Virus neodejde, roušky opět nasadíme, říká epidemiolog. Přijde druhá vlna?

Koronavirus se zřejmě stane neoddělitelnou součástí našich životů a hned tak nezmizí. Hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal varuje zejména před podzimem, kdy by podle něj mohl opět zesílit, ale už by neměl přijít v druhé silné vlně. Česká vláda boj s epidemií zvládla díky včasnému přijetí přísných opatření.

Smejkal v pořadu Interview ČT24 mimo jiné řekl, že výrazný rozdíl v úspěšnosti boje s koronavirem mezi východní a západní Evropou spočívá v jejich odlišném vnímání omezení svobody. Zatímco západ je na něj víc háklivý, pro občany východní části nejstaršího kontinentu není zas tak velký problém vzdát se dočasně některých svých práv, včetně například povinného nošení roušek a omezení pohybu. 

Epidemiolog zároveň také pochválil disciplinovanost lidí, kteří byli zpočátku trochu vyděšení, ale zároveň uměli projevit smysl pro zodpovědnost. Nedokáže ale spolehlivě konstatovat, zda tak činili díky informovanosti, anebo z důvodu obav. Zaznamenal například, že se společnost při rozvolňování mnohem víc utrhla ze řetězu, než měla. Momentálně je situace stabilizovaná a veřejnost zřejmě už přijala skutečnost, že se vir nějakou dobu stane neoddělitelnou součástí našeho života.

Smejkal zároveň také apeloval na společnost, aby možné opětovné zavedení povinnosti nosit roušky nevnímala jako buzeraci, nýbrž jako ohleduplnost ke svému okolí. Podle epidemiologa je totiž možné, že koronavirus v létě oslabí, zatímco v zimě posílí. Z tohoto důvodu bychom, až pojedeme v zimě veřejnou dopravou, na něj neměli zapomenout. „V tu pravou chvíli, to znamená, když přijde velká chřipková epidemie, nenechal jsem se očkovat, jedu dopravním prostředkem do práce, tak proč si tu roušku nevzít. Jde o ty druhé, ne o nás,“ podotkl.

Pokud jde o západní státy, zejména USA a Spojené království, tak tam vidí Smejkal jako kámen úrazu dva faktory. Ten první spočívá v jejich větším propojení se světem a v hustě zalidněných aglomeracích. Druhý se zase týká těch společenských. „Omezení svobody na Západě se vnímá velmi negativně, lidé ho neakceptují tak jako ve východní Evropě,“ uvedl. V tom podle epidemiologa spočívá jedna z pravděpodobných příčin vysokého počtu infikovaných i obětí na západ od nás.

Za problematické považuje epidemiolog nejen pozdní a špatně koordinované přijetí restriktivních opatření proti nekontrolovanému šíření nemoci covid-19, nýbrž i odlišnou politickou kulturu. Americký prezident Donald Trump se podle jeho názoru například ukázal jako někdo, kdo mnoha věcem nerozumí. Za zmínku ale stojí, že i nekompetentní politici mají u lidí autoritu a jinak tomu není ani u Trumpa.

Žádná druhá vlna, ale lokální ohniska

Smejkal mimo jiné nepostrádá optimismus v případě potenciálního rizika příchodu druhé vlny nákazy, jelikož se s námi koronavirus zřejmě hned tak nerozloučí. Aniž by chtěl vyvolávat paniku, varoval před mírně stoupajícím trendem v počtu infikovaných. Zároveň je přesvědčený, že se budeme potýkat s lokálními ohnisky v nemocnicích a domovech důchodců, proto by se podle něj mělo pokračovat v testování, a to nejspolehlivějšími PCR testy.

Epidemiolog také vyjádřil naději, že by se koronavirus mohl časem stát běžným virem vedle chřipky. „Koronaviry jsou tu každou zimu, to by nás nemělo překvapit. Značná část lehkých respiračních onemocnění je způsobena různými typy koronaviru,“ vysvětlil a připomněl, že pouze sporadicky dochází k mutaci koronavirů do tak agresivní formy, že jsou schopné způsobit pandemii takového rozsahu.

Související

Ilustrační fotografie.

Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci

Pandemie představují pro demokratické státy a jejich instituce zátěžovou zkoušku, klíčové je odvrátit snahy o narušení rovnováhy mezi výkonnou, legislativní a soudní mocí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu vědců Národního institutu SYRI a Oxfordské univerzity, který aktuálně publikoval časopis East European Politics. Experti zároveň varují před snahou oslabovat politické protivníky prostřednictvím manipulace s penězi, které stát v době krize přerozděluje.
Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

pandemie viry a bakterie chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

včera

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém

Hildegard Müller, šéfka vlivného německého svazu automobilového průmyslu a blízká spolupracovnice bývalé kancléřky Angely Merkelové, varovala před nebezpečím obchodních válek, které může vyvolat pokračující uvalování cel na dovoz aut do USA ze strany administrativy Donalda Trumpa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy