SRPEN 1968 - Pokud se mluví o protestech spojených s násilnou okupací Československa vojsky pěti armád tehdejšího východního bloku, napadnou nás ihned jména dobrovolných obětí Jana Palacha či Jana Zajíce.
Od invaze vojsk NDR, Polska, Bulharska, Maďarska a především tehdejšího SSSR uplynulo 19 dní. Zatímco ulicemi měst v Československu křižovala těžká vojenská technika, v sousedním Polsku se zemědělci chystali na slavnostní ukončení zemědělské sezóny. Kdysi tolik populární dožínky byly organizovány pod záštitou Komunistické strany Polska v hlavním městě Varšavě. Na místním Stadionu Desetiletí to měla být velkolepá oslava, na níž se sešlo kromě politických a stranických špiček i na 100 000 lidí, kteří přihlíželi v ochozech kulturnímu programu. Tak tomu bylo 8. září 1968.
Jen málokdo v hledišti věnoval pozornost nenápadnému muži s knírkem, v brýlích s aktovkou v ruce. Z ní vyňal lahev, aktovku odložil a něčím se polil. Jak se později ukázalo, šlo o rozpouštědlo. Záhy z jeho šatů vyšlehly plameny a hořící člověk začal vykřikovat odsuzující hesla týkající se okupace Československa. Šokovaní kolemstojící sledovali úděsné divadlo, dvě osoby po několika okamžicích tuto živou pochodeň uhasili a předali popáleného muže zdravotníkům.
Pokud chtěl tento člověk výrazně narušit probíhající program, neuspěl. Několik desítek lidí stojících poblíž jeho čin zaregistrovalo, ale drtivá většina z přítomných diváků většinou netušila, že k otřesnému činu došlo. Zraněný muž na varšavské klinice utrpěl popáleniny na 85% těla, čímž si vlastně podepsal rozsudek smrti. Skutečně po čtyřech dnech také zemřel.
Kdo byl onou první pochodní?
To už se vědělo, že jde o devětapadesátiletého úředníka družstva Win Ryszarda Siwiece (*7. 3. 1909). Otec pěti dětí však nejednal v náhlém popudu mysli. V aktovce, kterou před svým zapálením odložil, našla policie strojem napsané letáky, vybízející krajany k organizovanému odporu proti okupantům. Krátce nato byla na notářství objevena jeho závěť. Později se přišlo na to, že existuje memorandum zachycené na magnetofonový pásek, na němž Siwiec obvinil Sovětský svaz z přípravy další světové války.
Ač se to zdá prakticky nemožné, díky včasnému zásahu a značné rozlehlosti stadionu si podstatná část návštěvníků Ryszardova činu nevšimla, jak už jsme uvedli. Proto polská tajná policie, která Siwiece po dobu jeho umírání v nemocnici hlídala, mohla de facto jeho čin zatajit. Dokonce i polská sekce Rádia Svobodná Evropa pochybovala o věrohodnosti svědectví, že se na Stadionu Desetiletí upálil člověk, takže zprávu, kterou obdržela několik dní po jeho úmrtí dokonce považovala za provokaci a rozhodla ji dále nešířit.
Dozvuky Siwiecova činu
Teprve poté, co došlo k další tragické události v Praze a po smrti Jana Palacha (jehož čin byl údajně inspirován tím Siwiecovým) dorazila do sídla Rádia Svobodná Evropa v Mnichově tentokrát velmi podrobná zpráva o motivu a průběhu Siwiecova činu. Nebylo vůbec podstatné, že šlo o anonymní zdroj, redakce polské sekce RSE v březnu 1969 dodatečně celý incident popsala ve svém vysílání popsala.
Ryszard Siwiec byl pochován v Přemyšli, kde od roku 1936 žil (narodil se v průmyslovém městě Debica a nějaký čas žil s rodinou ve Lvově). Jeho rodina pochopitelně neměla možnost čin svého příbuzného jakkoli komentovat, až po změně politických pořádků v zemi vydali jeho pozůstalí v roce 1981 pamětní spis, v němž byla obsažena i část jeho magnetofonového poselství.
V roce 1991 byl vytvořen dokumentární film Usłyszcie mój krzyk, jehož tvůrce Maciej Drygas několik let sbíral materiály o Siwiecově činu. Název je totožný s poselstvím, které Ryszard nahrál na magnetofon, zajímavostí určitě je, že některé záběry pořízené pro Polskou filmovou kroniku zařazené do filmu pocházely z archivu tajné policie, která je pečlivě uchovávala, ale pochopitelně nikdy neodvysílala. A teprve v 21. století byly objeveny další filmové záznamy, které pořídili přímo příslušníci tajné polské policie.
Siwiec se posmrtně dočkal několika vyznamenání v různých zemích (Polsko, Slovensko), v České republice mu udělil Václav Havel Řád T. G. Masaryka, byl po něm pojmenován most v Přemyšli a na pražském Žižkově najdeme ulici jeho jména (od roku 2008), dnes v ní sídlí Ústav pro studium totalitních režímů.
Stadion Desetiletí, který prožil rovněž pohnuté osudy, bylo to jeden čas dokonce obrovské tržiště, už dnes ve Varšavě nenajdeme. Sportovní areál, který byl vybudován v roce 1955, ustoupil před mistrovství Evropy ve fotbale novému Národnímu stadionu.
Související
105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik
V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava
Československo , okupace 1968 , Ryszard Siwiec
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák