluvíme o medailích za zásluhy, za hrdinství nebo o řádech, v každé kategorii je třeba postupovat zcela individuálně a citlivě využívat všech stupňů, na které pamatuje zákon," doplnil. Počet oceněných by volil tak, aby si občané jména vyznamenaných dokázali osvojit. Účelem státních vyznamenání podle něj není, aby si prezident dělal radost, ale aby vyzdvihl mimořádné rysy významných osobností.

Senátor Marek Hilšer považuje udělování státních vyznamenání za způsob, jak ocenit osobnosti, které se v minulosti nebo současnosti zasloužily o stát. "Vážil bych opatrně, spíše šetřil a využíval všech kategorií státních vyznamenání," uvedl. Rozhodně by nevyznamenával své přátele nebo podporovatele jen z osobních sympatií.

Podle odborového předáka Josefa Středuly by oceňovány měly být mimořádné osobnosti, hrdinové současnosti i minulosti. Důvodem k vyznamenání by měly být morální hodnoty, zásluhy na rozvoji státu, věhlas nebo mimořádný čin, uvedl.

Bývalá rektorka Danuše Nerudová považuje udílení státních vyznamenání za možnost, jak lze ocenit životní příběhy úspěšných i statečných. "Ráda bych vyznamenala neviditelné hrdiny, kteří sice neplní přední stránky novin, ale každý den napomáhají tomu, aby byla naše země lepším místem pro život," napsala. Udělovat by chtěla nižší desítky ocenění a rovnoměrně vyznamenávat muže a ženy, protože žen podle ní bylo dosud oceněno výrazně méně.

"Každý prezident po roce 1989 pocházel z trochu jiného prostředí, měl jiné životní zkušenosti, a preferoval proto při vyznamenávání trochu jiné osudy a osobnosti," uvedl podnikatel Karel Janeček. "Domnívám se ale, že všichni se snažili odměnit ty, na které bylo z různých důvodů dříve zapomenuto, nebo nemohli dříve vyznamenání dostat, a dále na tzv. hrdiny okamžiku. Lidi, kteří někoho zachránili, pro jiné se obětovali atd.," dodal.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu účastníků výzkumu.

Kandidáti chtějí konzultovat své nominace třeba na ústavní soudce

Prezidentští kandidáti slibují, že budou s odborníky nebo veřejností konzultovat své nominace na ústavní soudce nebo členy bankovní rady ČNB. U jmenování profesorů, soudců, rektorů nebo generálů někteří z nich uvedli, že by vycházeli ze zákonných požadavků. Zájemci o účast v lednové prezidentské volbě to uvedli v anketě ČTK:

"Měla bych vysoké morální i profesní nároky na všechny nominované osoby a kandidáty," uvedla bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Jejich nominace by konzultovala napříč politickou scénou, aby přispěla k politické i společenské stabilitě a aktivně předcházela krizím. Za jeden z prvních úkolů budoucí hlavy státu považuje nalezení vhodných kandidátů na pozice ústavních soudců, které se uvolní v příštím roce. Nerudová by zároveň po inauguraci jmenovala ředitele BIS Michala Koudelku generálem.

Senátor Marek Hilšer poznamenal, že prezident má svou kancelář, která má za úkol připravovat nominace na jmenované funkce a případně je konzultovat. "Navrhované generály, soudce, profesory a rektory vysokých škol bych jmenoval na základě návrhu vlády nebo příslušných institucí, pakliže by nebyl u daného kandidáta rozpor se zákonem," uvedl. Zvláště v případě jmenování profesorů a rektorů by ctil akademickou svobodu.

Podnikatel Karel Janeček řekl, že by vybíral skutečné odborníky. "To bych si troufnul hodnotit ve spolupráci s dalšími lidmi sám, protože na to mám odborné ekonomické vzdělání a analytické znalosti, financím rozumím," uvedl. Veškeré nominace do důležitých pozic s významným vlivem na českou ekonomiku, politiku a společnost chce konzultovat se svým poradním týmem, ve kterém by byli odborníci na jednotlivé problematiky. Na kandidáty na generály, soudce či profesory by jako prezident měl zákonem stanovené nároky. "Při vykonávání prezidentského mandátu se hodlám řídit zákonem jasně vymezenými pravomoci a povinnostmi," dodal.

Generál Petr Pavel by konzultoval všechny nominace. "Pravomoci prezidenta chci užívat transparentně jak při jmenování členů bankovní rady ČNB, tak při jmenování soudců a profesorů. Má volba bude vždy zodpovědná a srozumitelná a opřená o názor odborné komunity," napsal.

Konzultace slibuje i senátor Pavel Fischer. "Prezident sice nemusí, ale může konzultovat, a to i v případě exkluzivní pravomoci," poznamenal. V případě členů bankovní rady se podle něj prezident může obrátit na experty na trhu nebo v akademické obci, u ústavních soudců by měl po konzultacích skládat tým tak, aby v něm byly zastoupeny různé profesní i lidské odbornosti. U jmenování soudců, generálů nebo profesorů poukázal na to, že se tak děje v těsné spolupráci s vládou. "Právě s příslušným ministrem je v případě pochybností na místě o tom jednat. Kooperativní přístup zde poslední dobou chyběl, to je třeba napravit," dodal.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková chce nominace konzultovat s vládou, s předsedy obou komor Parlamentu i se zástupci občanské veřejnosti. Považuje za nutné, aby při obsazení pozice ústavních soudců nebo členů bankovní rady ČNB panoval názorový konsensus. "Je zásadní pro další rozvoj státu mít na těchto pozicích nejen osoby velmi odborně zdatné, ale především s vysokým morálním kreditem, sloužící našemu národu a milující naši vlast," napsala.

Předseda odborových svazů Josef Středula se chce u nominací radit ve sboru. "Každý, kdo nominaci navrhne, musí být připraven ji také obhájit," uvedl.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu účastníků výzkumu.

Související

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

S politickou situací v ČR je spokojeno 13 procent lidí. Více jich důvěřuje Zemanovi než vládě

Prezidentovi v současné době důvěřuje třetina lidí, vládě a Sněmovně 28 procent. Zatímco důvěra v hlavu státu a dolní komoru od léta mírně vzrostla, důvěra v kabinet stagnuje. Z ústavních institucí jsou na tom stabilně nejlépe obecní zastupitelstva a starostové, kterým věří více než 60 procent dotázaných. Vyplývá to z podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Spokojenost s politickou situací zůstává nízká.
Pražský hrad, sídlo prezidenta republiky.

Kandidáti na prezidenta budou zřejmě bojovat jen o čtvrtinu voličů. Zbytek má favorita

Téměř tři čtvrtiny Čechů by si vybraly mezi uchazeči o prezidentské křeslo svého favorita. Hlasovat o nástupci Miloše Zemana se v lednu rozhodně nebo spíše chystá 83 procent voličů, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál. Kdyby do druhého kola nepostoupil jejich favorit, byla by účast voličů podle průzkumu zřejmě nižší, podle průzkumu by dosáhla 71 procent.

Více souvisejících

prezident čr státní vyznamenání Ústavní soud ČR Petr Pavel Danuše Nerudová Josef Středula

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli.  

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lyžování, ilustrační foto

V Česku začala lyžařská sezóna. Na Černé hoře bylo o víkendu tisíc lyžařů

Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K dispozici měli zkrácenou sjezdovku Anděl s asi půl metrem sněhu. Od pondělí bude areál mimo provoz. Opět otevře v pátek 9. prosince, kdy by se mělo lyžovat na celé sjezdovce Anděl o délce 1,1 kilometru. ČTK to dnes řekla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. V pátek by se mělo začít lyžovat i ve Špindlerově Mlýně.

před 2 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

před 2 hodinami

Vlaky

Kvůli poruše vedení u Chocně vlaky dvě hodiny nejely

Kvůli najetí vlaku do takzvané hákovnice na trakčním vedení mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál dnes odpoledne dvě hodiny provoz na hlavním koridoru Praha - Ostrava. Vlaky čekaly ve stanicích a některé nabraly až dvouhodinová zpoždění. "Provoz byl obnoven ve 14:58, vlaky se postupně rozjíždějí," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

před 3 hodinami

Obchody

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o až 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Protesty za práva žen v Íránu

Írán po sérii masových protestů a tragédií ruší mravnostní policii. Dohlížela i na nošení šátků

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom. Ministerstvo vnitra, které za mravnostní policie zodpovídá, zatím zprávu nijak nekomentovalo.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 7 hodinami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 8 hodinami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 8 hodinami

Otrokovice: Požár bytového domu má jednu oběť a tři zraněné. Nikdo uvnitř být neměl

V místní části Otrokovic v Kvítkovicích v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři osoby, jedna z nich poté zemřela. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hasičů Roman Žemlička. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy