Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští nespokojenci příliš zamíchat mocenskými kartami. Pro nejtěžší chvíle má však Čech vždy jeden malý trumf v rukávu. Je to jeho ostrovtip. Díky prozíravosti některých historiků se podařilo dochovat do dnešních dnů výplody lidového humoru z dob okupace.

V dnech po invazi byl veřejný prostor zahlcen satirami, vtípky a verši, které zlehčovaly ponižující okupaci země. Přestože se oficiální orgány snažily likvidovat stopy, zcela se jim to nepodařilo. Ať už se tragikomické projevy dostaly do rozhlasu, novin či jiného média nebo byly jen napsány vápnem na sloupech, zdech, korbách náklaďáků nebo pověšených na papírové tabulce dětského kočárku (ano i takhle se postupovalo proti okupantům). Naštěstí se našla skupina lidí, kteří si uvědomovali význačnost historického momentu a projevy lidového humoru zaznamenávali. Sbírky vznikly nejen ze soukromé iniciativy, ale shromažďování materiálu se věnovali i profesionální historici a archiváři. Mnohé dokumenty byly zničeny, ale na pokyn Archivní zprávy ministerstva vnitra měly být tyto archivní materiály zapečetěny a uloženy. V devadesátých letech se jim pak věnoval například historik Jindřich Pecka.

Nezapomínat na květináče!

Satirické anekdoty se objevily v souvislostech s jakýmkoliv aspektem společenského či přímo každodenního života. Na zdech restaurací se opakovaně objevoval nápis: Ignorujte okupanty! K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte. Naopak na květinářství útočil slogan: Zpráva TASS: Naše vojska byla v ČSSR vítána květinami: my dodáváme: Ale byly v květináčích. Anekdota parafrázuje styl dobového zpravodajství. Agentura TASS byla Tisková agentura Sovětského svazu, čili obdoba např. agentury Reuters pro země východního bloku.

Rady Mistra Jana Husa

Hojně se samozřejmě neznámí autoři humorných vyjádření obraceli do historie. Jako obvykle se největší pozornost obracela k husitskému období a to také díky tomu, že jméno Mistr Jan Hus se rýmovalo s Rus, například zde: Že je zrádce bratr Rus, vzkazuje vám Mistr Hus, jak se psalo na náměstí v Českých Budějovicích. Populární pak bylo marné přání: Kéž by noha Jana Husa do prdele kopla Rusa. O popularitě Jana Husa a husitů v české historické paměti není pochyb, ale je potřeba mít na paměti, že v roce 1968 byla většina obyvatelstva ideově stále přesvědčenými komunisty.

Soudruh Lenin doporučuje souložit

O tom svědčí i fakt, že nejvýznamnější historickou postavou a hrdinou anekdot srpna 1968 byl Vladimír Iljič Lenin, otec komunistické revoluce: Lenin by se styděl, kdyby vás tu viděl. Velmi zdařilá je anekdota, která se váže k Alexandru Dubčekovi, vůdci československého reformního komunismu. Po jeho únosu do Moskvy se jde v zoufalství poradit do Leninova mauzolea na Rudém náměstí, kde mumie Lenina leží k nahlédnutí dodnes. V anekdotě se Lenin probudí a Dubčekovi poradí, co mají Čechoslováci dělat: Souložit, souloži, souložit – až vás bude padesát miliónů, žeňte je, žeňte je, žeňte je. Vtip zcela jistě satirizuje bezradnost malého národa na kolbišti tragické mezinárodní politiky 20. století, ale jestli mohl také odkazovat k uvolněným mravům, které panovaly v počátcích revoluce za Lenina, jako například komunistické sdílení partnerek a partnerů podle hesla všechno všem, zůstane pravděpodobně nevyřešitelnou otázkou. Vtipnym rýmem byl obdařen i hlavní představitel normalizace Gustav Husák: "narodil se nový Rusák - jmenuje se Gustav Husák!"

Vlna humoru vyvolaná nemilosrdnou okupací Československa je hořkosladkým svědectvím doby. Poskytuje však materiál k zamyšlení i do dnešních časů, jelikož zcela nezávislý život malé země uprostřed Evropy je možný jen za určitých kompromisů. Na to myslel i autor následujícího konstatování: Na západ jsme se vysrali a z východu k nám přišlo hovno. Důkaz, že je země kulatá.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie okupace 1968 Srpen 1968 Vladimír Iljič Lenin Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 31 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy