Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol. Situace pedagogů se v uplynulých letech mírně zlepšila, jejich platy ale stále patří k nejnižším. Jak moc je stávka za růst platů oprávněná, přibližuje následující studie.

Daniel Münich je autorem studie Platy českých učitelů: nová naděje. Mírné zlepšení je podle něj především důsledkem celkového růstu platů, způsobeného příznivou ekonomickou situací.

„Kromě platů učitelů, které poslední dva roky v porovnání s minulostí rostly relativně hodně, rostly i ostatní platy v ekonomice. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků obzvlášť. A protože mezinárodní srovnání je vždycky u vysokoškolsky vzdělaných v dané zemi, tak to hraje samozřejmě roli,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Münich.

Studie srovnává průměrné platy učitelů na druhém stupni základních škol s průměrnými platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. V minulých letech činily příjmy učitelů v Česku jen 61% průměrného výdělku ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom dosahoval 91%. Plat německých učitelů činil 99 % průměrného výdělku. Česko tak vyšlo ze všech 36 zemí nejhůře. Čeští učitelé mají i nejmenší rozdíl mezi nástupním platem a jejich příjmem po 15 letech praxe.

„Zásadně jsme se z posledního místa srovnání se zeměmi OECD a Evropské unie neposunuli,” uvedl Münich.

Pedagogové se v mnoha evropských krajinách dále profesně rozvíjí. Například na Slovensku je účast na dalším profesním rozvoji spojena s kariérním růstem a zvyšováním platu. Řada evropských škol je také povinna svým pedagogům poskytnout plán profesního rozvoje.

Pracovní doba učitelů se pohybuje v rozmezí 35 – 40 hodin týdně, přičemž doba výuky je zhruba 17 hodin. Pedagogický pracovníci mají osm týdnů dovolené, kterou si musejí vybrat v období letních prázdnin. V Polsku délka dovolené souvisí s počtem odpracovaných let.

Münich tvrdí, že odbory stávkují za správnou věc, ale dva roky poté, co se věci začaly poměrně významně měnit a platy začaly výrazně růst. „Poprvé, možná dokonce v historii, jsou slibované nárůsty platů propsané i do střednědobých výhledů státního rozpočtu, což v minulosti nebylo. V rozpočtu na příští rok, který teď projednává sněmovna, už jsou čísla, která by měla zajistit zvyšování platů v letech 2021 a 2022. To je oproti minulosti zlepšení situace.“

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství oecd evropa stávka Česká republika EU (Evropská unie) Ekonomika finance Vysoké školy učitelé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 5 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy