2019: Radikální změny v Evropské unii i velká „devítková“ výročí

Rok historicky druhé přímé prezidentské volby nebo velkých osmičkových výročí je téměř za námi. Co nás čeká v roce 2019? Výrazně se změní struktury Evropské unie, své si k tomu ve volbách řeknou i čeští občané. Příští rok se však ponese i v duchu osudových devítek.

Půlstoletí bez Palacha

Hned 19. ledna uplyne půlstoletí od úmrtí Jana Palacha. Student Filozofické fakulty UK se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí upálil na protest proti potlačování základních práv a svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

O dvacet let později se na jeho počest odehrála řada občanských demonstrací, dnes označovaná jako Palachův týden. Šlo o největší soustředěný projev odporu proti komunistickému režimu od počátku 70. let a předzvěst listopadové revoluce a konce socialismu v Československu.

V lednu tak bude na programu řada vzpomínkových akcí. Už v loňském roce Palachův protestní čin připomněl ve svém filmu režisér Robert Sedláček.

Babišova „obhajoba“ a další stranické sjezdy

Na konci úvodního měsíce roku 2019 se v Ostravě uskuteční ideová schůze hnutí ANO, na níž členové strany připraví podklady pro volební sněm, který se 16. února 2019 uskuteční v Praze. Očekává se, že premiér a předseda hnutí Andrej Babiš na něm obhájí čelní stranickou funkci.

Formalitou naopak nebudou sjezdy sociálních a křesťanských demokratů. Ministr vnitra Jan Hamáček bude na březnovém sjezdu ČSSD obhajovat post předsedy strany s vědomím, že v ní pokračuje evidentní rozkol mezi několika frakcemi. Nedá se vyloučit, že se mu postaví bývalý místopředseda Jiří Zimola.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pak na březnovém sjezdu strany v Brně svou funkci ani obhajovat nebude. O post se chce ucházet třeba bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek nebo řadový poslanec Marek Výborný.

Tvrdý, či měkký brexit?

České republiky se výrazně dotkne i jedna březnová evropská událost. 29. března opustí Evropskou Unii Velká Británie. Takzvaný Brexit si Britové odsouhlasili v referendu na konci června 2016. I po dlouhých měsících jednání však stále není jasné, jak celá procedura britského odchodu proběhne.

Může dojít i na tzv. tvrdý brexit bez jakékoliv dohody mezi britskou vládou a Evropskou unií, na což se připravuje i kabinet Andreje Babiše. Přípravu „lex brexit“ dostal na starost ministr vnitra Jan Hamáček. V britském parlamentu se o dohodě bude hlasovat nejdřív v lednu.

Volby do Evropského parlamentu

V zemích „sedmadvacítky“ (počet členů EU po avizovaném odchodu VB – pozn.red.) se bude mezi 23. a 26. květnem hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Česká republika má v Bruselu a ve Štrasburku 21 mandátů, alespoň jeden bude obhajovat sedm politických subjektů.

Podle posledních průzkumů překonává nutnou hranici 5 % získaných hlasů jen pět politických stran a hnutí. Svůj mandát téměř jistě neobhájí europoslanec Petr Mach, jehož Svobodní se v preferencích pohybují kolem 1 %. Jistotu zastoupení v Evropském parlamentu by naopak měly mít ANO, ODS a nově i Pirátská strana.

Kiska skončí. Nahradí ho Kotleba?

Pro Českou republiku je samozřejmě důležitý i politický vývoj u našich východních sousedů na Slovensku. 15. června opustí po pěti letech ve funkci prezidentský post Andrej Kiska, který v březnových volbách odmítl obhajovat mandát.

Prosincové průzkumy označují za favority chemika a podnikatele Roberta Mistríka a předsedu strany MOST-HÍD a významnou osobnost maďarské menšiny Bélu Bugára. O post se však chce ucházet i kontroverzní nacionalistický poslanec a někdejší banskobystrický župan Marián Kotleba.

Výročí sametu

I nový slovenský prezident si pravděpodobně na podzim připomene jedno z nejvýznamnějších výročí v československých dějinách. 17. listopadu uplyne třicet let od začátku sametové revoluce, která vedla k pádu totalitního režimu a vlády jedné strany, Komunistické strany Československa.

Po uplynulém výročí století samostatného československého státu půjde během dvou let o druhou velkolepou oslavu s řadou vzpomínkových akcí po celé České i Slovenské republice.

Související

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.
Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

Více souvisejících

Česká republika Jan Palach sametová revoluce Eurovolby Brexit Prezident SR politické strany 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 25 minutami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 57 minutami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy