Hlavní události roku 1989 v tehdejším Československu

Výběr hlavních událostí roku 1989 v tehdejším Československu; politické změny, které vedly až k pádu komunistického režimu, odstartovaly takzvaným Palachovým týdnem před 30 lety, 15. ledna 1989:

15.- 20. ledna - Takzvaný Palachův týden, během kterého demonstrovaly na Václavském náměstí v Praze tisíce lidí. Demonstrace rozháněla policie, nasazeny byly Lidové milice. Týden spontánních demonstrací začal nepovoleným pietním aktem opozičních iniciativ k uctění památky Jana Palacha, který se upálil 16. ledna 1969.

26. ledna - Petici za propuštění Václava Havla a ostatních zatčených během Palachova týdne podepsalo 692 kulturních pracovníků, kteří odsoudili zásah policie. Havel byl propuštěn v květnu.

Počátek února - Publikováno prohlášení Obrody - Klubu za socialistickou přestavbu. Obroda sdružovala bývalé reformní komunisty a navazovala na myšlenky Pražského jara 1968.

16. února - Protestní dopis premiéru Ladislavu Adamcovi napsalo 670 vědeckých pracovníků ze 70 institucí; požadovali větší otevřenost politiky a více tolerance.

10. června - Na festivalu Bratislavská lyra vystoupila americká písničkářka Joan Baezové, která veřejně pozdravila Havla v publiku.

21. června - V pražské Stromovce se konala demonstrace proti stavbě komunikace přes park (účast asi 250 osob). Demonstrace zde pokračovaly i 28. června (450 osob) a 5. července (asi 200 osob).

22. června - V tehdy ilegálních Lidových novinách byl zveřejněn manifest Několik vět - první společný dokument opozice a oficiální kultury a vědy. Text odvysílala 29. června rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Petici postupně podepsalo přes 35.000 lidí.

17. července - Vystoupení generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše před funkcionáři KSČ v Červeném Hrádku v okrese Plzeň-sever. Nahrávka s vystoupením, v němž Jakeš mimo jiné řekl známou větu o "kůlu v plotě", se později dostala na veřejnost.

16. srpna - Politický poradní výbor Maďarské socialistické dělnické strany vydal stanovisko, v němž se neztotožnil se zásahem v srpnu 1968 v ČSSR; podobné stanovisko zaujal i maďarský parlament 29. září.

17. srpna - Polský sejm schválil prohlášení, označující vstup vojsk do ČSSR v srpnu 1968 za porušení nezadatelného práva lidu na sebeurčení.

21. srpna - V Praze na Václavském náměstí a pěší zóně se shromáždili lidé, aby si připomněli intervenci ze srpna 1968. Policejní jednotky demonstraci rozehnaly. Zúčastnilo se jí asi 1500 lidí.

28. září - Na Václavském náměstí se konala nepovolená demonstrace (300 lidí) u příležitosti svátku svatého Václava. Zasáhla policie.

30. září - Ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher oznámil, že občané NDR, kteří obsadili objekt západoněmeckého velvyslanectví v Praze, mohou vycestovat do SRN. Koncem září zde bylo více než 1100 lidí, ulice Malé Strany zaplavily stovky trabantů a wartburgů.

28. října - Shromáždění na Václavském náměstí a v jeho okolí. Po zásahu policie bylo zadrženo 359 československých občanů a 18 cizinců. Oficiální zdroje odhadly počet demonstrantů na 3000, zahraniční média a neoficiální zdroje uváděly až 20.000.

12. listopadu - Papež Jan Pavel II. prohlásil Anežku Přemyslovnu svatou. Obřadu se zúčastnila i československá vládní delegace, kardinál František Tomášek a téměř 10.000 poutníků z Československa.

15. listopadu - Shromáždění v Praze před Národním výborem hlavního města Prahy. Téměř 1000 osob protestovalo proti stavbě dopravní komunikace ve Stromovce.

17. listopadu - Povolené shromáždění asi 15.000 převážně mladých lidí k uctění památky Jana Opletala, zavražděného nacisty v roce 1939, přerostlo v mohutnou demonstraci požadující politické reformy. Při zásahu na Národní třídě bylo zraněno zhruba 560 demonstrantů.

18. listopadu - Herci pražských divadel a studenti DAMU vstoupili do protestní stávky.

19. listopadu - V pražském Činoherním klubu vzniklo Občanské fórum (OF); na vzniku se podílel disent, oficiální kultura a studenti.

20. listopadu - Stávka umělců a studentů se rozšířila i mimo Prahu. Na Václavském náměstí se konala první z řady velkých demonstrací. Na Slovensku vznikla Veřejnost proti násilí (VPN).

21. listopadu - Setkání předsedy vlády Adamce s "představiteli studentských, uměleckých a občanských kruhů". Jednalo se o první informativní schůzku, bez účasti Havla.

24. listopadu - Zasedání ÚV KSČ přijalo rezignaci Jakeše, novým generálním tajemníkem zvolilo Karla Urbánka.

25. až 26. listopadu - Manifestace na Letenské pláni v Praze, kterých se po oba dny zúčastnilo přes půl milionu lidí.

26. listopadu - Setkání delegace ÚV Národní fronty a federální vlády vedené Adamcem se zástupci OF v čele s Havlem. Jednání bylo označeno za "začátek dialogu".

27. listopadu - Dvouhodinová generální stávka v celé republice.

29. listopadu - Mimořádná schůze Federálního shromáždění ČSSR schválila změny Ústavy ČSSR. Parlament mimo jiné zrušil článek o vedoucí úloze KSČ ve společnosti.

3. prosince - Jmenována rekonstruovaná vláda v čele s Adamcem - z 21 členů bylo 16 příslušníků KSČ, po jednom z Československé strany socialistické (ČSS) a Československé strany lidové (ČSL) a tři nestraníci.

4. prosince - V Praze a v dalších městech protestovaly desetitisíce lidí proti složení nové vlády. OF i VPN pohrozily další generální stávkou.

- Zrušeny výjezdní doložky nutné pro cesty čs. občanů do zahraničí.

5. prosince - Jmenována nová vláda ČSR (pět nestraníků, osm ministrů KSČ a po dvou z ČSS a z ČSL).

6. prosince - První dvoustranné setkání představitelů KSČ s reprezentanty OF a VPN.

7. prosince - Demise předsedy vlády Adamce. Sestavením nové vlády byl pověřen místopředseda vlády Marián Čalfa.

8. prosince - Prezident Gustáv Husák vyhlásil amnestii týkající se politických vězňů.

10. prosince - Jmenována federální "vláda národního porozumění" v čele s Čalfou. Poprvé od roku 1948 v ní měla KSČ menšinové zastoupení (10 členů KSČ, sedm bezpartijních, dva členové ČSS a dva členové ČSL). Prezident Husák abdikoval.

17. prosince - Ministři zahraničí ČSSR a Rakouska Jiří Dienstbier a Alois Mock v prostoru hraničního přechodu u Hevlína symbolicky přestřihli hraniční dráty. Obdobný akt uskutečnili Dienstbier a ministr zahraničí NSR Genscher 23. prosince na hraničním přechodu v Rozvadově. Symbolicky tak padla "železná opona".

20. až 21. prosince - Sjezd KSČ; v čele nového vedení stanul Adamec.

28. prosince - Předsedou Federálního shromáždění ČSSR se po obměně poslaneckého sboru stal Alexander Dubček.

29. prosince - Volba prezidenta republiky. Na schůzi sněmoven Federálního shromáždění jím byl zvolen Havel (jediný kandidát).

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Zima, ilustrační fotografie.

V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava

Před 45 lety, počátkem roku 1979, udeřily nečekaně velmi silné mrazy. Zatímco ještě o Silvestru předchozího roku panovalo takřka jarní počasí, přes noc klesly teploty místy až o 30 stupňů! V Československu rázem nastal kalamitní stav: zamrzly zásoby uhlí a nebylo čím topit, kolabovala doprava, podniky musely omezit provoz, děti přestaly chodit do školy. Situace se zlepšila až koncem ledna 1979.

Více souvisejících

Československo Komunismus Jan Palach

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 7 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 8 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 13 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy