Epidemiologové chtějí uzavřít i 1. stupně ZŠ, roušky povinně na zastávkách MHD

Při dnešní diskusi na tripartitě převládl názor uzavřít kvůli koronavirové epidemii i první stupeň základních škol. Na tiskové konferenci to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Školky podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly uzavřeny z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nebudou. Vláda má o dalších opatřeních rozhodovat dnes odpoledne.

Dlouhá diskuse byla o tom, zda uzavřít nebo neuzavřít první stupeň škol. Byli jsme dotazováni, nakonec většinový názor byl, že má převahu názor epidemiologický, čili i děti můžou být přenašeči covidu-19 na svoje rodiče. Pravděpodobně vzhledem k tomu, že se dá očekávat prázdninový týden od 26. října, tak většinový názor byl i pro uzavření těchto škol," řekl Hanák. "Byli jsme ujištěni, že školky zavřeny nebudou z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví," doplnil Středula.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) dnes záležitost probere vláda. "Chci slyšet, jak bude zabezpečena kritická infrastruktura. To bylo i předmětem dnešní videokonference s hejtmany. Budeme potřebovat, aby byly v krajích zajištěny takzvané krizové školy, pokud by se zavřely školy," řekla. Problém by podle ní byl v oblasti zdravotnictví, pokud by personál musel zůstat doma s dětmi. Už v březnu vláda nařídila hejtmanům a pražskému primátorovi, aby v případě potřeby vyčlenili školy nebo školská zařízení, v nichž by mohly být děti například policistů, hasičů nebo zdravotníků.

Podle mluvčí ministerstva školství by se nyní v případě zavření prvního stupně postupovalo asi podobně jako na jaře. "S největší pravděpodobností by se stejně jako tehdy těmto dětem zřídily spádové školy," řekla mluvčí. "Zdravotníci by měli děti v těchto zařízeních, a tím pádem by s nimi nezůstávali doma," dodala. Podle ní by tak lékaři, policisté či hasiči v této souvislosti ani neměli nárok na ošetřovné.

Na druhém stupni základních škol se ode dneška učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale neplatí. V základních uměleckých školách může být jen individuální výuka. Na výuku on-line přešly vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky dále platí pro praktickou výuku. Na prvním stupni zatím zůstala prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Na jednání tripartity bylo podle Středuly jasně řečeno, že se nepočítá s navýšením ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Odbory zvýšení považují za nutné. Vláda minulý týden schválila prodloužení ošetřovného, jednat by o tom měla Sněmovna ve stavu legislativní nouze na schůzi od 20. října.

Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.

Hanák dále uvedl, že není jisté, že školství je připraveno a vybaveno odpovídající výpočetní technikou pro případ zrušení výuky i na prvním stupni základních škol. Hanák pro uzavření této úrovně nebyl. "Po konzultaci i s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství bylo řečeno, že je to opravdu padesát na padesát. My jsme řekli, že jestliže je u epidemiologů informace, že to je zdroj šíření, tak v tom případě to má smysl," řekl naopak Středula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v diskusi na dnešním zasedání tripartity řekl, že bude nutné zavést povinné nošení roušek na zastávkách městské hromadné dopravy a v podobných veřejných prostorách. "Někteří z nás navrhovali, podobně jako v celé Evropě, aby se roušky nosily i mimo budovy venku. Nakonec pan profesor Prymula řekl, že opatření, o kterých my zatím nevíme, ale říkám to, co bylo v diskusi, že určitě budou nutné roušky ve veřejných prostorech - zastávkách veřejné dopravy a dalších podobných prostorech," řekl Hanák.

Od 10. září platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Chránit si ústa a nos je nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Podle odborářů by mělo být nošení roušek povinné i ve firmách. "Prostřednictvím určení, že roušky jsou osobním ochranným pracovním prostředkem. V tu chvíli vzniká i povinnost zaměstnavateli vybavovat zaměstnance, případně řešit bezpečnostní přestávky," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ve firmách ale od 10. září povinnost nosit roušky platí. Nemusí ji mít zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob. Výjimku mají také osoby pracující ve výrazně ztížených podmínkách, co se týče horka.

Co se týče restaurací, podle Hanáka Prymula i premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání ubezpečili, že k jejich úplnému uzavření nedojde. Restaurace od pátku musejí zavírat ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé.

Související

Více souvisejících

svaz průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák (Svaz průmyslu) Josef Středula ministerstvo zdravotnictví Roušky a respirátory Roman Prymula (epidemiolog) Alena Schillerová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Petr Fiala

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

před 5 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

před 6 hodinami

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

před 8 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 10 hodinami

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy