Sovětská invaze očima Čechů: Co dělali obyčejní lidé po příjezdu tanků?

Vzhledem k rozložení sil během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu, nemohli českoslovenští nespokojenci příliš zamíchat mocenskými kartami. Pro nejtěžší chvíle má však Čech vždy jeden malý trumf v rukávu. Je to jeho ostrovtip. Díky prozíravosti některých historiků se podařilo dochovat do dnešních dnů výplody lidového humoru z dob okupace.

V dnech po invazi byl veřejný prostor zahlcen satirami, vtípky a verši, které zlehčovaly ponižující okupaci země. Přestože se oficiální orgány snažily likvidovat stopy, zcela se jim to nepodařilo. Ať už se tragikomické projevy dostaly do rozhlasu, novin či jiného média nebo byly jen napsány vápnem na sloupech, zdech, korbách náklaďáků nebo pověšených na papírové tabulce dětského kočárku (ano i takhle se postupovalo proti okupantům). Naštěstí se našla skupina lidí, kteří si uvědomovali význačnost historického momentu a projevy lidového humoru zaznamenávali. Sbírky vznikly nejen ze soukromé iniciativy, ale shromažďování materiálu se věnovali i profesionální historici a archiváři. Mnohé dokumenty byly zničeny, ale na pokyn Archivní zprávy ministerstva vnitra měly být tyto archivní materiály zapečetěny a uloženy. V devadesátých letech se jim pak věnoval například historik Jindřich Pecka.

Nezapomínat na květináče!

Satirické anekdoty se objevily v souvislostech s jakýmkoliv aspektem společenského či přímo každodenního života. Na zdech restaurací se opakovaně objevoval nápis: Ignorujte okupanty! K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte. Naopak na květinářství útočil slogan: Zpráva TASS: Naše vojska byla v ČSSR vítána květinami: my dodáváme: Ale byly v květináčích. Anekdota parafrázuje styl dobového zpravodajství. Agentura TASS byla Tisková agentura Sovětského svazu, čili obdoba např. agentury Reuters pro země východního bloku.

Rady Mistra Jana Husa

Hojně se samozřejmě neznámí autoři humorných vyjádření obraceli do historie. Jako obvykle se největší pozornost obracela k husitskému období a to také díky tomu, že jméno Mistr Jan Hus se rýmovalo s Rus, například zde: Že je zrádce bratr Rus, vzkazuje vám Mistr Hus, jak se psalo na náměstí v Českých Budějovicích. Populární pak bylo marné přání: Kéž by noha Jana Husa do prdele kopla Rusa. O popularitě Jana Husa a husitů v české historické paměti není pochyb, ale je potřeba mít na paměti, že v roce 1968 byla většina obyvatelstva ideově stále přesvědčenými komunisty.

Soudruh Lenin doporučuje souložit

O tom svědčí i fakt, že nejvýznamnější historickou postavou a hrdinou anekdot srpna 1968 byl Vladimír Iljič Lenin, otec komunistické revoluce: Lenin by se styděl, kdyby vás tu viděl. Velmi zdařilá je anekdota, která se váže k Alexandru Dubčekovi, vůdci československého reformního komunismu. Po jeho únosu do Moskvy se jde v zoufalství poradit do Leninova mauzolea na Rudém náměstí, kde mumie Lenina leží k nahlédnutí dodnes. V anekdotě se Lenin probudí a Dubčekovi poradí, co mají Čechoslováci dělat: Souložit, souloži, souložit – až vás bude padesát miliónů, žeňte je, žeňte je, žeňte je. Vtip zcela jistě satirizuje bezradnost malého národa na kolbišti tragické mezinárodní politiky 20. století, ale jestli mohl také odkazovat k uvolněným mravům, které panovaly v počátcích revoluce za Lenina, jako například komunistické sdílení partnerek a partnerů podle hesla všechno všem, zůstane pravděpodobně nevyřešitelnou otázkou. Vtipnym rýmem byl obdařen i hlavní představitel normalizace Gustav Husák: "narodil se nový Rusák - jmenuje se Gustav Husák!"

Vlna humoru vyvolaná nemilosrdnou okupací Československa je hořkosladkým svědectvím doby. Poskytuje však materiál k zamyšlení i do dnešních časů, jelikož zcela nezávislý život malé země uprostřed Evropy je možný jen za určitých kompromisů. Na to myslel i autor následujícího konstatování: Na západ jsme se vysrali a z východu k nám přišlo hovno. Důkaz, že je země kulatá.

Související

Přerov si připomene 265 obětí poválečného masakru z roku 1945 (Švédské šance).

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců

Po skončení druhé světové války se Češi mstili Němcům. Za válečné zločiny ovšem bohužel mnohdy trpěli ti občané německé národnosti, kteří se ničeho špatného nedopustili. V noci z 18. na 19. června 1945 došlo k největšímu z poválečných masakrů spáchaných na nevinných osobách. Na Švédských šancích nedaleko Přerova českoslovenští vojáci povraždili skupinu více než 250 Němců, Maďarů a Slováků. Z naprosté většiny byly mezi oběťmi ženy a děti. O tragické události se dlouho veřejně nesmělo mluvit, teprve po pádu komunistického režimu se jí začali zabývat historikové.

Více souvisejících

historie okupace 1968 Srpen 1968 Vladimír Iljič Lenin Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy