Banga posílá Čechům emotivní vzkaz: Jak je sakra možný, že mi lidi píšou, že mám jít do plynu? Nikdy se nestanu plnohodnotným občanem

Praha – Je šílené, že Češi dnes mluví o tom, že je třeba obnovit koncentrační tábory, říká Patrik Banga, bývalý redaktor České televize, který nyní působí na serveru iDNES.cz. Na sociálních sítích zveřejnil velmi emotivní příspěvek, který se zabývá koncentračním táborem v Letech i nálad ve společnosti.

Banga zareagoval na diskuzi, která se v posledních dnech vede nejen „Už asi po třetí za posledních několik hodin čtu názor, že se mají obnovit koncentrační tábory. Zcela nepřekvapivě byl jeden z nich na facebookovém profilu Tomia Okamury. A už několik desítek hodin přemýšlím, zda k tomu vlastně můžu něco říct, protože jsem se dostal do stadia, kdy se bojím cokoliv říct, protože jakmile něco řeknu, začnou mi chodit nenávistné rasistické maily a vzkazy, které mě znechucují tak, že jsem přestal i blogovat na blogu, který sám vedu,“ přiznal Banga.

To, že v si roce 2018 může v českém prostředí přečíst, že je třeba obnovit koncentráky, mu prý přijde šílené. „Přijde mi šílené, že si někdo vůbec může dovolit zpochybnit romský holocaust a tvrdit, že se vlastně nestal. Neznám nikoho z Romů, kdo by neměl někoho v koncentračním táboře a neznám nikoho, kdo by tím nebyl nějak poznamenaný,“ přiznal novinář.

On sám prý nepoznal dědu ani babičku. „Přišel jsem o ty momenty, kdy si prarodiče hrají s dětmi. Můj děda mě nemohl brát na čundry, nebo mě učit hrát na housle. A nemohl proto, že umřel na následky týrání v koncentráku. A teď někdo přijde a začne vyprávět, že koncentrák vlastně nebyl koncentrákem a že lidi tam byli proto, že se jim nechtělo pracovat. To je stejné, jako kdybych si dovolil tvrdit, že Češi v odboji si za svou smrt mohli sami. Kdyby tohle totiž někdo řekl, tak skončí zcela po právu v báni. Nebo s monoklem,“ píše Banga na sociálních sítích.

Jenže v případě Romů jsou podle něj nálady jiné. „Když se to řekne o Romech, tak se začne psát, že se mají obnovit koncentráky. A fakt přemýšlím nad tím, jak se tohle v civilizované společnosti může stát. Čím to je? Je to sakra tím, že jeden z představitelů nejsilnějších politických tady zcela bezostyšně lže a protože to dělá on, mají ostatní pocit, že to můžou dělat taky? Jak je sakra možný, že mi lidi v roce 2018 píšou, že mám jít do plynu? Jak je sakra možný, že ať dělám co dělám, nikdy se tady nestanu plnohodnotným občanem? Co mám už sakra udělat proto, abych nemusel celej život koukat na to, jak mě někdo škatulkuje?“ ptá se novinář romského původu.

Poukazuje na to, že vystudoval na soukromé škole a za vlastní peníze, celý život pracuje, nikdy od státu nic nebral a odvedl takové peníze, že si předplatil důchod, kterého se stejně nedožije. „Onemocněl jsem a nikdy jsem nešel marodit. I při chemoterapiích (stejně jako zrovna teď) jsem chodil do práce a odváděl ze své práce peníze státu. A i po tom všem mě tady bude škatulkovat člověk, co je schopnej nehorázně lhát do médií a ještě si na tom budovat kariéru. Tak co je sakra špatně?“ zajímá ho.

„Já do p*dele čekám už dvacet let na to, až nějakej představitel Česka přijde a řekne pravdu o omluví se za to, co se dělo v Letech. Proč sakra už někdo na rovinu neřekne, že to byli místní četníci a nikoliv jen Němci, kdo měl na svědomí romskou krev? Aby bylo jasno. Romáky tady skoro vyvraždili. Moji prarodiče museli utíkat do lesů a když to nedokázali, skončili v koncentráku nebo mrtví. A kdykoliv čtu nějakýho rasistickýho k*eténa, tak lituju toho, že nejsme v Německu, kde by za tyhle s*ačky dostal deset let natvrdo,“ píše velmi emotivně Banga.

Jenže v Česku to podle něj chodí jinak. „Stalo se standardem, že po ránu čtu, že mám jít do plynu, nebo do Indie v tom lepším případě. Stalo se standardem, že když se nám podaří dostat před soud člověka, který vyhrožoval desítkám dalších lidí a dokonce si objednal vraždu, musíme čelit dalším a dalším nadávkám a výhrůžkám. A já už si na to normálně zvykl. A to je fakt lidská tragédie. Slušnost se vytratila. Místo toho vládne lež a nenávist. A z toho se mi fakt chce zvracet,“ přiznává Banga.

Související

Více souvisejících

Patrik Banga Romové Koncentrační tábor Lety rasismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy