Školy se v Česku uzavřely 11. března. Nyní se mluví o tom, že by se mohly opět otevřít ve druhé polovině května. Více než 84 tisíc Čechů už ovšem podpořilo petici, která žádá, aby byly školy kvůli řádění koronaviru uzavřené až do konce školního roku. Předseda spolku Fórum rodičů Petr Chaluš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká.
Vaše organizace se rozhodla podpořit petici, která žádá uzavření školaž do konce školního roku. Proč jste proti tomu, aby se děti vrátily doškol ještě v květnu nebo červnu?
Zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká, ve školách pracují starší učitelé, v rodinách žijí prarodiče, a ti budou ohrožení i v dalších měsících. Navíc všichni si potřebujeme v této složité situaci trochu odpočinout, podívat se s odstupem na to, jak rodiny a školy mohou fungovat a prázdniny jsou proto ideální prostor. Zároveň výuka na dálku se daří čím dál více dobře nastavit, rodiče, děti i učitelé mohou v jejím rámci dokončit tento školní rok bez větších potíží.
Pokud by děti do lavic usedly až v září, co by se mělo stát s látkou, kterou nestačily probrat? Měl by být letošní školní rok anulován? Nebo by mělo být učivo rozmělněno do dalšího roku?
Nové učivo, co měly školy naplánované na tyto 3 měsíce se dá snadno dohnat další školní rok. Většinu školního roku školy normálně učily a na to mohou navázat online výukou a podpořit rozvoj dovedností žáků v rozsahu, který nijak neohrozí výsledky učení. Zásadní je věnovat se kontaktu škol se všemi rodinami, zajistit individuální pomoc těm dětem a rodinám, kde nemají podmínky pro učení na dálku.
A co v případě žáků devátých tříd či maturantů? Jak by měly být řešeny přijímací zkoušky na střední školy a maturity?
Střední školy mohou řešit přijímací zkoušky samy na dálku, i bez nutnosti zvát zájemce o studium fyzicky do škol k jednotným přijímacím testům. Pro státní maturity už existuje plán je prostě vynechat, a vycházet z posledních vysvědčení žáků. Celkově střední školy měly mít prostor a podporu uzpůsobit své jakékoli závěrečné zkoušky svým možnostem a možnostem svých žáků.
V současné chvíli funguje výuka studentů on-line. Je to podle vás dostatečné? Práci doma přece jen není možné známkovat stejně jako práci ve škole.
Výuka na dálku funguje čím dál lépe, stačí více podpořit ty školy, co ještě nejsou zcela přizpůsobeny této změně. A hlavně pomoci části rodiny a žáků, kde nemají technické zázemí pro výuku z domova.
Známky lze jednoduše zrušit pro toto pololetí. Školy mají běžně možnost hodnotit slovně, a ideální by bylo formálně zjednodušit hodnocení pro toto pololetí například na prosté prospění s neformální zpětnou vazbou pro žáka co se mu povedlo a co zlepšit.
Pokud se žáci opravdu za několik týdnů vrátí do škol, jak by se podlevás měli chránit učitelé? V českém školství často slouží lidé těsně před důchodem nebo v důchodovém věku...
I proto by se vracet neměli nejen starší učitelé, ale i učitelé s různým oslabením zdravotním. Vlastně nemůžeme vědět přesně, kolik učitelů by bylo ve zbytečném riziku. Další problém jsou oslabené děti. Je mnoho dětí, které mají různá zdravotní omezení a za tohoto stavu by bylo i pro ně riziko navštěvovat školu. Několik takových rodičů se nám ozvalo a mají opravdu strach z povinnosti vrátit do prázdnin dítě do školy.
Například v době chřipkových epidemií jsou to právě děti, které častojako ze škol přinesou do rodin bacily. Myslíte se, že je možné, že na to doplatí rodiče, sourozenci nebo třeba prarodiče?
Bylo by nepředstavitelně smutné, pokud by docházka dítěte do školy ohrozila jeho prarodiče. Některé rodiny by se dostaly pod obrovskou psychickou zátěž, kdo by nesl odpovědnost za případné tragédie v rodinách? Jako bychom neměli ujasněný žebříček hodnot, jsme snad ochotní dát přednost udržování systému docházky do školy před zdravím lidí?
Pokud budou školy opět otevřeny, co poradíte rodičům? Měly by do nich své děti opravdu poslat?
Pokud školy otevřou před prázdninami, mnoho rodičů své děti do školy nepošle, i přesto, že jim budou hrozit sankce a špatné hodnocení. I mnoho středoškoláků odmítne do školy jít. Velmi problematický tlak vznikne na rodiče závislé na ošetřovném od státu, to jim bude zřejmě zrušeno v den otevření škol, a stát je tak postaví před neúnosné etické dilema, jestli je horší žít v ohrožení zdraví, nebo v ohrožení chudobou.
Související
Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá
Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
učitelé , rozhovor , Petr Chaluš (Fórum rodičů) , děti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 minutami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 17 minutami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 35 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 1 hodinou
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.
Zdroj: Libor Novák