Asi každého někdy zastavil dobrovolník či aktivista s výzvou podepsat petici. Pravidelně se člověk potká s odloženými podpisovými archy a ještě častěji s výzvou podepsat se pod elektronickou petici. Kdy má smysl pod ni přidat svůj podpis, a kdy jde jen o ztrátu času?
Díky sociálním sítím se výzvy k podepisování on-line petic šíří velmi rychle a mají značný dosah. Podepisování petic je jednou ze základních součástí aktivního občanství. Právo je zakotveno v Ústavě a je ošetřeno zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Jenže zákon z roku 1990 logicky nepočítal s rozšířením práva prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Nabízí se tak otázka, má smysl podepisovat on-line petice?
"Účelem petice je dát adresátu petice na vědomí, co si občané myslí, jaké jsou jejich požadavky a kolik lidí tyto požadavky podporuje. Úřad, který petici obdrží, je povinen na ni do 30 dní odpovědět, nemusí ale požadavkům v ní uvedeným vyhovět, petice není pro něj nijak závazná, její význam je informativní a politický," uvedla pro server EuroZprávy.cz Hana Malá z odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra.
Informativní výsledek petice není příliš hmatatelný stejně jako politický, ovšem veřejný život je řízen politiky a ty by měl hlas voličů, zejména před volbami zajímat. Připomeňme aktuální politický boj kolem zvýšení rodičovského příspěvku z 220 000 Kč na 300 000 Kč od 1. 1. 2020. K nedávno schválenému návrhu vlády se nemá ani jedna z koaličních stran. Jednou z příčin je i nevole občanů vyjádřena v on-line petici "Zvýšení rodičovského příspěvku pro každé nejmladší dítě!!!!" webové adrese petice24.cz.
Podle zákona se peticí oficiální úřady však zabývat nemusejí. "Aby elektronická petice byla peticí ve smyslu zákona o právu petičním a adresát na ni měl povinnost odpovědět, musí být podepsána alespoň jedním zaručeným elektronickým podpisem. Bez zaručených elektronických podpisů nejde o petici ve smyslu petičního zákona a adresát na ni nemusí odpovědět," sdělila Hana Malá z Ministerstva vnitra.
On-line petice se zpravidla zaručenými elektronickými podpisy nepodepisuje, tudíž je samozřejmě možné podepisovat petici multiplicitně. Ovšem aby petice fungovala musí vytvořit politický nátlak. Aby bylo možné ji "posvětit" do oficiální podoby není potřeba složitého postupu.
"Běžně doporučovaným řešením u petic bez zaručeného el. podpisu je petici vytisknout, opatřit alespoň jedním fyzickým podpisem a pak ji předat (doručit) adresátovi. Elektronická petice postrádá základní náležitost – podpis (vlastnoruční podpis nebo zaručený elektronický podpis). Nelze ji proto považovat za petici podle petičního zákona a její adresát nemá povinnost ji vyřizovat jako petici," vysvětluje pro EuroZprávy.cz Malá.
Petici ohledně rodičovského příspěvku podepsalo více než 31 tis. lidí, i když se nejedná o ověřené podpisy, což už je jistý tlak na politiky. Obdobný tlak bude mít jen těžko dalších přibližně 200 petic registrovaných na petice24.cz za posledních 30 dní, pokud nebudou opatřeny podpisem a doručeny na příslušný úřad. Je tak otázkou jestli on-line petice např. za "Jednotná pravidla pro všechny rybáře!" nebo "Petice za pokrčování seriálu MOST!" dosáhnou svého cíle, pokud zůstanou jen ve své on-line podobě.
Související

První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
petice , rodičovský příspěvek , sociální sítě , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení
před 1 hodinou

Trump hrozí Číně ještě vyššími cly. Čas jí dává do úterý
před 2 hodinami

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov
před 2 hodinami

ANO je stále na cestě k volebnímu vítězství. Polepšila si SPD
před 3 hodinami

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení
před 4 hodinami

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
před 4 hodinami

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat
před 5 hodinami

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
před 6 hodinami

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
před 6 hodinami

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
před 7 hodinami

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 8 hodinami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 9 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 9 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 10 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 11 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 12 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 12 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 14 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera
Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Zdroj: Libor Novák