ROZHOVOR | Proč 17. listopad? Historik pro EZ vysvětlil, proč slavíme svobodu právě dnes

ROZHOVOR - Proč slavíme v Česku a na Slovensku porážku komunistů právě 17. listopadu? V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to vysvětlil historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Matěj Bílý, který se momentálně zabývá komunistickými diktaturami v druhé polovině 80. let.

17. listopad si dnes připomínáme jako Den boje za svobodu a demokracii. Které události předcházející masakru studentů na Národní třídě je podle Vás důležité zmínit, např. z toho důvodu, že se na ně po 30 letech neprávem zapomíná?

Mám pocit, že občas se málo zdůrazňuje fakt, že události v Československu tvořily součást širšího procesu změn celosvětového významu. Byly vyústěním krize státně socialistických diktatur coby společensko-ekonomického zřízení, eroze sovětské zájmové sféry v Evropě a konce studené války. Národní třída stála na konci řetězu těchto událostí, byla jejich důsledkem, nikoliv hybatelem.

Na listopadové události v Československu by se mělo více nahlížet v kontextu, nebyly něčím, co by vyčnívalo z dynamiky tehdejšího dění. Pokud by se situace v sovětském vedení a vedení členských států Varšavské smlouvy po roce 1985 ubírala jiným směrem, sametová revoluce by neproběhla.

Je po 30 letech možné se stoprocentní jistotou říct, co se 17. listopadu 1989 odehrálo? Kdo o čem rozhodl, jakou motivaci k tomu měl apod.? Případně existuje naděje, že se o událostech toho dne někdy dozvíme úplně vše, co chceme vědět?

Listopadové události jsou zmapovány dobře. Neočekávám, že by v budoucnu došlo k odhalení nějakých nových, zcela převratných skutečností. Zpřesnit dosavadní poznatky by mohly dosud nedostupné dokumenty z ruských archivů, ale nepředpokládám, že by zcela převrátily rekonstrukci tehdejších událostí. Jelikož máme dobrý faktografický základ, otevírá se spíše dobrý prostor pro nové interpretace.

Osobně považuji za nejdůležitější pochopit, proč se státně socialistické diktatury dostaly do takové krize, že se zhroutily jako pomyslný domeček z karet. Uvědomme si, že takový vývoj ve své době očekával opravdu málokdo, včetně západních politiků, tajných služeb a expertů na východoevropský region.

Co považujete s odstupem času za klíčový zlom, moment definitivního vítězství revoluce nad komunistickou diktaturou? Byla to dnešní terminologií "fake news" o mrtvém studentu Šmídovi?

Zpráva o mrtvém studentovi byla nepochybně důležitá. Těžko říct, zda byla rozhodující. Ačkoliv nikdo nepřišel o život, zásah na Národní třídě byl natolik tvrdý, že by zřejmě vyburcoval širokou veřejnost tak jako tak. Najednou se terčem násilí komunistické moci staly "děti", nikoliv podezřelé "živly" či představitelé opozice, kteří v očích mnoha obyvatel země představovali obskurní, podezřelé jedince. Navíc, legitimita vlády komunistické strany byla v té době již značně narušena, a to nejen vnitřními, ale také mezinárodními faktory. Nemyslím tím pochopitelně legitimitu právní či morální, ale způsoby, jakými KSČ před obyvatelstvem ospravedlňovala své mocenské nároky.

Vztahy mezi Západem a Východem se podstatně zlepšovaly, tudíž opadalo často zmiňované vnější ohrožení. Normalizační režim si zakládal na dobrých vztazích se Sovětským svazem. Michail Gorbačov ale vystupoval vůči jeho čelným představitelům chladně a bylo to patrné. Jeho perestrojka šla proti pilířům československého vývoje v předchozích 20 letech.

Dále se ukazovalo, že materiální zabezpečení, na kterém režim do velké míry stavěl, není ve srovnání s životní úrovní v západních zemích příliš zářné. Státně socialistické diktatury se také prezentovaly jako systémy vycházející z vědecko-technologického pokroku, ale v této oblasti za Západem stále více zaostávaly.

Dění v okolních zemích ukázalo, že pomyslný Damoklův meč v podobě ozbrojené intervence, která by přišla ve chvíli ohrožení diktatury, již nad státy východního bloku nevisí. Do toho přišla zpráva, že státní moc bije "děti". Padl mýtus, že státně socialistická diktatura garantuje spořádaným občanům klid a bezpečnost. Zároveň je zjevné, že i kdyby k zásahu na Národní třídě nedošlo, mocenský monopol komunistické strany by padl při jiné příležitosti. V dané mezinárodní situaci se sotva mohl udržet.

Čím si vysvětlujete, že po 30 letech se řada aktérů revoluce neshodne na její interpretaci? Mnozí z nich dnes přisuzují zásluhy především sami sobě a své skupině, ať už mají na mysli studenty, dělníky, disidenty atd.

Je přirozené, že relativně čerstvé historické události jsou společností interpretovány různě. Není od nich dostatečný odstup, projevuje se vlastní prožitá zkušenost, která může být zkreslující. Mnoho tehdejších aktérů to vnímá tak, že "byli u toho", podařilo se jim dosáhnout jejich cílů, tudíž mají tendenci přehlížet další faktory.

Konkrétně pro disidenty byl pád mocenského monopolu KSČ naplněním mnohdy desítek let trvajícího boje, v rámci kterého přinesli nemalé osobní oběti a nezřídka prokázali odvahu v době, kdy to mohlo mít fatální důsledky.

Nárokování si zásluh znamená určitou morální satisfakci, která je pochopitelná. Pak se ale projevuje - a to nejen u disentu - pragmatická rovina. Nezapomínejme, že polistopadový systém staví svou legitimitu také na vymezení se proti státně socialistické diktatuře. Zdůrazňování svého podílu na jejím pádu tak posiluje politické nároky konkrétních osob. To do velké míry přetrvává dodnes. Všimněme si, že i prezident Miloš Zeman považuje za důležité připomínat, alespoň ústy svého mluvčího, že se událostí roku 1989 účastnil.

Proč slavíme právě 17. listopadu? V Polsku, Maďarsku i NDR bylo v těchto listopadových dnech už vlastně hotovo. Proč to u nás trvalo déle?

Těch faktorů bylo více. Za dva hlavní můžeme označit situaci ve stranickém vedení a míru nespokojenosti společnosti v jednotlivých zemích východního bloku.

Není náhodou, že vývoj byl nejrychlejší v Maďarsku a Polsku. Obě země se potýkaly v 80. letech se značnými ekonomickými problémy, které tamní obyvatelstvo pociťovalo v mnohem větší míře než v Československu. Stranická vedení v těchto zemích stála v době nástupu Gorbačova víceméně na rozcestí, zda se pustit do razantních reforem, nebo se vydat cestou tvrdé represe, kterou eliminoval projevy nespokojenosti s ekonomickou situací třeba rumunský diktátor Nicolae Ceauşescu. Víme, jak dopadl.

V Polsku a Maďarsku zvítězila první možnost a od poloviny 80. let zde postupně sílily pozice reformních komunistů, kteří se v určitý moment rozhodli do řešení problémů svých zemí zapojit opozici.

Proti tomu v Československu nebyla krize na první pohled tolik patrná. Jistě, problémy existovaly, ale nebyly tak hluboké, aby podnítily výrazné změny v přístupu a personálním obsazení stranického vedení. Společenský tlak necítili českoslovenští komunisté tak silně jako jejich polští či maďarští soudruzi. Snad i proto věřili, že mocenský monopol KSČ udrží pomocí cílené represe proti hlavním kritikům a dílčích, omezených reforem.

Východní Německo bylo specifické, hlad po změnách přiživovala možnost přímého srovnání s životem v Západním Německu. I tak byly tamní změny proti Polsku a Maďarsku opožděnější. Svým způsobem byly bližší československému vývoji, kde k pádu diktatury musela pomoci nějaká mimořádná událost. Něco, co skokově urychlilo růst nespokojenosti širší společnosti.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie

Vládní i opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si dnes na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Většina z nich zdůraznila hodnotu svobody a demokracie a upozornila, že tyto hodnoty nejsou samozřejmé. Zazněly i připomínky nynějšího konfliktu na Ukrajině. Prahou prošly i průvody demonstrantů proti vládě, na podporu Ukrajiny nebo za ochranu klimatu. Vzpomínkové akce vyvrcholily koncertem na Václavském náměstí, který poslouchaly tisíce lidí. 
Česká televize, ilustrační fotografie.

Na demonstraci v Praze dnes dorazily tisíce lidí. Protestovaly proti ČT a vládě

Tisíce demonstrantů dnes prošly Prahou k budově České televize. Organizátor dřívějších protivládních protestů Ladislav Vrabel před akcí říkal, že cílem dnešní akce je demonstrovat "za umožnění vystoupení ve vysílání ČT", na shromáždění před budovou ČT ale kromě kritiky obsahu zpravodajství veřejnoprávní televize zazníval hlavně protest proti krokům vlády. 

Více souvisejících

17. listopad 17. listopad 1989 ústr sametová revoluce rozhovor historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy