Reportáž - Dnes se v Praze pod záštitou ČVUT konala prezentace výsledků mezinárodního projektu Transversal Bridge, který se zabýval problémem radikalizace v kontextu Evropské unie. Jedním z hlavních témat tohoto projektu byla i problematika radikalizace a extremismu v České republice. Výsledky prezentovali Mgr. Miroslav Kučera a Mgr. David Mitrenga.
Vývoj extremismu
Projekt Transversal Bridge byl financován Evropskou komisí a probíhal během posledních dvou a půl let. Projekt se zabýval vytvořením nového strategického rámce pro boj s terorismem, ale i procesem radikalizace v Evropě a boje proti ní. Mapoval a analyzoval radikální skupiny, které v Evropě působí, a snažil se shromáždit informace, na základě kterých by mohly být identifikovány možné hrozby.
Do projektu se různými způsoby zapojily organizace z Velké Británie, Španělska, Itálie, Bulharska, Řecka a České republiky. Za Českou republiku se do projektu zapojilo České vysoké učení technické (ČVUT), které sbíralo data v rámci rozhovorů s pěti skupinami, které jsou považovány za extermistické nebo radikální. Tato data byla následně spolu s daty z ostatních zemí dále analyzována.
Jak bylo v rámci prezentace vysvětleno, v České republice došlo k nárůstu extremismu zejména v sociálně vyloučených lokalitách, a to po roce 2011. Zvýšila se i míra využívání internetu a sociálních sítí.
Hlavními tématy byla podle projektu v roce 2015 migrace a podpora či odmítání vlivu Ruska a politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina. Bylo také možné pozorovat přechod od extremismu k populismu.
Projevy extremismu
V rámci krajní pravice tak došlo k přesunu od protestů proti Romům k protestům proti muslimům. Krajní levice je podle projektu naopak charakterizována podporou migrantů zejména v podobě sbírek a pasivních protestů. Projekt také upozorňuje, že se populistická a islamofobní hnutí snaží vstoupit do politiky.
Podle projektu je mezi voliči populistických či krajních stran typická obava z budoucnosti. Často se také jedná o prvovoliče, jak ukázaly statistiky voleb v Německu.
Projekt upozorňuje, že aktivismus a případný extremismus není novým jevem, ale promítají se do něj nové prvky, jako je například technologický pokrok a internet, zejména pak sociální sítě.
Výsledky dále ukázaly, že napříč světem a Evropou roste nacionalismus. Dochází také k nárůstu extremismu, který se v současnosti projevuje zejména jako džihádismus, anarchismus, levicový extremismus či v rámci krajní pravice.
Extremismus v globálním měřítku
Celkově pak projekt pozoroval růst xenofobie, rasismu, antisemitismu, homofobie a intolerance. V souvislosti s tím roste i počet útoků na tyto skupiny, přičemž projekt varuje, že zde není dostatečná sociální odezva. Tato nenávist je také inspirována nebo prohlubována v reakci na teroristické útoky.
Je zajímavé, že ačkoliv projekt vysledoval rostoucí tendenci mezi útoky a růst násilí, počet akcí pořádaných krajní pravicí a levicí byl v roce 2015 v porovnání s rokem 2012 výrazně nižší. Podle údajů klesl i počet extremistických trestných činů. Naopak ale rostla aktivita na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Youtube.
Díky globalizaci a usnadnění komunikace se také prohlubuje mezinárodní spolupráce v rámci jednotlivých extremistických hnutí s podobnými či identickými cíli; jako příklad projekt uvedl spolupráci anarchistických hnutí v Itálii, Řecku, Španělsku a Chile.
Související
Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit
Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém
radikalizace , extremismus , politika
Aktuálně se děje
před 19 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 48 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák