Srovnání platů učitelů v EU: Mají si Češi na co stěžovat?

6. listopadu proběhla stávka učitelů, do které se podle odborářů zapojila více než polovina škol. Situace pedagogů se v uplynulých letech mírně zlepšila, jejich platy ale stále patří k nejnižším. Jak moc je stávka za růst platů oprávněná, přibližuje následující studie.

Daniel Münich je autorem studie Platy českých učitelů: nová naděje. Mírné zlepšení je podle něj především důsledkem celkového růstu platů, způsobeného příznivou ekonomickou situací.

„Kromě platů učitelů, které poslední dva roky v porovnání s minulostí rostly relativně hodně, rostly i ostatní platy v ekonomice. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků obzvlášť. A protože mezinárodní srovnání je vždycky u vysokoškolsky vzdělaných v dané zemi, tak to hraje samozřejmě roli,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Münich.

Studie srovnává průměrné platy učitelů na druhém stupni základních škol s průměrnými platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. V minulých letech činily příjmy učitelů v Česku jen 61% průměrného výdělku ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom dosahoval 91%. Plat německých učitelů činil 99 % průměrného výdělku. Česko tak vyšlo ze všech 36 zemí nejhůře. Čeští učitelé mají i nejmenší rozdíl mezi nástupním platem a jejich příjmem po 15 letech praxe.

„Zásadně jsme se z posledního místa srovnání se zeměmi OECD a Evropské unie neposunuli,” uvedl Münich.

Pedagogové se v mnoha evropských krajinách dále profesně rozvíjí. Například na Slovensku je účast na dalším profesním rozvoji spojena s kariérním růstem a zvyšováním platu. Řada evropských škol je také povinna svým pedagogům poskytnout plán profesního rozvoje.

Pracovní doba učitelů se pohybuje v rozmezí 35 – 40 hodin týdně, přičemž doba výuky je zhruba 17 hodin. Pedagogický pracovníci mají osm týdnů dovolené, kterou si musejí vybrat v období letních prázdnin. V Polsku délka dovolené souvisí s počtem odpracovaných let.

Münich tvrdí, že odbory stávkují za správnou věc, ale dva roky poté, co se věci začaly poměrně významně měnit a platy začaly výrazně růst. „Poprvé, možná dokonce v historii, jsou slibované nárůsty platů propsané i do střednědobých výhledů státního rozpočtu, což v minulosti nebylo. V rozpočtu na příští rok, který teď projednává sněmovna, už jsou čísla, která by měla zajistit zvyšování platů v letech 2021 a 2022. To je oproti minulosti zlepšení situace.“

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství oecd evropa stávka Česká republika EU (Evropská unie) Ekonomika finance Vysoké školy učitelé

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 5 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřel filmař Roger Corman, mentor mnoha největších hollywoodských hvězd

Roger Corman, přezdívaný „Král B-filmů“, zemřel ve věku 98 let. Corman byl klíčovou postavou v tvorbě nízkorozpočtových klasik jako „Malý obchod hrůz“ a „Napadení krabími monstry“ a také pomohl mnoha slavným hercům a režisérům začít svou kariéru v Hollywoodu.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy