Radikalismus a extremismus v ČR: Unikátní pohled do zákulisí

Reportáž - Dnes se v Praze pod záštitou ČVUT konala prezentace výsledků mezinárodního projektu Transversal Bridge, který se zabýval problémem radikalizace v kontextu Evropské unie. Jedním z hlavních témat tohoto projektu byla i problematika radikalizace a extremismu v České republice. Výsledky prezentovali Mgr. Miroslav Kučera a Mgr. David Mitrenga.

Vývoj extremismu

Projekt Transversal Bridge byl financován Evropskou komisí a probíhal během posledních dvou a půl let. Projekt se zabýval vytvořením nového strategického rámce pro boj s terorismem, ale i procesem radikalizace v Evropě a boje proti ní. Mapoval a analyzoval radikální skupiny, které v Evropě působí, a snažil se shromáždit informace, na základě kterých by mohly být identifikovány možné hrozby.

Do projektu se různými způsoby zapojily organizace z Velké Británie, Španělska, Itálie, Bulharska, Řecka a České republiky. Za Českou republiku se do projektu zapojilo České vysoké učení technické (ČVUT), které sbíralo data v rámci rozhovorů s pěti skupinami, které jsou považovány za extermistické nebo radikální. Tato data byla následně spolu s daty z ostatních zemí dále analyzována.

Jak bylo v rámci prezentace vysvětleno, v České republice došlo k nárůstu extremismu zejména v sociálně vyloučených lokalitách, a to po roce 2011. Zvýšila se i míra využívání internetu a sociálních sítí.

Hlavními tématy byla podle projektu v roce 2015 migrace a podpora či odmítání vlivu Ruska a politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina. Bylo také možné pozorovat přechod od extremismu k populismu.

Projevy extremismu

V rámci krajní pravice tak došlo k přesunu od protestů proti Romům k protestům proti muslimům. Krajní levice je podle projektu naopak charakterizována podporou migrantů zejména v podobě sbírek a pasivních protestů. Projekt také upozorňuje, že se populistická a islamofobní hnutí snaží vstoupit do politiky.

Podle projektu je mezi voliči populistických či krajních stran typická obava z budoucnosti. Často se také jedná o prvovoliče, jak ukázaly statistiky voleb v Německu.

Projekt upozorňuje, že aktivismus a případný extremismus není novým jevem, ale promítají se do něj nové prvky, jako je například technologický pokrok a internet, zejména pak sociální sítě.

Výsledky dále ukázaly, že napříč světem a Evropou roste nacionalismus. Dochází také k nárůstu extremismu, který se v současnosti projevuje zejména jako džihádismus, anarchismus, levicový extremismus či v rámci krajní pravice.

Extremismus v globálním měřítku

Celkově pak projekt pozoroval růst xenofobie, rasismu, antisemitismu, homofobie a intolerance. V souvislosti s tím roste i počet útoků na tyto skupiny, přičemž projekt varuje, že zde není dostatečná sociální odezva. Tato nenávist je také inspirována nebo prohlubována v reakci na teroristické útoky.

Je zajímavé, že ačkoliv projekt vysledoval rostoucí tendenci mezi útoky a růst násilí, počet akcí pořádaných krajní pravicí a levicí byl v roce 2015 v porovnání s rokem 2012 výrazně nižší. Podle údajů klesl i počet extremistických trestných činů. Naopak ale rostla aktivita na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Youtube.

Díky globalizaci a usnadnění komunikace se také prohlubuje mezinárodní spolupráce v rámci jednotlivých extremistických hnutí s podobnými či identickými cíli; jako příklad projekt uvedl spolupráci anarchistických hnutí v Itálii, Řecku, Španělsku a Chile.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Evropské peníze končí v některých případech u radikálů či extremistů, dokonce i u teroristů. Přímo v Evropském parlamentu na to poukázal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz u příležitosti konference nazvané Radikalizace a extremismus: Jak EU financuje svou vlastní hrozbu. Řeč přišla i na současnou migrační vlnu, která zatěžuje Česko.
Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Více souvisejících

radikalizace extremismus politika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy