Rok historicky druhé přímé prezidentské volby nebo velkých osmičkových výročí je téměř za námi. Co nás čeká v roce 2019? Výrazně se změní struktury Evropské unie, své si k tomu ve volbách řeknou i čeští občané. Příští rok se však ponese i v duchu osudových devítek.
Půlstoletí bez Palacha
Hned 19. ledna uplyne půlstoletí od úmrtí Jana Palacha. Student Filozofické fakulty UK se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí upálil na protest proti potlačování základních práv a svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
O dvacet let později se na jeho počest odehrála řada občanských demonstrací, dnes označovaná jako Palachův týden. Šlo o největší soustředěný projev odporu proti komunistickému režimu od počátku 70. let a předzvěst listopadové revoluce a konce socialismu v Československu.
V lednu tak bude na programu řada vzpomínkových akcí. Už v loňském roce Palachův protestní čin připomněl ve svém filmu režisér Robert Sedláček.
Babišova „obhajoba“ a další stranické sjezdy
Na konci úvodního měsíce roku 2019 se v Ostravě uskuteční ideová schůze hnutí ANO, na níž členové strany připraví podklady pro volební sněm, který se 16. února 2019 uskuteční v Praze. Očekává se, že premiér a předseda hnutí Andrej Babiš na něm obhájí čelní stranickou funkci.
Formalitou naopak nebudou sjezdy sociálních a křesťanských demokratů. Ministr vnitra Jan Hamáček bude na březnovém sjezdu ČSSD obhajovat post předsedy strany s vědomím, že v ní pokračuje evidentní rozkol mezi několika frakcemi. Nedá se vyloučit, že se mu postaví bývalý místopředseda Jiří Zimola.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pak na březnovém sjezdu strany v Brně svou funkci ani obhajovat nebude. O post se chce ucházet třeba bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek nebo řadový poslanec Marek Výborný.
Tvrdý, či měkký brexit?
České republiky se výrazně dotkne i jedna březnová evropská událost. 29. března opustí Evropskou Unii Velká Británie. Takzvaný Brexit si Britové odsouhlasili v referendu na konci června 2016. I po dlouhých měsících jednání však stále není jasné, jak celá procedura britského odchodu proběhne.
Může dojít i na tzv. tvrdý brexit bez jakékoliv dohody mezi britskou vládou a Evropskou unií, na což se připravuje i kabinet Andreje Babiše. Přípravu „lex brexit“ dostal na starost ministr vnitra Jan Hamáček. V britském parlamentu se o dohodě bude hlasovat nejdřív v lednu.
Volby do Evropského parlamentu
V zemích „sedmadvacítky“ (počet členů EU po avizovaném odchodu VB – pozn.red.) se bude mezi 23. a 26. květnem hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Česká republika má v Bruselu a ve Štrasburku 21 mandátů, alespoň jeden bude obhajovat sedm politických subjektů.
Podle posledních průzkumů překonává nutnou hranici 5 % získaných hlasů jen pět politických stran a hnutí. Svůj mandát téměř jistě neobhájí europoslanec Petr Mach, jehož Svobodní se v preferencích pohybují kolem 1 %. Jistotu zastoupení v Evropském parlamentu by naopak měly mít ANO, ODS a nově i Pirátská strana.
Kiska skončí. Nahradí ho Kotleba?
Pro Českou republiku je samozřejmě důležitý i politický vývoj u našich východních sousedů na Slovensku. 15. června opustí po pěti letech ve funkci prezidentský post Andrej Kiska, který v březnových volbách odmítl obhajovat mandát.
Prosincové průzkumy označují za favority chemika a podnikatele Roberta Mistríka a předsedu strany MOST-HÍD a významnou osobnost maďarské menšiny Bélu Bugára. O post se však chce ucházet i kontroverzní nacionalistický poslanec a někdejší banskobystrický župan Marián Kotleba.
Výročí sametu
I nový slovenský prezident si pravděpodobně na podzim připomene jedno z nejvýznamnějších výročí v československých dějinách. 17. listopadu uplyne třicet let od začátku sametové revoluce, která vedla k pádu totalitního režimu a vlády jedné strany, Komunistické strany Československa.
Po uplynulém výročí století samostatného československého státu půjde během dvou let o druhou velkolepou oslavu s řadou vzpomínkových akcí po celé České i Slovenské republice.
Související
Česko v EU zablokovalo prohlášení vyzývající k příměří mezi Izraelem a Hizballáhem
Ukrajina nabídla Česku pomoc při odstraňování následků ničivých povodní
Česká republika , Jan Palach , sametová revoluce , Eurovolby , Brexit , Prezident SR , politické strany , 17. listopad 1989
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák