ROZHOVOR | Tušili jsme, že roušky do škol přijdou. Pro část žáků je distanční výuka lepší, říká ředitel školy

ROZHOVOR – Rychlost nařízení jej zaskočila. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý nepočítal s tím, že by pokyn ministerstva zdravotnictví k nošení roušek při výuce od druhé stupně výše začal už platit od pátku. „Když jsme viděli, jak v Praze narůstá počet nakažených, tak jsme predikovali, že nařízení nosit roušky i v hodinách vstoupí v platnost až od pondělí. S tak rychým verdiktem jsme nepočítali. Všichni doufáme a věříme, že zdravotníci vědí, co dělají, takže se vynasnažíme nařízení maximálně dodržovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michal Černý.

Když se vrátil z jednání, byl v šoku. Kolegové šéfa Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michala Černého, si totiž z jeho ředitelny odnesli veškeré respirátory, které tvořily zásoby pro učitelský sbor. Kantoři tak promptně zareagovali na nařízení ministerstva zdravotnictví, které od pátku nařídilo nošení ochranných prostředků kvůli nárůstu nemoci covidu-19 i ve výuce. Pokyn se vztahuje na žáky od druhého stupně výše. „Je zajímavé, že než vešel pokyn ve známost, tak si hordy respirátorů nikdo nevšiml. A najednou je všechno fuč,“ konstatuje s humorem Michal Černý.

Prezident Asociace ředitelů základních škol se ve svém ústavu nebrání distanční výuce, i když stále probíhá prezenční. Některým žákům totiž nemusí probírání látky v rouškách vyhovovat. „Pokud se někdo chce mermomocí i v době prezenční výuky vzdělávat distančně, a nemusí se jednat jen o on-line výuku, ale o dávkování učiva, pak není problém ho uvolnit, pokud dojde k dohodě mezi zákonným zástupcem dítěte a ředitelem školy. Já se nebráním ničemu a můžeme s rodiči žáků, kterým vyhovuje distanční výuka, začít o tomto způsobu studia hned jednat,“ tvrdí Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Milovník divadla řeší náhle řadu problémů. Musí určit systém, podle něhož se bude kontrolovat, jak dlouho má na sobě žák jednu roušku. „Jejich životnost je omezená, a pokud jednu ústenku bude mít žák na obličeji třeba sedm hodin, pak je to kontraproduktivní. Jelikož nařízení přišlo ze dne na den, tak jsme ještě neměli možnost vymyslet, jak tento problém vyřešíme,“ říká Černý. Kantor, který měl původně aprobaci na první stupeň a dálkově si vzdělání dodělal i pro druhý, rovněž netuší, zda při předmětech jako je hudební výchova a tělocvik nebude platit výjimka a školáci si tak nebudou muset roušku nasadit. „S tělocvikem ale problémy nebudou, pokud u něj pardon platit nebude, jsme rozhodnutí chodit ven, můžeme sportovat v klánovickém lese. Venku totiž není povinnost nosit roušky, tak pokud by výjimka u tělesné výchovy neplatila, pak problém vyřešíme pohybem v lese,“ má jasno šéf ředitelů.

Pedagog je přesvědčený, že nové nařízení způsobí problémy hlavně žákům. „Protože pokud mají nasazenou ústenku, tak jim není často vůbec rozumět, není jim vidět do obličeje, takže u žáků je to rozhodně větší komplikace než u učitelů a budeme se muset s tím vyrovnat. Podívejte se, je to stejné, jako když závodíte v běhu. Jednou máte máte krásné počasí a podruhé zápolíte v dešti, v kroupách, ale pořád běžíte, protože se s nastalou situací musíte vyrovnat. A tak je to i s rouškami při výuce,“ nabízí příměr kantor, který učí matematiku a dramatickou výuku.

KANTOŘI KVŮLI RESPIRÁTORŮM VZALI ŘEDITELNU ÚTOKEM

Pane řediteli Černý, co říkáte nařízení ministerstva zdravotnictví, podle něhož mají od pátku žáci od druhého stupně výše společně s učiteli nosit roušky či respirátory i při vyučování?

Upřímně řečeno, všichni jsme při stoupajícím počtu nakažených covidem-19 čekali, že tento pokyn alespoň v Praze přijde. Ovšem jsme se domnívali, že vstoupí v platnost až v pondělí. Část členů naší asociace to vysloveně vítá, někteří jsou zase nešťastní, ale valná většina rozhodnutí ministerstva zdravotnictví bere jako nařízení, které plně respektujeme. Všichni doufáme a věříme, že zdravotníci vědí, co dělají, takže se vynasnažíme nařízení maximálně dodržovat.

Jak na pokyn zakrývat si dýchací cesty při vyučování reagovali vaši podřízení, tedy kantoři?

Jejich reakce byla pohotová, zásoba respirátorů, které si kolegové v ředitelně doposud vůbec nevšímali, byla rozebrána doslova v mžiku, jakmile se o nařízení dozvěděli. Takže zásoby jsou kompletně fuč, což jsme zjistil, když jsem se vrátil z jednání.

A co rodiče školáků, už vás kontaktovali?

Zatím neměli šanci, protože jsem část dne trávil na ministerstvu školství, kde jsme ale probírali věci, které s pandemií nesouvisely. Když jsem z jednání dorazil do Klánovic, rodiče jsem obeslal. Ale jsem přesvědčený, že řada o chystaném opatření už věděla.

Ještě bych se vrátil k učitelům. Někteří z nich upozorňují, že žáci neuvidí učitelovu mimiku, když má na sobě roušku, a tvrdí, že právě mimika je při výuce také klíčová. Souhlasíte?

Někteří pedagogové, kteří zastávají zmíněný názor, mají pravdu částečně. Ale pokud jde celkově o kantory, tak u nich to zase až takový problém není, protože my učitelé bychom správně měli omezovat frontální výuku na minimum a snažit se pracovat jiným způsobem, to znamená, že náš výklad látky bychom měli omezovat na minimum, ať je tady covid anebo není. Ale hlavní problém v souvislosti s nošením roušky vidíme právě u dětí, protože pokud mají nasazenou ústenku, tak jim není často vůbec rozumět, není jim vidět do obličeje, takže u žáků je to rozhodně větší komplikace, s níž se budeme muset vyrovnat. Podívejte se, je to stejné, jako když závodíte v běhu. Jednou máte máte krásné počasí a podruhé zápolíte v dešti, v kroupách, ale pořád běžíte, protože se s nastalou situací musíte vyrovnat. A tak je to i s rouškami při výuce.

Jak budete během vyučování kontrolovat takzvanou životnost roušky? Protože pokud bude mít žák ústenku nasazenou sedm hodin, pak je to kontaproduktivní a přináší to více škody než užitku. Jen připomenu, že jednorázová rouška vydrží kolem dvou hodin, poté zvlhne a je nepoužitelná.

Ptáte se dobře, ale já vám zatím váš dotaz nedovedu zodpovědět, protože tento problém budeme teprve řešit. Jelikož nařízení přišlo ze dne na den, tak jsme ještě neměli možnost vymyslet nějaký systém, jak životnost roušek vyhodnotíme. Domnívám se, že pokud se v pátek ještě lhůtou nošením ochranných prostředků nebudeme zabývat, pak se zase až tak moc nestane. Tím ale neříkám, že chceme něco podcenit, určitě na to budeme dohlížet, ale říkám, pokyn přišel strašně rychle a my řešení teprve musíme hledat.

TĚLOCVIK S ÚSTENKOU? PROBLÉM VYŘEŠÍ KLÁNOVICKÝ LES

Tušíte, zda budou muset mít žáci roušku na obličeji i při předmětech, jako je hudební výchova anebo tělocvik? Osobně si to nedovedu představit.

Slyšel jsem, že právě vámi zmíněné předměty budou od roušek osvobozeny a měla by být při této výuce udělena výjimka. (Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch při tiskové konferenci nedoporučil ani zpěv, aby se kapénky nešířily vzduchem - pozn. red.). Jestli je to ale pravda, to zatím nevím. S tělocvikem ale problémy nebudou, pokud u něj pardon platit nebude, jsme rozhodnutí chodit ven, můžeme sportovat v klánovickém lese. Venku totiž není povinnost nosit roušky, tak pokud by výjimka u tělesné výchovy neplatila, pak problém vyřešíme pohybem v lese.

Už víte, jak budete přistupovat k astmatikům? Špatná propustnost roušek totiž některým z nich způsobuje dechový diskomfort, jak uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká pneumoložka Václava Bártů?

Pokud si astmatici, autisté a všichni další žáci, kteří mají zdravotní problémy, přinesou potvrzení od lékaře, že jim ochranné prostředky způsobují zdravotní obtíže, pak budou mít automaticky výjimku a povinnosti budou zbaveni.

Počty nakažených koronavirem dosahují astronomických čísel. Nebojíte se nyní o zdraví svých podřízených?

Paradoxně ne, protože nyní budou díky povinnosti nosit roušky lépe chráněni, tak je to z pohledu zdraví pro pedagogy příznivá zpráva.

Není v současné době lepší distanční výuka, s níž mají už školy zkušenosti z jara, než výuka v rouškách? Jak se k tomuto pohledu stavíte vy jako odborník?

Domnívám se, že pro část dětí i učitelů je distanční výuka lepší, to určitě, ale nemyslím si, že jich je většina. Je to relativně menší část. Ostatní zase upřednostňují prezenční výuky. Rád bych ale zdůraznil, že pokud se někdo chce mermomocí i v době prezenční výuky vzdělávat distančně, a nemusí se jednat jen o on-line výuku, ale o dávkování učiva, pak není problém ho uvolnit, pokud dojde k dohodě mezi zákonným zástupcem dítěte a ředitelem školy. Já se nebráním ničemu a můžeme s rodiči žáků, kterým vyhovuje distanční výuka, začít o tomto způsobu studia hned jednat.

Jistě jste četl, že kantoři prostřednictvím Učitelské platformy vyzvali otevřeným dopisem vládu, aby kabinet stanovil jasná, transparentní pravidla, za kterých bude docházet k uzavírání škol v souvislosti se šířením koronaviru. Co o této aktivitě soudíte?

Zatím jsem o tom jen slyšel, ale otevřený dopis jsem nečetl. Jednoznačně s tímto požadavkem souhlasím. Protože pak bychom, pokud budou jasně řečena pravidla, mohli předvídat a předpokládat, kdy by vlastně k uzavření škol mohlo dojít a předešlo by se tak chaosu.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Michal Černý Roušky a respirátory studenti Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy