Plavecký výcvik bude od nastávajícího školního roku povinný

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) rozhodla o tom, že od dalšího školního roku bude plavání povinnou součástí výuky na 1. stupni základních škol. Žáci během něj budou muset absolvovat alespoň 40 hodin plavání.

Ředitelé škol budou moct žádat ministerstvo o příspěvek na dopravu dětí od škol k plaveckým bazénům. O povinném školním plavání se mluví delší dobu. Plavecký výcvik, o jehož zařazení do školních vzdělávacích programů bylo doteď rozhodovali ředitelé, podporují jak Česká unie školního plavání,tak i Asociace plaveckých škol. Ministerstvo k němu bylo vstřícné už za předchůdce Valachové, ministra Marcela Chládka (ČSSD). Diskutovalo se ale o tom, že je nejprve nezbytné zajistit dostupnost bazénů a financování.

Výuka plavání tedy byla zatím dobrovolná, podle České školní inspekce však probíhá na asi 95 procent základních škol. Ve školním roce 2015/2016 se ho podle údajů ministerstva na základních školách účastnilo 217.047 dětí z celkem 551.428 žáků prvního stupně.

Pokud školy mají plavání už teď ve svém vzdělávacím programu, musely na něj vyčlenit minimálně čtyřicet hodin. Z veřejných rozpočtů se dosud hradily platy instruktorů i pronájem bazénu, na rodičích zbývalo placení dopravy, která bývá nejdražší položkou z celé výuky plavání. Na tu ale často přispívaly obce jako zřizovatelé škol.

Všechny základní školy musí výuku plavání zapracovat do svých školních vzdělávacích programů do 1. září. O tom, ve kterých ročnících budou děti na plavání chodit, rozhodne ředitel.

Náklady na dopravu chce ministerstvo řešit prostřednictvím dotací. „Školy proto nebudou požadovat celou platbu od zákonných zástupců svých žáků, případně dotace může pokrýt celou platbu za tuto dopravu," píše se na webu rezortu školství. Příspěvek začne ministerstvo školám poskytovat prostřednictvím rozvojového programu, do kterého se od 22. května mohou přihlásit prostřednictvím elektronické žádosti.

Rozvojový program má podle ministerstva podpořit školy, které mají potíže se zajištěním výuky plavání pro své žáky. „Dalším cílem je také zlepšení přístupnosti k této službě i žákům z rodin, které z finančních důvodů nemohly svým dětem dopravu na tuto výuku zabezpečit," napsal v dopise ředitelům náměstek pro vzdělávání Václav Pícl.

Výše dotace bude určena podle počtu najetých kilometrů od školy do místa výuky plavání a zpět, které se budou násobit počtem cest a paušálně stanovenou cenou za jeden kilometr. Dotace bude možné použít jen na úhradu ceny dopravy, nikoli na nájem bazénu, platy učitelů či provozní náklady plavecké školy.

Související

Plavání, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Seemanová se dostala do semifinále kraulařské stovky po odhlášení soupeřky, Gracík neprošel

Přestože to po úterních dopoledních rozplavbách vypadalo, že večerní semifinále kraulařské stovky bude kompletně bez českého obsazení, nakonec se v něm představí Barbora Seemanová. Skončila sice až na sedmnácté nepostupové pozici, jenže poté se odhlásila ze své semifinálové účasti Kanaďanka Margaret Mac Neilová, tak i v úterý večer se bude jednat o plavání s českou účastí. O postup se snažil na mužské kraulařské stovce i Daniel Gracík, ovšem skončil až jako devětatřicátý.
Plavání

LOH 2024: Plavkyně Seemanová sahala po medaili. Skončila šestá, stejně jako v Tokiu

S nadějemi vyhlíželi čeští fanoušci pondělní večerní finálový závod plavkyň na 200 metrů volným způsobem, kterého se jako jediná Evropanka zúčastnila i Češka Barbora Seemanová. Přestože během finále atakovala medailové pozice, nakonec za nimi zaostala o pouhou jednu vteřinu a vyrovnala tak umístění z posledních her v Tokiu, když skončila na šestém místě.

Více souvisejících

Plavání Kateřina Valachová děti Školství

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 30 minutami

před 59 minutami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy