ROZHOVOR | Kdy se otevřou školy? Zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká, varuje zástupce rodičů Chaluš

Školy se v Česku uzavřely 11. března. Nyní se mluví o tom, že by se mohly opět otevřít ve druhé polovině května. Více než 84 tisíc Čechů už ovšem podpořilo petici, která žádá, aby byly školy kvůli řádění koronaviru uzavřené až do konce školního roku. Předseda spolku Fórum rodičů Petr Chaluš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká.

Vaše organizace se rozhodla podpořit petici, která žádá uzavření školaž do konce školního roku. Proč jste proti tomu, aby se děti vrátily doškol ještě v květnu nebo červnu?

Zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká, ve školách pracují starší učitelé, v rodinách žijí prarodiče, a ti budou ohrožení i v dalších měsících. Navíc všichni si potřebujeme v této složité situaci trochu odpočinout, podívat se s odstupem na to, jak rodiny a školy mohou fungovat a prázdniny jsou proto ideální prostor. Zároveň výuka na dálku se daří čím dál více dobře nastavit, rodiče, děti i učitelé mohou v jejím rámci dokončit tento školní rok bez větších potíží.  

Pokud by děti do lavic usedly až v září, co by se mělo stát s látkou, kterou nestačily probrat? Měl by být letošní školní rok anulován? Nebo by mělo být učivo rozmělněno do dalšího roku?

Nové učivo, co měly školy naplánované na tyto 3 měsíce se dá snadno dohnat další školní rok. Většinu školního roku školy normálně učily a na to mohou navázat online výukou a podpořit rozvoj dovedností žáků v rozsahu, který nijak neohrozí výsledky učení. Zásadní je věnovat se kontaktu škol se všemi rodinami, zajistit individuální pomoc těm dětem a rodinám, kde nemají podmínky pro učení na dálku.

A co v případě žáků devátých tříd či maturantů? Jak by měly být řešeny přijímací zkoušky na střední školy a maturity?

Střední školy mohou řešit přijímací zkoušky samy na dálku, i bez nutnosti zvát zájemce o studium fyzicky do škol k jednotným přijímacím testům. Pro státní maturity už existuje plán je prostě vynechat, a vycházet z posledních vysvědčení žáků. Celkově střední školy měly mít prostor a podporu uzpůsobit své jakékoli závěrečné zkoušky svým možnostem a možnostem svých žáků.

V současné chvíli funguje výuka studentů on-line. Je to podle vás dostatečné? Práci doma přece jen není možné známkovat stejně jako práci ve škole.

Výuka na dálku funguje čím dál lépe, stačí více podpořit ty školy, co ještě nejsou zcela přizpůsobeny této změně. A hlavně pomoci části rodiny a žáků, kde nemají technické zázemí pro výuku z domova.

Známky lze jednoduše zrušit pro toto pololetí. Školy mají běžně možnost hodnotit slovně, a ideální by bylo formálně zjednodušit hodnocení pro toto pololetí například na prosté prospění s neformální zpětnou vazbou pro žáka co se mu povedlo a co zlepšit.

Pokud se žáci opravdu za několik týdnů vrátí do škol, jak by se podlevás měli chránit učitelé? V českém školství často slouží lidé těsně před důchodem nebo v důchodovém věku...

I proto by se vracet neměli nejen starší učitelé, ale i učitelé s různým oslabením zdravotním. Vlastně nemůžeme vědět přesně, kolik učitelů by bylo ve zbytečném riziku. Další problém jsou oslabené děti. Je mnoho dětí, které mají různá zdravotní omezení a za tohoto stavu by bylo i pro ně riziko navštěvovat školu. Několik takových rodičů se nám ozvalo a mají opravdu strach z povinnosti vrátit do prázdnin dítě do školy.

Například v době chřipkových epidemií jsou to právě děti, které častojako ze škol přinesou do rodin bacily. Myslíte se, že je možné, že na to doplatí rodiče, sourozenci nebo třeba prarodiče?

Bylo by nepředstavitelně smutné, pokud by docházka dítěte do školy ohrozila jeho prarodiče.  Některé rodiny by se dostaly pod obrovskou psychickou zátěž, kdo by nesl odpovědnost za případné tragédie v rodinách? Jako bychom neměli ujasněný žebříček hodnot, jsme snad ochotní dát přednost udržování systému docházky do školy před zdravím lidí?   

Pokud budou školy opět otevřeny, co poradíte rodičům? Měly by do nich své děti opravdu poslat?

Pokud školy otevřou před prázdninami, mnoho rodičů své děti do školy nepošle, i přesto, že jim budou hrozit sankce a špatné hodnocení. I mnoho středoškoláků odmítne do školy jít. Velmi problematický tlak vznikne na rodiče závislé na ošetřovném od státu, to jim bude zřejmě zrušeno v den otevření škol, a stát je tak postaví před neúnosné etické dilema, jestli je horší žít v ohrožení zdraví, nebo v ohrožení chudobou.

Související

Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 

Více souvisejících

učitelé rozhovor Petr Chaluš (Fórum rodičů) děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy