Kvůli ruské okupaci ČSSR se upálil jako první. Znáte Siwiece?

SRPEN 1968 - Pokud se mluví o protestech spojených s násilnou okupací Československa vojsky pěti armád tehdejšího východního bloku, napadnou nás ihned jména dobrovolných obětí Jana Palacha či Jana Zajíce.

Od invaze vojsk NDR, Polska, Bulharska, Maďarska a především tehdejšího SSSR uplynulo 19 dní. Zatímco ulicemi měst v Československu křižovala těžká vojenská technika, v sousedním Polsku se zemědělci chystali na slavnostní ukončení zemědělské sezóny. Kdysi tolik populární dožínky byly organizovány pod záštitou Komunistické strany Polska v hlavním městě Varšavě. Na místním Stadionu Desetiletí to měla být velkolepá oslava, na níž se sešlo kromě politických a stranických špiček i na 100 000 lidí, kteří přihlíželi v ochozech kulturnímu programu. Tak tomu bylo 8. září 1968.

Jen málokdo v hledišti věnoval pozornost nenápadnému muži s knírkem, v brýlích s aktovkou v ruce. Z ní vyňal lahev, aktovku odložil a něčím se polil. Jak se později ukázalo, šlo o rozpouštědlo. Záhy z jeho šatů vyšlehly plameny a hořící člověk začal vykřikovat odsuzující hesla týkající se okupace Československa. Šokovaní kolemstojící sledovali úděsné divadlo, dvě osoby po několika okamžicích tuto živou pochodeň uhasili a předali popáleného muže zdravotníkům. 

Pokud chtěl tento člověk výrazně narušit probíhající program, neuspěl. Několik desítek lidí stojících poblíž jeho čin zaregistrovalo, ale drtivá většina z přítomných diváků většinou netušila, že k otřesnému činu došlo. Zraněný muž na varšavské klinice utrpěl popáleniny na 85% těla, čímž si vlastně podepsal rozsudek smrti. Skutečně po čtyřech dnech také zemřel.

Kdo byl onou první pochodní?

To už se vědělo, že jde o devětapadesátiletého úředníka družstva Win Ryszarda Siwiece (*7. 3. 1909). Otec pěti dětí však nejednal v náhlém popudu mysli. V aktovce, kterou před svým zapálením odložil, našla policie strojem napsané letáky, vybízející krajany k organizovanému odporu proti okupantům. Krátce nato byla na notářství objevena jeho závěť. Později se přišlo na to, že existuje memorandum zachycené na magnetofonový pásek, na němž Siwiec obvinil Sovětský svaz z přípravy další světové války. 

Zdroj: YouTube

Ač se to zdá prakticky nemožné, díky včasnému zásahu a značné rozlehlosti stadionu si podstatná část návštěvníků Ryszardova činu nevšimla, jak už jsme uvedli. Proto polská tajná policie, která Siwiece po dobu jeho umírání v nemocnici hlídala, mohla de facto jeho čin zatajit. Dokonce i polská sekce Rádia Svobodná Evropa pochybovala o věrohodnosti svědectví, že se na Stadionu Desetiletí upálil člověk, takže zprávu, kterou obdržela několik dní po jeho úmrtí dokonce považovala za provokaci a rozhodla ji dále nešířit. 

Dozvuky Siwiecova činu

Teprve poté, co došlo k další tragické události v Praze a po smrti Jana Palacha (jehož čin byl údajně inspirován tím Siwiecovým) dorazila do sídla Rádia Svobodná Evropa v Mnichově tentokrát velmi podrobná zpráva o motivu a průběhu Siwiecova činu. Nebylo vůbec podstatné, že šlo o anonymní zdroj, redakce polské sekce RSE v březnu 1969 dodatečně celý incident popsala ve svém vysílání popsala. 

Ryszard Siwiec byl pochován v Přemyšli, kde od roku 1936 žil (narodil se v průmyslovém městě Debica a nějaký čas žil s rodinou ve Lvově). Jeho rodina pochopitelně neměla možnost čin svého příbuzného jakkoli komentovat, až po změně politických pořádků v zemi vydali jeho pozůstalí v roce 1981 pamětní spis, v němž byla obsažena i část jeho magnetofonového poselství. 

V roce 1991 byl vytvořen dokumentární film Usłyszcie mój krzyk, jehož tvůrce Maciej Drygas několik let sbíral materiály o Siwiecově činu. Název je totožný s poselstvím, které Ryszard nahrál na magnetofon, zajímavostí určitě je, že některé záběry pořízené pro Polskou filmovou kroniku zařazené do filmu pocházely z archivu tajné policie, která je pečlivě uchovávala, ale pochopitelně nikdy neodvysílala. A teprve v 21. století byly objeveny další filmové záznamy, které pořídili přímo příslušníci tajné polské policie.

Siwiec se posmrtně dočkal několika vyznamenání v různých zemích (Polsko, Slovensko), v České republice mu udělil Václav Havel Řád T. G. Masaryka, byl po něm pojmenován most v Přemyšli a na pražském Žižkově najdeme ulici jeho jména (od roku 2008), dnes v ní sídlí Ústav pro studium totalitních režímů. 

Stadion Desetiletí, který prožil rovněž pohnuté osudy, bylo to jeden čas dokonce obrovské tržiště, už dnes ve Varšavě nenajdeme. Sportovní areál, který byl vybudován v roce 1955, ustoupil před mistrovství Evropy ve fotbale novému Národnímu stadionu.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Zima, ilustrační fotografie.

V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava

Před 45 lety, počátkem roku 1979, udeřily nečekaně velmi silné mrazy. Zatímco ještě o Silvestru předchozího roku panovalo takřka jarní počasí, přes noc klesly teploty místy až o 30 stupňů! V Československu rázem nastal kalamitní stav: zamrzly zásoby uhlí a nebylo čím topit, kolabovala doprava, podniky musely omezit provoz, děti přestaly chodit do školy. Situace se zlepšila až koncem ledna 1979.

Více souvisejících

Československo okupace 1968 Ryszard Siwiec

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

včera

Počet útoků na pracovníky Úřadu práce stoupá. Část poboček se zavře

Úřad práce plánuje v příštím roce uzavřít část svých menších poboček po celé republice. Podle generálního ředitele úřadu Daniela Krištofa se připravuje nový návrh sítě pracovišť, který by měl být schválen do konce roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy