Spor o rodičovský příspěvek: Má vůbec smysl podepisovat online petice?

Asi každého někdy zastavil dobrovolník či aktivista s výzvou podepsat petici. Pravidelně se člověk potká s odloženými podpisovými archy a ještě častěji s výzvou podepsat se pod elektronickou petici. Kdy má smysl pod ni přidat svůj podpis, a kdy jde jen o ztrátu času?

Díky sociálním sítím se výzvy k podepisování on-line petic šíří velmi rychle a mají značný dosah. Podepisování petic je jednou ze základních součástí aktivního občanství. Právo je zakotveno v  Ústavě a je ošetřeno zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Jenže zákon z roku 1990 logicky nepočítal s rozšířením práva prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Nabízí se tak otázka, má smysl podepisovat on-line petice?

"Účelem petice je dát adresátu petice na vědomí, co si občané myslí, jaké jsou jejich požadavky a kolik lidí tyto požadavky podporuje. Úřad, který petici obdrží, je povinen na ni do 30 dní odpovědět, nemusí ale požadavkům v ní uvedeným vyhovět, petice není pro něj nijak závazná, její význam je informativní a politický," uvedla pro server EuroZprávy.cz Hana Malá z odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra.

Informativní výsledek petice není příliš hmatatelný stejně jako politický, ovšem veřejný život je řízen politiky a ty by měl hlas voličů, zejména před volbami zajímat. Připomeňme aktuální politický boj kolem zvýšení rodičovského příspěvku z 220 000 Kč na 300 000 Kč od 1. 1. 2020. K nedávno schválenému návrhu vlády se nemá ani jedna z koaličních stran. Jednou z příčin je i nevole občanů vyjádřena v on-line petici "Zvýšení rodičovského příspěvku pro každé nejmladší dítě!!!!" webové adrese petice24.cz.

Podle zákona se peticí oficiální úřady však zabývat nemusejí. "Aby elektronická petice byla peticí ve smyslu zákona o právu petičním a adresát na ni měl povinnost odpovědět, musí být podepsána alespoň jedním zaručeným elektronickým podpisem. Bez zaručených elektronických podpisů nejde o petici ve smyslu petičního zákona a adresát na ni nemusí odpovědět," sdělila Hana Malá z Ministerstva vnitra.

On-line petice se zpravidla zaručenými elektronickými podpisy nepodepisuje, tudíž je samozřejmě možné podepisovat petici multiplicitně. Ovšem aby petice fungovala musí vytvořit politický nátlak. Aby bylo možné ji "posvětit" do oficiální podoby není potřeba složitého postupu. 

"Běžně doporučovaným řešením u petic bez zaručeného el. podpisu je petici vytisknout, opatřit alespoň jedním fyzickým podpisem a pak ji předat (doručit) adresátovi. Elektronická petice postrádá základní náležitost – podpis (vlastnoruční podpis nebo zaručený elektronický podpis). Nelze ji proto považovat za petici podle petičního zákona a její adresát nemá povinnost ji vyřizovat jako petici," vysvětluje pro EuroZprávy.cz Malá.

Petici ohledně rodičovského příspěvku podepsalo více než 31 tis. lidí, i když se nejedná o ověřené podpisy, což už je jistý tlak na politiky. Obdobný tlak bude mít jen těžko dalších přibližně 200 petic registrovaných na petice24.cz za posledních 30 dní, pokud nebudou opatřeny podpisem a doručeny na příslušný úřad. Je tak otázkou jestli on-line petice např. za "Jednotná pravidla pro všechny rybáře!" nebo "Petice za pokrčování seriálu MOST!" dosáhnou svého cíle, pokud zůstanou jen ve své on-line podobě.

Související

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

Více souvisejících

petice rodičovský příspěvek sociální sítě Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy