Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští nespokojenci příliš zamíchat mocenskými kartami. Pro nejtěžší chvíle má však Čech vždy jeden malý trumf v rukávu. Je to jeho ostrovtip. Díky prozíravosti některých historiků se podařilo dochovat do dnešních dnů výplody lidového humoru z dob okupace.

V dnech po invazi byl veřejný prostor zahlcen satirami, vtípky a verši, které zlehčovaly ponižující okupaci země. Přestože se oficiální orgány snažily likvidovat stopy, zcela se jim to nepodařilo. Ať už se tragikomické projevy dostaly do rozhlasu, novin či jiného média nebo byly jen napsány vápnem na sloupech, zdech, korbách náklaďáků nebo pověšených na papírové tabulce dětského kočárku (ano i takhle se postupovalo proti okupantům). Naštěstí se našla skupina lidí, kteří si uvědomovali význačnost historického momentu a projevy lidového humoru zaznamenávali. Sbírky vznikly nejen ze soukromé iniciativy, ale shromažďování materiálu se věnovali i profesionální historici a archiváři. Mnohé dokumenty byly zničeny, ale na pokyn Archivní zprávy ministerstva vnitra měly být tyto archivní materiály zapečetěny a uloženy. V devadesátých letech se jim pak věnoval například historik Jindřich Pecka.

Nezapomínat na květináče!

Satirické anekdoty se objevily v souvislostech s jakýmkoliv aspektem společenského či přímo každodenního života. Na zdech restaurací se opakovaně objevoval nápis: Ignorujte okupanty! K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte. Naopak na květinářství útočil slogan: Zpráva TASS: Naše vojska byla v ČSSR vítána květinami: my dodáváme: Ale byly v květináčích. Anekdota parafrázuje styl dobového zpravodajství. Agentura TASS byla Tisková agentura Sovětského svazu, čili obdoba např. agentury Reuters pro země východního bloku.

Rady Mistra Jana Husa

Hojně se samozřejmě neznámí autoři humorných vyjádření obraceli do historie. Jako obvykle se největší pozornost obracela k husitskému období a to také díky tomu, že jméno Mistr Jan Hus se rýmovalo s Rus, například zde: Že je zrádce bratr Rus, vzkazuje vám Mistr Hus, jak se psalo na náměstí v Českých Budějovicích. Populární pak bylo marné přání: Kéž by noha Jana Husa do prdele kopla Rusa. O popularitě Jana Husa a husitů v české historické paměti není pochyb, ale je potřeba mít na paměti, že v roce 1968 byla většina obyvatelstva ideově stále přesvědčenými komunisty.

Soudruh Lenin doporučuje souložit

O tom svědčí i fakt, že nejvýznamnější historickou postavou a hrdinou anekdot srpna 1968 byl Vladimír Iljič Lenin, otec komunistické revoluce: Lenin by se styděl, kdyby vás tu viděl. Velmi zdařilá je anekdota, která se váže k Alexandru Dubčekovi, vůdci československého reformního komunismu. Po jeho únosu do Moskvy se jde v zoufalství poradit do Leninova mauzolea na Rudém náměstí, kde mumie Lenina leží k nahlédnutí dodnes. V anekdotě se Lenin probudí a Dubčekovi poradí, co mají Čechoslováci dělat: Souložit, souloži, souložit – až vás bude padesát miliónů, žeňte je, žeňte je, žeňte je. Vtip zcela jistě satirizuje bezradnost malého národa na kolbišti tragické mezinárodní politiky 20. století, ale jestli mohl také odkazovat k uvolněným mravům, které panovaly v počátcích revoluce za Lenina, jako například komunistické sdílení partnerek a partnerů podle hesla všechno všem, zůstane pravděpodobně nevyřešitelnou otázkou. Vtipnym rýmem byl obdařen i hlavní představitel normalizace Gustav Husák: "narodil se nový Rusák - jmenuje se Gustav Husák!"

Vlna humoru vyvolaná nemilosrdnou okupací Československa je hořkosladkým svědectvím doby. Poskytuje však materiál k zamyšlení i do dnešních časů, jelikož zcela nezávislý život malé země uprostřed Evropy je možný jen za určitých kompromisů. Na to myslel i autor následujícího konstatování: Na západ jsme se vysrali a z východu k nám přišlo hovno. Důkaz, že je země kulatá.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie okupace 1968 Srpen 1968 Vladimír Iljič Lenin Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy