ROZHOVOR | Část generace může být kvůli koronaviru naprosto nevzdělaná, distanční výuku šidí, říká pro EZ šéf ředitelů

ROZHOVOR – Má obavy, že část generace bude kvůli koronavirovým restrikcím nenávratně nevzdělaná. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý tvrdí, že někteří žáci se opět do distanční výuky, která dneškem opět plošně započala, nepohrnou a šidí ji. „Čím více budou vzdělání zanedbávat, tak je pochopitelné, že vědomostní mezery budou narůstat. A pak je může postihnout nenávratná nevzdělanost,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Musí čelit slovním útokům ze strany některých rodičů. Ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michal Černý přiznává, že část matek i otců byli z opětovného uzavření škol podráždění a nehodlají se s vládními opatřeními způsobených sílící koronavirovou pandemií smířit. „Vztekle se mě ptají, jak je možné, že jsem uzavření nezabránil. Jeden z rodičů mě dokonce vyzval k rezignaci na moji funkci, jako kdybych já stál za vládními opatřeními,“ hořce se pousměje předseda Asociace ředitelů základních škol.

Černý uznává, že pro některé kantory může být ode dneška zavedená distanční výuka frustrující. „Sice už pro nás není ničím novým jako na jaře, a právě proto jsme zvedli vyšší nároky na úroveň vzdělání. A tak se mnozí učitelé musejí vypořádat s dalším traumatem, aby náročnější distanční výuku zvládli, neboť všichni si zase nový typ budou muset osvojit, a tak si řadu věcí musejí vyzkoušet a opět se je naučit.“

Původně vystudovaný expert na první stupeň v rozhovoru pro EuroZprávy.cz konstatuje, že u školáků první a druhé třídy je dálkové vzdělání nemožné bez úzké spolupráce s rodiči „Dokonce je pasujeme do jakési role asistenta pedagoga. A to platí nejen u žáků prvních, ale i druhých tříd.“ Podle pedagoga, který učí matematiku a dramatickou výuku, není u starších ročníků ze strany rodičů tak detailní spolupráce u distanční výuky nutná. „Pokud ji škola dělá dobře, pak maminky anebo tatínky požádáme, aby na své děti jen dohlédli, jak jejich potomci pracují, to znamená, jestli si plní stanovené úkoly.“

Šéf klánovického ústavu pamatuje na žáky, kteří doma nemají počítač nutný pro distanční výuku. „Ve skladech nám jich ještě z jara dost zbylo. Navíc v úterý jsem jednal s různými organizacemi a institucemi, které jsou ochotné nám s počítači pomoci, pokud bychom se dostali do problémů. Takže jsme navázali kontakty s lidmi, na něž bychom se v nouzi mohli obrátit.“

Milovník divadla stojí za hygieniky, kteří říkají, že školy jsou epicentrem nákazy. „Kolem sebe vidíme, jak nemocní přibývají ne po přímce, ale po křivce, která se zvedá. Jednoznačně dochází k nárůstu nakažených mezi žáky, stejně jako u pedagogů. Určitě není nesmyslem, když hygienici tvrdí, že ve školách dochází k přenosu infekce,“ je přesvědčený.

Michal Černý věří vládě, že se v pondělí 2. listopadu první stupeň do lavic vrátí. „Máme od ministra školství Roberta Plagy i dalších členů vlády přislíbeno, že by alespoň otevřeli školy pro žáky prvních a druhých tříd, pokud by nepříznivá situace přetrvávala. Ale zatím skutečně platí, že by se prezenční výuka pro první stupeň měla po třítýdenní pauza zase rozběhnout.“ VÝUKA PRVŇÁČKŮ NA DÁLKU JE BEZ ASISTENCE NEMOŽNÁ

Pane řediteli Černý, základní školy stejně jako na jaře od dnešního dne opět najely kvůli koronavirové pandemii na distanční výuku. Jak náročné období učitele čeká? Na druhou stranu nemyslíte si, že oproti loňskému školnímu roku už máte trochu představu do čeho pedagogové jdou?

Samozřejmě už pro nás distanční výuka není takovým šokem jako na jaře, protože už víme, co od ní můžeme čekat, a hlavně, jakých výsledků v ní můžeme dosáhnout. Složitější to bude pro učitele, protože jsme zvedli nároky na vyšší úroveň výuky, protože na jaře jsme se mohli vymlouvat, že s tímto typem vzdělávání nemáme zkušenosti, nemáme ji zažitou, což nyní už neplatí. A tak se mnozí kantoři musejí vypořádat s dalším traumatem, aby náročnější distanční výuku zvládli, protože všichni si zase nový typ budou muset osvojit, a tak si řadu věcí musejí vyzkoušet a opět se je naučit.

Je vůbec možné, aby vzdělávání na dálku zvládli prvňáčci, kteří se za necelých šest týdnů, kdy začali chodit do školy, nenaučili číst ani psát?

Položil jste velmi dobrou otázku a existuje na ni jediná odpověď. Bez úzké spolupráce s rodiči je naprosto vyloučené, aby vůbec výuka proběhla. Dokonce je pasujeme do jakési role asistenta pedagoga. A to platí nejen u žáků prvních, ale i druhých tříd. Co se týče vyšších ročníků, pokud tedy distanční výuku dělá škola dobře, pak k výuce téměř nepotřebujeme, aby rodiče do ní obšírněji zasahovali či probíhala za jejich asistence. Maximálně je požádáme, aby na své děti jen dohlédli, jak jejich potomci pracují, to znamená, jestli si plní stanovené úkoly.

Zaznamenal jste nějaké negativní reakce od rodičů, že jejich děti opět zůstanou doma a budou se učit na dálku? Zvláště poté, co je vláda napínala až pondělního pozdního večera, kdy teprve restrikce vyhlásila.

Někteří rodiče na uzavření škol reagovali opravdu podrážděně. Vztekle se mě ptají, jak je možné, že jsem uzavření nezabránil. Jeden z rodičů mě dokonce vyzval k rezignaci na moji funkci, jako kdybych já stál za vládními opatřeními. Ale frustrovaní jsou spíše jednotlivé matky či otcové. Většina však současnou nepříznivou epidemiologickou situaci chápe a přizpůsobí se.

Měli jste konkrétně na vaší Masarykově základní škole v Klánovicích dostatek počítačů pro děti, které je doma nevlastní?

Ve skladech nám jich ještě z jara dost zbylo. Navíc v úterý jsem jednal s různými organizacemi a institucemi, které jsou ochotné nám s počítači pomoci, pokud bychom se dostali do problémů. Takže jsme navázali kontakty s lidmi, na něž bychom se v nouzi mohli obrátit.

VLÁDĚ VĚŘÍ, ŽE ŠKOLY PRO NEJMENŠÍ OTEVŘE V TERMÍNU

Nemáte jako pedagog strach, že jedna generace kvůli neustálým koronavirovým restrikcím nebude dostatečně vzdělaná? Je nutné si uvědomit, že část žáků šla v září do školy poprvé od března a nyní jsou děti už zase doma.

Nemám obavy o celou generaci, ale o určitou část rozhodně. Když budu mluvit globálně, pak existují totiž děti, které se na jaře distanční výuky nezúčastňovaly a i nyní budou mít tendence se do ní nehrnout a šidit ji. A čím více budou vzdělání zanedbávat, tak je pochopitelné, že vědomostní mezery budou narůstat. Proto mám obavy, že zmíněnou skupinu dětí zasáhne nevzdělanost naprosto nevratně. Naštěstí se velké množství žáků distanční výuky zúčastní a případné mezery záhy doženou. Je to stejné, jako když si žák zlomí nohu anebo je v nemocnici se žloutenkou, tak pak se po uzdravení látku doučí.

Jsou podle vás školy opravdu epicentrem nákazy, jak tvrdí hygienici?

Přesnými daty nedisponujeme. Dvě věci ale zcela jasně registrujeme. Za prvé, existují grafy, které ukazují, že náchylnější k onemocnění covidem-19 jsou žáci druhého stupně i středoškoláci, a tak není pochyb, že uvedená věková skupina na nákazu infekce trpí. Druhou věcí je, že kolem sebe vidíme, jak nemocní přibývají ne po přímce, ale po křivce, která se zvedá. Jednoznačně dochází k nárůstu nakažených mezi žáky stejně jako u pedagogů. Určitě není nesmyslem, když hygienici tvrdí, že ve školách dochází k přenosu infekce. Na druhou stranu jsme se přesvědčili, že se virus okamžitě z člověka na člověka nepřenese. Byli jsme na škole v přírodě, na níž jedno dítě odjelo s covidem, aniž bychom jeho diagnózu znali. A přestože byl inkriminovaný žák na chatce se třemi kluky a vedle bydlely holky a vzájemně se scházeli, tak z osmi dětí se nakazily tři. Přitom člověk by předpokládal, že se nakazí všechny.

Věříte, že vláda dodrží slib a v pondělí 2. listopadu se skutečně otevřou třídy pro první stupeň, i kdyby se situace nezlepšovala?

Máme od ministra školství Roberta Plagy i dalších členů vlády přislíbeno, že by alespoň otevřeli školy pro žáky prvních a druhých tříd, pokud by nepříznivá situace přetrvávala. Ale zatím skutečně platí, že by se prezenční výuka pro první stupeň měla po třítýdenní pauza zase rozběhnout. Věřím, že pokud by se epidemiologická situace markantně nezhoršila, pak se nejmladší žáci do lavic ve stanoveném termínu vrátí.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Michal Černý vzdělání ministerstvo školství Robert Plaga Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy