Asi každého někdy zastavil dobrovolník či aktivista s výzvou podepsat petici. Pravidelně se člověk potká s odloženými podpisovými archy a ještě častěji s výzvou podepsat se pod elektronickou petici. Kdy má smysl pod ni přidat svůj podpis, a kdy jde jen o ztrátu času?
Díky sociálním sítím se výzvy k podepisování on-line petic šíří velmi rychle a mají značný dosah. Podepisování petic je jednou ze základních součástí aktivního občanství. Právo je zakotveno v Ústavě a je ošetřeno zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Jenže zákon z roku 1990 logicky nepočítal s rozšířením práva prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Nabízí se tak otázka, má smysl podepisovat on-line petice?
"Účelem petice je dát adresátu petice na vědomí, co si občané myslí, jaké jsou jejich požadavky a kolik lidí tyto požadavky podporuje. Úřad, který petici obdrží, je povinen na ni do 30 dní odpovědět, nemusí ale požadavkům v ní uvedeným vyhovět, petice není pro něj nijak závazná, její význam je informativní a politický," uvedla pro server EuroZprávy.cz Hana Malá z odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra.
Informativní výsledek petice není příliš hmatatelný stejně jako politický, ovšem veřejný život je řízen politiky a ty by měl hlas voličů, zejména před volbami zajímat. Připomeňme aktuální politický boj kolem zvýšení rodičovského příspěvku z 220 000 Kč na 300 000 Kč od 1. 1. 2020. K nedávno schválenému návrhu vlády se nemá ani jedna z koaličních stran. Jednou z příčin je i nevole občanů vyjádřena v on-line petici "Zvýšení rodičovského příspěvku pro každé nejmladší dítě!!!!" webové adrese petice24.cz.
Podle zákona se peticí oficiální úřady však zabývat nemusejí. "Aby elektronická petice byla peticí ve smyslu zákona o právu petičním a adresát na ni měl povinnost odpovědět, musí být podepsána alespoň jedním zaručeným elektronickým podpisem. Bez zaručených elektronických podpisů nejde o petici ve smyslu petičního zákona a adresát na ni nemusí odpovědět," sdělila Hana Malá z Ministerstva vnitra.
On-line petice se zpravidla zaručenými elektronickými podpisy nepodepisuje, tudíž je samozřejmě možné podepisovat petici multiplicitně. Ovšem aby petice fungovala musí vytvořit politický nátlak. Aby bylo možné ji "posvětit" do oficiální podoby není potřeba složitého postupu.
"Běžně doporučovaným řešením u petic bez zaručeného el. podpisu je petici vytisknout, opatřit alespoň jedním fyzickým podpisem a pak ji předat (doručit) adresátovi. Elektronická petice postrádá základní náležitost – podpis (vlastnoruční podpis nebo zaručený elektronický podpis). Nelze ji proto považovat za petici podle petičního zákona a její adresát nemá povinnost ji vyřizovat jako petici," vysvětluje pro EuroZprávy.cz Malá.
Petici ohledně rodičovského příspěvku podepsalo více než 31 tis. lidí, i když se nejedná o ověřené podpisy, což už je jistý tlak na politiky. Obdobný tlak bude mít jen těžko dalších přibližně 200 petic registrovaných na petice24.cz za posledních 30 dní, pokud nebudou opatřeny podpisem a doručeny na příslušný úřad. Je tak otázkou jestli on-line petice např. za "Jednotná pravidla pro všechny rybáře!" nebo "Petice za pokrčování seriálu MOST!" dosáhnou svého cíle, pokud zůstanou jen ve své on-line podobě.
15. listopadu 2024 14:56
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
Související
První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku
Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
petice , rodičovský příspěvek , sociální sítě , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák