Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol. Situace pedagogů se v uplynulých letech mírně zlepšila, jejich platy ale stále patří k nejnižším. Jak moc je stávka za růst platů oprávněná, přibližuje následující studie.

Daniel Münich je autorem studie Platy českých učitelů: nová naděje. Mírné zlepšení je podle něj především důsledkem celkového růstu platů, způsobeného příznivou ekonomickou situací.

„Kromě platů učitelů, které poslední dva roky v porovnání s minulostí rostly relativně hodně, rostly i ostatní platy v ekonomice. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků obzvlášť. A protože mezinárodní srovnání je vždycky u vysokoškolsky vzdělaných v dané zemi, tak to hraje samozřejmě roli,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Münich.

Studie srovnává průměrné platy učitelů na druhém stupni základních škol s průměrnými platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. V minulých letech činily příjmy učitelů v Česku jen 61% průměrného výdělku ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom dosahoval 91%. Plat německých učitelů činil 99 % průměrného výdělku. Česko tak vyšlo ze všech 36 zemí nejhůře. Čeští učitelé mají i nejmenší rozdíl mezi nástupním platem a jejich příjmem po 15 letech praxe.

„Zásadně jsme se z posledního místa srovnání se zeměmi OECD a Evropské unie neposunuli,” uvedl Münich.

Pedagogové se v mnoha evropských krajinách dále profesně rozvíjí. Například na Slovensku je účast na dalším profesním rozvoji spojena s kariérním růstem a zvyšováním platu. Řada evropských škol je také povinna svým pedagogům poskytnout plán profesního rozvoje.

Pracovní doba učitelů se pohybuje v rozmezí 35 – 40 hodin týdně, přičemž doba výuky je zhruba 17 hodin. Pedagogický pracovníci mají osm týdnů dovolené, kterou si musejí vybrat v období letních prázdnin. V Polsku délka dovolené souvisí s počtem odpracovaných let.

Münich tvrdí, že odbory stávkují za správnou věc, ale dva roky poté, co se věci začaly poměrně významně měnit a platy začaly výrazně růst. „Poprvé, možná dokonce v historii, jsou slibované nárůsty platů propsané i do střednědobých výhledů státního rozpočtu, což v minulosti nebylo. V rozpočtu na příští rok, který teď projednává sněmovna, už jsou čísla, která by měla zajistit zvyšování platů v letech 2021 a 2022. To je oproti minulosti zlepšení situace.“

Související

Více souvisejících

Školství oecd evropa stávka Česká republika EU (Evropská unie) Ekonomika finance Vysoké školy učitelé

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy