To by si nezasloužil ani Ovčáček, snad je Zeman spokojen. Reakce na vraždu slovenského novináře jsou brutální

Praha/Bratislava - Motivem vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka byla s největší pravděpodobností jeho investigativní novinářská práce, informoval slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Kuciak se stal obětí vraždy spolu se svou partnerkou ve svém bydlišti. Jde o první případ vraždy novináře v novodobé historii Slovenska. Vražda vyvolala zděšené reakce také v Česku. Vyjadřují se k ní nejen novináři, ale i politici.

„Čtu o vraždě 27letého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jsem v šoku. Jestli se potvrdí, že to souvisí s jeho prací, je to šílené. V životě by mě nenapadlo, že se něco podobného může v roce 2018 na Slovensku stát. Násilí proti novinářům naprosto odsuzuji,“ uvedl na sociálních sítích český premiér v demisi Andrej Babiš.

„Byl stejně starý jako můj syn... Myslím na jeho rodiče a neumím si představit větší utrpení. Tahle zrůdnost musí být potrestána. Evropa nesmí být místo, kde se za svobodu slova platí životem," nebere si servítky šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. 

„Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky je strašná událost. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodině a pozůstalým. U nás někteří politici mluví o likvidaci novinářů, nebo verbální agresí jejich práci napadají. Tahle rétorika je zvrhlá a vidíme, kam až může zajít," varuje místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

„Zaplatit za hledání pravdy životem, to jsme zažívali minulosti. Domníval jsem se, že tato doba je už dávno za námi. Vypadá to, že v bývalém Československu přituhuje," myslí si europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda. 

Po 30 letech ve veřejném prostoru mám s novináři lecjaké zkušenosti, a ne vždycky povzbudivé. Ani na vteřinu by mě ale nenapadlo byť žertovat o likvidaci jejích aktérů. Vražda slovenského novináře je i násilím na každém z nás. Atentátem vůči naději na fungující demokracii.

— Michal Horáček (@m_horacek) 26. února 2018

Lidovecký poslanec Marian Jurečka pak v souvislosti s vraždou slovenského novináře poukázal na některé výroky prezidenta Miloše Zemana. „Vtipkování Zemana s Putinem, že novináři by se měli likvidovat, dnes vidíme bohužel v praxi, když byl na Slovensku zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak a jeho partnerka. Bylo mu 27 let. Je neuvěřitelné a nepřijatelné, že toto kdokoliv říká, natož prezident,“ poznamenal Jurečka.

Podobně se vyjádřili i další. „Když prezident Zeman říká, že by se novináři měli likvidovat a chlubí se maketou samopalu "na novináře", tak předpokládám, že je spokojen, když na Slovensku právě zavraždili investigativního novináře rozkrývajícího korupční schémata mafie vůči slovenské vládní straně Smer,“ poznamenal Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty.

Předseda ODS Petr Fiala věří, že vrazi Kuciaka a jeho přítelkyně budou brzy dopadeni. „Jsem si jist, že brutální násilí nezastraší novináře od jejich práce ani na Slovensku, ani jinde ve světě," uvedl. 

„Věřím, že se nepotvrdí spekulace, že vražda souvisí s jeho profesí. Útoky na novináře považuji za naprosto nepřijatelné," sdělil ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO).

„Vražda mladého investigativního novináře a jeho partnerky ve vlastním domě. Nemám slov. Tohle se přece v demokratické a nám tak blízké zemi dít nemůže a nesmí,“ napsal na twitteru předseda STAN Petr Gazdík.

Tohle napsal investigativní novinář Ján Kuciak před měsícem. Věnoval se daňovým podvodům lidí, kteří měli blízko Smeru.Tento víkend byl ve svém domě i se svou partnerkou zavražděn. Bylo mu 27 let.https://t.co/r2i1l6nxSy pic.twitter.com/oSq5tKHoFp

— Jaroslav Cerman (@analnirodeo) 26. února 2018

Hodně ostrý pak byl známý režisér Jan Hřebejk. „To by si ani Jiří Ovčáček s Jaroslavem Kojzarem nezasloužili.. Humor stranou. Tohle je totiž už tam, kam směřujeme,“ upozornil.

Na podobná slova zareagoval i sám hradní mluvčí. „‪Je mimořádně nechutné, že někteří čeští politici a aktivisté zneužívají děsivou vraždu novináře na Slovensku k politickému boji a útokům," vzkázal Jiří Ovčáček. 

K vraždě kolegy se vyjádřila i řada českých novinářů. „Od novinářů z TK slovenské policie: Zavražděný novinář J. Kuciak podal v minulosti trestní oznámení kvůli vyhrůžkám, stěžoval si, že po 44 dnech nedostal od policie žádné vyjádření,“ uvedl reportér a moderátor České televize Michal Kubal.

Vražda novináře Jána Kuciaka mnou otřásla. Takovéto činy jsou i přímými útoky na svobodnou společnost. Novináři jsou právem považováni za hlídače demokracie. Věřím, že viníci budou dopadeni a potrestáni. Upřímnou soustrast pozůstalým.

— Jan Hamáček (@jhamacek) 26. února 2018

„Proti tomu, co se stalo na Slovensku, musí protestovat a vyžadovat dopadení a tvrdé potrestání vrahů a hlavně zadavatelů, všichni slušní lidé. Nejen novináři. Bez ohledu na to, z jaké jsou země. A také nerezignovat na odhalení napojení na vysoké politické představitele. A trvat na jejich tvrdém potrestání a konci v politice. A také všech, kteří neřešili dlouhodobé výhrůžky. Okamžitě musí odstoupit ministr vnitra a šéf policie. Ale i premiér. A ten mafián napojený na politiky má už od noci sedět ve vazbě. Je to otřesné. Ruské praktiky nemohou vyhrát. Je potřeba je zastavit. Upřímnou soustrast rodině a kolegům. Jsme s Vámi bratia Slováci!“ vzkázal na Slovensko novinář Jan Tuna.

„Je to strašná tragédie. Na tiskovce, která právě skončila, se slovenští novináři ptali svého policejního prezidenta, proč dopustil, aby se politici o novinářích vyjadřovali jako o nějaké nižší kastě, proč nedbal na výhrůžky, kterých se žurnalistům dostávalo, proč mohou politici a pochybní podnikatelé znehodnocovat jejich práci a vytvářet atmosféru obecné nenávisti k této profesi. Znám to z Ruska. Neustálé narážky prezidenta a dalších vysokých činovniků na to, jak novináři škodí, lžou, že to jsou vlastně vlastizrádci, prodejní lumpové placení Západem, prostě škůdci, vedly k sérii vražd nejlepších ruských žurnalistů. Vrcholem bylo, když Annu Politkovskou zastřelili na počest ruského lídra Vladimira Putina v den jeho narozenin. Ani nemusel nikomu dávat pokyn, to se přeci rozumí samo sebou, že tyhle lidi je třeba likvidovat. Věřím, že Slovensko to zvládne, že se slovenští kolegové dají dohromady s nejlepšími a čestnými policisty a najdou nejen vraha, ale i toho, kdo mu za to zaplatil. To se totiž v Rusku NIKDY nepovedlo. A teď co my, čeští pitomci a zrádci národa?" napsala na facebooku novinářka Petra Procházková. 

Obsáhleji se pak o vraždě rozepsal český investigativní novinář Jaroslav Kmenta. „Pokud vražda souvisí s prací novináře, bude to největší šílenost, do jaké se naši sousedi mohli dostat. Podotýkám, že od roku 2015 je na Slovensku nezvěstný reportér Hospodárských novín Miroslav Pejko. A v roce 2008 zmizel investigativní reportér Pavol Rýpal, exspolupracovník pořadu Reportéri slovenské televize,“ připomněl na sociálních sítích.

Cituje také z celosvětových statistik Mezinárodní federace novinářů, podle kterých bylo jen za rok 2017 zabito na světě při výkonu povolání minimálně 81 novinářů, nejvíce jich zemřelo v Mexiku. „K podobné situaci mohlo dojít i v České republice. V roce 2002 se připravovala vražda novinářky Sabiny Slonkové. Pokus o zabití naštěstí nevyšel. Nájemný vrah s přezdívkou "Citrón" ji oznámil policii. Z přípravy vraždy byl tehdy obviněn a později i odsouzen někdejší sekretář ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba,“ připomněl Kmenta.

„K dokonané vraždě došlo v roce 1992. Tehdy zabil nájemný vrah Václava Dvořáka z Kostelce nad Černými lesy. Případ byl po mnoha letech uzavřen s tím, že si jeho vraždu objednal kmotr František Mrázek. Dvořák nebyl novinářem, ale s novináři spolupracoval při odhalování podvodů Mrázka. V devadesátých letech si mafiáni, kteří byli obviněni z podvodů s lehkými topnými oleji, objednali vraždu novináře Blesku Stanislava Čecha. K vraždě nakonec nedošlo, ale pachatelé byli za její přípravu také odsouzeni,“ dodal známý novinář.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak Vražda Andrej Babiš Marian Jurečka (KDU-ČSL) Jakub Janda (Evropské hodnoty) Petr Gazdík Jan Hřebejk Michal Kubal Jan Tuna (novinář) Jaroslav Kmenta novináři Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy