Mnichovskou dohodu zneužilo Polsko, v říjnu 1938 zaútočilo na Těšínsko

HISTORIE – Slezská oblast Těšínska byla jakýmsi sudem se střelným prachem mezi Čechy a Poláky odedávna. V roce mnichovské zrady, tedy 1938, se územní spor opět naplno rozhořel. Polsko využilo mezinárodní situace a okleštěnému Československu zasadilo další úder.

Spor o oblast Těšínska, někdejšího Těšínského knížectví, se rozhořel mezi tehdy nově vzniklými státy, Československem a Polskem, již v roce 1918. Území Těšínska bylo specifické tím, že na něm byly zastoupeny v relativně podobném poměru Češi, Slezané, Poláci a Němci.

Československo muselo své nové hranice hájit zejména v roce 1919, kdy proběhla tzv. Sedmidenní válka. Konflikt se rozhořel z české strany kvůli nedodržení prozatímní dohody mezi oběma státy, Polsko ji tehdy porušilo tím, že na sporném území uspořádalo volby do polského Sejmu. Výsledkem válečné šarvátky bylo rozdělení území mezi Československo a Polsko arbitráží ve Spa v roce 1920.

Rozbroje a provokace iniciovali Čechoslováci i Poláci

V roce 1938, kdy stoupala agresivita a územní choutky sousedního Německa, se konfliktní území stalo opět jablkem sváru mezi Čechoslováky a Poláky. Důležitým aspektem znovuotevření sporné otázky byla otázka diplomacie. Polsko bylo diplomaticky obratnější, kromě smlouvy s Francií, kterou mělo i Československo, si v roce 1934 dojednalo pakt o neútočení s Německem. Československo ničím takovým nedisponovalo, nemělo smlouvu ani s Polskem.

Následně si Polsko a Poláci v československé části Těšínska začali připomínat výročí sedmidenní války, rozběhly se kampaně a sabotáže, které vyprovokovaly českou stranu. Jak v české, tak polské části docházelo k drobným konfliktům mezi Čechy a Poláky, Češi byli vypovídání z polské části Těšínska a naopak. Podle historiků přitom před rokem 1934 docházelo k relativně úspěšné asimilaci a čechizaci cizinců v české části, na druhé straně pro Čechy tak příznivé podmínky nepanovaly. 

Postupně na polské straně převážilo přesvědčení, že oblast celého Těšínska je odjakživa polskou sférou vlivu, a Polsku by se tak měla navrátit i část československá. Nároky ze strany Čechů nezaznívaly. Situace začala být kritickou počátkem roku 1938, kdy vznikl tzv. Svaz Poláků v Československu, který si kladl požadavky rozsáhle autonomie Těšínska.

Vzrůstající napětí s nelibostí pozoroval Sovětský svaz (SSSR), který v případě polského zásahu na území českého Těšínska hrozil vypovězením polsko-sovětské smlouvy o neútočení a následným napadením. Československá armáda v té době dobudovávala většinu opevnění, i na severní hranici s Polskem, předpokládalo se ovšem, že bude sloužit jako ochrana před Německem, nikoliv před Polskem.

Polsko anektovalo východní část československého Těšínska

Polsko nicméně nadále směřovalo k ozbrojenému vystoupení. Organizovalo také bojový výcvik československých Poláků. Polsko nakonec skutečně zformulovalo své územní nároky na oblast Těšínska – stalo se tak 21. září 1938, zhruba týden před podepsáním Mnichovské dohody, která okleštila Československo ve prospěch Německa. Polsko vyslalo na hranici armádní skupinu „Slezsko“ o síle téměř 36 tisíc mužů.

Po podepsání Mnichovské dohody, 30. září 1838, zaslalo Polsko ultimátum československé vládě o vydání požadovaných oblastí, počátkem října začala polská armáda obsazovat sporná území a anektovala východní část československého Těšínska – území okresu Fryštát a Český Těšín, i několik obcí z okresu Frýdek.

Ještě před obsazením se přitom prezident Beneš snažil nastávající konflikt uklidnit. Napsal dopis polskému prezidentovi Ignacy Mościckému, ve kterém navrhoval vztah vzájemné přátelské neutrality v nastávajícím konfliktu s Německem. Československo by za odměnu odstoupilo malou část sporného Těšínska Polsku. Území, které nakonec bylo obsazeno, bylo větší. Navíc nadpoloviční většinu obyvatel tvořili příslušníci českého národa, Němci byli taktéž zastoupeni. I jim byla povinně určena polština jakožto úřední jazyk, byli diskriminováni a následně donuceni k odchodu do Československa.

Poláci se Těšínska nechtěli vzdát ani po válce

Svůj vliv se Poláci následně snažili uplatnit i v oblasti Podkarpatské Rusi v rámci operace Sochor. Proti těmto snahám se postavila česká odbojová skupina Slezský odboj, která se taktéž snažila o znovunabytí území československého Těšínska. Aktivita odboje měla kontraproduktivní účinek, vedla k větší perzekuci a polonizaci (popolštění) československého obyvatelstva na sporném území. Německé a Slezské obyvatelstvo se zase dožadovalo připojení k Německu, dokonce založili bojovou organizaci Jablunkov.

Polsku oblast Těšínska patřila necelý rok, po jeho porážce ze strany Hitlerovského Německa byla oblast obsazena německou armádou. Těšínsko se jako celek připojilo ke Třetí říši, existovaly však i úvahy ze strany Německa o připojení území československého Těšínska k Protektorátu. Po druhé světové válce se sporná otázka otevřela znovu. Situaci uklidnil Sovětský svaz, jež zprostředkoval uzavření smlouvy o přátelství a vzájemné pomoci mez Polskem a Československem.

Napětí však přetrvávalo, posilovala ho i polská kampaň, která otevřela myšlenku připojení celého Těšínska Polsku. Spory definitivně ukončilo až uzavření smlouvy o konečném vytyčení státních hranic z Varšavy roku 1958. Hranice se tak vrátila do podoby, jež byla stanovená arbitráží ve Spa v roce 1920, a jež se blíží toku řeky Olše. Některé nacionalistické hlasy Poláků o znovupřipojení české části Těšínska k Polsku jsou však slyšet i v dnešních dnech. 

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Německo Československo válka hranice II. světová válka

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy