Hanlivé výroky politiků SPD? Rom Hauer neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jana Hauera, který se marně domáhal postavení poškozeného při policejním prověřování výroků předsedy SPD Tomia Okamury a poslance hnutí Miloslava Roznera. Hauerova matka byla za protektorátu internovaná v romském táboře v Letech u Písku. Právě letského tábora se týkaly výroky Okamury i Roznera. Anonymizované usnesení ústavních soudců je dostupné v internetové databázi.

Okamura v minulosti prohlásil, že tábor nebyl oplocený. Prověřovala jej policie, ale případ odložila. Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté jej chtěli stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Sněmovna jej nevydala.

Hauera se výroky představitelů SPD dotkly, proto požádal policii o přiznání procesního postavení poškozeného. Neuspěl však ani u vyšetřovatelů, ani u státního zastupitelství.

V ústavní stížnosti poukázal na to, že výroky Okamury a Roznera se týkají nejen jeho rodičů, ale i jeho samotného jako člověka z druhé generace přeživších holokaustu. Prostřednictvím odborných posudků připomněl fenomén transgeneračního traumatu.

ÚS připustil, že Hauer jako potomek přímých obětí by logicky mohl pociťovat újmu při popírání či zpochybňování genocidy. Soud podle usnesení nerozporuje ani existenci transgeneračního traumatu. V Hauerově případě je však prý klíčové to, jak poškozeného definuje trestní řád. Právní úprava vyžaduje, aby vzniklá újma byla způsobena zaviněním pachatele nebo byla v příčinné souvislosti s trestným činem.

Zároveň ÚS připomněl, že trestní postih popírání genocidy má za cíl bránit snahám o rehabilitaci zločinných ideologií. "Trestněprávně relevantním následkem toho trestného činu je pak ohrožení, respektive porušení tohoto celospolečenského zájmu. Jakoukoli jinou újmu jednotlivce, včetně té, která je projevem tzv. transgeneračního traumatu, tudíž nelze vnímat jako následek, který by byl způsoben v příčinné souvislosti s uvedeným trestným činem," stojí v usnesení.

Hauer se narodil dva roky po druhé světové válce. Oba jeho rodiče však čelili nacistické rasové perzekuci, přišel o několik polorodých sourozenců. "To jsou věci, které vám pořád leží v hlavě. Bolí z toho u srdce, nedá se s tím srovnat," řekl Hauer loni Lidovým novinám.

Stát v minulém volebním období vykoupil vepřín v místě někdejšího tábora v Letech zhruba za 451 milionů korun. Vláda pak uvolnila 111 milionů na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum. Cílem jen vybudovat důstojný památník.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Koncentrační tábor Lety Romové Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jan Hauer

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 8 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 9 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 9 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 11 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy