Radikalismus a extremismus v ČR: Unikátní pohled do zákulisí

Reportáž - Dnes se v Praze pod záštitou ČVUT konala prezentace výsledků mezinárodního projektu Transversal Bridge, který se zabýval problémem radikalizace v kontextu Evropské unie. Jedním z hlavních témat tohoto projektu byla i problematika radikalizace a extremismu v České republice. Výsledky prezentovali Mgr. Miroslav Kučera a Mgr. David Mitrenga.

Vývoj extremismu

Projekt Transversal Bridge byl financován Evropskou komisí a probíhal během posledních dvou a půl let. Projekt se zabýval vytvořením nového strategického rámce pro boj s terorismem, ale i procesem radikalizace v Evropě a boje proti ní. Mapoval a analyzoval radikální skupiny, které v Evropě působí, a snažil se shromáždit informace, na základě kterých by mohly být identifikovány možné hrozby.

Do projektu se různými způsoby zapojily organizace z Velké Británie, Španělska, Itálie, Bulharska, Řecka a České republiky. Za Českou republiku se do projektu zapojilo České vysoké učení technické (ČVUT), které sbíralo data v rámci rozhovorů s pěti skupinami, které jsou považovány za extermistické nebo radikální. Tato data byla následně spolu s daty z ostatních zemí dále analyzována.

Jak bylo v rámci prezentace vysvětleno, v České republice došlo k nárůstu extremismu zejména v sociálně vyloučených lokalitách, a to po roce 2011. Zvýšila se i míra využívání internetu a sociálních sítí.

Hlavními tématy byla podle projektu v roce 2015 migrace a podpora či odmítání vlivu Ruska a politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina. Bylo také možné pozorovat přechod od extremismu k populismu.

Projevy extremismu

V rámci krajní pravice tak došlo k přesunu od protestů proti Romům k protestům proti muslimům. Krajní levice je podle projektu naopak charakterizována podporou migrantů zejména v podobě sbírek a pasivních protestů. Projekt také upozorňuje, že se populistická a islamofobní hnutí snaží vstoupit do politiky.

Podle projektu je mezi voliči populistických či krajních stran typická obava z budoucnosti. Často se také jedná o prvovoliče, jak ukázaly statistiky voleb v Německu.

Projekt upozorňuje, že aktivismus a případný extremismus není novým jevem, ale promítají se do něj nové prvky, jako je například technologický pokrok a internet, zejména pak sociální sítě.

Výsledky dále ukázaly, že napříč světem a Evropou roste nacionalismus. Dochází také k nárůstu extremismu, který se v současnosti projevuje zejména jako džihádismus, anarchismus, levicový extremismus či v rámci krajní pravice.

Extremismus v globálním měřítku

Celkově pak projekt pozoroval růst xenofobie, rasismu, antisemitismu, homofobie a intolerance. V souvislosti s tím roste i počet útoků na tyto skupiny, přičemž projekt varuje, že zde není dostatečná sociální odezva. Tato nenávist je také inspirována nebo prohlubována v reakci na teroristické útoky.

Je zajímavé, že ačkoliv projekt vysledoval rostoucí tendenci mezi útoky a růst násilí, počet akcí pořádaných krajní pravicí a levicí byl v roce 2015 v porovnání s rokem 2012 výrazně nižší. Podle údajů klesl i počet extremistických trestných činů. Naopak ale rostla aktivita na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Youtube.

Díky globalizaci a usnadnění komunikace se také prohlubuje mezinárodní spolupráce v rámci jednotlivých extremistických hnutí s podobnými či identickými cíli; jako příklad projekt uvedl spolupráci anarchistických hnutí v Itálii, Řecku, Španělsku a Chile.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Evropské peníze končí v některých případech u radikálů či extremistů, dokonce i u teroristů. Přímo v Evropském parlamentu na to poukázal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz u příležitosti konference nazvané Radikalizace a extremismus: Jak EU financuje svou vlastní hrozbu. Řeč přišla i na současnou migrační vlnu, která zatěžuje Česko.
Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Více souvisejících

radikalizace extremismus politika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy