Rok historicky druhé přímé prezidentské volby nebo velkých osmičkových výročí je téměř za námi. Co nás čeká v roce 2019? Výrazně se změní struktury Evropské unie, své si k tomu ve volbách řeknou i čeští občané. Příští rok se však ponese i v duchu osudových devítek.
Půlstoletí bez Palacha
Hned 19. ledna uplyne půlstoletí od úmrtí Jana Palacha. Student Filozofické fakulty UK se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí upálil na protest proti potlačování základních práv a svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
O dvacet let později se na jeho počest odehrála řada občanských demonstrací, dnes označovaná jako Palachův týden. Šlo o největší soustředěný projev odporu proti komunistickému režimu od počátku 70. let a předzvěst listopadové revoluce a konce socialismu v Československu.
V lednu tak bude na programu řada vzpomínkových akcí. Už v loňském roce Palachův protestní čin připomněl ve svém filmu režisér Robert Sedláček.
Babišova „obhajoba“ a další stranické sjezdy
Na konci úvodního měsíce roku 2019 se v Ostravě uskuteční ideová schůze hnutí ANO, na níž členové strany připraví podklady pro volební sněm, který se 16. února 2019 uskuteční v Praze. Očekává se, že premiér a předseda hnutí Andrej Babiš na něm obhájí čelní stranickou funkci.
Formalitou naopak nebudou sjezdy sociálních a křesťanských demokratů. Ministr vnitra Jan Hamáček bude na březnovém sjezdu ČSSD obhajovat post předsedy strany s vědomím, že v ní pokračuje evidentní rozkol mezi několika frakcemi. Nedá se vyloučit, že se mu postaví bývalý místopředseda Jiří Zimola.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pak na březnovém sjezdu strany v Brně svou funkci ani obhajovat nebude. O post se chce ucházet třeba bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek nebo řadový poslanec Marek Výborný.
Tvrdý, či měkký brexit?
České republiky se výrazně dotkne i jedna březnová evropská událost. 29. března opustí Evropskou Unii Velká Británie. Takzvaný Brexit si Britové odsouhlasili v referendu na konci června 2016. I po dlouhých měsících jednání však stále není jasné, jak celá procedura britského odchodu proběhne.
Může dojít i na tzv. tvrdý brexit bez jakékoliv dohody mezi britskou vládou a Evropskou unií, na což se připravuje i kabinet Andreje Babiše. Přípravu „lex brexit“ dostal na starost ministr vnitra Jan Hamáček. V britském parlamentu se o dohodě bude hlasovat nejdřív v lednu.
Volby do Evropského parlamentu
V zemích „sedmadvacítky“ (počet členů EU po avizovaném odchodu VB – pozn.red.) se bude mezi 23. a 26. květnem hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Česká republika má v Bruselu a ve Štrasburku 21 mandátů, alespoň jeden bude obhajovat sedm politických subjektů.
Podle posledních průzkumů překonává nutnou hranici 5 % získaných hlasů jen pět politických stran a hnutí. Svůj mandát téměř jistě neobhájí europoslanec Petr Mach, jehož Svobodní se v preferencích pohybují kolem 1 %. Jistotu zastoupení v Evropském parlamentu by naopak měly mít ANO, ODS a nově i Pirátská strana.
Kiska skončí. Nahradí ho Kotleba?
Pro Českou republiku je samozřejmě důležitý i politický vývoj u našich východních sousedů na Slovensku. 15. června opustí po pěti letech ve funkci prezidentský post Andrej Kiska, který v březnových volbách odmítl obhajovat mandát.
Prosincové průzkumy označují za favority chemika a podnikatele Roberta Mistríka a předsedu strany MOST-HÍD a významnou osobnost maďarské menšiny Bélu Bugára. O post se však chce ucházet i kontroverzní nacionalistický poslanec a někdejší banskobystrický župan Marián Kotleba.
Výročí sametu
I nový slovenský prezident si pravděpodobně na podzim připomene jedno z nejvýznamnějších výročí v československých dějinách. 17. listopadu uplyne třicet let od začátku sametové revoluce, která vedla k pádu totalitního režimu a vlády jedné strany, Komunistické strany Československa.
Po uplynulém výročí století samostatného československého státu půjde během dvou let o druhou velkolepou oslavu s řadou vzpomínkových akcí po celé České i Slovenské republice.
Související

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
Česká republika , Jan Palach , sametová revoluce , Eurovolby , Brexit , Prezident SR , politické strany , 17. listopad 1989
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 25 minutami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 57 minutami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 2 hodinami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera
Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.
Zdroj: Libor Novák