ROZHOVOR | Kdy se otevřou školy? Zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká, varuje zástupce rodičů Chaluš

Školy se v Česku uzavřely 11. března. Nyní se mluví o tom, že by se mohly opět otevřít ve druhé polovině května. Více než 84 tisíc Čechů už ovšem podpořilo petici, která žádá, aby byly školy kvůli řádění koronaviru uzavřené až do konce školního roku. Předseda spolku Fórum rodičů Petr Chaluš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká.

Vaše organizace se rozhodla podpořit petici, která žádá uzavření školaž do konce školního roku. Proč jste proti tomu, aby se děti vrátily doškol ještě v květnu nebo červnu?

Zdravotní rizika jsou stále příliš vysoká, ve školách pracují starší učitelé, v rodinách žijí prarodiče, a ti budou ohrožení i v dalších měsících. Navíc všichni si potřebujeme v této složité situaci trochu odpočinout, podívat se s odstupem na to, jak rodiny a školy mohou fungovat a prázdniny jsou proto ideální prostor. Zároveň výuka na dálku se daří čím dál více dobře nastavit, rodiče, děti i učitelé mohou v jejím rámci dokončit tento školní rok bez větších potíží.  

Pokud by děti do lavic usedly až v září, co by se mělo stát s látkou, kterou nestačily probrat? Měl by být letošní školní rok anulován? Nebo by mělo být učivo rozmělněno do dalšího roku?

Nové učivo, co měly školy naplánované na tyto 3 měsíce se dá snadno dohnat další školní rok. Většinu školního roku školy normálně učily a na to mohou navázat online výukou a podpořit rozvoj dovedností žáků v rozsahu, který nijak neohrozí výsledky učení. Zásadní je věnovat se kontaktu škol se všemi rodinami, zajistit individuální pomoc těm dětem a rodinám, kde nemají podmínky pro učení na dálku.

A co v případě žáků devátých tříd či maturantů? Jak by měly být řešeny přijímací zkoušky na střední školy a maturity?

Střední školy mohou řešit přijímací zkoušky samy na dálku, i bez nutnosti zvát zájemce o studium fyzicky do škol k jednotným přijímacím testům. Pro státní maturity už existuje plán je prostě vynechat, a vycházet z posledních vysvědčení žáků. Celkově střední školy měly mít prostor a podporu uzpůsobit své jakékoli závěrečné zkoušky svým možnostem a možnostem svých žáků.

V současné chvíli funguje výuka studentů on-line. Je to podle vás dostatečné? Práci doma přece jen není možné známkovat stejně jako práci ve škole.

Výuka na dálku funguje čím dál lépe, stačí více podpořit ty školy, co ještě nejsou zcela přizpůsobeny této změně. A hlavně pomoci části rodiny a žáků, kde nemají technické zázemí pro výuku z domova.

Známky lze jednoduše zrušit pro toto pololetí. Školy mají běžně možnost hodnotit slovně, a ideální by bylo formálně zjednodušit hodnocení pro toto pololetí například na prosté prospění s neformální zpětnou vazbou pro žáka co se mu povedlo a co zlepšit.

Pokud se žáci opravdu za několik týdnů vrátí do škol, jak by se podlevás měli chránit učitelé? V českém školství často slouží lidé těsně před důchodem nebo v důchodovém věku...

I proto by se vracet neměli nejen starší učitelé, ale i učitelé s různým oslabením zdravotním. Vlastně nemůžeme vědět přesně, kolik učitelů by bylo ve zbytečném riziku. Další problém jsou oslabené děti. Je mnoho dětí, které mají různá zdravotní omezení a za tohoto stavu by bylo i pro ně riziko navštěvovat školu. Několik takových rodičů se nám ozvalo a mají opravdu strach z povinnosti vrátit do prázdnin dítě do školy.

Například v době chřipkových epidemií jsou to právě děti, které častojako ze škol přinesou do rodin bacily. Myslíte se, že je možné, že na to doplatí rodiče, sourozenci nebo třeba prarodiče?

Bylo by nepředstavitelně smutné, pokud by docházka dítěte do školy ohrozila jeho prarodiče.  Některé rodiny by se dostaly pod obrovskou psychickou zátěž, kdo by nesl odpovědnost za případné tragédie v rodinách? Jako bychom neměli ujasněný žebříček hodnot, jsme snad ochotní dát přednost udržování systému docházky do školy před zdravím lidí?   

Pokud budou školy opět otevřeny, co poradíte rodičům? Měly by do nich své děti opravdu poslat?

Pokud školy otevřou před prázdninami, mnoho rodičů své děti do školy nepošle, i přesto, že jim budou hrozit sankce a špatné hodnocení. I mnoho středoškoláků odmítne do školy jít. Velmi problematický tlak vznikne na rodiče závislé na ošetřovném od státu, to jim bude zřejmě zrušeno v den otevření škol, a stát je tak postaví před neúnosné etické dilema, jestli je horší žít v ohrožení zdraví, nebo v ohrožení chudobou.

Související

Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 

Více souvisejících

učitelé rozhovor Petr Chaluš (Fórum rodičů) děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy