Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští nespokojenci příliš zamíchat mocenskými kartami. Pro nejtěžší chvíle má však Čech vždy jeden malý trumf v rukávu. Je to jeho ostrovtip. Díky prozíravosti některých historiků se podařilo dochovat do dnešních dnů výplody lidového humoru z dob okupace.

V dnech po invazi byl veřejný prostor zahlcen satirami, vtípky a verši, které zlehčovaly ponižující okupaci země. Přestože se oficiální orgány snažily likvidovat stopy, zcela se jim to nepodařilo. Ať už se tragikomické projevy dostaly do rozhlasu, novin či jiného média nebo byly jen napsány vápnem na sloupech, zdech, korbách náklaďáků nebo pověšených na papírové tabulce dětského kočárku (ano i takhle se postupovalo proti okupantům). Naštěstí se našla skupina lidí, kteří si uvědomovali význačnost historického momentu a projevy lidového humoru zaznamenávali. Sbírky vznikly nejen ze soukromé iniciativy, ale shromažďování materiálu se věnovali i profesionální historici a archiváři. Mnohé dokumenty byly zničeny, ale na pokyn Archivní zprávy ministerstva vnitra měly být tyto archivní materiály zapečetěny a uloženy. V devadesátých letech se jim pak věnoval například historik Jindřich Pecka.

Nezapomínat na květináče!

Satirické anekdoty se objevily v souvislostech s jakýmkoliv aspektem společenského či přímo každodenního života. Na zdech restaurací se opakovaně objevoval nápis: Ignorujte okupanty! K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte. Naopak na květinářství útočil slogan: Zpráva TASS: Naše vojska byla v ČSSR vítána květinami: my dodáváme: Ale byly v květináčích. Anekdota parafrázuje styl dobového zpravodajství. Agentura TASS byla Tisková agentura Sovětského svazu, čili obdoba např. agentury Reuters pro země východního bloku.

Rady Mistra Jana Husa

Hojně se samozřejmě neznámí autoři humorných vyjádření obraceli do historie. Jako obvykle se největší pozornost obracela k husitskému období a to také díky tomu, že jméno Mistr Jan Hus se rýmovalo s Rus, například zde: Že je zrádce bratr Rus, vzkazuje vám Mistr Hus, jak se psalo na náměstí v Českých Budějovicích. Populární pak bylo marné přání: Kéž by noha Jana Husa do prdele kopla Rusa. O popularitě Jana Husa a husitů v české historické paměti není pochyb, ale je potřeba mít na paměti, že v roce 1968 byla většina obyvatelstva ideově stále přesvědčenými komunisty.

Soudruh Lenin doporučuje souložit

O tom svědčí i fakt, že nejvýznamnější historickou postavou a hrdinou anekdot srpna 1968 byl Vladimír Iljič Lenin, otec komunistické revoluce: Lenin by se styděl, kdyby vás tu viděl. Velmi zdařilá je anekdota, která se váže k Alexandru Dubčekovi, vůdci československého reformního komunismu. Po jeho únosu do Moskvy se jde v zoufalství poradit do Leninova mauzolea na Rudém náměstí, kde mumie Lenina leží k nahlédnutí dodnes. V anekdotě se Lenin probudí a Dubčekovi poradí, co mají Čechoslováci dělat: Souložit, souloži, souložit – až vás bude padesát miliónů, žeňte je, žeňte je, žeňte je. Vtip zcela jistě satirizuje bezradnost malého národa na kolbišti tragické mezinárodní politiky 20. století, ale jestli mohl také odkazovat k uvolněným mravům, které panovaly v počátcích revoluce za Lenina, jako například komunistické sdílení partnerek a partnerů podle hesla všechno všem, zůstane pravděpodobně nevyřešitelnou otázkou. Vtipnym rýmem byl obdařen i hlavní představitel normalizace Gustav Husák: "narodil se nový Rusák - jmenuje se Gustav Husák!"

Vlna humoru vyvolaná nemilosrdnou okupací Československa je hořkosladkým svědectvím doby. Poskytuje však materiál k zamyšlení i do dnešních časů, jelikož zcela nezávislý život malé země uprostřed Evropy je možný jen za určitých kompromisů. Na to myslel i autor následujícího konstatování: Na západ jsme se vysrali a z východu k nám přišlo hovno. Důkaz, že je země kulatá.

Související

Charles Dickens

Charles Dickens zemřel před 155 lety. Spisovatelův život provázely úspěchy i skandály

Kdo by neznal knihy jako je Oliver Twist, Kronika Pickwickova klubu nebo Vánoční koleda. Devátého červnového dne roku 1870, tedy před 155 lety, zemřel jejich autor a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů viktoriánské éry – Charles Dickens. Jeho díla sklízela úspěch, protože do nich vložil své smutné zkušenosti z dětství, které byly mnohým čtenářům vlastní. Traumata z útlého věku však slavnému romanopisci způsobila i velké problémy a skandály. 
Chemické zbraně Analýza

Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé

Před 35 lety podepsali George H. W. Bush a Michail Gorbačov dohodu o zastavení výroby chemických zbraní a odstartovali proces celosvětové likvidace tohoto druhu zbraní hromadného ničení. Dnes však Spojené státy obviňují Rusko i Súdán z jejich nasazení v ozbrojených konfliktech. O jejich získání navíc usilují teroristické organizace, z nichž některé je dokonce úspěšně použily. Chemické zbraně i po třech dekádách zůstávají bezprostředním bezpečnostním rizikem.

Více souvisejících

historie okupace 1968 Srpen 1968 Vladimír Iljič Lenin Sovětský svaz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

Írán

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

včera

včera

Prezident Trump promlouvá k národu po americkém bombardování íránských jaderných zařízení

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně

Příměří mezi Íránem a Izraelem, které Donald Trump okázale prezentuje jako vlastní triumf, ve skutečnosti přikrývá doutnající sud prachu jen velice chatrným víkem. Po raketových salvách a absolutním znemožnění íránského letectva i protivzdušné obrany nepřichází mír, ale iluze klidu, která sotva maskuje realitu. Zakořeněná nenávist, aktivní zástupné síly a cílené snahy Teheránu o zničení Izraele i vývoj jaderné zbraně napovídají, že další – a horší – konflikt je jen otázkou času.

včera

Donald Trump

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde

Prezident USA Donald Trump triumfálně vyhlásil konec dalšího konfliktu na Blízkém východě a sám sebe vykreslil jako strůjce historického míru. Po masivním útoku amerických bombardérů na tři klíčové íránské jaderné a vojenské cíle přišla odvetná reakce Teheránu jen v omezené podobě – a Trump ji ihned označil za známku toho, že Írán nechce pokračovat v eskalaci. Vzápětí oznámil dohodu o příměří mezi Íránem a Izraelem.

včera

Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska

Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy