Spor o rodičovský příspěvek: Má vůbec smysl podepisovat online petice?

Asi každého někdy zastavil dobrovolník či aktivista s výzvou podepsat petici. Pravidelně se člověk potká s odloženými podpisovými archy a ještě častěji s výzvou podepsat se pod elektronickou petici. Kdy má smysl pod ni přidat svůj podpis, a kdy jde jen o ztrátu času?

Díky sociálním sítím se výzvy k podepisování on-line petic šíří velmi rychle a mají značný dosah. Podepisování petic je jednou ze základních součástí aktivního občanství. Právo je zakotveno v  Ústavě a je ošetřeno zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Jenže zákon z roku 1990 logicky nepočítal s rozšířením práva prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Nabízí se tak otázka, má smysl podepisovat on-line petice?

"Účelem petice je dát adresátu petice na vědomí, co si občané myslí, jaké jsou jejich požadavky a kolik lidí tyto požadavky podporuje. Úřad, který petici obdrží, je povinen na ni do 30 dní odpovědět, nemusí ale požadavkům v ní uvedeným vyhovět, petice není pro něj nijak závazná, její význam je informativní a politický," uvedla pro server EuroZprávy.cz Hana Malá z odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra.

Informativní výsledek petice není příliš hmatatelný stejně jako politický, ovšem veřejný život je řízen politiky a ty by měl hlas voličů, zejména před volbami zajímat. Připomeňme aktuální politický boj kolem zvýšení rodičovského příspěvku z 220 000 Kč na 300 000 Kč od 1. 1. 2020. K nedávno schválenému návrhu vlády se nemá ani jedna z koaličních stran. Jednou z příčin je i nevole občanů vyjádřena v on-line petici "Zvýšení rodičovského příspěvku pro každé nejmladší dítě!!!!" webové adrese petice24.cz.

Podle zákona se peticí oficiální úřady však zabývat nemusejí. "Aby elektronická petice byla peticí ve smyslu zákona o právu petičním a adresát na ni měl povinnost odpovědět, musí být podepsána alespoň jedním zaručeným elektronickým podpisem. Bez zaručených elektronických podpisů nejde o petici ve smyslu petičního zákona a adresát na ni nemusí odpovědět," sdělila Hana Malá z Ministerstva vnitra.

On-line petice se zpravidla zaručenými elektronickými podpisy nepodepisuje, tudíž je samozřejmě možné podepisovat petici multiplicitně. Ovšem aby petice fungovala musí vytvořit politický nátlak. Aby bylo možné ji "posvětit" do oficiální podoby není potřeba složitého postupu. 

"Běžně doporučovaným řešením u petic bez zaručeného el. podpisu je petici vytisknout, opatřit alespoň jedním fyzickým podpisem a pak ji předat (doručit) adresátovi. Elektronická petice postrádá základní náležitost – podpis (vlastnoruční podpis nebo zaručený elektronický podpis). Nelze ji proto považovat za petici podle petičního zákona a její adresát nemá povinnost ji vyřizovat jako petici," vysvětluje pro EuroZprávy.cz Malá.

Petici ohledně rodičovského příspěvku podepsalo více než 31 tis. lidí, i když se nejedná o ověřené podpisy, což už je jistý tlak na politiky. Obdobný tlak bude mít jen těžko dalších přibližně 200 petic registrovaných na petice24.cz za posledních 30 dní, pokud nebudou opatřeny podpisem a doručeny na příslušný úřad. Je tak otázkou jestli on-line petice např. za "Jednotná pravidla pro všechny rybáře!" nebo "Petice za pokrčování seriálu MOST!" dosáhnou svého cíle, pokud zůstanou jen ve své on-line podobě.

Související

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

Více souvisejících

petice rodičovský příspěvek sociální sítě Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

před 5 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

před 9 hodinami

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

před 9 hodinami

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

před 10 hodinami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy