2019: Radikální změny v Evropské unii i velká „devítková“ výročí

Rok historicky druhé přímé prezidentské volby nebo velkých osmičkových výročí je téměř za námi. Co nás čeká v roce 2019? Výrazně se změní struktury Evropské unie, své si k tomu ve volbách řeknou i čeští občané. Příští rok se však ponese i v duchu osudových devítek.

Půlstoletí bez Palacha

Hned 19. ledna uplyne půlstoletí od úmrtí Jana Palacha. Student Filozofické fakulty UK se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí upálil na protest proti potlačování základních práv a svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

O dvacet let později se na jeho počest odehrála řada občanských demonstrací, dnes označovaná jako Palachův týden. Šlo o největší soustředěný projev odporu proti komunistickému režimu od počátku 70. let a předzvěst listopadové revoluce a konce socialismu v Československu.

V lednu tak bude na programu řada vzpomínkových akcí. Už v loňském roce Palachův protestní čin připomněl ve svém filmu režisér Robert Sedláček.

Babišova „obhajoba“ a další stranické sjezdy

Na konci úvodního měsíce roku 2019 se v Ostravě uskuteční ideová schůze hnutí ANO, na níž členové strany připraví podklady pro volební sněm, který se 16. února 2019 uskuteční v Praze. Očekává se, že premiér a předseda hnutí Andrej Babiš na něm obhájí čelní stranickou funkci.

Formalitou naopak nebudou sjezdy sociálních a křesťanských demokratů. Ministr vnitra Jan Hamáček bude na březnovém sjezdu ČSSD obhajovat post předsedy strany s vědomím, že v ní pokračuje evidentní rozkol mezi několika frakcemi. Nedá se vyloučit, že se mu postaví bývalý místopředseda Jiří Zimola.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pak na březnovém sjezdu strany v Brně svou funkci ani obhajovat nebude. O post se chce ucházet třeba bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek nebo řadový poslanec Marek Výborný.

Tvrdý, či měkký brexit?

České republiky se výrazně dotkne i jedna březnová evropská událost. 29. března opustí Evropskou Unii Velká Británie. Takzvaný Brexit si Britové odsouhlasili v referendu na konci června 2016. I po dlouhých měsících jednání však stále není jasné, jak celá procedura britského odchodu proběhne.

Může dojít i na tzv. tvrdý brexit bez jakékoliv dohody mezi britskou vládou a Evropskou unií, na což se připravuje i kabinet Andreje Babiše. Přípravu „lex brexit“ dostal na starost ministr vnitra Jan Hamáček. V britském parlamentu se o dohodě bude hlasovat nejdřív v lednu.

Volby do Evropského parlamentu

V zemích „sedmadvacítky“ (počet členů EU po avizovaném odchodu VB – pozn.red.) se bude mezi 23. a 26. květnem hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Česká republika má v Bruselu a ve Štrasburku 21 mandátů, alespoň jeden bude obhajovat sedm politických subjektů.

Podle posledních průzkumů překonává nutnou hranici 5 % získaných hlasů jen pět politických stran a hnutí. Svůj mandát téměř jistě neobhájí europoslanec Petr Mach, jehož Svobodní se v preferencích pohybují kolem 1 %. Jistotu zastoupení v Evropském parlamentu by naopak měly mít ANO, ODS a nově i Pirátská strana.

Kiska skončí. Nahradí ho Kotleba?

Pro Českou republiku je samozřejmě důležitý i politický vývoj u našich východních sousedů na Slovensku. 15. června opustí po pěti letech ve funkci prezidentský post Andrej Kiska, který v březnových volbách odmítl obhajovat mandát.

Prosincové průzkumy označují za favority chemika a podnikatele Roberta Mistríka a předsedu strany MOST-HÍD a významnou osobnost maďarské menšiny Bélu Bugára. O post se však chce ucházet i kontroverzní nacionalistický poslanec a někdejší banskobystrický župan Marián Kotleba.

Výročí sametu

I nový slovenský prezident si pravděpodobně na podzim připomene jedno z nejvýznamnějších výročí v československých dějinách. 17. listopadu uplyne třicet let od začátku sametové revoluce, která vedla k pádu totalitního režimu a vlády jedné strany, Komunistické strany Československa.

Po uplynulém výročí století samostatného československého státu půjde během dvou let o druhou velkolepou oslavu s řadou vzpomínkových akcí po celé České i Slovenské republice.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Česká republika Jan Palach sametová revoluce Eurovolby Brexit Prezident SR politické strany 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 5 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 9 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 9 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 12 hodinami

Starliner nevzlétl. NASA a Boeing odložily plánovaný let s posádkou k ISS

Boeing na poslední chvíli odložil první let vesmírné lodi Starliner s astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, informovaly tiskové agentury. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem. Na palubě měli být dva Američané. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy